Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Creeper

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Creeper
Creeper.png
Punkty życia 20 (Heart.png × 10)
Siła ataku Zależna od odległości. Maksymalne obrażenia:

Normalny: 49 (Heart.png × 24.5)
Naładowany: 97 (Heart.png × 48.5)

Odradzanie Wszędzie poza półblokami, szkłem i przy oświetleniu równym, bądź mniejszym niż 7
Od Classic 0.24
Upuszcza Grid Proch.png Proch (0-2) przy śmierci (bez eksplozji).
Grid Płyta muzyczna (złota).png Płyta muzyczna, gdy zabity przez szkieleta.
Doświadczenie 5

Creeper (ang. creep - skradać się; piąć się; creeper - pnącze, wym. kriper, w edycjach konsolowych Czychacz) to zielony, prawie bezgłośny potwór, który potrafi przeprowadzać zasadzki. Jest on główną maskotką całej gry oraz jej znakiem rozpoznawczym.

Został wprowadzony w wersji Survival Test. Po podejściu zbyt blisko stwora, zaczyna on syczeć i wybucha po 1,5 sekundy. Creepery od 30 listopada bezczynnie wydają odgłosy podobne do dźwięku ich eksplozji, ale bardziej ciche i krótsze. W przeciwieństwie do zombie i szkieletów, nie płoną w dzień.

Odliczanie można powstrzymać, jeżeli gracz odejdzie od potwora na odpowiednią odległość. Po anulowaniu detonacji, gdy gracz zbliży się do niego, „odliczanie” zaczyna się na nowo. Gracze korzystają z tego podczas walki podchodząc do niego, uderzając go i odchodząc na bezpieczną odległość. Powtarza się to kilka razy. Gdy Creeper zostanie zabity podczas, gdy ma włączony zapalnik, to wtedy nic się nie dzieje. (W survival teście Creeper, mimo że został zabity, to i tak, jeżeli włączył bombę, wybuchał).

Eksplozja Creepera jest o 50% mniej skuteczny, niż TNT. Im twardszy materiał, tym Creeperowi trudniej będzie go zniszczyć, dlatego też zaleca się budowanie schronień z wytrzymałych materiałów.

Zachowanie

Creeper w akcji

Creeper zaczyna się interesować graczem dopiero, gdy ten znajduje co najmniej na 16 kratek do niego. Wtedy potwór zaczyna za nim iść. Doskonale rozpoznaje przeszkody, które będzie omijał. Potrafi też przejść nawet najbardziej skomplikowane korytarze bezbłędnie poznając lokalizację gracza. Najlepszym zatem sposobem na uniknięcie konfrontacji jest wyjście z obszaru zainteresowania moba. Jeśli jednak podejdzie do gracza na odpowiednią odległość, zacznie syczeć i po 1,5 sekundy wybuchnie. Creepery boją się kotów i od nich uciekają, zatem kocie towarzystwo jest dla gracza znakomitą ochroną przed tymi niebezpiecznymi mobami.

Creeper atakuje gracza tylko wtedy, gdy go widzi. To oznacza że będziemy mogli schować się za rogiem i poczekać aż Creeper przejdzie dalej. Jeśli Creeper jest daleko od nas, ale nas widzi, to gdy schowamy się i tak będzie szedł w naszą stronę, ale przystanie i zacznie się rozglądać. Kiedy Creeper jest blisko, nie pomoże nam chowanie się. Po prostu zna naszą lokalizację.

Naładowane Creepery

Naładowany Creeper

Creeper, w którego pobliżu uderzył piorun ulega naładowaniu. Jego zachowanie się nie zmienia, jednakże siła jego wybuchu jest trzy razy większa i stanowi dla gracza śmiertelne niebezpieczeństwo. Naładowany Creeper charakteryzuje się okalającą go niebieską, świecącą powłoką. Od wersji 1.8 moby zabite przez wybuch naładowanego Creepera upuszczają głowę.

