Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Burza

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Burza jest stanem pogody mającym niekiedy miejsce podczas trwania opadów deszczu lub śniegu. Ich warunki pozostają, lecz występowanie piorunów i spadek poziomu światła wyróżnia burzę. Podczas burzy z powodu ciemności mogą pojawiać się agresywne moby, nawet na otwartym terenie i podczas dnia. Rodzi się ich jednak wiele mniej niż w nocy, gdyż warunki tylko w małym stopniu na to pozwalają.

Piorun jest niebezpiecznym elementem burzy. Uderza w losowe miejsce na mapie tworząc pożary. Większość takich płomieni jest od razu gaszona przez padający deszcz, lecz niekiedy podpalane są większe części drzew i inne łatwopalne bloki. Wyładowanie atmosferyczne używa tego samego dźwięku co eksplodujące TNT lub Creeper.

Wyładowanie atmosferyczne podczas burzy.
Piorun uderzający w drzewo. Creeper przechadzający się między drzewami. Jeżeli zostałby trafiony piorunem, stałby się naładowanym creeperem.

Efekty

 • Podczas burz jasność otoczenia jest niższa niż nawet podczas deszczu - spada do poziomu 7. Jest to wystarczająco, by pojawiały się agresywne moby.[1]
 • Uderzenie pioruna podpala obszar trafienia, lecz deszcz zazwyczaj gasi powstały w ten sposób pożar przed jego rozprzestrzenieniem.
 • Świnia trafiona piorunem zmienia się w świnię-zombie.[2]
 • Piorun uderzający creepera czyni go naładowanym, a jego eksplozja ma większą siłę rażenia.[3]
 • Będąc bezpośrednio trafionym lub stojąc obok uderzenia pioruna otrzymujemy Heart.pngHeart.pngHalf Heart.png obrażeń, nie włączając w to ran od płomieni. Dodatkowo otrzymujemy krótkotrwały efekt Oślepienia.
 • Osadnik trafiony piorunem zamienia się w wiedźmę.

Historia

Beta
1.5 Dodano burze
Pełna wersja
1.7.2 The light level during thunderstorms in the sky and the ground now appears much darker, previously, the sky would darken, but the ground wouldn't appear to get darker, even though monsters could spawn.
Nadchodzące zmiany
1.9 15w38a There is a chance (depending on regional difficulty) that a lightning strike will spawn a "skeleton trap" skeletal horse.
Pocket Edition Alpha
0.12.1 build1 Dodano burze

Ciekawostki

 • Uderzenie pioruna w nieaktywny portal włącza go.
 • Łódka trafiona przez piorun zniknie całkowicie, nie pozostawiając niczego po sobie.
 • Burza w przeciwieństwie do innych stanów pogodowych, nie posiada w plikach gry swojej osobnej tekstury; sugeruje to fakt, że wygląd pioruna jest zapisany wewnątrz kodu gry. Prawdopodobne wyjaśnienia tego są dwa: wyładowanie ma prosty, pojedynczy kolor i zakodowanie go bez tekstury jest łatwiejsze; pozwala to na zakodowanie bardziej dynamicznych, a co za tym idzie - realistycznych kształtów pioruna.
 • Gdy podczas burzy będziemy ponad chmurami, zobaczymy, że nad nimi też jest burza.
 • Gdy oddalimy się od bloków, na które pada deszcz nie słyszymy dzwięków deszczu.
 • Kiedy uda nam się zobaczyć wodę przez piorun, tekstura wody nie będzie widoczna.


Galeria

Przypisy

 1. http://twitter.com/#!/notch/status/57363403102105600
 2. http://twitter.com/#!/notch/statuses/57426954093211648
 3. http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/gtpi4/electrified_creepers_madness/