Share

Share

Zapraszamy na nasz serwer głosowy TeamSpeak3 - Kliknij, i dołącz na mcwiki.pl
Kanał YouTube - youtube.com/MCWikiPL   Fb like hand.png MCWiki Polska na Facebooku

Biom

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Biomy to obszary, które mają określony krajobraz, florę, temperaturę i wysokość. Dodane w Halloween Update biomy stwarzały światy przypominające nasz, realny świat, z lasami, polanami, dżunglami itp. W formacie plików "Anvil", biomy są przypisane do pliku świata, natomiast w poprzednim formacie "Region" były one zapisywane w seedzie świata (co doprowadzało często do błędów pomiędzy wersjami). Cytując Wikipedię, biom to rozległy obszar o określonym klimacie, charakterystycznej szacie roślinnej i szczególnym świecie zwierzęcym.

Biomy mają specjalną skalę temperatury, która określa, w jakim biomie ma padać deszcz, w jakim śnieg, a w jakim nie ma padać w ogóle. Skala wygląda tak:

Pomiędzy 0.00 (lub mniej) a 0.10 - śnieg. Pomiędzy 0.20 a 0.95 - deszcz. Pomiędzy 0.95 a 1.00 (lub więcej) - brak opadów.

Biomy dzieli się na pięć kategorii ze względu na temperaturę: ośnieżony, zimny, umiarkowany, ciepły i neutralny. Biomy, które nie znajdują się w tej skali obok siebie, nie występują przy sobie w świecie Minecraft (nie licząc biomów neutralnych).

Typy biomów

Aktualnie w grze jest 61 biomów. Biomy można rozróżnić po rodzaju i kolorze roślinności, kolorze nieba i materiale, z którego jest wykonane podłoże, lub cały teren. Są one generowane z ziarna świata, przy tworzeniu go.

Biomy dzielą się na pięć kategorii. Oznaczone na niebiesko, to biomy ośnieżone; oznaczone na zielono, to biomy zimne; oznaczone pomarańczowo to biomy umiarkowane, a oznaczone kolorem czerwonym, to biomy ciepłe. Biomy nieoznaczone żadnym kolorem to neutralne.

Biomy ośnieżone

W tych terenach śnieg pada na każdej wysokości. Roślinność ma kolor niebieskawo-zielony.

ID Biomu Nazwa i Materiały Opis Zdjęcia
11

Zamarznięta rzeka

Temperatura: ≤ 0.10

Lód, Woda, Piasek, Glina

Ten rodzaj rzek można znaleźć tylko przy biomach zimowych. Pierwsza warstwa wody na powierzchni jest zamrożona.
Frozen River.png
12

Tundra

Temperatura: ≤ 0.10

Śnieg, Lód, Dęby, Świerki

Dosyć rzadki, płaski, ośnieżony obszar. Rzeki i jeziora są tutaj wiecznie zamarznięte. Może się tutaj wygenerować trzcina cukrowa, jednak zostanie od razu zniszczona, przez brak dostępu do wody. Naturalnych drzew jest tutaj tylko parę. Przez ilość śniegu, wielkość biomu i rzadkość drzew, jest tutaj trudniej przetrwać, niż na innych biomach.
TundraBiome.png
140

Pole zamarzniętych kolców

Temperatura: ≤ 0.10

Zbity lód, Śnieg

Rzadka odmiana Tundry. Powstają na niej ogromne kolce ze zbitego lodu. Zamiast trawy przykrytej śniegiem, występują tutaj bloki lodu, a oczka wodne zamiast wody także są wypełnione zbitym lodem.

