Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Łóżko

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łóżko
Łóżko.png
 Grid Łóżko.png
Typ Użytkowe
Fizyka Nie
Przezroczystość Cześciowo
Emisja światła Nie
Odporność TNT 1
Palność Nie, ale podpala się do lawy
Narzędzie Żadne
Odnawialne Tak
Możliwość grupowania Nie
Od wersji Beta 1.3
ID Blok
dec: 26 hex: 1A
Przedmiot
dec: 355 hex: 163
ID słowne ?

Łóżko służy głównie do zmieniania punktu spawnu gracza oraz zmieniania nocy w dzień.

Działanie

Łóżka używa się, klikając na nie prawym przyciskiem myszy w nocy. Jeśli spróbujemy użyć go w dzień, pojawi się komunikat, że możemy spać tylko w nocy. Kiedy użyjemy łóżka, postać położy się na nie i obraz zacznie stopniowo ciemnieć, aż całkiem zgaśnie. Po tym, pozycja słońca zostaje zmieniona na poranną. Nie można spać w łóżku, jeśli w pobliżu znajduje się wrogi mob. Sen nie zmienia czasu w grze, tylko pozycję słońca. W trybie wieloosobowym wszyscy gracze na serwerze muszą położyć się w łóżkach, aby zadziałały. Nie ma wpływu na uprawy czy przetapianie w piecu.

Od wersji Beta 1.4_01 łóżko zmienia punkt respawnu, ale kompas wskazuje ten początkowy. Po śmierci gracz pojawia się w miejscu, gdzie ostatnio spał. Jeżeli jednak łóżko zostanie zniszczone lub gracz za bardzo się od niego oddali, i tak odradza się na swoim pierwszym punkcie spawnu.

Umieszczenie

Łóżka to bloki które zajmują dwa bloki przestrzeni, w przeciwieństwie do typowych bloków. Aby położyć łóżko trzeba przygotować co najmniej obszar 2x1. Podobnie jak niektóre bloki, łóżka nie można postawić na szkle ani śniegu. Można stworzyć "latające łóżko" niszcząc blok pod łóżkiem, w taki sposób można stworzyć np. łóżko piętrowe.

Crafting

Składniki Otrzymywanie
Deski + Wełna
(kolor desek jak i wełny nie ma znaczenia)
         Grid layout Arrow (small).png  Grid Łóżko.png
 Grid Biała wełna.pngGrid Błękitna wełna.pngGrid Brązowa wełna.pngGrid Czarna wełna.pngGrid Czerwona wełna.pngGrid Fioletowa wełna.pngGrid Jasnoniebieska wełna.pngGrid Jasnoszara wełna.pngGrid Karmazynowa wełna.pngGrid Limonkowa wełna.pngGrid Niebieska wełna.pngGrid Pomarańczowa wełna.pngGrid Różowa wełna.pngGrid Szara wełna.pngGrid Zielona wełna.pngGrid Żółta wełna.png  Grid Biała wełna.pngGrid Błękitna wełna.pngGrid Brązowa wełna.pngGrid Czarna wełna.pngGrid Czerwona wełna.pngGrid Fioletowa wełna.pngGrid Jasnoniebieska wełna.pngGrid Jasnoszara wełna.pngGrid Karmazynowa wełna.pngGrid Limonkowa wełna.pngGrid Niebieska wełna.pngGrid Pomarańczowa wełna.pngGrid Różowa wełna.pngGrid Szara wełna.pngGrid Zielona wełna.pngGrid Żółta wełna.png  Grid Biała wełna.pngGrid Błękitna wełna.pngGrid Brązowa wełna.pngGrid Czarna wełna.pngGrid Czerwona wełna.pngGrid Fioletowa wełna.pngGrid Jasnoniebieska wełna.pngGrid Jasnoszara wełna.pngGrid Karmazynowa wełna.pngGrid Limonkowa wełna.pngGrid Niebieska wełna.pngGrid Pomarańczowa wełna.pngGrid Różowa wełna.pngGrid Szara wełna.pngGrid Zielona wełna.pngGrid Żółta wełna.png
 Grid Brzozowe deski.pngGrid Dębowe deski.pngGrid Sosnowe deski.pngGrid Tropikalne deski.pngGrid Akacjowe deski.pngGrid Ciemne deski.png  Grid Brzozowe deski.pngGrid Dębowe deski.pngGrid Sosnowe deski.pngGrid Tropikalne deski.pngGrid Akacjowe deski.pngGrid Ciemne deski.png  Grid Brzozowe deski.pngGrid Dębowe deski.pngGrid Sosnowe deski.pngGrid Tropikalne deski.pngGrid Akacjowe deski.pngGrid Ciemne deski.png

Historia

Beta
1.3 Dodano łóżka. Spanie w pobliżu potworów sprawiało, że gracz budził się obok szkieleta lub zombie.
1.4 Spanie zmienia punkt spawnu. Działało tylko, jeśli wyszło się z łóżka specjalnym przyciskiem i nie działało dla wielu graczy.
1.4_01 Łóżka działają teraz prawidłowo.
1.6 Próba zaśnięcia w innym wymiarze powoduje eksplozję łóżka.
1.7 Przesunięto pozycję tekstury łóżka.
Pełna wersja
1.0.0 Łóżka nie spawnują już potworów. Zamiast tego wyświetla się komunikat o braku możliwości zaśnięcia.
1.2.5 Koty siadają teraz na bloki, z którymi gracze mogą dokonywać interakcji, w tym łóżka, uniemożliwiając im użycie ich.
1.5 Łóżka sprawdzają teraz biom, na jakim sa położone, a nie tylko wymiar.

Ciekawostki

  • Bez różnicy jaki kolor wełny zostanie użyty do craftingu, łóżko i tak będzie miało czerwony kolor.
  • Łóżko można zrobić używając nawet 3 różnych kolorów wełny.
  • Próba pójścia spać w innym wymiarze niż domyślny, kończy się eksplozją łóżka.
  • Po zaśnięciu i natychmiastowym zapisaniu gry, postać gracza po obudzeniu będzie stała na łóżku.
  • Podczas zasypiania obraz będzie się stopniowo ściemniał, ale liczba symbolizująca poziom doświadczenia zostanie nie naruszona.
  • Łózko jest w stanie aktywować portal do Netheru poprzez wybuch.
  • Dawniej, jeśli użyto łóżka w pobliżu potworów, zaraz po zaśnięciu gracz budził się obok zombie lub szkieleta, a czas się nie zmieniał.
  • Czasami występuje bug, że śpimy obok łóżka zamiast na nim.

Galeria