Share

Share

Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Łuk

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Łuk
AnimatedBow.gif
 Grid Łuk.png
Typ Broń
Wytrzymałość 385 użyć
Możliwość grupowania Nie
ID dec: 261 hex: 105

Łuk jest bronią dystansową, której możemy użyć do zabicia moba bądź gracza z większego dystansu niż bronią białą. Łuk może zostać "naładowany", poprzez naciągnięcie cięciwy (przytrzymanie PPM) co powoduje zwiększenie zadawanych przez niego obrażeń - zadaje wtedy Heart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHalf Heart.png, a rzadko Heart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.png. Może zostać ulepszony, a jego podstawowa ulepszalność wynosi 1. Jest rzadkim dropem ze Szkieleta. Łuk jest również składnikiem potrzebnym do utworzenia dozownika, nie może jednak zostać wcześniej ani razu użyty, ponieważ wtedy dozownik nie pokaże się w oknie finalnym craftingu.

Otrzymywanie

Składniki Crafting
Patyki
+ Nici
 Grid Nić.png  Grid Patyk.png    Grid layout Arrow (small).png  Grid Łuk.png
 Grid Nić.png     Grid Patyk.png
 Grid Nić.png  Grid Patyk.png   

Zastosowanie

Składniki Crafting
Łuk +
Bruk +
Pył czerwonego kamienia
 Grid Bruk.png  Grid Bruk.png  Grid Bruk.png Grid layout Arrow (small).png  Grid Dozownik.png
 Grid Bruk.png  Grid Łuk.png  Grid Bruk.png
 Grid Bruk.png  Grid Pył czerwonego kamienia.png  Grid Bruk.png

Używanie Łuku

Aby łuk mógł być użyty, musi być trzymany w ręce, a w inwentarzu gracza muszą znajdować się strzały (wyjątkiem jest tryb kreatywny, gdzie nie ma takiej potrzeby), przy czym nie muszą być na pasku inwentarzu podręcznego. Przytrzymanie prawego przycisku myszy powoduje naciągnięcie łuku a jego puszczenie wystrzeli strzałę.

Łuk jest bardzo efektywny w starciu z wrogami takimi jak Ghasty, Szkielety, Creepery i Pająki, które korzystają z ataku dystansowego lub są silne w bezpośrednim starciu.

Osiągnięcia

Obraz Osiągnięcie Tłumaczenie Opis Odblokowane po
Achievement-fancy.png
Grid Łuk.png
Sniper Duel Pojedynek snajperski Zabij szkieleta jedną strzałą z odległości większej niż 50 metrów. Monster Hunter

Ulepszenia Łuku

  • Power (Moc) (maksymalny poziom: V) - zwiększa zadawane obrażenia. Power na piątym poziomie pozwala zabić jednym atakiem jeśli w pełnij napniemy cięciwę łuku.
  • Flame (Płomień) (maksymalny poziom: I) - trafiony przeciwnik zostaje podpalony. Działanie identyczne, jak przelecenie strzały przez lawę. Również podajniki strzelające przez lawę pozwalają zapalić przeciwnika jeśli go trafią.
  • Punch (Uderzenie) (maksymalny poziom: II) - każdy mob/gracz, który otrzyma obrażenia dzięki łukowi z Punch zostaje odepchnięty. Działa to tak samo jak Odrzut (ang. Knockback) w mieczu.
  • Infinity (Nieskończoność) (maksymalny poziom: I) - infinity pozwala strzelać z łuku posiadając wyłącznie jedną strzałę. Nie stracimy jej nigdy. Jest to najrzadsze ulepszenie.

Historia

W wersji gry Survival Test gracz nie potrzebował łuku, aby używać strzał, które wystrzeliwano klawiszem Tab, jednakże cały czas trzeba było mieć ich zapas w swoim inwentarzu. Wtedy wystrzeliwanie strzał było dużo wolniejsze niż teraz, przy użyciu łuku. Od aktualizacji Beta 1.2 łuki są również używane w robieniu dozowników. W wersjach sprzed Bety `1.8 wystrzeliwanie strzał było natychmiastowe. Naciąganie łuku nie było wymagane.

Ciekawostki

  • Animacja strzelania z łuku jest widoczna przez innych graczy na serwerach Multiplayer od wersji 1.0.0.