Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Kres

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wygląd Kresu.

Kres (ang. End, Ender, inaczej Koniec) to wymiar dodany w wersji 1.0.0. Występują tam tylko Endermany i Smok Kresu, ale w miastach Kresu[nadchodzące] i statkach Kresu[nadchodzące] występują również Shulkery[nadchodzące]. Cały Kres składa się z obsydianu, kamienia Kresu, kryształów Kresu, portalu Kresu, skały macierzystej, jaja smoka Kresu i pochodni, ale od 15w31a również z krat, bloku purpury, filaru purpury, Bloku Bramy Kresu, Schodów z purpury, Płyt z purpury, Chorus Plant i Chorus Flower.

W Kresie - podobnie jak w Netherze - nie występuje cykl dnia i nocy, a mapy, kompasy oraz zegary nie działają poprawnie. Dodatkowo łóżko, w którym próbuje położyć się gracz, eksploduje.

Dostanie się do Kresu

Aby dostać się do Kresu trzeba znaleźć w twierdzy pokój z ramką portalu. Jeżeli wąwóz lub opuszczona kopalnia przecina się z pokojem, ramka portalu może być niekompletna. Aby aktywować portal, należy włożyć Oko Kresu w każdą ramkę.

Po wejściu do Kresu gracz pojawia się na obsydianowej platformie. Jedynymi sposobami na opuszczenie tego świata są śmierć, hacking, lub zabicie smoka. Można użyć też komendy /give, by uzyskać portal do Endu (119) lub Netheru (90) i w ten sposób się stamtąd wydostać. W Kresie znajdują się endermany i smok. Poziom zdrowia smoka (ang. Boss health) widoczny jest na górze ekranu. Smok lata wokół kontynentu i ponad nim. Na wszystkich obsydianowych platformach (oprócz tej, na której pojawił się gracz) znajdują się Kryształy Kresu. Kiedy boss znajdzie się w ich pobliżu, pojawia się wiązka uleczająca smoka. Jeśli w czasie leczenia zostanie zniszczony kryształ kresu, to smok otrzyma obrażenia. Jako jedyny mob posiada on animację śmierci. Po zabiciu go wylatuje ogromna ilość doświadczenia, a dokładnie pod smokiem tworzy się portal prowadzący do naszego świata. Wskakując do niego, zobaczymy 9-minutowy Poemat Kresu napisany przez Juliana Gougha (niestety wyłącznie w języku angielskim) oraz listę twórców gry i użytych programów. Po zakończeniu ich lub przerwaniu (klawisz Esc) znajdziemy się w punkcie spawnu, bądź przy łóżku w którym ostatnio spaliśmy. Przedmioty i punkty doświadczenia pozostaną niezmienione.

W trybie kreatywnym można utworzyć portal do Kresu. Aby zadziałał, musi znajdować się poniżej poziomu 64 i w ciemnym obszarze.

Historia

Pełna wersja
1.0.0 Beta 1.9-pre3 Dodano Kres i Portal.
Nadchodzące zmiany
1.9 15w31a Po zabiciu smoka pojawia się Brama Kresu.
15w44a Zmieniono recepturę odrodzenia smoka.
Dodano nową animację.
15w44b Jeszcze raz zmieniono recepturę odrodzenia się smoka.

Ciekawostki

 • Portal Kresu może zostać wyłączony przez płynącą wodę lub lawę.
 • Portal Kresu jest strzeżony przez spawner rybików cukrowych.
 • Kres składa się tylko z jednego lądu, ale tuż przy nim mogą znajdować się małe wyspy.
 • W Enderze nie ma cyklu dnia i nocy, więc gdy postawimy pochodnię, mob (szkielet lub zombie) zacznie się palić jak za dnia w normalnym wymiarze.
 • W Świecie Kresu nie można zrobić jakiegokolwiek portalu. Gdy stworzy się kształt portalu i spróbuje aktywować, nie pojawi się przejście.
 • Usunięcie folderu DIM1 w folderze świata zresetuje Kres do pierwotnego stanu i zrespawnuje smoka. Dzięki temu możliwe jest wielokrotne przejście gry i zdobycie większej ilości jaj smoka.
 • Jeżeli oddalimy się od wyspy i przełączymy odległość renderowania na najmniejszą, na niebie pojawią się pewne anomalie.
 • Do stworzenia Kresu został użyty kod, który miał służyć do generowania Podniebnej Krainy.
 • Użycie mikstury widzenia w ciemności w Kresie spowoduje różowe zabarwienie oddalonych terenów.
 • Wysokość wyspy to ok. 80 klocków, chociaż można budować do 256.
 • Kres składa się jedynie z jednej wyspy.
 • Niemożliwe jest zniszczenie całego kresu w trybie Survival. Powodem jest skała macierzysta, która pojawia się na miejscu zniszczonego Kryształu Kresu.

Galeria

Zobacz też