Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Minecraft Wiki Polska:Społeczność

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj


Społeczność jest przeznaczona do ogólnych dyskusji na temat tej wiki.

Archiwa


Nadchodzi aktualizacja

Witam! Zapewne wiele osób już wie, że jutro (to jest 29 lutego) zostanie wydana aktualizacja o numerze 1.9. W związku z tym czeka nas dużo pracy przy aktualizacji artykułów. Bądźmy aktywni, żeby jak najszybciej uporać się z poprawkami i aktualizacjami. Powodzenia, VaderVCD (d) 18:30, 28 lut 2016 (UTC)

ItemSprite

Jak można zauważyć w ostatnich zmianach próbowałem naprawić szablon ItemSprite. Jest to szablon który po pewnej aktualizacji przestał działać kompletnie a i tak nie jest często używany. Z tych też powodów wiedząc że bardziej zepsuć go już się nie da a nikt nie chciał do tej pory go naprawić, postanowiłem go naprawić. Jak widać, efekt nie jest zachwycający, lecz pozbyłem się błędów w skrypcie modułu. Teraz zamiast pokazywać błąd modułu jest pokazywana pustka. Nie mam obeznania w języku Lua ani strukturze modułów i spritów. Będę próbowal naprawić ten błąd lecz bez obeznania się w kodzie zostaje mi tylko metoda prób, błędów i logiki. Jeżeli ktoś wie co może być zepsute zapraszam do przeczytania kodu. piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 00:34, 26 lut 2016 (UTC)

Utworzyłem szablon który jest używany przez Moduł:Sprite lecz wymaga on niestety innej strony (Widget:FileUrl) umiesczonej na przestrzeni nazw Widget do której już uprawnień nie mam. Nie jestem pewien czy załatwiło by to sprawę ItemSpritów ale może warto dać temu szansę. Nie jestem też pewien czy zmieniać URL w Szablon:FileUrl oraz Widget:FileUrl na link do polskiej wiki. piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 11:02, 26 lut 2016 (UTC)
Ja znam specjalistów od LUA ;) Pozdrawiam, JasiuMinecraft1 (dw) (RedaktorMCWikiPL). 12:30, 26 lut 2016 (UTC)
W takim razie dobrze by było gdybyś skontaktował się z którymś specjalistą od Lua i zapytał się czy ma on czas na spojrzenie na kod. :) piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 15:43, 26 lut 2016 (UTC)
Spróbuje się zkontaktować ;) Ale Ci których znam to oni są z Don't Starva ;) Pozdrawiam, JasiuMinecraft1 (dw) (RedaktorMCWikiPL). 15:57, 26 lut 2016 (UTC)
Wysłałem wiadomość do biurokraty Don't Starve Wiki i youtubera Hasta i poprosiłem go oto, ale dałem mu info, żeby się skontaktował z Tobą Piotrex, bo sam nie wiem o co w tych modułach i szablonach chodzi :P Pozdrawiam, JasiuMinecraft1 (dw) (RedaktorMCWikiPL). 16:02, 26 lut 2016 (UTC)

Od wersji x...

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kwestią fraz typu "Od wersji x y robi to i tamto" w sekcjach opisujących rzecz, ciekawostkach i innych. W zasadzie nie mogę znaleźć sensu pisania tego. Sam pewnie parę razy sam tak napisałem lecz po zastanowieniu się... Po co? We większości artykułów znajduje się historia, tam powinny być opisywane wszelkie zmiany dotyczące opisywanej rzeczy. W podstawowych szablonach również mamy miejsce na wstawianie daty dodania elementu. Ma to sens? Pytanie to kieruję we większości do bardziej doświadczonych użytkowników niż ja (Administratorzy? Redaktorzy z dłuższym stażem?). piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 21:37, 9 mar 2016 (UTC)

Kwestie do omówienia

Z powodu coraz większej nieaktywności administratorów w ostatnich miesiącach postanowiłem zrobić listę rzeczy które w mojej opinii powinny zostać omówione. Celem tej listy jest omówienie wielu problemów/zagadnień na Wiki, które osobiście uważam za warte dyskusji/rozwiązania. Wiele z tych tematów znajduje się już na tej stronie jednak nie zyskały wystarczającej uwagi.

 1. Alternetywna forma komunikacji użytkowników Potrzebne?
 2. ItemSprites, wymagana osoba znająca język Lua
 3. Opinia na temat pewnej frazy pojawiającej się w artykułach
 4. Kwestia snapshotów oraz umiejscowienia listy ich zmian
 5. Kwestia tłumaczenia artykułów (np. Mooshroom), zmartwychwstanie projektu ujednolicania z tłumaczeniem? Czy może automatyczne przenoszenie na nazwy polskie zatwierdzone na Crowdinie? Co robić po snapshotach gdy nie ma jeszcze oficjalnej nazwy? Tłumaczyć na nazwę nieoficjalną czy może zostawić angielską? Jak tłumaczyć? Jak żyć? (domyślam się że do tej kwestii ważna byłaby opinia Alex2422 jako osoby która posiada dużo większą wiedzę na tematy językowe)
 6. Jak przenosić artykuły które posiadają już stronę w haśle docelowym? Jakieś zalecenia? Czy może zostawić takie przenoszenia administracji i oznaczyć szablonem Move? Aktualne artykuły i pliki oczekujące na przeniesienie
 7. Kontrola tego co się dzieje na Wiki. Przez ostatnie dwa miesiące czuję się jak jedyny policjant pracujący w mieście w którym wybucha rewolucja. Nie winię administratorów o brak aktywności, a wiem że nikt tu nikomu nie płaci za swój czas, wszyscy jesteśmy wolontariuszami. Wiem że to jest problem na który chyba najtrudniej znaleźć lekarstwo. Lecz ja sam również popełniam błędy wynikające z mojej niewiedzy które później są powielane przez innych użytkowników. Jednak dziś mamy 2-3 aktywnych użytkowników którzy codziennie wykonują dziesiątki zmian, potrzebujemy kogoś nadzorującego te edycje.
 8. Porządki
 9. Tak dla upewnienia zapytam, niedawno przeczytałem że nazwy mobów powinno się traktować jak nazwy gatunków, a nie jako nazwy własne. Czy oznacza to że możemy pisać nazwy takie jak Shulker bez dużej litery?

piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 19:49, 12 mar 2016 (UTC)

