Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Ogień

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ogień
Fire.png
Typ Niejednolity
Fizyka Nie
Przezroczystość Tak
Emisja światła Tak, 15
Odporność TNT 0
Palność Nie
Narzędzie Żadne
Odnawialne Tak
Możliwość grupowania Tak, 64


ID dec: 51 hex: 33
ID słowne fire

Ogień (ang. Fire) to jeden z niejednolitych bloków Minecrafta, pierwszy raz pojawił się w grze w wersji Indev. Posiada on animacje na każdej z 4 stron i dwie ukośne. Nie tworzy się naturalnie na mapie (za wyjątkiem Netheru). Może powstać gdy gracz lub Blaze spowodują zapłon, gdy lawa podpali łatwopalny obiekt albo w blok uderzy piorun. Ogień emituje światło o sile równej 15.

Ogień dostępny jest we wszystkich wersjach, oprócz Classic. Nie może być postawiony bezpośrednio (było to możliwe w starej wersji Indev do testów), lecz przy użycu krzesiwa. Gdy zostanie wykrzesany, będzie palił się przez krótki, losowy okres czasu. Jeśli nic łatwopalnego nie znajduje się w pobliżu, ogień po prostu zgaśnie. Deski, drewno, liście, wełna i biblioteczki są łatwopalne, podpalają się również wtedy, gdy zostanie w pobliżu zdetonowany ładunek TNT. Ogień rozprzestrzenia się po łatwopalnych blokach i powierzchniach, spalając powoli wszystkie bloki, które napotka na swojej drodze. Ogień może również rozprzestrzeniać się między piętrami budynków i niewielkimi lukami między łatwopalnymi obiektami.

Jeśli jakikolwiek mob lub gracz wejdzie w ogień, zacznie się palić. Ogień zaburzy widok gracza i będzie powoli odbierał mu punkty życia (chyba, że używa zbroi z odpowiednim zaklęciem). Ogień samoistnie przestanie się palić. Wskoczenie do wody gasi gracza. Wiadro z wodą może również służyć jako przenośna gaśnica. Ogień może być użyty w walce z mobami. Obiekty wrzucone do ognia, spalają się. W ten sposób można szybko pozbyć się dużej ilości zbędnych materiałów. Wszystko, co zetknie się z lawą, również moby i wyrzucane przedmioty, spali się.

Bloki ognia są używane do tworzenia kolczugi.

Wieczny ogień

Kominek z netherrackiem, bez ognia
Kominek z netherrackiem, palący się

Do wersji beta 1.3 można było stworzyć wieczny ogień podpalając łatwopalny blok tylko z jednej strony. Od tej aktualizacji wiecznie pali się tylko Netherrack

Możliwe jest także zrobienie większych bloków z nieskończonym płomieniem poprzez ułożenie łatwopalnych bloków po przekątnej w stosunku do bloku już palącego się "wiecznym ogniem". Od momentu, kiedy już palący się blok jest liczony jako ognioodporny (bo już się pali), przylegające bloki także będą się palić w nieskończoność. Poprzez podpalanie w ten sposób wielu bloków, można zrobić siatkę palących się klocków ustawionych diagonalnie i wypełnić ją większą ilością łatwopalnych bloków, by zapełnić całą powierzchnię.

Wiecznie palący się ogień może być efektywnym i tanim sposobem na pułapki na moby, jednak czasem może spalić łup wypadający z mobów. Poza tym, ze względu na to, że pożary rozprzestrzeniają się powoli, mogą być stosowane do zrzucania TNT lub uwalniania wody i lawy, chociaż nie jest to w 100% pewien sposób, gdyż ogień nie zawsze rozprzestrzenia się przewidywalnie. Nieustannie palące się bloki mogą być także ułożone w kształt koła, podpalając moby próbujące wyjść poza granice tego okręgu.

Ciekawostki

  • Kiedy dym spotyka się z wodą, syczy tak, jak syczy ogień i lawa przy spotkaniu z wodą.
  • Od wersji Alpha 1.2.6, podczas tworzenia się biomów, losowo może zostać wywołany pożar lasu (jest to jednak bardzo rzadkie). Przyczyną tego jest dodanie basenów lawy na powierzchni.
  • Ogień najczęściej jest używany do robienia kominków w domu z płonących kawałków netherracku.
  • Bedrock w Kresie pali się wiecznie
  • Ogień może zgasnąć z wielu powodów: poprzez zalanie go cieczą, zniszczenie bloku gdzie ogień się pali, spalenie tego bloku, zgaśnięcie ognia w sposób naturalny (na blokach które nie są łatwopalne), poprzez zgaszenie go ręką, od wybuchu, poprzez deszcz lub postawienie w miejscu ognia innego bloku
  • Podpalenie dowolnego bloku, a następnie wywołanie wybuchu TNT w pobliżu bloku który się pali (w taki sposób, aby wybuch nie zniszczył palącego się bloku), skutkuje powstaniem niewidzialnego ognia.

Błędy

  • Przy używaniu tekstury HD bez użycia pachera zamiast ognia wyświetlają się czerwone "szybki" znajdujące się w "terrain.png"