Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Minecraft

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Minecraft
Mclogo.png
Data premiery

Minecraft:
Classic (17 maja 2009)
1.0 (18 listopada 2011)
Pocket Edition:
• Android (16 sierpnia 2011)
• iOS (16 listopada 2011)

Obecna wersja

Minecraft:
1.11.2
Pocket Edition:
• Android: Alpha 1.0.5
• iOS: Alpha 1.0.5
Xbox 360: TU51

Twórca/twórcy

Mojang AB (Twórcy):
Markus "Notch" Persson (Twórca)
Jens "Jeb" Bergensten(Główny Deweloper)
Jon "jonkagstrom" Kagstrom(Twórca AI)
Aron Nieminen (Pocket Edition)
4J Studios (Xbox 360)

Platforma

Minecraft: Windows Mac OS Linux Przeglądarka
Pocket Edition: AndroidApple iOS.svg
Xbox 360: Xbox 360

Gatunek

sandbox

Silnik

Minecraft: Lightweight Java Game Library
Pocket Edition (Android): C++
Pocket Edition (iOS): Objective-C
Xbox 360: C#/XNA/C++

Język

różne

Linki

Strona Forum

Rozmiar

46 MB (.minecraft)
263 KB (Minecraft.exe)

Licencja

Regulamin korzystania z serwisu

Otwarty kod źródłowy

Nie

Minecraft – jedna z najpopularniejszych gier sandboksowych i Indie świata. Gracz przejmuje kontrolę nad postacią, która ma możliwość modyfikowania, w dowolnym stopniu, świata 3D złożonego z sześciennych bloków. Prace nad nią zaczęły się w 2009 roku i trwają do dziś.

Przebieg rozgrywki

W obecnej wersji, w jednym z obecnie dostępnych trybów, przetrwanie, gracz rozpoczyna rozgrywkę na automatycznie generowanej mapie. Jest pozbawiony wszelkich przedmiotów dostępnych później na drodze tworzenia przedmiotów. Gra nie stawia przed grającym żadnych celów. Dlatego też, pomimo specyficznych cech, jak występowanie mobów, uznawana jest za sandboksa. Jedyne cele, jakie musi wykonywać gracz, to te, wyznaczone przez niego samego.

Gracz może widzieć swoją postać w trybie FPP i TPP. Cały świat jest w pełni trójwymiarowy. Gracz ma możliwość poruszania się w każdym wymiarze na mapie, poruszając się chodem, skacząc lub spadając. Ponadto, dzięki użyciu środków transportu, gracz może przemieszczać się również w łódce, wagoniku górniczym itp.

Ponieważ niektóre bloki - w większości te wytworzone przez gracza - mają specyficzne cechy, gracz może wchodzić w interakcje z nimi, np. przetapiać przedmioty w piecu. Ponadto, obecność sterowanych komputerowo mobów powoduje konieczność integrowania z nimi.

Gracz może dowolnie modyfikować teren, jak również wytwarzać przedmioty czy je zbierać. Sprawia to, że gracz na niemal nieskończone możliwości modyfikowania własnej, unikalnej mapy.

Historia

Pomysł na utworzenie gry pojawił się w głowie Markusa Perssona po zagraniu w Infiniminer. Gra ta oferowała podobną rozgrywkę na podobnych założeniach. Projekt ten został jednak szybko porzucony. Wiosną 2009 roku Notch rozpoczął prace nad grą Cave Game, która szybko przerodziła się najpierw w Minecraft: Order of the Stone a potem w Minecraft. Już niedługo później na światło dzienne wydana została pierwsza stabilna wersja bardzo mało rozwiniętej gry. Wydarzyło się to 16 maja 2009 roku, natomiast wersja oznaczona została numerem 0.0.9a.

Początkowo, kolejne wersje gry były wydawane niemal natychmiastowo, po wprowadzeniu nowych poprawek. Od początków wersji beta jednak się to zmieniło, gdyż Notch postanowił skupić się nie na ilości, a na jakości poprawek. Kolejne wersje wydawane są nieregularnie, co kilka tygodni bądź co kilka dni, w zależności od rangi poprawek.

Pełna wersja gry została wydana 18 listopada 2011.

Infiminer a Minecraft

Początkowo, po rozpoczęciu prac nad Minecraftem, wąskie grono fanów Infiminera sprzeciwiało się wydawaniu gry Notcha, zarzucając jej czerpanie zbyt wielu elementów Infiminera. Po zawieszeniu prac nad nią, protesty jednak ucichły.

Popularność

Typowy zrzut ekranu z gry

Minecraft jest jednym z największych fenomenów ostatnich lat. Świadczą o tym statystyki i nagrody, częste nawiązania do tej produkcji czy też sama ilość graczy. Grę kupiło już prawie 24 mln osób[1], jednak ze względu na popularność pirackich kopii ilość graczy szacuje się na 40 mln osób[potrzebne źródło] (wskaźnik ciągle rośnie; jest to jeden z najwyższych wyników w historii). Gra zdobyła również wiele prestiżowych nagród, została nawet - jako pierwsza w historii - oznaczona jako GOTY przez wiele portali jeszcze w trakcie fazy Beta.

Technika

Gra tworzona jest w oparciu o platformę Java. Oznacza to, iż cechuje się ona innymi systemami niż większość współczesnych gier. Podczas grania, mapa wciąż generowana jest według losowych danych. Sprawia to, iż każdy świat jest unikatowy. Świat zapisywany jest na podstawie systemu "chunków", czyli regionów o danych wymiarach, zapisywanych oddzielnie.

Postać, czas i świat

Zachód słońca na mapie gry

Podczas grania w Minecraft wcielamy się w tzw. Steve'a. Postać ta nie jest oficjalnie nazwana, jednak takie imię przyjęto. Ubrany jest on jak typowy człowiek, jednak zarówno jego ubranie jak i całą resztę jego wyglądu możemy zmienić. Steve może otrzymywać obrażenia, sprintować czy pływać. Jego stan określają wskaźniki życia, tlenu, doświadczenia, głodu i pancerza (zbroi).

Świat w jakim przyjdzie nam grać, niezależnie od tego, jak zostanie wygenerowany, jest jałowy. Żyją w nim moby agresywne i neutralne, jednak Steve jest jednym przedstawicielem rasy ludzkiej w tym świecie (oprócz mieszkańców wiosek i wiedźm) Czas gry nie jest określony i nie jest możliwy do określenia. Steve potrafi wytworzyć narzędzia, jednak pojawiają się kontrowersje związane z jakością tych narzędzi (sugerujących czasy prehistoryczne), ubraniem bohatera (sugerującym czasy współczesne) oraz możliwość używania prądu. Czas w grze płynie również w specyficzny sposób. Nie ma wyodrębnionych pór roku, a dzień zawsze jest dłuższy od nocy. Doba w grze trwa równe 20 minut.

Przypisy