Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Osadnik

Z Minecraft Wiki Polska
(Przekierowano z Mieszkaniec wioski)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Osadnik
Villagers.gif
Punkty życia 20 (Heart.png × 10)
Siła ataku Brak
Odradzanie Wioski
Od Beta 1.9pre
Upuszcza Nic
Doświadczenie 0
Dźwięki Bezczynność
Obrażenia
Śmierć
Handel
Pomyślny handel
Handel anulowany

Osadnicy (ang. Villagers, pot. Wieśniak) to pasywne moby, żyjące swobodnie w świecie gry. Posiadają pozbawione włosów głowy, złączone brwi, oraz duże, charakterystyczne nosy. Spawnują się w losowo wygenerowanych wioskach, a w piwnicy igloo można spotkać kapłana. Są podzielone na kilka profesji w zależności od ich roli:

 • Rzeźnik
 • Farmer
 • Pasterz
 • Bibliotekarz
 • Kapłan
 • Kowal
 • Łuczarz
 • Rybak
 • Wytwórca broni
 • Wytwórca narzędzi
 • Płatnerz

Początkowo nad głowami mieli napisy "TESTIFICATE", lecz w wersji Beta 1.9-pre4 zostały usunięte. W przyszłości, jak wspominał Notch w wywiadzie dla Rock Paper Shotgun, w wioskach będzie możliwe wykonywanie zadań (ang. quest) znajdujących się np. na tablicy w wiosce. Przykładowa misja, cytując Notcha, wyglądałaby tak:

"...tablica zadań, powiedzmy, że z obrazkiem kawałka wieprzowiny i napisem głoszącym cztery. No tak, więc muszę zdobyć cztery kawałki wieprzowiny. Myślę, że to mogło by zadziałać, jeśli zrobiłoby się to wystarczająco dziwacznie. Nie trzeba wykonywać tych zadań, żeby zrobić postęp. Ale jeśli się na to zdecyduję otrzymasz diament. Dzięki temu uzyskasz wiele mini-zadań, co zwiększy przychylność miasta..."
Możliwe, że chodzi teraz o Handel.

Zachowanie

Osadnicy mają najbardziej złożone zachowanie spośród wszystkich mobów. Nie atakują jednak gracza, nawet gdy zostaną przez niego zaatakowane, nie będą również uciekać. Nie będą trzymać się z dala od ognia i lawy (jak wiele innych mobów), nie wchodzą tam jednak celowo. Gracz może jednak zostać zaatakowany przez obrońcę wioski - żelaznego golema, jeśli taki w wiosce występuje. Osadnicy potrafią otwierać drzwi i wchodzić po drabinie, co pozwala im korzystać ze swoich domów. Nie mogą jednak otworzyć włazów ani furtek.

Do domów wchodzą zawsze kiedy jest noc lub pada deszcz. Uciekają przed wszystkimi wrogimi mobami i kryją się przed nimi w mieszkaniach, mimo tego, że jedynie zombie ich atakują. Od wersji 1.4.2 na poziomach trudności wyższych niż łatwy zombie po zabiciu osadnika mogą zamienić go w osadnika zombie. Mieszkańcy wiosek mogą "nawiązywać stosunki towarzyskie" z innymi mieszkańcami poprzez stawanie naprzeciw siebie i wydawanie dźwięków, co ma symbolizować rozmowę między nimi. Od wersji 1.8 mogą zbierać plony. Mali osadnicy potrafią się ganiać, co przypomina zabawę w berka, oraz lubią się spotykać z żelaznymi golemami, który daje im kwiaty.

Po zabiciu mieszkańca wioski nie wypada z niego żaden przedmiot oraz nie otrzymuje się żadnego doświadczenia.

Podnoszenie przedmiotów

Wieśniacy mają osiem ukrytych miejsc w ekwipunku. Nigdy nie szukają celowo żadnych przedmiotów, ale jeśli w ich zasięgu jest chleb, marchew, ziemniaki, pszenicę, wszelkie nasiona lub buraki, to podniosą je. Jednak jeśli komendą /gamerule ustawiono mobGriefing na false, osadnicy nie będą zbierać żadnych przedmiotów.

Dzielenie się jedzeniem

Jeśli mieszkaniec wioski ma w swoim ekwipunku w zapasie przynajmniej 12 chlebów, 24 marchewki, ziemniaki bądź buraki, lub (wyłącznie w przypadku, kiedy wieśniak jest farmerem) 18 pszenicy, może się podzielić z wieśniakiem w pobliżu. Taka sytuacja następuje, kiedy drugi wieśniak ma mniej niż 3 chleby lub 12 marchewek, ziemniaków albo buraków, lub - jeśli osadnik jest rolnikiem - 15 chlebów, 60 marchewek, ziemniaków lub buraków albo 45 pszenicy.

Kiedy mieszkaniec wioski chce się podzielić, podchodzi do osadnika, którego wybrał (i który spełnia warunki podane powyżej) i znajdując w swoim pierwszym slocie z zapasami przynajmniej 4 kawałki chleba, marchwi, ziemniaków lub buraków bądź co najmniej 6 pszenicy, rzuca mu pół swoich zapasów.