Sposoby walki

Wiele graczy boi się Creeperów i uważa je za najtrudniejszego do pokonania moba. Na otwartej przestrzeni można korzystać z kilku technik ułatwiających walkę:

 • Budowanie słupa z dowolnego materiału o wysokości 3 bloków, następnie zabijanie z wysokości mieczem lub łukiem. Ta metoda pozwala na pokonanie nawet dużej grupy stworzeń bez tracenia życia.
 • Pod ziemią najefektywniejszym sposobem jest używanie sprintu, by odrzucić od siebie moba na bezpieczną odległość. Metoda ta nie jest zalecana na większe grupy Creeper.
 • Po zwróceniu na siebie uwagi Creepera, łatwo jest wprowadzić go na pułapkę z obwodu czerwonego kamienia.
 • Na otwartej przestrzeni wygodnie jest walczyć na odległość z łuku, jeśli tylko posiadamy strzały. Dzięki temu Creeper, zanim do nas dotrze, będzie miał już mniej punktów życia, dzięki czemu pokonamy go, zanim zdąży wybuchnąć.
 • Na Creepera może przydać się miecz z zaklęciem „Knockback”/„Odrzut”. Pozwala to na utrzymanie bezpiecznej odległości i w razie wybuchu, dzięki odległości, otrzymujemy mniejsze obrażenia.
 • Creeper zachowuje się podobnie jak TNT, co oznacza, że jeśli znajdzie się w wodzie i wybuchnie, zada mniejsze obrażenia i nie zniszczy żadnego bloku. Można to wykorzystać do walki z nim.
 • Aby zdobyć płytę, dobrze jest sprowokować najpierw szkielet, a następnie uciec za Creepera, tak, aby ustawić się w jednej linii i uciekać, by obydwa moby nas goniły.
 • Dobrze jest mieć na sobie zbroję z zaklęciem „Blast Protection”/„Ochrona od wybuchów”, aby osłabić obrażenia od ataku Creepera. Może się zdarzyć, że wybuchnie on i nie zada nam obrażeń.
 • Na większe grupy Creeperów przydaje się sprowokować jednego, aby wybuchł i zabił pozostałe.

Łupy

Creepery są najłatwiejszym do uzyskania źródłem prochu. Po pokonanym Creeperze pozostaje 0-2 sztuk prochu.

Jeżeli Creeper zginie od strzał szkieleta, to wypadnie z niego płyta muzyczna. Najprostszym sposobem jest trafienie Creepera 4 razy strzałą i nakierowanie go na szkieleta, który go zabije. Jeżeli Creeper wybuchnie podczas, gdy szkielet w niego strzela, to wtedy nic z niego nie wypadnie.

Jeśli Creeper zginie od eksplozji naładowanego Creepera, to wypadnie z niego głowa Creepera.