Odnosząc się do osoby, która zna LUA: Hast nie odpisuje, a wręcz usuwa wątek. Odnosząc się do tłumaczeń, moim zdaniem (już powtarzam, któryś raz) artykuły powinny się nazywa jak MC. Przydałoby się, aby ktoś aktywny i z dużą ilością edycji, taki jak Ty Piotrex czy ja, został biurokratą lub administratorem, aby ułatwić rozwój wiki. Odnosząc się do 8 punktu, powiem, że tylko "Nether" i "End" powinno się pisać wielką literą. Poprawiając 7 punkt jest 5-6 praidłowo aktywnych użytkowników. Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) 19:58, 12 mar 2016 (UTC)
3. W artykułach nie należy się powtarzać. Mam wrażenie, że pisałem to na stronie o zaleceniach edycyjnych, obawiam się jednak, że nikt nie wie nawet o jej istnieniu. W każdym razie, informacje o starszych oraz przyszłych wersjach powinny być umieszczane tylko w sekcji "Historia". W pozostałej części artykułu piszemy o najnowszej oficjalnej wersji. 4. Popieram pomysł, by stworzyć po osobnej stronie o snapshotach dla każdej większej wersji. 5. Zawsze byłem zdania, by nazwy na wiki były takie, jak w Minecrafcie. Alex2422 (dyskusja) 11:49, 13 mar 2016 (UTC)
Co do pomocy, to ja ją sam poprawiałem, żeby była bardziej aktualna. Moim zdaniem w nawigacji (MediaWiki) powinna być sekcja odnosząca się do stron pomocy. Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) 11:58, 13 mar 2016 (UTC)
Punkty 3 i 4 mamy z głowy, punkt 5 nadal do dyskusji (zostało tam pytanie o nazewnictwo rzeczy ze snapshotów które pewnie zostało już 10 razy omówione wcześniej). W tym czasie dam znak paru użytkownikom by dołączyli się do dyskusji. piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 22:16, 13 mar 2016 (UTC)
Witam! Ja też zgadzam się z tymi propozycjami. Stron i plików do usunięcia (punkt 8) jest już dość dużo. Ważne jest też ustalenie, jak wymieniono w punkcie 9., jakie nazwy mobów pisać jaką literą. Myślę, że niektóre małą (jak krowa), a niektóre - dużą (jak Ghast). Może zróbmy listę mobów, których nazwy piszemy z małej litery, i tych, które z dużej. Pozdrawiam, Płyta Cat.png VaderVCD Płyta Strad.png (Dyskusja)  :) 12:10, 14 mar 2016 (UTC)
Co do 9. dopowiem, że tylko Enderman, Endermit, Wither szkielet, Wither i Smok Endu. Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) 15:02, 14 mar 2016 (UTC)
Do punktu 5. dodam jeszcze, że moim zdaniem powinniśmy w miarę możliwości tłumaczyć nazwy samodzielnie, kiedy nie ma oficjalnych. Zanim powstała polska wersja Minecrafta, tłumaczenia robiliśmy sami, a obecna lokalizacja nawet w pewnym stopniu bazuje na tej z wiki. 9. Myślę, że tylko nazwy własne (te, które Mojang samo wymyśliło) powinniśmy pisać wielką literą. W wyrażeniu "smok Enderu" pierwszy wyraz jest pospolity, a drugi to nazwa własna. Alex2422 (dyskusja) 15:53, 14 mar 2016 (UTC)
Punkt piąty wykreślony w takim razie. 9. Wątpliwości na ten temat nabrałem po wypowiedzi Cordyliusa na jednej z dyskusji o tłumaczeniu emblematów na sztandarach (Black Creeper Charge) gdzie dyskusja była o creeperze pisanym z użyciem małej litery. Później jakoś zaakceptowałem to dla wszystkich nazw mobów. piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 16:37, 14 mar 2016 (UTC)
Ugh, czuję trochę, że to moja wina. Dostałem uprawnienia, by zająć się tą wiki, ale jak widać po mojej aktywności (a raczej jej braku), nie wygląda to za ciekawie. Problemem jednak nie jestem do końca ja czy moje chęci, ale brak dostępu do sprzętu. Pisałem to już chyba wcześniej - mój laptop od dłuższego czasu leży w naprawie. Nie wiem, kiedy go odzyskam, ale kiedy go odzyskam to powracam do czynnej pracy nad porządkiem na wiki. Będę się starał śledzić tę dyskusję i wynieść wnioski po swoim powrocie. Póki co to zachęcam was do używania szablonów, które odpowiednio oznaczą artykuły, w których potrzebne są działania administratorów (możecie nawet stworzyć nowe szablony, jeśli takowe nie istnieją). :) ~ Matik7 (dyskusja) ~ Administrator Minecraft Wiki 17:30, 18 mar 2016 (UTC)
Co do porządków z przenoszeniem i sprawdzaniem edycji, to ja się tym zajmę po uzyskaniu praw redaktora (po wbiciu 516 edycji) ;) Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) 17:47, 18 mar 2016 (UTC)
Odniosę się przede wszystkim do głównego wątku.
 1. Zazwyczaj dyskusje użytkowników czy na tej społeczności starczały. Możecie stworzyć kanał na IRC-u, ale tu też nie liczyłbym na to, że coś tam się będzie dziać. Nie jest nas (Was) 30, a ok. 5, a przy takiej ilości to IRC traci sens, bo zapewne nie zgracie się, by swobodnie pisać. Tu przydałby się czat bądź forum.
 2. Kiedyś wszystko było prostsze :D Żadnego LUA, co najwyżej trochę skomplikowany wikikod z rozszerzeniami. Niestety nie znam nikogo znającego LUA :/
 3. Zgadzam się z Alex2422 - od tego jest sekcja Historia.
 4. IMO piotrex43 ma rację (wypowiedź w podlinkowanej dyskusji)
 5. Również zgadzam się z Alex2422.
 6. Scalić. Rozumiem, że chodzi o sytuację, gdzie są dwa artykuły o tym samym? Do artykułu docelowego dodać to, co jest w tym drugim artykule, a następnie ten drugi usunąć treść (nie artykuł) zostawiając przekierowanie. Trudniej będzie znaleźć autorów edycji, ale w opisie zmian można dodać informację, że historia wprowadzonych zmian znajduje się [[pod tym hasłem]].
 7. Zawsze starałem się znaleźć w różnych miejscach osoby do pomocy, ale nigdy nie znalazłem większej ilości. Kilka osób tutaj ściągnąłem, jednak jak widać, to za mało. Sam chciałbym mieć czas, by się tym zająć. Sam Minecraft już nie bardzo do mnie przemawia, jednak mam chęć edytowania, ale na chęciach się kończy. Żeby coś zacząć tu robić, bym musiał na nowo się wdrożyć we wszystko. Chciałem swego czasu zacząć też Prison Wiki Polska, jednak też brak osób chętnych do pomocy nie pozwoliła mi uruchomić od ponad roku samej Wiki, a od nowego roku nawet nie mam czasu pisać raz na miesiąc o nowej aktualizacji.
 8. Usuwam te pliki. Ale nie gwarantuję tego, że szablony będą działać. Jak jakiś szablon nie jest spolszczony, to mógł się odwoływać do np. Apple.png i teraz już nie wyświetli jabłka.
 9. A gdzie przeczytałeś coś takiego? Ciekawe. Ja bym jednak został przy pisaniu jak nazwy własne. To nazwy wymyślone na potrzeby gry, nie istnieją w prawdziwym świecie, więc to bardziej fantazja twórców i tłumaczy. IMO aby wyróżnić takie nazwy, warto pisać je dużą literą. Ale mógłby się w tym temacie wypowiedzieć jakiś polonista, albo niech ktoś zapoda źródło z, najlepiej, sjp.pwn.pl czy czegoś podobnego :)
Piotrex43 i NTBG, dostaniecie dodatkowo rangi administratorów. Jak coś, to piszcie na maila ;) ~Lewandowskipl.Wiki Admin dyskusja 12:10, 20 mar 2016 (UTC)
Dzięki Lewandowski za rozjaśnienie paru rzeczy. Co do przenoszenia chodziło mi o przypadki gdzie przedmiot zmienił nazwę z np Oko Enderu na Oko Kresu. Jednak w nazwie Oko Kresu istnieje już przekierowanie do Oko Enderu uniemożliwiając przeniesienie. piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 12:22, 20 mar 2016 (UTC)
Skoro mam więcej czasu dodatkowo odniosę się do punktu 1.
Komunikacja między użytkownikami jest w mojej ocenie bardzo ważna. Często mamy wiele wątpliwości o które możemy dopytać się innych użytkowników. W ciągu ostatniego miesiąca mamy ogromną ilość zmian. I owszem, również zauważyłem w mojej propozycji że pomysł ten może nie wypalić przez małą aktywność. Chciałbym jednak zobaczyć czy ten pomysł ma szansę czy nie. Myślę że w ciągu następnego tygodnia spróbuję utworzyć pokój na którymś serwerze IRC i zobaczyć jak to wyjdzie. Dam na to tygodniowy okres próbny, jeśli nie wypali spróbuję z czymś innym niż IRC a potem dam spokój. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 19:27, 20 mar 2016 (UTC)