Rolnictwo

Osadnicy, również dzieci, odziani w brązowe szaty (zarówno rolnicy jak i mieszkańcy z innymi profesjami) mogą zbierać plony. Potrafią robić to poza granicami dowolnej miejscowości.Użytki rolne znajduje, szukając w promieniu 15 bloków pól uprawnych, jednak zainteresuje się nimi dopiero wtedy, gdy:

 • Jeśli wieśniak w brązowej szacie nie ma wystarczającej ilości żywności w jednym stosie w jego ekwipunku (15 chlebów, 60 marchewek, ziemniaków lub buraków bądź 45 pszenicy) i w okolicy są w pełni dojrzałe plony ziemniaków, pszenicy, ziemniaków lub buraków, to podejdzie do nich i je zniszczy, zbierając plon.
 • Jeśli wieśniak w brązowym ubraniu ma nasiona marchwi, ziemniaków lub buraków w swoim inwentarzu i znajduje blok powietrza powyżej pól uprawnych podejdzie do niego. Zawsze będą sadzić nasiona w kolejności ich położenia w swoim ekwipunku.

Warto zwrócić uwagę, że jeśli komendą /gamerule ustawiono mobGriefing na false, osadnicy nie będą zbierać ani sadzić roślin.

Piorun

Uderzenie pioruna podczas burzy bezpośrednio w konkretnego osadnika zamieni go w wiedźmę.

Występowanie

Naturalne generowanie

Osadnicy spawnują się naturalnie w wioskach, a kapłani pojawiają się w piwnicach igloo.

Mali osadnicy

Mieszkańcy wioski mogą się rozmnażać, ale muszą stanowić do 35% liczby drzwi w wiosce, żeby wygenerowania dziecka-wieśniaka. Po 20 minutach dziecko wyrośnie na dorosłego osadnika.

Handel

Information icon.png Osobny artykuł: Handel.

System wymiany handlowej to mechanika gry, która pozwala graczom handlować z wieśniakami i kupować od nich różne rzeczy płacąc za nie szmaragdami, lub innymi przedmiotami w zależności od profesji osadnika. Handlowanie może być pozytywne lub negatywne, w zależności od tego, jakie przedmioty można dostać i ile one kosztują. Handel jest dostępny tylko dla dorosłych mieszkańców wsi; gracz nie może handlować z dziećmi wieśniaków.

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na wieśniaka otworzy graczowi okienko handlu i pozwoli na handel z osadnikiem. W okienku pojawi się również profesja wieśniaka. Mieszkańcy wsi będą składać oferty w oparciu o ich zawód i karierę; to znaczy, że oferty będą się ograniczały do rzeczy spokrewnionych z profesją wieśniaka. Różne oferty mogą być przeglądane za pomocą przycisków w lewo i w prawo. Za większość rzeczy płaci się szmaragdami (jednak może się zdarzyć, że będzie można kupić np. 1 szmaragd za 16 kartek papieru. Handlowanie jest pożyteczne, gdyż dzięki niemu można nabyć rzadkie i nietypowe przedmioty, które byłyby dość trudne, lub niemożliwe do uzyskania w trybie przetrwania, jak np. Kolczuga oraz Zaklęta butelka. Gdy handel odbędzie się pomyślnie, nad głową wieśniaka pojawiają się purpurowe i zielone cząsteczki w kształcie krzyża. Kiedy wieśniak wydziela owe cząsteczki, dostaje 10 sekund regeneracji, co daje mu 4 (Heart.pngHeart.png) Po udanym handlu, od mieszkańca wioski można kupić kolejne, niemożliwe wcześniej do zakupu przedmioty.

W Pocket Edition, handel nie jest obecnie dostępny.

Zombie Osadnik

Od wersji 15w35a, a oficjalnie od 1.9 zombie osadnik zachowuje swoją profesję (tzn. nosi pozostałości stroju, w które był ubrany zanim jeszcze został zainfekowany). Jest 5% szans na to że się odrodzi zamiast zwykłego zombie. Jeśli zombie atakuje wieśniaka jest szansa że go zainfekuje (na trybach: trudny 100%, normalny 50%, łatwy i spokojny 0%), po czym przekształci się w wieśniaka zombie. Najczęściej zdarza się to podczas oblężeń wiosek (tzw. zombie siege). Aby "uzdrowić" wieśniaka zombie należy, najpierw rzucić w niego miksturę słabości, a następnie dać mu normalne złote jabłko klikając na niego prawym przyciskiem myszy. Usłyszymy głośny syczący dźwięk po czym nasz "pacjent" zacznie drżeć. Leczenie kilka minut (zaleca się chronić leczonego zombie). Po tym czasie otrzymamy zdrowego normalnego wieśniaka. Jeśli podczas przemiany miał na sobie zbroję, po prostu zniknie na wieśniaku.

Szybkość leczenia może być zwiększona poprzez umieszczenie w pobliżu łóżek lub krat. Prędkość jest proporcjonalna do wzoru: (liczba tych bloków w sześcianie wielkości 7*7*7 naokoło jego stóp) * 0.3 + 1. To wskazuje na potrzebę budowy cel lub zagród dla zarażonych wieśniaków.

