Share

Share

Zapraszamy na nasz serwer głosowy TeamSpeak3 - Kliknij, i dołącz na mcwiki.pl
Kanał YouTube - youtube.com/MCWikiPL   Fb like hand.png MCWiki Polska na Facebooku

Kres

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wygląd Kresu.

Kres (ang. End, Ender, inaczej Koniec) - wymiar dodany w wersji 1.0.0. Występują tam tylko Endermany i Smok. Cały Ender składa się z obsydianu i Kamienia Kresu.

W Enderze, podobnie jak w Netherze, nie występuje cykl dnia i nocy, a mapy, kompasy oraz zegarki nie działają poprawnie. Dodatkowo łóżko w którym próbuje położyć się gracz eksploduje.

Dostanie się do Endu

Aby dostać się do Endu trzeba znaleźć w twierdzy pokój z ramką portalu. Jeżeli wąwóz lub opuszczona kopalnia przecina się z pokojem ramka portalu może być niekompletna. Aby aktywować portal należy włożyć Oko Kresu w każdy z bloków ramki.

Po wejściu do Endu gracz pojawia się na obsydianowej platformie. Jedynymi sposobami na opuszczenie Endu są śmierć, hacking, lub zabicie smoka. Można użyć też komendy /give by uzyskać portal do Endu (119) lub Netheru (90) i w ten sposób się stamtąd wydostać. W Endzie znajdują się Endermany i smok. Poziom zdrowia smoka (ang. boss health) widoczny jest na górze ekranu. Smok lata wokół kontynentu i ponad nim. Na wszystkich obsydianowych platformach (oprócz tej na której pojawił się gracz) znajdują się kryształy kresu. Kiedy Enderdragon znajdzie się w ich pobliżu pojawia się wiązka uleczająca smoka. Jeśli w czasie leczenia zostanie zniszczony kryształ kresu to Enderdragon otrzyma obrażenia. Jako jedyny mob posiada on animację śmierci. Po zabiciu go wylatuje ogromna ilość doświadczenia, a dokładnie pod smokiem tworzy się portal prowadzący do naszego świata. Wskakując do niego, zobaczymy 9-minutowy poemat Endu (napisanego przez Juliana Gougha niestety tylko i wyłącznie w języku angielskim) i spis autorów. Po zakończeniu ich, lub przerwaniu (klawiszem Esc) znajdziemy się w punkcie spawnu, bądź przy łóżku w którym ostatnio spaliśmy. Przedmioty i punkty doświadczenia pozostają niezmienione.

W trybie Creative można utworzyć portal do Endu. Aby zadziałał musi znajdować się poniżej poziomu 64 w ciemnym obszarze.

Ciekawostki

 • Portal do Enderu może zostać wyłączony przez płynącą wodę lub lawę.
 • Portal do Enderu jest strzeżony przez spawner Rybików cukrowych.
 • End składa się tylko z jednego lądu, ale tuż przy nim mogą znajdować się małe wyspy.
 • W Enderze nie ma cyklu dnia i nocy, czyli gdy postawimy pochodnię mob (szkielet albo zombie) zacznie się palić jak za dnia w normalnym wymiarze.
 • W Świecie Kresu nie można zrobić jakiegokolwiek portalu. Gdy stworzy się kształt portalu i spróbuje aktywować, nie pojawi się przejście.
 • Usunięcie folderu DIM1 w folderze świata, zresetuje End do pierwotnego stanu i zrespawnuje smoka. Dzięki temu możliwe jest wielokrotne przejście gry i zdobycie większej ilości jaj smoka
 • Jeżeli oddalimy się od wyspy i przełączymy odległość renderowania na najmniejszą, na niebie pojawią się pewne anomalie.
 • Do stworzenia Kresu został użyty kod który miał służyć do generowania Podniebnej Krainy.
 • Użycie Mikstury widzenia w ciemności w Kresie spowoduje różowe zabarwienie oddalonych terenów.
 • Wysokość świata kresu to ok. 80 klocków.
 • Kres składa się jedynie z jednej wyspy.
 • Niemożliwe jest zniszczenie całego kresu w trybie Survival. Powodem jest Skała macierzysta znajdująca się pod każdym Kryształem Kresu.

Galeria

Zobacz też