Seed: -7414721958430034910

Ice Plains Spikes.png
26

Ośnieżona Plaża

Temperatura: ≤ 0.10

Piasek, Śnieg

Odmiana plaży, występująca przy zimnych biomach. Jest ośnieżona i pada na niej śnieg.
Cold Beach.png
30

Ośnieżona Tajga

Temperatura: ≤ 0.10

Śnieg, Lód, Świerki, Kwiaty

Ośnieżona wersja zwykłej Tajgi.
Cold Taiga next to Ice Plains in 1.7.2.png
158

Górzysta Ośnieżona Tajga +

Temperatura: ≤ 0.10

Świerki, Śnieg, Paproć

Większa, górzysta odmiana ośnieżonej tajgi.
Cold Taiga M.png

Biomy zimne

Na tych biomach śnieg zaczyna padać tylko od pewnej wysokości. Roślinność ma kolor niebieskawo-zielony.

ID Biomu Nazwa i Materiały Opis Zdjęcia
3

Ekstremalne Wzgórza

Temperatura: 0.2

Dęby, Świerki, Kwiaty, Ruda szmaragdu, Jajo Potwora

Bardzo górzysty biom, z niewielką ilością dębów i nieco większą ilością świerków. Występują tutaj rzadko spotykane krajobrazy, jak klify, latające wyspy, wodospady czy wąwozy. Śnieg pada tylko na wyższych wysokościach, pokrywając wierzchołek góry białym puchem. Jest tutaj więcej jaskiń, niż na innych terenach. Góry są niebezpieczne, gdyż przez swoje kształty mogą doprowadzić do szybkiej śmierci, poprzez upadek. Ekstremalne wzgórza to jedyne tereny, na których można znaleźć naturalnie występujące złoża szmaragdów i rybiki cukrowe.
BiomesMountains2.png
131

Górzyste Ekstremalne Wzgórza

Temperatura: 0.2

Świerki, Dęby, Żwir, Śnieg

Odmiana ekstremalnych wzgórz z jeszcze większymi górami, których większość przekracza poziom chmur. Góry są pokryte głównie żwirem. Występuje tu też mała ilość ziemi z trawą, na której rosną drzewa.
ExtremeHillsM.png
5

Tajga

Temperatura: 0.25

Świerki, Kwiaty

Las świerkowy. Wilki spawnują się tutaj częściej. Taiga snowless.png
133

Górzysta Tajga

Temperatura: 0.25

Świerki, Kwiaty

Górzysta odmiana tajgi.
Taiga M.png
9

Kres

Kamień Kresu, Obsydian

Information icon.png Osobny artykuł: Kres.
End Screenshot.png
32

Las Sekwojowy

Temperatura: 0.3

Sekwoje, Ściółka, Bruk z mchem, Grzyby, Ziemia

Las Sekwojowy (znany również jako Mega Tajga) to teren, na którym rosną świerki, jak na biomie tajgi. Jednakże, niektóre drzewa są grube na dwie kratki i bardzo wysokie. Ziemię pokrywa ściółka i czasem można natknąć się na głazy z bruku pokryte mchem. Występują tu również ścieżki z ziemi, która nie porasta trawą.

Seed: 123456789

Mega Taiga.png
160

Mały Las Sekwojowy

Sosny, Ściółka, Bruk z mchem, Grzyby, Ziemia

Jest to odmiana lasu sekwojowego, ale ze zredukowaną liczbą ogromnych drzew. Większość drzew to sosny.
MST 1.7.2.png
34

Ekstremalne Wzgórza +

Temperatura: 0.2

Kamień, Ziemia, Świerki

Jest to odmiana ekstremalnych wzgórz ze zwiększoną ilością drzew.
Extreme hills plus.png
162

Górzyste Ekstremalne Wzgórza +

Temperatura: 0.2

Trawa, Żwir, Świerki

Odmiana ekstremalnych wzgórz z górami pokrytymi żwirem i większą ilością drzew.
Extreme Hills plus M.png
25

Kamienna Plaża

Temperatura: 0.2

Kamień

Ten biom często występuje, kiedy ekstremalne wzgórza stykają się z oceanem. Przez wysokość terenu, często zamiast plaż tworzą się ogromne klify, zakończone w wodzie.
CliffBiome.jpg

Biomy umiarkowane

Na tych biomach nie pada śnieg, tylko deszcz. Roślinność ma kolor zielony w przypadku większości z nich, wyjątek stanowią bagna (o ciemnozielonej barwie) oraz dżungle (z jaskrawszym kolorem).