Historia

Pełna wersja
1.0.0 Beta 1.9-pre1 Dodano osadników.
Nad sobą mają napis.
Beta 1.9-pre2 Usunięto napisy widniejące nad głowami osadników.
1.1 11w49a Dodano jajo spawnujące osadnika.
1.2 12w05a Osadnicy potrafią otwierać i zamykać drzwi, wracać do domów, gdy zapadnie zmrok, a także wykrywać domy.
12w06a Osadnicy mogą nawiązywać stosunki towarzyskie z innymi mieszkańcami danej wioski i pasywnymi mobami, ale i uciekać przed zombie. Wracają też do domów, kiedy zaczyna padać deszcz.
12w07a Populacja osadników w wiosce jest zależna od ilości domów. Dodatkowo od tej wersji ich dzieci potrafią biegać.
12w08a Dodano żelaznego golema, który czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców wiosek. Atakuje wszystkie agresywne moby (z wyjątkiem creeperów), które zbliżą się do wioski, a także wszystkie moby, które zaatakują mieszkańca wioski (w tym także gracza).
12w18a Jaja spawnujące przywołują osadnika o losowej profesji.
1.3.1 12w21a Dodano handel z osadnikami, a najczęstszą walutą są szmaragdy.
1.4.2 12w32a Osadnicy reagują pozytywnie jeżeli gracz z nimi handluje, jednak gdy gracz ich atakuje, będą reagować negatywnie.
Osadnicy mogą zostać zarażeni przez zombie.
1.4.4 Gracz może rozmnażać osadników poprzez kliknięcie PPM z jajem spawnującym osadników na dorosłego osadnika.
1.5 13w22a Dodano dźwięki dla osadników.
1.8 14w04a Usprawniono osadników:

• Od teraz osadnicy mogą zbierać i sadzić to, co rośnie na ich polach;
• Od teraz osadnicy potrafią zrobić chleb i dzielić się nim z głodnymi osadnikami;

• Od teraz osadnicy mogą się rozmnażać po zjedzeniu 3 chlebów, 12 marchewek lub 12 ziemniaków.
1.9 15w31a Osadnicy "ścinają" teraz buraki, ale nie zbierają ich.
15w35a Od teraz zombie osadnicy zachowują swoją profesję i mają inne tekstury.
Zarażony osadnik od 15w35a.png
15w38a Osadnicy mogą teraz zbierać buraki i nasiona buraków.
Osadnicy mogą teraz używać i udostępniać buraki jako pokarm.
Osadnik farmer może teraz sadzić nasiona buraków.
15w39a Osadnicy są nieznacznie wyżsi (dorosłe: 1,95 bloki wysokie, a nie 1,8; dzieci: 0,975 bloki wysokie, a nie 0,9).
15w43a Osadnika kapłana i jego zarażoną wersję można znaleźć teraz w "klatce" w piwnicy igloo.

Nieużywane wersje

W plikach tekstur osadnika znajduje się plik z teksturą zielonego osadnika - pomimo tego nie występuje on naturalnie w grze. Od wersji 1.7.2 możliwe jest przyzwanie go komendą /summon Villager ~ ~ ~ {Profession:5}

Ciekawostki

 • Osadnicy potrafią odnajdywać domy.
 • Pierwotnie mobami zamieszkującymi wioski miały być pigmany.
 • W wioskach kuźnie mimo, że są chatami kowala, ale nie pojawia się w nich kowal i nie posiadają kowadła.
 • W trybie kreatywnym po wybudowaniu odpowiednio funkcjonalnych budynków (tj. zagroda dla świń, pole uprawne, biblioteka, budynek z piecem itd.), dzieci zespawnowanych osadników mogą stać się innymi typami mieszkańców niżeli ich rodzice.
 • Osadnik może się wspinać po drabinkach.
 • Osadnicy od wersji Beta 1.9-pre1 mieli to samą inteligencję co kurczak, a nad ich głowami widniały napisy "TESTIFICATE", które zostały usunięte w Becie 1.9-pre2.
 • Zarażony osadnik może się zespawnować nocą i w ciemnych pomieszczeniach.
 • Dzieci osadników są o 50% szybsze.
 • Tylko dzieci mogą być nazywane znacznikiem.
 • Po zarażeniu małego wieśniaka zostaje on małym zarażonym osadnikiem.
 • Możliwe jest założenie wioski poprzez uzdrowienie dwóch zarażonych wieśniaków, odrodzonych naturalnie (np. z spawnera potworów).
 • Przy użyciu odpowiednich programów można zmienić oferty handlowe osadników.
 • Jajo spawnujące zombie może przywołać zarażonego osadnika.
 • Na czas Prima Aprilis 2014 roku wszyscy gracze mieli skórkę osadnika. Zostały wtedy także dodane dźwięki podobne do głosów osadników.
 • Osadnicy mogą się rozmnażać. Robią to automatycznie, gdy liczba dorosłych mieszkańców wyniesie 35% liczby drzwi w wiosce.
 • Mały zarażony osadnik nie płonie za dnia.

Galeria

Zobacz też