Wersje gry

Ostatnio na wiki pojawiły się artykuły na temat wersji Beta 1.1 i Beta 1.2, mimo iż są one już opisane na stronie Historia wersji/Beta. Nie widzę sensu w opisywaniu żadnego elementu gry dwukrotnie. Zmiany w poszczególnych wersjach zawsze były opisywane w artykułach Historia wersji i lepiej, żeby tak pozostało. Czy ktoś ma coś przeciwko usunięciu stron tego typu? Alex2422 (dyskusja) 16:58, 16 mar 2016 (UTC)

Pojawiły się nie tylko te wersje Bety, pojawiły się też wersje Alphy ;) Ale moim zdaniem nie trzeba ich usuwać, lecz trzeba tworzyć więcej stron, odnośnie wersji. Po stworzeniu wszystkich stron o wersjach z jakiejś historii wersji, to będzie się usuwało informacje z historii wersji. Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) 17:07, 16 mar 2016 (UTC)
Jest to część wolnego i jak narazie bardzo nieskoordynowanego procesu wykonywania tej propozycji. piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 17:16, 16 mar 2016 (UTC)
Z tego co pamiętam, to propozycja dotyczyła wyłącznie wersji nieoficjalnych. Ponadto nie mieliśmy tworzyć osobnych stron dla każdej wersji, tylko artykuły zbiorcze dotyczące snapshotów większych aktualizacji (1.1, 1.2 itd.) Alex2422 (dyskusja) 21:29, 16 mar 2016 (UTC)
Co racja to racja. Dyskusja toczyła się na temat nieoficjalnych wersji. Ja nie mam nic przeciwko usunięciu tych stron. piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 21:40, 16 mar 2016 (UTC)
Nie odstawajmy od angielskiej czy rosyjskiej wiki. Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) 10:14, 17 mar 2016 (UTC)
Witam! Widziałem strony utworzone przez NTBG. Według mnie nie są złe, jednak idea tworzenia stron o wszystkich pojedynczych wersjach jest bez sensu. Można zamiast tego rozszerzyć inne strony. Chyba że zamiast artykułów takich jak Alpha 1.1.17 byłoby ogólnie Alpha 1.1. Pozdrawiam, Płyta Cat.png VaderVCD Płyta Strad.png (Dyskusja)  :) 15:51, 17 mar 2016 (UTC)
Po pierwsze zaczynaj zdanie wielką literą ;) Po drugie rób kolejne dwukropki ;) Po trzecie nie było Alphy 1.1 tylko 1.1.0 ;) Po czwarte lepiej (moim zdaniem) zrobić osobne artykuły dla wersji. Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) 16:04, 17 mar 2016 (UTC)
Zawsze uważałem, angielską wiki za ogólnie lepszą, jednak nie tym razem. Te artykuły wychodzą w większości dość krótkie i według mnie, jeżeli można to zrobić kompaktowo, to tak będzie lepiej i wygodniej. Myślę, że pora na głosowanie. Czy jesteś za utworzeniem osobnych stron o snapshotach dla każdej większej aktualizacji, a pozostawieniem pozostałych wersji w artykułach zbiorczych?
CommentCSS.png Tak Alex2422 (dyskusja) 18:49, 17 mar 2016 (UTC)
CommentCSS.png Tak piotrex43 (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 22:19, 17 mar 2016 (UTC)
CommentCSS.png Nie Strony snapshotów będą zbyt krótkie. Uważam, że powinniśmy robić artykuły o wersjach oficjalnych, jak np. 1.9, 1.9.1, 1.9.2 itd. Płyta Cat.png VaderVCD Płyta Strad.png Uśmiechnij się! :-) 13:58, 28 kwi 2016 (UTC)
Moim zdaniem pytanie powinno brzmieć: Czy jesteś za tym, aby wszystkie wersje, snapshoty i pre-relase'y miały swoje strony?. Obecnie gdy się wejdzie w edycje całego artykułu o nieoficjalnych i oficjalnych wersjach strasznie mi laguje, a na artykułach do 25 000 bajtów nie.
CommentCSS.png Jestem za tym, aby każda (nawet najmniejsza) wersja, snapshot czy pre-relase miała swoją stronę. Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) 19:24, 17 mar 2016 (UTC)
W takim razie, żeby nie wprowadzać bałaganu, proszę głosować na tak, pod tym postem, za którym się opowiadacie. Dodam jeszcze, że przecież głosujemy nad podzieleniem artykułu o nieoficjalnych wersjach, więc nikomu już nie powinno lagować. Natomiast nie ma potrzeby dzielić Alphy i Bety, ponieważ te strony nie są takie długie. Alex2422 (dyskusja) 22:10, 17 mar 2016 (UTC)
Ostatnio pojawił się artykuł o wersji 1.1, więc odświeżam temat. Po pierwsze wydaje mi się, że powinna to być podstrona artykułu Historia wersji (Historia wersji/1.1). Po drugie, chociaż niestety w głosowaniu wzięły udział zaledwie 3 osoby, to chyba stanęło na tym, że osobne artykuły tworzymy tylko o snapshotach, zgrupowanych w zależności od tego, jakiej dużej wersji dotyczą (np. Historia wersji/Nieoficjalne wersje 1.5). Proszę się zdecydować. Alex2422 (dyskusja) 15:46, 19 kwi 2016 (UTC)
Myślę że postanowienie o tworzeniu zbiorczych stron o zmianach w wersjach deweloperskich (w formacie Historia wersji/1.X) jest nadal aktualne, tylko jest to całkiem dużo pracy. Podejrzewam że zamiarem VaderVCD było utworzenie strony ogólnej aktualizacji, nie pełnej listy zmian która powinna być w Historia wersji/1.1. Wskazuje na to fakt że lista zmian w tym artykule jest skrócona i ogólna. Wczoraj czy przedwczoraj zostały przeniesione strony ogólne o aktualizacjach z ich oficjalnych angielskich nazw na numery wersji. Przyznam, nie jestem fanem tego pomysłu. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 16:30, 19 kwi 2016 (UTC)
Witam! Chciałbym potoczyć ten temat dalej, więc piszę, że nie jest sensowne pisanie artykułów tylko o wersjach głównych i snapshotach, a co z tymi pobocznymi wersjami (np. 1.4.6, 1.5.1, 1.7.4) oraz z resztą nieoficjalnych wersji? Miałoby sens tworzenie takowych stron, gdyby nasza Wiki zawierała wszystkie wersje. Również chciałbym się zapytać czy na naszej Wiki będą mogły się pojawić artykuły o wersjach Pocket Edition i Pi Edition, bo w Console Edition wersje mają zróżnicowane nazwy. Również do tworzenia artykułów o wersjach przydałyby się infobox Wersja (lub coś takiego) oraz navbox Wersje gry (lub coś takiego). Pozdrawiam, NTBG (dyswkł) Administrator Minecraft Wiki Polska 15:48, 25 kwi 2016 (UTC)
Co do tych szablonów, raczej nie będą one potrzebne, ponieważ, wg naszych wcześniejszych ustaleń, takich artykułów nie będzie. Wystarczy spojrzeć na powyższe głosowanie (to pierwsze). Wiem, że uważasz to za bezsensowne, ale to twoje zdanie. W przypadku Pi Edition i Pocket Edition, moje stanowisko jest takie samo, jak w przypadku pozostałych nie-snapshotów i nie-dużych-wersji. A "snapshoty" to skrót myślowy: chodzi mi ogólnie o nieoficjalne wersje. Alex2422 (dyskusja) 16:47, 25 kwi 2016 (UTC)

┌─────────────────────────────────────────────────────┘
Witam, to znowu ja i znowu muszę pomarudzić na ten sam temat. Mamy nowego administratora, więc liczę, że może ktoś jeszcze wyrazi swoją opinię i, co ważniejsze, podejmie jakieś działania. Dyskusji było na ten temat tyle, że robi się to już nudne. Miało nie być osobnych artykułów dla każdej wersji, a jednak takie powstają. Po raz kolejny proszę wszystkich o podjęcie decyzji. Chciałbym w końcu zamknąć tę sprawę, bo aż głupio się robi, gdy widać, że na wiki dzieje się coś kompletnie odwrotnego od tego, co (chyba) ustaliliśmy. Alex2422 (dyskusja) 12:54, 28 kwi 2016 (UTC)