ID Biomu Nazwa i Materiały Opis Zdjęcia
1

Równiny

Temperatura: 0.8

Trawa, Kwiaty

Biom niemal całkowicie porośnięty trawą i z rzadko spotykanymi, pojedynczymi drzewami. Oczka wodne, wyjścia z jaskiń i wioski można spotkać dosyć często. Pasywne moby spawnują się tutaj naturalnie i jest to jeden z dwóch biomów, na których można spotkać konie.
RówninyBiom2.png
129

Pola słonecznikowe

Temperatura: 0.8

Trawa, Słonecznik

Często spotykana odmiana równin. Występują na niej grupy naturalnie rosnących słoneczników.
Sunflower plains.png
4

Las

Temperatura: 0.7

Drzewa, Kwiaty, Grzyby

Biom całkowicie porośnięty dębami i brzozami. Pojawiają się tu też kwiaty i grzyby, rosnące pod drzewami. Jest to jeden z najlepszych biomów, z którymi należy zacząć grę, ze względu na ilość drzew. Jednak ma to też swoje wady - w nocy trudno jest chodzić pomiędzy drzewami, a cienie koron drzew ułatwiają spawn potworów. Biomy leśne są także jednymi z najmniejszych.
BiomesForestNew.png
132

Kwiecisty Las

Temperatura: 0.7

Kwiaty, Drzewa

Odmiana lasu z wielką ilością kwiatów. Niektóre kwiaty nie mogą być znalezione w żadnym innym biomie.
Flower forest 2.png
6

Bagno

Temperatura: 0.8

Drzewa, Trawa, Pnącza, Lilie, Glina, Grzyby

Biom charakteryzuje się ciemniejszym kolorem trawy i licznym dziurami w gruncie, w których znajduje się woda. Na dnie takich stawików często można znaleźć ziemię, piasek lub glinę. Drzewa pokryte są lianami i często mogą rosnąć w wodzie. Bardzo liczne są tutaj grzyby i trzcina. Na bagnach często można natknąć się na chatkę wiedźmy, a nocą spawnują się tutaj Slime'y.
BagnoNew.png
134

Górzyste Bagna

Temperatura: 0.8

Drzewa, Trawa, Pnącza, Lilie, Glina, Grzyby

Wyższa odmiana bagna. Jest tutaj więcej trawy, niż na zwykłym bagnie.
Swampland M.png
7

Rzeka

Temperatura: 0.5

Woda, Piasek, Glina

Długi biom, ciągnący się przez inne biomy, tworząc kręte drogi wodne, przypominające prawdziwe rzeki. Łączą się jedną stroną z oceanem, jednak nie zawsze muszą. Rzeki są dobrym źródłem gliny i bardzo dobrym miejscem na połów ryb.
River.png
14

Grzybowa Wyspa

Temperatura: 0.9

Grzyby, Grzybnia

Rzadki biom, porośnięty przez grzybnię. Często jest to bardzo górzysty teren. Grzybowe wyspy są otoczone przez ocean i bardzo rzadko zdarza się, żeby połączyły się z jakimiś innymi biomami. Jest to jeden z dwóch biomów, na których można spotkać naturalnie rosnące wielkie grzyby, a małe mogą rosnąć w pełnym słońcu. Na grzybni nie mogą spawnować się potwory, więc jest to bardzo bezpieczne miejsce.

