Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany i artykuły Do rozszerzenia.

Grzyby

Z Minecraft Wiki Polska
(Przekierowano z Grzyb)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grzyby
Brązowy grzyb.png

Typ

Rośliny

Wytrzymałość

N/A

Odnawialne

?

Możliwość grupowania

Tak (64)

Od wersji

Classic 0.0.20

ID

dec: 39 hex: 27

ID słowne

?

Grzyby
Czerwony grzyb.png
Czerwony grzyb
Typ

Rośliny

Wytrzymałość

N/A

Odnawialne

?

Możliwość grupowania

Tak (64)

Od wersji

Classic 0.0.20

ID

dec: 40 hex: 28

ID słowne

?


Grzyby są elementem flory i służą jako pożywienie. Dzielą się na dwa rodzaje: brązowy oraz czerwony. Ostatni ze względu na podobieństwo zwany jest także muchomorem. Wszystkie rodzaje grzybów prócz barwy posiadają takie same cechy i nie różnią się ani wymaganiami, ani występowaniem.

Występowanie

Grzyby mogą rosnąć na większości bloków, pojawiają się w miejscach z małą ilością światła naturalnego, takich jak lochy, wejścia do jaskiń, głębokie podziemia i podnóża drzew (głównie w leśnych strefach klimatycznych). Mogą także występować na trawie w otwartej przestrzeni, jeżeli powyższy warunek został spełniony (np. w nocy). Największa szansa na spotkanie grzybów - ze względu na dostęp światła - jest w Netherze. Grzyby rosnące na otwartej przestrzeni wyskakują z ziemi dotknięte przez promienie słoneczne zostawiając gotowego do podniesienia grzyba. Do podniesienia grzyba nie potrzeba wykorzystywać żadnego narzędzia, czas wyciągania grzyba z ziemi jest znikomy.

Od wersji Beta 1.6 grzyby mają możliwość rozmnażania się. Umożliwia to uprawianie ich przy zapewnieniu odpowiednich warunków oświetleniowych na niezaoranej ziemi. Grzyby nie potrzebują dostępu do wody. Czas rozwoju grzybów jest dużo dłuższy, w porównaniu do innych roślin uprawnych, jednakże mogą się one rozprzestrzeniać w nieskończoność.

Wykorzystanie

Grzyby mogą służyć do sporządzenia zupy grzybowej. W tym celu, należy dodać oby dwa rodzaje grzybów (brązowy i czerwony) wykorzystując do tego również miskę (szczegóły w artykule o konstruowaniu). Sporządzona potrawka regeneruje Foodpoint.pngFoodpoint.pngFoodpoint.png jednostki głodu, co czyni ją pożywniejszą od chleba, który również może pochodzić z własnych upraw.

Składniki Wejście » Wyjście
Czerwony grzyb +
Brązowy grzyb +
Miska
    Grid Czerwony grzyb.pngGrid Brązowy grzyb.png    Grid layout Arrow (small).png  Grid Zupa grzybowa.png
    Grid Brązowy grzyb.pngGrid Czerwony grzyb.png   
    Grid Miska.png    Grid layout Shapeless.png
Oko pająka
+
Brązowy grzyb
+
Cukier
         Grid layout Arrow (small).png  Grid Sfermentowane oko pająka.png
 Grid Oko pająka.png  Grid Brązowy grzyb.png  Grid Cukier.png
         Grid layout Shapeless.png

W Pocket Edition, czerwony barwnik otrzymuje się przez przepalenie czerwonego grzybka.

Składniki Przed » Po
Czerwony Grzyb
 Grid Czerwony grzyb.png Grid layout Furnace Progress.png  Grid Różana czerwień.png
Grid layout Fire.png
 Grid Węgiel.pngGrid Dębowe deski.pngGrid Drewno dębu.pngGrid Sadzonka.png2Grid Patyk.png2Grid Wiadro z lawą.png

Historia

W trybie kreatywnym grzyby były przedmiotem dekoracyjnym, a w Survival Test pożywieniem i zagrożeniem. Brązowy grzyb dodawał Heart.pngHeart.pngHalf Heart.png, a czerwony, który pokazywał, że to muchomor, odbierał Heart.pngHalf Heart.png. Świnie mogły wtedy jeść grzyby, ale element ten został usunięty wraz z owcami jedzącymi trawę. W Indev grzyby w rzadkich wypadkach są generowane pod drzewami lub w cieniu innych unoszących się kontynentów w "latającym" typie mapy.

Został zauważony błąd, iż grzyby czasami rosną na czubkach drzew i zostają tam w pełnym słońcu bez wyskakiwania, jednak występuje to bardzo rzadko.

Ciekawostki

Galeria