CommentCSS.png Jestem za tym, aby każda oficjalna wersja (np. 1.9, 1.8.9) miała swoją stronę, lecz aby nie istniały strony o snapshotach i innych nieoficjalnych wersjach. Płyta Cat.png VaderVCD Płyta Strad.png Uśmiechnij się! :-) 13:58, 28 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Podtrzymując swoją wcześniejszą opinię. Jestem za tym aby strony typu "Historia wersji/x" dotyczyły: pełnych i oficjalnych wydań gry, oraz zawierały one informacje o zmianach w nieoficjalnych wersjach, które zostały wydane w trakcie pracy nad aktualizacją. To znaczy bez wersji deweloperskich zwanych snapshotami czy też wersjami pre-release. Nie jestem za opisywaniem każdej wersji Beta czy Alpha w osobnych artykułach. Te informacje są zapisane w Historia wersji/ Beta/Alpha. Nie jestem za robieniem osobnych artykułów o zmianach bez prefixu Historia wersji (chyba że przekierowania). Jestem jednak za artykułami ogólnymi o dużych aktualizacjach (typu 1.1 czy 1.9 itd) których głównym celem nie jest poinformowanie o zmianach (najwyżej podkreślenie tych najważniejszych), lecz o informacjach na temat aktualizacji (podobnie jak artykuł 1.6). Jednak chciałbym aby te artykuły były nazwane oryginalnymi angielskimi nazwami (Combat Update/Redstone Update itd).
Tl;dr Usunąć osobne artykuły o zmianach w wersjach, wszystkie oficjalne wersje umieszczać w Historia wersji/x, przenieść artykuły ogólne o aktualizacjach z nazw numerycznych na oficjalne - angielskie.
Domyślam się że moja opinia może być trudna w tego typu głosowaniach oraz raczej nie pomoże w szybkim podjęciu decyzji, lecz chciałem wyrazić wszystko co myślę na temat opisywania wersji.
P.S Pozwoliłem sobie poprawić wygląd tej dyskusji i jej wypowiedzi, zbyt schodziła ona na bok. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 14:51, 28 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Ja stoje ciągle przy swoim. Moim zdaniem jest bezsensowne, aby tylko niektóre wersje mogłyby mieć własne artykuły, reasumując wszystkie wersje (PC, PE i Pi) powinny mieć własne artykuły na Minecraft Wiki Polska. Pozdrawiam, NTBG (dyswkł) Administrator Minecraft Wiki Polska 15:03, 28 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Stawiam na coś pomiędzy propozycją Piotrexa i Vadera (jeśli dobrze je zrozumiałem). Co do wypowiedzi Vadera, że "strony snapshotów będą zbyt krótkie": Chyba nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nie chciałem robić po jednej stronie dla każdego snapshotu, tylko zebrać snapshoty w grupy. Struktura artykułów wyglądałaby mniej więcej tak: "Historia wersji/Classic", "Historia wersji/Infdev" (i tak dalej aż do Bety), "Historia wersji" (tu byłyby wersje oficjalnego wydania, czyli do tego momentu w sumie wszystko po staremu), "Historia wersji/Nieoficjalne wersje Beta" (tu skopiowalibyśmy tę całą sekcję), "Historia wersji/Nieoficjalne wersje 1.1" (tutaj tę sekcję), "Historia wersji/Nieoficjalne wersje 1.2" (tutaj ) itd. A oprócz tego można by tworzyć strony o dużych aktualizacjach, np. Adventure Update tak, jak mówił Piotrex43. Uff, dokładniej nie umiem. Co wy na to? Alex2422 (dyskusja) 17:36, 28 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.pngNareszcie ktoś zaproponował coś co popre, chyba że wcześniej nie zrozumiałem. Jestem za tym, aby wszystkie oficjalne wersje (Alpha 1.0.0, Alpha 1.0.1, Beta 1.0, Beta 1.7.3, 1.4.6 etc.) miały własne strony, a nieoficjalne wersje były w jednym artykule (Historia wersji/Nieoficjalne wersje/Beta 1.8, Historia wersja/Nieoficjalne wersje/1.3 etc.). Pozdrawiam, NTBG (dyswkł) Administrator Minecraft Wiki Polska 18:14, 28 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Ok Zgadzam się. Strony grup snapshotów są dobrym pomysłem. Płyta Cat.png VaderVCD Płyta Strad.png Uśmiechnij się! :-) 18:49, 28 kwi 2016 (UTC)
@NTBG Nie do końca o to chodziło. Nieoficjalne wersje faktycznie byłyby pogrupowane, ale moim zdaniem oficjalne wersje powinny zostać po staremu (czyli jeden artykuł dla wszystkich oficjalnych wersji z Alphy, kolejny dla wszystkich z Bety itp.), bo są zbyt krótkie by je dzielić. Na przykład artykuł o Becie 1.7.2 miałby jakieś 4 linijki długości. Alex2422 (dyskusja) 20:50, 28 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Oficjalne: Tak; Deweloperskie: tylko zbiorcze. Osobiście jestem za osobnymi artykułami dla wersji oficjalnych. Zasadniczo angielska McWiki ma też artykuły dla wersji deweloperskich (pre-release i snapshot'y), ale polska McWiki musiałaby mieć o wiele więcej aktywnych członków, aby takie coś było wykonalne. Ewentualnie można by zrobić szablon z pewnymi stałymi elementami (schematami) takich artykułów o wersach, co by mogło trochę ułatwić takich artykułów pisanie. W skrócie, to jestem za koncepcją jaką dwie opinie wyżej wyraził NTBG (tj. oficjalne wersje posiadające swoje strony i grupowe strony dla wersji rozwojowych). Pozdrawiam, Bartosz Konkol. 23:29, 28 kwi 2016 (UTC)

Zmiany nazw przedmiotów

Witam! Po aktualizacji 1.9 niektóre nazwy zostały zmienione, przykładowo Mooshroom, Prismarine i wszystko z cząstką "Kres". Na naszej wiki trzeba się do tego przystosować i w tym pytanie: Czy pozostawiać przekierowania? Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) Administrator Minecraft Wiki Polska 13:14, 20 mar 2016 (UTC)

Myślę że przekierowania ze starych nazw powinny zostać/być utworzone. Gracze przezwyczajają się do niektórych nazw, robią zakładki do niektórych stron i uważam że brak przekierowania może każdego zdezorientować. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 14:54, 20 mar 2016 (UTC)
OK. Jutro zajmę się resztą rzeczy, bo dzisiaj już mi się nie chce. Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) Administrator Minecraft Wiki Polska 19:50, 20 mar 2016 (UTC)

Kanał IRC

Utworzyłem właśnie stronę Minecraft Wiki Polska:Kanał IRC zgodnie z moją zapowiedzią we wcześniejszej dyskusji. Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości bądź pomysły proszę o pozostawienie ich na stronie dyskusji. Nie wiem jak ten "eksperyment" się uda, ale nie chcę spisywać tego pomysłu od razu na poraźkę. :) Pozdrawiam piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 16:09, 23 mar 2016 (UTC)

Bardzo mi się podoba ten pomysł, chociaż na początku nic nie rozumiałem, to już to rozumiem. P.S. Napisałeś "poraźkę" zamiast "porażkę" (chyba) ;) Pozdrawiam, NTBG (dyskusjawkład) Administrator Minecraft Wiki Polska 17:56, 23 mar 2016 (UTC)