Drzewa mogą wyrosnąć na takiej wyspie, zresztą tak jak inne rośliny, które można posadzić na ziemi. Nie można ich jednak sadzić bezpośrednio na grzybni, tylko na czystej ziemi.
Seed: -198348557920269169

Mushroomisland.png
15

Brzeg Grzybowej Wyspy

Temperatura: 0.9

Grzyby, Grzybnia

Jest to płaski brzeg grzybowej wyspy.
Mushroomislandshore.png
16

Plaża

Temperatura: 0.8

Piasek / Żwir

Generują się na brzegach kontynentów, łącząc ląd z oceanem. Podczas generowania plaż, usuwane są wszystkie bloki z brzegu i zastępowane piachem. Niektóre plaże mogą mieć żwir, zamiast piasku. Minecraft Beaches.png
21

Dżungla

Temperatura: 0.95

Drzewa, Kwiaty, Pnącza, Arbuzy

Niezbyt pospolity, tropikalny biom. Rosną na nim ogromne drzewa dżunglowe, o grubych pniach. Dęby także się tu znajdują. Dżungle są bardzo zarośnięte różnymi roślinami, a czasem można natrafić na małe jezioro. Liście pokrywają większość podłoża. W dżungli niebo ma dużo jaśniejszy kolor, niż w innych biomach. To jedyny biom, który zawiera dżunglowe drzewa. W poruszaniu się po dżungli przeszkadzają liany, porastające każdą możliwą ścianę. Arbuzy także mogą tutaj rosnąć, co czyni dżungle jedynym biomem, na jakim można spotkać naturalnie je występujące.
Seed: -1309178871715786383
JungleBiome2.png
149

Górzysta Dżungla

Temperatura: 0.95

Drzewa, Kwiaty, Pnącza, Arbuzy

Górzysta odmiana dżunglowego lasu. Ogromne drzewa często sięgają poziomu chmur.
Jungle M.png
23

Skraj Dżungli

Temperatura: 0.95

Drzewa, Kwiaty, Pnącza, Arbuzy

Jest to biom generujący się pomiędzy biomem dżunglowym, a jakimś innym. Ogromne drzewa nie pojawiają się tutaj.
Jungle Edge.png
151

Górzysty Skraj Dżungli

Temperatura: 0.95

Drzewa, Kwiaty, Pnącza, Arbuzy

Górzysta odmiana skraju dżungli.
Jungle Edge M.png
27

Brzozowy Las

Temperatura: 0.6

Brzozy

Las, w którym nie rośnie żadne inne drzewo, poza brzozą.
Birch forest.png
155

Górzysty Brzozowy Las

Temperatura: 0.6

Brzozy

Górzysta odmiana brzozowego lasu. Występują tutaj wyższe brzozy, niż normalnie.
Birch forest m.png
156

Górzyste Brzozowe Wzgórza

Temperatura: 0.6

Brzozy, Trawa,

Odmiana brzozowego lasu z wysokimi górami i wyższymi brzozami.
Birch Forest Hills M updated.png
29

Puszcza

Temperatura: 0.7

Ciemne Dęby, Wielkie grzyby, Grzyby

Ten biom zapełniony jest gęsto rosnącymi ciemnymi dębami i wielkimi grzybami. Drzewa rosną tak gęsto, że potwory mogą spawnować się nawet za dnia.

Seed: 1119586647

Roofed forest.png
157

Górzysta Puszcza

Temperatura: 0.7

Ciemne Dęby, Wielkie grzyby, Grzyby

Górzysta wersja puszczy. Najczęściej zakończona jest stromymi klifami.
Roofed Forest M.png

Biomy ciepłe

W tych biomach nie pada w ogóle. Roślinność ma kolor żółto-zielony, poza biomami mesy, w których roślinność ma niemal brązowy kolor.