Historia

Historia używa dawnego formaty wersji konsolowych

Classic
0.24_SURVIVAL_TEST Creeper został wprowadzony do Minecrafta.Jego model był bazowany na nieudanym modelu świni, stworzonego przez Notcha.
Creeper2.png
W wersji Survival Test, Creeper był domyślnie dużo ciemniejszy, niż obecnie. Zachowywał się podobnie, jak zombie (lecz zamiast Heart.pngHeart.pngHeart.png zabierał Heart.pngHeart.png), a gdy był gotowy do wybuchu, migał jasno. Po wybuchu pozostawał kulisty krater 4x4x4, który niszczył wszystkie bloki, oprócz kamienia.
Za zabicie Creepera w Survival Test gracz otrzymywał 250 punktów, ale zmieniono to na 200.
Alpha
1.2.0 Creepery mają nowy dźwięk zadawanych mu obrażeń.
Beta
1.4 Logo "Minecraft" posiada zamienioną literę "A" na twarz Creepera.
1.5 Creeper może zostać naładowany, gdy zostanie uderzony przez błyskawicę. Taki Creeper otrzymuje zwiększony zasięg i siłę eksplozji.
Sound Update Eksplozje creeperów mają nowy dźwięk.
Pełna wersja
1.2.1 Ulepszono inteligencję Creeperów.
1.7.2 13w36a Creeper zaczyna odliczanie gdy gracz kliknie PPM krzesiwem.
1.8 14w05a Dzięki trybowi widza gracz może wcielić się w Creepera.
14w30b Gdy wybuchnie naładowany Creeper i zabije tym zombiego lub szkieleta lub mrocznego szkieleta lub innego Creepera mamy 100% szansę, że z tych mobów wypadnie ich głowa.
1.9 15w51a Creepery nie wyrzucają płyt po wpisaniu komendy: gamerule doMobDrops is false.
Pocket Edition Alpha
0.4.0 Dodano Creepery.
Mają stary dźwięk eksplozji.
0.7.4 Creeper może wybuchnąć gdy gracz naciśnie na niego krzesiwem.
0.9.0 build 1 Creepery nie lewitują nad podłożem o 2 piksele.
build 8 Creepery mają nową inteligencję.
0.9.2 Poprawiono czas do ekplozji.
0.11.0 Creepery mogą się wspinać po drabinach.
0.12.1 build 1 Eksplozje Creeperów mają nowy dźwięk.
Creepery mają nową inteligencję.
Console Edition
TU1 CU1 1.0 Dodano Creepery.
TU31 CU19 1.22 Creeper może wybuchnąć gdy gracz naciśnie na niego krzesiwem.
Gdy wybuchnie naładowany Creeper i zabije tym zombiego lub szkieleta lub mrocznego szkieleta lub innego Creepera mamy 100% szansę, że z tych mobów wypadnie ich głowa.

Ciekawostki

 • Creeper to nieudany model świni (stąd cztery nogi).
 • Notch opisał Creepery zdaniem "Są chrupiące, jak suche liście" Twitter - Notch. Być może uważał Creepera za pnącze z winnic.
 • Zdjęcie profilowe na Facebooku ukazuje twarz Creepera.
 • Gdy gracz uderzy Creepera, ten wracając zawsze idzie lekko w lewo.
 • Creeper tak samo jak TNT w wodzie nie niszczy w wybuchu innych bloków, ale nadal może zranić gracza lub innego moba.
 • Creeper ma pasek tlenu (może się utopić).
 • Od wersji 1.4 w logo Minecraft litera „A” ma „twarz” Creepera zamiast trójkąta (bądź kwadratu).
 • W wersji Beta 1.8 zostały poprawione efekty graficzne, m.in. wybuch Creepera zamiast samego dymu generuje jeszcze wiry powietrzne.
 • Od wersji 11w50a Creeper może upuścić każdą płytę muzyczną z wyjątkiem „11”, gdy zostanie zabity przez szkieleta. Wcześniej wypadały z niego tylko dwa rodzaje płyt.
 • W Survival Test Creeper wybuchał dopiero po śmierci. Gdy żył, atakował podobnie jak zombie.
 • Creeper może aktywować ładunek wybuchowy (TNT), wystarczy, że wybuchnie w jego polu. Może to być niebezpieczne przy budowaniu konstrukcji z tych bloków.
 • Creeper nie powoduje eksplozji pobliskich Creeperów podczas wybuchu. Ma to zastosowanie w walce z większymi grupami tych mobów.
 • Gdy gracz kliknie go prawym przyciskiem myszy trzymając krzesiwo, Creeper zacznie odliczanie do detonacji, bez względu na odległość gracza.
 • Podczas gdy Creeper rozpocznie odliczanie, a my wyjdziemy z gry i znowu wejdziemy, Creeper wybuchnie, lecz nas nie zrani.
 • Istnieje mod Elemental Creepers który dodaje 15 nowych rodzajów Creeperów.

Galeria