Redaktorstwo

Cześć. Chciałam się dowiedzieć, jak jest na tej wiki z przyznawaniem statusu Redaktora. W polskojęzycznej Wikipedii jest to zależne od stażu lub ilości edycji – jak jest na tej wiki (w końcu mechanizm ten sam)? Chciałam się również dowiedzieć, czy na tej wiki są rozszerzone paski edycji, umożliwiające np. wyszukiwanie w polu edycji kodu źródłowego. Nuggetsio (dyskusja) 21:03, 28 mar 2016 (UTC)

Automatyczne przyznanie statusu redaktora odbywa się po wykonaniu bodajże 400 zatwierdzonych edycji. Możliwe jest równieź przedwczesne otrzymanie tego statusu z uwagi na aktywność i wkład użytkownika, w tym wypadku jest on przyznawany przez administratora. Co do wyszukiwania w polu edycji kodu źródłowego, jeżeli piszemy o tym samym narzędziu, to ta opcja znajduje się po rozwinięciu "Zaawansowanych" po prawej stronie paska narzędzi (kartka z lupą i ołówkiem). piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 21:13, 28 mar 2016 (UTC)
OK, dziękuję za odpowiedź. Nuggetsio (dyskusja) 12:00, 29 mar 2016 (UTC)

Historia dawnego formatu

Chciałem zapytać, czy komunikatu Historia używa dawnego formaty wersji konsolowych nie da się usunąć z szablonu Historia. clamsioPL (Dyskusja) Redaktor Minecraft Wiki Polska 11:19, 2 kwi 2016 (UTC)

Niedawno dyskutowałem na ten temat z innym administratorem na IRC. Zalecono mi by tego nie usuwać. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 11:22, 2 kwi 2016 (UTC)
Aha, rozumiem. W każdym razie, dziękuję za odpowiedź. clamsioPL (Dyskusja) Redaktor Minecraft Wiki Polska 11:30, 2 kwi 2016 (UTC)

Usuwanie dyskusji

Ostatnio NTBG usunął dyskusję artykułu Śnieżka, bo, jak napisał, była nieaktualna. Moim zdaniem jednak nie powinniśmy usuwać żadnych dyskusji, z wyjątkiem tych pełnych spamu. W ten sposób każdy użytkownik będzie miał wgląd w proces powstawania strony i możliwość poznania opinii innych. Przypuśćmy, ze ktoś sobie pomyśli "Hej, może zmieńmy nazwę ze śnieżka na kula śnieżna" i wejdzie na dyskusję, by o tym napisać. Nie będzie jednak musiał tego robić, bo zobaczy, że już taka była. Alex2422 (dyskusja) 09:14, 3 kwi 2016 (UTC)

W pełni się z tym zgadzam. Pozdrawiam, Płyta Cat.png VaderVCD Płyta Strad.png Redaktor MCWiki Polska 09:17, 3 kwi 2016 (UTC)
Również się z tym zgadzam. Swoją dezaprobatę na temat tego pomysłu wyraziłem NBTG już wcześniej, ale postanowiłem nie ingerować. Wiele innych dyskusji zostało podobnie usuniętych. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 09:23, 3 kwi 2016 (UTC)
Również muszę się z tym zgodzić, dyskusje to nie wikiowe komentarze i są one ważną częścią stron na wiki. ~ Matik7 (dyskusja) ~ Administrator Minecraft Wiki 09:34, 3 kwi 2016 (UTC)

Zmiana w panelu bocznym

Witam. Ostatnio wpadłem, na pomysł, aby w panelu bocznym umieścić linki do stron administratorów i redaktorów, aby ułatwić kontakt z nimi. Aby Wam ułatwić zrozumienie tego, tu przedstawie Wam kod:

* Administratorzy
** Użytkownik:Alex242|Alex2422
** Użytkownik:Lewandowski|Lewandowski
** Użytkownik:Matik7|Matik7
** Użytkownik:NTBG|NTBG
** Użytkownik:Piotrex43|Piotrex43
** Użytkownik:Xblockmove5|Xblockmove5
* Redaktorzy
** Użytkownik:Aro567a|Aro567a
** Użytkownik:BartoszKonkol‏‎|BartoszKonkol‏‎
** Użytkownik:ClamsioPL‏‎|ClamsioPL‏‎
** Użytkownik:SchiffeRat|SchiffeRat
** Użytkownik:Tusiek21|Tusiek21
** Użytkownik:VaderVCD|VaderVCD

Jeśli uważacie, że to dobry pomysł to piszcie {{c|Tak|Dobry pomysł}}, jeśli nie to {{c|Zły pomysł}}. Pozdrawiam, NTBG (dyswkł) Administrator Minecraft Wiki Polska 14:34, 12 kwi 2016 (UTC) Edit: Jeśli nie to po prostu umieścić linki do Minecraft Wiki Polska:Administratorzy itp.? Pozdrawiam, NTBG (dyswkł) Administrator Minecraft Wiki Polska 16:02, 12 kwi 2016 (UTC)

CommentCSS.png Dobry pomysł TheTNT1500 (dyskusja) 14:50, 12 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Zły pomysł Nie widzę zbytnio sensu tego pomysłu. Myślę że częściej używa się społeczności do kontaktu z administratorami. W dodatku nie rozumiem dlaczego w tym przypadku proponowane jest wymienianie każdej osoby z grup administratorów i redaktorów. Mamy przecież Minecraft_Wiki_Polska:Administratorzy oraz odpowiednik tej strony dla redaktorów. Tutaj są dodatkowo wymienione linki do dyskusji. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 15:06, 12 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Zły pomysł No cóż, ja popieram Piotrexa. Nie ma sensu tego robić, wystarczy wejść na stronę Administratorzy lub Redaktorzy. Pamiętajmy, że taki Panel Boczny będzie bardzo długi. Administratorów jest sześciu, a redaktorów - dwunastu. Pozdrawiam, Płyta Cat.png VaderVCD Płyta Strad.png Redaktor MCWiki Polska 16:06, 12 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Dobry pomysł, choć nie do końca jestem przekonany, czy podpinanie do panelu bocznego pełni wypisania wszystkich administratorów i redaktorów nie spowodowałoby zamętu, a znowuż selekcji przy ich wypisaniu wprowadzić też się nie powinno. Chyba najlepszym wejściem byłoby podlinkowanie samych Minecraft Wiki Polska:Administratorzy i Minecraft Wiki Polska:Redaktorzy, albo ewentualnie wypisanie wszystkich administratorów i podlinkowanie listy z redaktorami (z racji tego, że redaktorów jest znacznie więcej). Pozdrawiam, Bartosz Konkol. 23:41, 28 kwi 2016 (UTC)

Opisy zmian

Witam. Od dłuższego czasu można zauważyć niepokojące zjawisko skracania opisu zmian do określonego, mało znanego formatu wyglądającego w takim stylu: "*Pseudonim*Edycja"/"*Pseudonim*Kod". Zwracałem już uwagę jednej osobie która tworzyła takie opisy zmian z nikłym skutkiem.

Otóż, opisy zmian są całkiem ważną częścią w edytowaniu stron. Ułatwiają one zrozumienie co zmieniło się w artykule w danej edycji. Powinny one być zrozumiałe dla wszystkich i w miarę krótkie, lecz nie zbyt ogólne. Informuję że podane wyżej przykłady opisów zmian nie spełniają tych zasad. Termin "Kod" nie tłumaczy co zostało zmienione, "Ulepszenie" nie tłumaczy co zostało "ulepszone" w artykule. Nie pomaga w tym przypadku fakt dodania wyjaśnienia takiego opisu zmian na profilu użytkownika. Nie wyobrażam sobie wchodzenia na profil danego użytkownika tylko po to, by dowiedzieć się co zmienił on w artykule. Jeżeli już musimy posługiwać się skrótami, powinniśmy je jakoś ujednolicić. Osoba która czyta w takim wypadku historię zmian artykułu, wyrywa sobie ostatnie włosy z głowy dlatego, że musi sprawdzać co zostało w takiej edycji dodane.