ID Biomu Nazwa i Materiały Opis Zdjęcia
2

Pustynia

Temperatura: 1.0

Piasek, Kaktusy, Piaskowiec

Biom zrobiony w większości z piasku. Pomiędzy warstwami piasku, a kamienia, można znaleźć piaskowiec. Moby pasywne nie mogą się tu pojawiać. Kolor piasku i płaska powierzchnia pustyń pomaga dostrzec potwory w nocy. Na pustyni często można napotkać na pustynną odmianę wiosek, na studnie i na piramidy.
Desert bounded by River, Deep Ocean, Savanna, and Mesa.png
130

Górzysta Pustynia

Temperatura: 1.0

Piasek, Kaktusy, Piaskowiec

Górzysta odmiana pustyni. Jednak w przeciwieństwie do niej, tutaj mogą wygenerować się oczka wodne.
Desert M.png
8

Nether

Netherrack, Jasnogłaz, Piasek dusz, Netherowe cegły, Żwir Ruda Kwarcu

Information icon.png Osobny artykuł: Nether.
.
HellBiome2.png
35

Sawanna

Temperatura: 1.0

Akacje, Wysoka trawa

Płaski i suchy biom z innym kolorem trawy i niespotykanymi nigdzie indziej akacjami. Wioski mogą się wygenerować na tym biomie i jest to jeden z dwóch, na których naturalnie można spotkać konie.

Seed: 641877910

Savanna Acacia.png
163

Górzysta Sawanna

Temperatura: 1.0

Akacje, Wysoka trawa

Odmiana sawanny. Wysokie góry i ścieżki z ziemi są tutaj często spotykane. Ten biom jest wyjątkowy i różni się od innych górzystych odmian, gdyż tutaj góry są bardzo wysokie i czasem mogą dosięgnąć maksymalną wysokość świata.
Savanna M updated.png
37

Mesa

Temperatura: 1.0

Utwardzona glina, Barwiona glina, Czerwony piasek

Biom mesy jest rzadko spotykanym biomem, na którym większość bloków na powierzchni to różnokolorowa utwardzona glina. Zamiast piasku, częściej spotykany jest tu czerwony piasek. Dzięki swojej budowie, mesa jest bardzo przydatnym biomem, można tutaj wydobyć sporo gliny, jeśli inne jej źródła wyczerpały się.

Seed: 641877910

Mesa.png
165

Mesa z Kominami

Temperature: 1.0

Utwardzona glina, Barwiona glina, Piasek

Mesa z kominami, to bardzo rzadko występująca odmiana mesy. Jest to pustynia, na której stoi wielka liczba, gęsto rozsianych bajecznych kominów zrobionych z barwionej gliny.
Mesa Bryce.png
36, 38, 39

Płaskowyż

Temperature: Zależy od biomu.

Jest to górzysta odmiana mesy, lecz ze spłaszczonym wierzchem, na którym znajduje się trawa i skrawek innego biomu (najczęściej sawanna lub las).
PlateauBiome2.png
164, 166, 167

Górzysty Płaskowyż

Temperatura: Zależy od biomu.

Górzysta odmiana płaskowyżu. Różni się tym, że ma bardziej spłaszczony wierzch, lub bardziej strome ściany.
Mesa Plateau M updated.png

Biomy neutralne

ID Biomu Nazwa i Materiały Opis Zdjęcia
0

Ocean

Temperatura: 0.5

Woda, Żwir

Wielki biom wykonany w całości z wody (nie licząc dna). Dno ma kształty równin i zrobione jest ze żwiru lub ziemi. Na oceanie często można natknąć się na małą wyspę, pozbawioną życia. Moby pasywne nie mogą się pojawić na takich wyspach, ale agresywne już tak. Na dnie oceanów często występują wejścia do jaskiń i podwodne świątynie.
BiomyOcean.png
24

Głęboki Ocean

Temperatura: 0.5

Woda, Żwir, Glina

Dwa razy głębsza odmiana oceanu. Poza głębokością, od oceanu wyróżnia się dnem, które jest już w całości ze żwiru.
Deep ocean.png
13, 17, 18, 19, 22, 28, 31, 33, 156, 161

Wzgórza

Temperatura: Zależy od biomu.

