Share

Share

Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Portal Kresu

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Aktywny portal do Kresu

Portal Kresu to naturalnie występująca struktura, która pozwala teleportować się do Kresu. Portale te występują tylko w Twierdzach i zbudowane są z 12 bloków Ramy portalu Kresu tworzących kwadratową ramę bez rogów o wymiarach 5x5. Aby aktywować portal, należy w każdy blok ramy włożyć oko kresu.

Portal Kresu można znaleźć w pokoju portalowym w twierdzy. Znajduje się nad stawem lawy, ze schodami prowadzącymi do portalu wraz ze spawnerem rybika cukrowego. Czasami rama portalu ma już aktywne ramy portalu Kresu (zwykle 1-3).

Działanie

Wejście w aktywny Portal Kresu od razu otwiera ekran ładowania i transportuje gracza do Kresu. Nie ma czasu na odwrót, w przeciwieństwie do portalu Netheru. W Kresie powstaje w powietrzu obsydianowa platforma, a gracz zostaje na niej umieszczony. Ze względu na brak wygenerowania portalu powrotnego, Portal Kresu jest jednokierunkowy i nie można uciec z Kresu. Jedynymi sposobami na wydostanie się z tego wymiaru to śmierć bądź zabicie smoka Kresu.

Czarne bloki portalu emitują światło poziomu 15. Wystarczy jeden blok portalu by przenieść się do Kresu. Ciecze nie niszczą portalu kresu, kiedy nań spłyną.[potrzebne źródło]


Historia

Beta
1.9pre3 Portale Kresu zostały dodane, ale nie miały zastosowania.
Rama portalu mogła być wtedy zniszczona przez wybuch.
1.9pre4 Portale otrzymały zastosowanie.
Rama mogła być zniszczona, tylko za pomocą modów i trybu kreatywnego
Pełna wersja
12w23a Wprowadzono możliwość stawiania ramki portalu kresu w trybie kreatywności, a tym samym możliwość utworzenia portalu w dowolnym miejscu.

Ciekawostki

  • Jak wjedzie się wagonikiem w aktywny portal, przeteleportuje nas dopiero jak z niego wyjdziemy.
  • Zniszczenie ramy aktywowanego portalu nie spowoduje zniknięcia bloków teleportujących nas do kresu.
  • Portal kresu można otrzymać komendą /give <nick> 119.