Jak powinny w takim razie wyglądać opisy zmian? Podobnie do tych:

 1. Dodano sekcję Otrzymywanie, poprawiono informacje o występowaniu.
 2. Poprawiono literówkę, ortografię oraz interpunkcję
 3. Usunięto nieaktualną ciekawostkę

piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 09:03, 16 kwi 2016 (UTC)

Dodam jeszcze, że istnieją pewne powszechnie stosowane skróty opisów zmian, z którymi można zapoznać się na Wikipedii. Należy pamiętać, żeby nie podpinać na siłę swoich edycji pod te skróty. Jeżeli jakiejś nie da się w ten sposób opisać, trzeba po prostu zrobić to pełnym zdaniem. Alex2422 (dyskusja) 09:28, 16 kwi 2016 (UTC)

Szablony, szablony...

Zauważyłem, że po przesłaniu kilku plików i utworzeniu szablonów, masowo tworzone są nowe. Czyli jednak na coś się przydałem. Aha NTBG - wyprzedziłeś mnie z tymi szablonami o Windows.
clamsioPL (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 13:54, 16 kwi 2016 (UTC)

Co do mojego szablonu o wandalizmach to planowałem go utworzyć od jakiegoś czasu, ale dziś sobota, mam więcej czasu to postanowiłem coś zrobić. Nie jest on dobry, dlatego jak ktoś może poświęcić czas to może go poprawić. ;) piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 14:24, 16 kwi 2016 (UTC)

Rozszerzenie "Thanks". Przydatne?

Witam! W ciągu ostatnich paru miesięcy przybyło edycji. Większość z nich jest wykonywana przez "stałych" - aktywnych użytkowników. Lecz są też tacy, którzy dopiero zaczęli edytować na MCWiki. Są to często wartościowe osoby, robiące dobre edycje. Z tego też powodu moją propozycją jest zaimplementowanie na MCWiki rozszerzenia "Thanks". Rozszerzenie to pozwala na podziękowanie edytującemu za edycję. Edytujący otrzymuje wtedy powiadomienie w panelu powiadomień o otrzymanych podziękowaniach.

Dla początkujących użytkowników może być to miły gest dodający motywację do dalszej pracy. Dla starszych... Miła niespodzianka. Jeżeli komuś się nie podoba system dziękowania, to jeżeli wierzyć dokumentacji, może on łatwo zrezygnować z otrzymywania oraz dawania podziękowań. Myślę że może to być ciekawa i warta zaimplementowania funkcja. Angielska wersja Minecraft Wiki posiada to samo rozszerzenie. Co o tym myślicie? Zapraszam do dyskusji i głosowania poniżej z użyciem {{c|Dobry pomysł}} (CommentCSS.png Dobry pomysł) oraz {{c|Zły pomysł}} (CommentCSS.png Zły pomysł). piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 21:19, 17 kwi 2016 (UTC)

CommentCSS.png Dobry pomysł Pochwały zmotywują każdego, to dobry pomysł. Pozdrawiam, Płyta Cat.png VaderVCD Płyta Strad.png Redaktor MCWiki Polska 11:07, 18 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Dobry pomysł Takie pochwały przydadzą się, aby ciągle nie pisać na dyskusjach. Pozdrawiam, NTBG (dyswkł) Administrator Minecraft Wiki Polska 13:44, 18 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Dobry pomysł Mam takie samo zdanie na ten temat, jak NTBG oraz VaderVCD. clamsioPL (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 13:23, 19 kwi 2016 (UTC)
CommentCSS.png Done Zrobione! :) piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 18:00, 22 kwi 2016 (UTC)

Błąd w szablonie {{doc/end}}.

Ostatnio wykryłem, że jeżeli użyje się szablonu {{doc/end}} na stronie [[Szablon:przykładowy/doc]] w miejscu "Dokumentacja pochodzi ze strony" wyświetla się "Szablon:przykładowy/doc/doc". Czego to może być wynikiem?
Zwracam się do całej administracji w tej sprawie. || clamsioPL (Dyskusja) Redaktor MCWiki Polska 14:41, 19 kwi 2016 (UTC)

Mógłbyś dać przykład strony, na której zaobserwowałeś wystąpienie błędu? (w jakich dokumentacjach jakich szablonów?) Pozdrawiam, Bartosz Konkol. 23:51, 28 kwi 2016 (UTC)

Protokół serwerowy

Co myślicie o stworzeniu artykułu o protokołach serwerowych? Zasadniczo nawet angielska McWiki takiego czegoś nie ma, bo gdzie by się przydało, to są linki do Minecraft Coalition Wiki, jednakże tamta strona jest wyłącznie po angielsku, a moim zdaniem odpowiednik (przynajmniej z grubsza protokoły opisujący) by się przydał. Piszcie, kto za: {{c|tak}} lub kto przeciw: {{c|nie}} Pozdrawiam, Bartosz Konkol administrator McWikiPL 05:51, 29 kwi 2016 (UTC)

CommentCSS.png Tak Nie widzę żadnych przeciwwskazań. Nawet nie wiem dlaczego o to pytasz. :P Owszem, to jest bardziej techniczna rzecz, ale cytując stronę główną "Witaj na Minecraft Wiki Polskiej, publicznie dostępnej i edytowalnej wiki na tematy związane z grą Minecraft". piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 14:28, 29 kwi 2016 (UTC)
W zasadzie, to z zapytaniem wyszedłem dlatego, że taki artykuł/zespół artykułów musiałby być dość rozbudowany, a dotyczyłby on sprawy czysto technicznej, której nawet McWikiEN nie poruszyła. Pozdrawiam, Bartosz Konkol administrator McWikiPL 14:32, 29 kwi 2016 (UTC)
Jak musi być rozbudowany to niech będzie. Dopóki jest encyklopedyczny i na temat nie widzę z tym problemu. Inne polskie źródła raczej nie mają tak technicznych rzeczy przetłumaczonych, to czemu nie mielibyśmy być pierwsi? piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 14:39, 29 kwi 2016 (UTC)
Ano w sumie racja - to się w takim razie wezmę za takiego artykułu składanie ;) Pozdrawiam, Bartosz Konkol administrator McWikiPL 14:44, 29 kwi 2016 (UTC)

Punkty, nowi użytkownicy?

Witam! Dzisiejszy temat będzie trochę bardziej bazowany na mojej opinii i może być trochę kontrowersyjny. Jest to ogromny temat, jednak chciałem w pełni przekazać do myślę na te tematy. Ponieważ tematy uważam za ważne, nie ma skróconej wersji.

Pierwszym z tematów są punkty. Jak niektórzy wiedzą, Gamepedia wprowadziła system punktów. Za każdą zmianę bądź osiągniecie otrzymuje się określoną ilość punktów. I nie że się nimi przejmuje, bo sam mam na ich temat negatywne zdanie. Ale są osoby które taki temat interesuje. W ciągu ostatniego tygodnia śledząc logi, zauważyłem 3 anomalie. Dwie polegały na dodaniu punktów oraz jedna na ich odjęciu. Dwie dodające wystąpiły jako pierwsze, i działały na moją ilość punktów oraz innego administratora. Pomyślałem że to jakiś bonus od systemu i nie zastanawiałem się dłużej. Jednak dzisiejsza anomalia dotknęła innego użytkownika, i zabrała mu punkty. Nie wierzę w takie przypadki. Wszystkie trzy anomalie mają podpis "Manually awarded", ten może się pojawić wtedy gdy administrator przyznaje bądź odejmuje punkty. I jak napisałem, punkty to jedynie bajer, lecz bądź co bądź ingeruje w rankingi Gamepedii oraz naszej wiki. Jeżeli rzeczywiście to ingerencja administratora, to proszę o zaprzestanie takich działań bądź uzasadnienie odpowiadając na ten temat. Nie uważam tych zmian za coś sprawiedliwego wobec innych użytkowników.