Wzgórza generują się w lasach, tajgach, pustyniach, dżunglach i tundrach (oraz ich odmianach). Są to nieco wyższe odmiany określonych biomów.
Forest Hills Biome.png

ID Biomów

Każdy biom ma swój własny numer, przedstawiony w poniższej tabeli. Odmiany biomów mają numer 128 + <numer biomu podstawowego>.

Numer Biom Numer Odmiany Odmiana Biomu
0 Ocean N/A N/A
1 Równiny 129 Pola słonecznikowe
2 Pustynia 130 Górzysta Pustynia
3 Ekstremalne Wzgórza 131 Górzyste Ekstermalne Wzgórza
4 Las 132 Kwiecisty Las
5 Tajga 133 Górzysta Tajga
6 Bagno 134 Górzyste Bagno
7 Rzeka N/A N/A
8 Nether N/A N/A
9 Kres N/A N/A
10 Zamarznięty Ocean N/A N/A
11 Zamarznięta Rzeka N/A N/A
12 Tundra 140 Pole Zamarzniętych Kolców
13 Ośnieżone Góry N/A N/A
14 Grzybowa Wyspa N/A N/A
15 Brzeg Grzybowej Wyspy N/A N/A
16 Plaża N/A N/A
17 Pustynne Wzgórza N/A N/A
18 Leśne Wzgórza N/A N/A
19 Tajgowe Wzgórza N/A N/A
20 Skraj Ekstremalnych Wzgórz N/A N/A
21 Dżungla 149 Górzysta Dżungla
22 Dżunglowe Wzgórza N/A N/A
23 Skraj Dżungli 151 Górzysty Skraj Dżungli
24 Głęboki Ocean N/A N/A
25 Kamienna Plaża N/A N/A
26 Ośnieżona Plaża N/A N/A
27 Brzozowy Las 155 Górzysty Brzozowy Las
28 Brzozowe Wzgórza 156 Górzyste Brzozowe Wzgórza
29 Puszcza 157 Górzysta Puszcza
30 Ośnieżona Tajga 158 Górzysta Ośnieżona Tajga
31 Ośnieżone Tajgowe Wzgórza N/A N/A
32 Las Sekwojowy 160 Mały Las Sekwojowy
33 Sekwojowe Wzgórza 161 Małe Sekwojowe Wzgórza
34 Ekstremalne Wzgórza + 162 Górzyste Ekstremalne Wzgórza +
35 Sawanna 163 Górzysta Sawanna
36 Sawannowy Płaskowyż 164 Górzysty Sawannowy Płaskowyż
37 Mesa 165 Mesa z Kominami
38 Leśny Płaskowyż 166 Górzysty Leśny Płaskowyż
39 Płaskowyż Mesy 167 Górzysty Płaskowyż Mesy

Historia

Alpha
1.2 Dodano biomy.
Beta
1.8 Zróżnicowano biomy.
Oficjalne wydanie
1.0 Dodano tundrę i grzybowe wyspy.
1.1 Dodano ponownie śnieg w tajgach.
Dodano wzgórza i plaże.
1.2.1 Dodano dżungle.
1.3.1 Wyższe wzgórza w pustyniach i lasach.
1.6.1 13w17a Oczka wodne nie generują się już na pustyniach.
1.7.2 13w36a Mesa, Las Sekwojowy, Puszcza, Brzozowy Las, Sawanna, Ekstremalne Wzgórza +, Głęboki Ocean i Nieośnieżona tajga zostały dodane do gry.
Podzielono biomy ze względu na temperatury i utworzono bardziej realistyczne generowanie się świata.

Format świata Anvil

Po dodaniu nowego formatu plików świata, zostało umożliwione przypisanie poszczególnych biomów do plików świata. Wcześniej biomy były generowane w oparciu o ziarno świata, przez co ich położenie mogło się zmienić, po zaktualizowaniu gry. Nowy format umożliwia także łagodniejsze przejścia pomiędzy starym obszarem świata, a nowym. Dzięki formatowi Anvil, można zmienić biom na określonym obszarze, używając modów i pluginów.