Share

Share

Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Kres

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wygląd Kresu.

Kres (ang. End, Ender, inaczej Koniec) - wymiar dodany w wersji 1.0.0. Występują tam tylko endermany i Smok. Cały Kres składa się z obsydianu i Kamienia Kresu.

W Kresie - podobnie jak w Netherze - nie występuje cykl dnia i nocy, a mapy, kompasy oraz zegarki nie działają poprawnie. Dodatkowo łóżko, w którym próbuje położyć się gracz, eksploduje.

Dostanie się do Kresu

Aby dostać się do Kresu trzeba znaleźć w twierdzy pokój z ramką portalu. Jeżeli wąwóz lub opuszczona kopalnia przecina się z pokojem, ramka portalu może być niekompletna. Aby aktywować portal, należy włożyć Oko Kresu w każdą ramkę.

Po wejściu do Kresu gracz pojawia się na obsydianowej platformie. Jedynymi sposobami na opuszczenie tego świata są śmierć, hacking, lub zabicie smoka. Można użyć też komendy /give, by uzyskać portal do Endu (119) lub Netheru (90) i w ten sposób się stamtąd wydostać. W Kresie znajdują się endermany i smok. Poziom zdrowia smoka (ang. Boss health) widoczny jest na górze ekranu. Smok lata wokół kontynentu i ponad nim. Na wszystkich obsydianowych platformach (oprócz tej, na której pojawił się gracz) znajdują się Kryształy Kresu. Kiedy boss znajdzie się w ich pobliżu, pojawia się wiązka uleczająca smoka. Jeśli w czasie leczenia zostanie zniszczony kryształ kresu, to smok otrzyma obrażenia. Jako jedyny mob posiada on animację śmierci. Po zabiciu go wylatuje ogromna ilość doświadczenia, a dokładnie pod smokiem tworzy się portal prowadzący do naszego świata. Wskakując do niego, zobaczymy 9-minutowy Poemat Kresu napisany przez Juliana Gougha (niestety wyłącznie w języku angielskim) oraz listę twórców gry i użytych programów. Po zakończeniu ich lub przerwaniu (klawisz Esc) znajdziemy się w punkcie spawnu, bądź przy łóżku w którym ostatnio spaliśmy. Przedmioty i punkty doświadczenia pozostaną niezmienione.

W trybie kreatywnym można utworzyć portal do Kresu. Aby zadziałał, musi znajdować się poniżej poziomu 64 i w ciemnym obszarze.

Historia

Pełna wersja
1.0.0 Beta 1.9pr3 Dodano Kres i Portal.
Nadchodzące zmiany
1.9 15w31a Po zabiciu smoka pojawia się brama do Miasta Kresu.
Można potem odrodzić smoka.
15w44a Zmieniono recepturę odrodzenia smoka.
Dodano nową animację.
15w44b Jeszcze raz zmieniono recepturę odrodzenia się smoka.

Ciekawostki

 • Portal Kresu może zostać wyłączony przez płynącą wodę lub lawę.
 • Portal Kresu jest strzeżony przez spawner rybików cukrowych.
 • Kres składa się tylko z jednego lądu, ale tuż przy nim mogą znajdować się małe wyspy.
 • W Enderze nie ma cyklu dnia i nocy, więc gdy postawimy pochodnię, mob (szkielet lub zombie) zacznie się palić jak za dnia w normalnym wymiarze.
 • W Świecie Kresu nie można zrobić jakiegokolwiek portalu. Gdy stworzy się kształt portalu i spróbuje aktywować, nie pojawi się przejście.
 • Usunięcie folderu DIM1 w folderze świata zresetuje Kres do pierwotnego stanu i zrespawnuje smoka. Dzięki temu możliwe jest wielokrotne przejście gry i zdobycie większej ilości jaj smoka.
 • Jeżeli oddalimy się od wyspy i przełączymy odległość renderowania na najmniejszą, na niebie pojawią się pewne anomalie.
 • Do stworzenia Kresu został użyty kod, który miał służyć do generowania Podniebnej Krainy.
 • Użycie mikstury widzenia w ciemności w Kresie spowoduje różowe zabarwienie oddalonych terenów.
 • Wysokość wyspy to ok. 80 klocków, chociaż można budować do 256.
 • Kres składa się jedynie z jednej wyspy.
 • Niemożliwe jest zniszczenie całego kresu w trybie Survival. Powodem jest skała macierzysta, która pojawia się na miejscu zniszczonego Kryształu Kresu.

Galeria

Zobacz też