Drugą sprawą są nowi użytkownicy i blokowanie. Dotychczas blokowanie odbywało się według decyzji administratora. Nie ma żadnych zasad, zaleceń. Ale jako że w tym roku postanowiłem że skupię się na "pozyskiwaniu" nowych edytujących, myślę że potrzebne są zmiany dotyczące blokowania użytkowników. Co do wandalizmów, tutaj myślę że zostanie bez zmian, polecam korzystać z nowych szablonów w dyskusjach takich użytkowników. Ale i tak po 2-3 takich wandalizmach ban się należy. Jednak moja propozycja dotyczy innych użytkowników. Takich którzy nie mają na celu psucia wiki, a jej rozwijania. Nie każdy ma dobry start, dzisiejszy administrator NTBG kiedyś miał fatalne początki. Niestosowanie się do poleceń administracji, bezmyślne wycofywanie zmian, wprowadzanie prywatnych danych osobowych... Dużo łamania zasad i denerwowania innych użytkowników. Jednak dzisiaj po dwóch blokadach kont jest on administratorem. Nigdy miał zamiaru niszczyć wiki, pomagał ale nie do końca wszystko rozumiał. Tak dzieje się również z wieloma innymi użytkownikami.
Co chcę odnieść przez tego "posta" jest łagodniejsze traktowanie nowicjuszy. Gdy wprowadzają mieszane zmiany, gdzie są rzeczy dobre i niedobre, to zamiast wycofywać całą zmianę - edytować ją, poprawić, dać znać edytującemu w dyskusji nad czym powinien się postarać bardziej, co powinien poprawić, ale nie super krytycznie, tylko ze zrozumieniem, miłe by było rozpoczęcie od tego co zrobił dobrze. I nie piszę że aktualnie ktoś gryzie nowicjuszy, ale myślę że jesteśmy w stanie to zrobić lepiej (w sensie że pomagać, nie gryść ;). Wracając do blokowania, co wy na to aby nie blokować użytkowników robiących błędy? Też mam czasami taką ochotę, ale powinniśmy uciekać się do blokowania jako metody ostatecznej. Jeden z użytkowników ostatnio powtarza ten sam błąd, na który zwróciło mu uwagę juź trzech administratorów. Ale widać że sie stara, ma dobre chęci, robi coraz mniej błędów. Uważam źe taka osoba nie zasługuje na blokadę bo widać poprawę. Na co zasługuje najbardziej, to na większą cierpliwość z naszej strony.

Co wy o tym myślicie? Głównie pytanie do administracji. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 19:03, 6 maj 2016 (UTC)

Zgadzam się ze wszystkim co tu napisałeś. Pozdrawiam, NTBG (dyswkł) Administrator Minecraft Wiki Polska 19:08, 6 maj 2016 (UTC)
Ja też się zgadzam w 100% TNT.png TheTNT1500 TNT.png 19:39, 6 maj 2016 (UTC)
Zgadzam się z wami wszystkimi. Wiele użytkowników po prostu odpuściło po tym, jak zostali zablokowani (byli to użytkownicy, którzy popełniali niewielkie błędy!). Jest nas tutaj za mało, nie ma sensu nikogo karać za niewiedzę, za brak umiejętności. Każdy czasem popełnia błąd. Moim zdaniem każdy, kto dołączył i nie ma jeszcze doświadczenia, nie powinien być blokowany (bo tak dość niedawno się stało z kilkoma osobami), lecz pouczany. Każdy kiedyś tu zaczynał i każdemu powinniśmy dać szansę. Jeśli ktoś popełnia błędy, należy sprawdzić, czy wynika to z niewiedzy, czy z tego, że daną osobą kieruje chęć popsucia czegoś. Płyta Cat.png VaderVCD Płyta Strad.png Uśmiechnij się! :-) 15:40, 7 maj 2016 (UTC)
Sprawa pierwsza, Manually awarded: Się bez bicia przyznaję, że to moja, powiedzmy ironicznie, zasługa. Jeśli chodzi o dwa pierwsze, to to akurat zrobiłem z czystej ciekawości poznawania funkcji (w stylu co się stanie jeśli). Natomiast punkty ujemne, to był mój osobisty wyraz bulwersacji nad entym poprawianiem artykułów. I tu to przechodzi w sprawę drugą, ale o tym za moment. Co jeszcze do punktów, to obniżenie rankingu zastosowałem w formie tymczasowej, na ów liście wystarczy zahaczyć dzióbek obok ujęcia punktów i kliknąć Save Revocation (już to uczyniłem), co w zasadzie zamyka sprawę niższej niż powinna być ilości punktów.
Odnośnie sprawy drugiej: Zasadniczo, zgadam się. Jest to poczciwym administratora/redaktora obowiązkiem, aby młody narybek w wiki wprowadzać. Jednakże, podlinkowałeś artykuł polskiej Wikipedii, a niestety ta instytucja ma najgorsze z możliwych wspieranie zwykłych użytkowników. Z własnego przykładu mogę stwierdzić, że edytowanie czegokolwiek na Wikipedii na 80% skończy się odrzuceniem - i to niezależnie, czy poprawi się literówkę, przecinek czy rozszerzy artykuł. Szacunek mają tylko redaktorzy i wyżsi rangą, którzy jakimś cudem przetrwali i mają za sobą ów magiczne 500 zaliczonych edycji. Znowuż edycje w wiadomym stylu, owszem, wnoszące informacje do artykułu, ale pisane w niezbyt właściwy sposób (z błędami itp.) na Wikipedii uznane by było momentalnie za wandalizm i trzy takie akty skończyłyby się blokadą permanentną. Jednakże fakt faktem - McWikiPL aktywnych użytkowników omalże nie ma (jest ich ledwie tylu, że na palcach obu rąk można by policzyć, a i pewno jedna by wystarczyła), przez co obowiązkiem tych wyższej rangi musi być poprawianie błędów robionych przez inne osoby - bo nie możemy sobie pozwolić na coś takiego, że wycofa się tą edycję, bo ktoś inny to zrobi lepiej. Tak więc, uściślając, zgadzam się z Twoją opinią - z tym tylko, mimo wszystko, zastrzeżeniem, iż nagminne powtarzanie tego samego błędu, bez jego poprawy, musi być ukarane niezależnie, czy ów osoba miała chęci dobre, czy wręcz przeciwnie. Jeśli ktoś podejmuje się pracy na wiki, to niestety musi być świadom tego, że ma obowiązek robić to najlepiej jak potrafi, a jeśli nie potrafi, to nikt nie zabrania mu zapytać, jak to być powinno, bo każdy z Nas tak kiedyś pytał - tylko różnica jest taka, że My pytaliśmy (i owszem, robiliśmy błędy, ale nie nagminne), a nie robiliśmy swoje nie zastanawiając się, czy robimy poprawnie.
Pozdrawiam, Bartosz Konkol administrator McWikiPL 21:43, 6 maj 2016 (UTC)
Co do punktów, o opcji cofnięcia operacji o punktach wiedziałem. Nie byłem tylko pewien czy to było wykonane przez administratora, oraz z jakiego powodu. Domyślnie zakładam że jak administrator coś robi to ma do tego dobry powód. Nie cofam takich rzeczy dopóki nie są bardzo oczywistymi nadużyciami. To trochę jak podważanie doświadczenia innej osoby.
Co do podlinkowanego artykułu, podlinkowałem go dlatego, że zgadzam się z tym co jest tam napisane. Przyznam, nie wiem jaka jest sytuacja na polskiej Wikipedii, ale nie rozumiem w jaki sposób wpływa ona na wartości przekazywane w artykule którego popieram. :) Zgadzam się całkowicie z tym że jeżeli ktoś nie poprawia swoich błędów to nie powinien edytować MCWikiPL. Lecz to całkiem śliska sprawa, i przyznam - główna wada mojej argumentacji. Trudno określić granicę na ile można drugiej osobie pozwolić. Czasami jednak te poprawy przychodzą stopniowo. Od czasu kiedy po raz pierwszy zwrócono uwagę użytkownikowi o opisach zmian, coraz częściej widać u niego poprawne opisy zmian. Nie było tutaj poprawy natychmiastowej jakiej zwykle oczekujemy. Twoja krytyka dotycząca jego zmian, często z niepoprawną ortografią, niepoprawnymi opisami zmian, odmianami słów, zmianami na stronach dyskusji itd. była jak najbardziej poprawna i konstruktywna. Trudno tutaj bronić tego użytkownika, szkołą nie jesteśmy, takie podstawowe zasady powinno się znać. Ale z drugiej strony, gdy popatrzymy na zasady, zauważymy że złamał on praktycznie tylko dwie (w ostatnim czasie, chyba że coś przeoczyłem), te których łamanie odbywa się najczęściej. O podpisach oraz o opisach zmian. Nam samym czasami zdarza się je łamać. Cała reszta krytyki odnosi się do rzeczy takich jak nieencykopedyczny styl, język polski, czy nieznajomość mechanik wiki (działania w dyskusji). O ile nieencyklopedycznego stylu oraz języka polskiego nie jesteśmy w stanie nikogo nauczyć, to mechanik wiki oraz wszystkich cichych zasad każdy uczy się z czasem. W stosunku do paru miesięcy wstecz, widać że użytkownik stara się nad poprawą ortografii. Starania to jednak nie wszystko, wiem, wiem. I tak, tej dyskusji odgrywam pewnego rodzaju adwokata diabła, lecz mam ku temu powód. Obowiązkowe dziękuję za argumentację, oraz potwierdzenie moich przypuszczeń dotyczących zmian punktów. Pozdrawiam piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 22:55, 6 maj 2016 (UTC)
Widać, że owy użytkownik poprawił się. Już nie nażuca swojego zdania, jak wcześniej, również widać, że próbuje poprawić swoje błędy. Pozdrawiam, NTBG (dyswkł) Administrator Minecraft Wiki Polska 05:42, 7 maj 2016 (UTC)
Nigdy nie byłem zwolennikiem karania użytkowników za nieprawidłowe edycje. Natychmiastowo banowałem wyłącznie ewidentne wandalizmy. Z tego co pamiętam, tylko raz zdarzyło się, że zablokowałem kogoś, kto notorycznie popełniał ten sam błąd w swoich edycjach i nie reagował na upomnienia. Alex2422 (dyskusja) 13:26, 7 maj 2016 (UTC)
Odnośnie wpływu sytuacji panującej na Wikipedii względem podlinkowanego przez Ciebie artykułu, to w zasadzie związek jest minimalny, a zmieniłem nieco tam temat (i wyszedłem w nim od ów artykułu) bo wydawało mi się to zachowaniem spójności wypowiedzi. Odnośnie samej treści ów artykułu, to również się zgadzam w pełni z tym, co tam pisze - i jak najbardziej to popieram.
Jako, że faktycznie bardzo bronisz ów użytkownika, i jak sam wspomniałeś, masz ku temu powód, to nie będę się więcej co do tej osoby czepiać - jeśli będzie popełniał błędy, to będę je za nim poprawiać, jak to miało miejsce choćby wczoraj - lecz wyciąganie ewentualnych konsekwencji (jeślibyś uznał je za miarodajne, potrzebne i wymagane) zostawię Tobie.
Pozdrawiam, Bartosz Konkol administrator McWikiPL 13:37, 7 maj 2016 (UTC)
Dzięki za zrozumienie :). Ja również będę się starał poprawiać takie błędy, ułatwieniem jest to że użytkownik często bywa na kanale IRC dzięki czemu łatwiej nam jest zwracać uwagę na podstawowe błędy. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 16:47, 7 maj 2016 (UTC)

Poradniki stylu

Witam już w prawie cotygodniowym temacie na społeczności! Dzisiejszy temat będzie dotyczył poradników stylu. Otóż jak niektórzy wiedzą, my taki poradnik już posiadamy. Praktycznie w całości zrobiony przez Alex2422 Pisanie artykułów. Jednak ta strona pomocy bardziej opisuje formę/format artykułu. Proponuję jednak przedyskutowanie i możliwe przyjęcie (zostawiając ww. poradnik) ze zmianami angielskiego poradnika stylu artykułów oraz angielskiego poradnika stron dyskusji. Oba te poradniki dotyczą angielskiej MCWiki. Nasza wiki mała już nie jest, i myślę, że przyda się ujednolicenie stylu we wszystkich artykułach oraz ustalenie paru zasad, które dotychczas były niepisane. Oczywiście kwestię tłumaczenia zostawiam innym użytkownikom takim jak NTBG który zaoferował tłumaczenie owych poradników. Poniżej umieszczam listę rzeczy, które kolidują z naszym obecnym stylem i warto je omówić.

 • Notability
  • General
   • 4. "Features that are not currently in the game should only be in the version's mentioned features article." Często na naszej wiki rzeczy, które nie zostały wydane są opisane w artykule na głównej przestrzeni nazw wraz z szablonem Nadchodzące. Oraz istnieją artykuły jak Niedźwiedź polarny.
  • Wiki rules
   • 6. "Articles about fan communities are not allowed due to advertising issues." U nas dozwolone. Przykłady Mandzio, RoxMb.
  • Redirects
   • 4. "Alternate capitalization or form, including changing the title to plural case." Nie wiem jak to u nas powinno działać.
 • Writing
  • Grammar
   • Opisuje zasady języka angielskiego. My oczywiście korzystamy z języka polskiego.
  • Capitalization
   • Game modes
    • "The name of game modes should be capitalized." Z tego co widzę przenieśliśmy się z "Creative" na "Tryb kreatywny", z "Survival" na "Tryb przetrwania". Myślę że w takich przypadkach, lepiej by obowiązywały zasady języka polskiego w pisaniu wielką literą.
  • Date formatting
   • Tutaj zamiast stosowania amerykańskiego formatu oczywiście europejski (DD/MM/RRRR).

Dyskusja? Zapraszam. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 20:22, 13 maj 2016 (UTC)

Odnośnie wielkości liter w nazwach trybów czy elementów rozgrywki, to powinno to być dokładnie tak, jak w tłumaczeniach Minecraft'a (link) - czyli prawie zawsze tylko pierwsza litera z dużej (inaczej w przypadku nazw własnych typu Kres lub Nether), no i po polsku (zgodnie z oficjalnymi tłumaczeniami) Pozdrawiam, Bartosz Konkol administrator McWikiPL 11:56, 14 maj 2016 (UTC)
Zgadzam się. W sprawie nadchodzących aktualizacji, myślę, że powinniśmy zostać przy obecnych zasadach. Ewentualnie, jeżeli na temat danego elementu jest bardzo mało informacji (np. ukazała się tylko jedna krótka wzmianka lub screenshot), należy moim zdaniem napisać o nim tylko w artykule Przyszłe aktualizacje oraz przy opisywaniu danej wersji. Myślę też, że nie powinniśmy tworzyć przekierowań dla wariantów nazw z różnymi wielkościami liter ani liczbą mnogą. Alex2422 (dyskusja) 22:34, 14 maj 2016 (UTC)
Podzielam opinie wyrażone w obu wypowiedziach. Poczekam może na wypowiedzi większej ilości osób, zanim wprowadzimy ogromną liczbę zaleceń. W międzyczasie, dla chętnych, odbywa się tłumaczenie poradników stylu w brudnopisach użytkownika NTBG tutaj oraz tutaj. piotrex43 (Dyskusja) Administrator MCWiki Polska 22:59, 14 maj 2016 (UTC)