Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Skała macierzysta

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skała macierzysta
Skała macierzysta.png
 Grid Skała macierzysta.png
Typ Naturalny
Fizyka Nie
Przezroczystość Nie
Emisja światła Nie
Odporność TNT 18 000 000 000
Palność Nie
Narzędzie Żadne
Odnawialne Nie
Możliwość grupowania Tak (64)
Od wersji Classic 0.0.12a
ID dec: 07 hex: 07
ID słowne bedrock

Skała macierzysta, (ang. Bedrock, Adminium), blok dodany w wersji 0.0.20. Skała macierzysta posiada zmodyfikowaną teksturę kamienia o zwiększonym kontraście oraz czarnym zabarwieniu. Adminium pojawia się naturalnie w wersji Beta i Classic.

Skała macierzysta jest niezniszczalna i można ją usunąć jedynie w multiplayerze używając oprogramowania do edycji map lub w trybie Creative. Można jednak usunąć go trikami, jeden z nich polega na podłożeniu pod niego bloku ziemi i obsydianu.

Zachowanie

Tryb kreatywny

W kreatywnym trybie singleplayer skałę macierzystą da się położyć. W trybie Survival każda skała macierzysta na mapie jest niezniszczalna przez gracza.

Z bedrocka można także budować struktury o ciemnym zabarwieniu. Gracz może użyć edytora ekwipunku w celu umieszczenia w plecaku adminium.

We wszystkich klasycznych mapach na końcach mapy znajduje się bariera ze skały macierzystej. Nie jest ona właściwie zbudowana z adminium, ale to płaski, niemożliwy do przejścia mur z jego teksturą. Bariera ta pojawia się na końcówkach mapy 2 metry pod poziomem morza, rozciąga się pod oceanem i wzdłuż całego dołu mapy.

Wersja pełna

Skała macierzysta pojawia się na samym dole mapy, a także na górnej i dolnej płycie Netheru. Generuje się w bardzo rozmaitej formie, tworzą się słupy osiągające do 5 metrów wysokości.

W Survival Multiplayer bloki bedrocku mogą zostać zdobyte za pomocą komendy /give. Nie zaleca się tego robić, ponieważ te bloki będą wciąż niemożliwe do zniszczenia. Jednak w wersji Beta 1.8 w trybie kreatywnym jest możliwość postawienia bedrocka i zniszczenia go. Tym samym można zniszczyć bedrock znajdujący się na poziom 5-0 i dlatego jest to jedyny sposób na śmierć w trybie kreatywnym.

Starsze tryby

 • Classic - Niemożliwe do zdobycia, odporne na eksplozje
 • Survival Test - Niemożliwe do zdobycia, odporne na eksplozje.
 • Indev - Bedrock na dole mapy zamienia się w lawę chwilę po odkopaniu.
 • Infdev - Bedrock jest generowany na dole mapy i jest niemożliwy do zniszczenia.
 • Alpha - Jak w Infdev. Bedrock jest generowany na dole mapy i jest niemożliwy do zniszczenia.
 • Beta - Jak w Alpha i Infdev. Tylko że bedrock zajmuje pierwsze 5 kratek (3 kratki tak gęsto że rzadko da się przejść niżej) na samym dole.

Ciekawostki

 • Skały macierzystej nie da się przesunąć tłokami.
 • Przedostanie się przez barierę skały macierzystej do Pustki zabije cię, ponieważ trudne jest przekroczenie tej granicy i poza nią nie przechowywane są żadne dane klocków. Nie będziesz w stanie położyć pod siebie żadnych bloków w trakcie spadania. Jednakże, na mapach wygenerowanych przed Halloween Update były okazjonalne luki w dolnej warstwie bedrocka przez które gracz mógł spaść; wciąż jest możliwość znalezienia takich luk, są one jednak dużo rzadsze.
 • Od kiedy wprowadzone zostały jeziora wody i lawy na każdej wysokości, jest możliwe, że jezioro stworzy dość dużą dziurę w skale macierzystej.
 • Jest w sumie 5 warstw bedrocka na spodzie świata, koordynaty te są reprezentowane jako "Y" po wciśnięciu klawisza F3. Blok na którym stoi gracz jest na poziomie pokazywanym po wciśnięciu F3 minus 1,6. Najwyższa warstwa skały macierzystej znajduje się na poziomie 5, najniższa - 0.
 • Rzadko spotyka się rudy na poziomie bedrocka. Najlepsze miejsce na szukanie najcenniejszych materiałów to kilka warstw powyżej.
 • Chociaż toczy się debata na temat zniszczalności bedrocka, Notch potwierdził 11 lutego 2011 podczas Machinima Live Stream, że jest on niezniszczalny, lub tak solidny, że ilość materiałów wybuchowych potrzebna do zniszczenia go byłaby tak ogromna, że bardziej niż pewne byłoby wysypanie się komputera, a więc plik zapisu nie pokazywałby nawet żadnego dowodu na to, ze eksplozja kiedykolwiek miała miejsce. (Jest jednak dowód na zniszczalność bedrocka - youtube)
 • Od wersji 1.8 Bedrock można zniszczyć w trybie Creative. Wpada się w próżnię i jest to jedyny w tym trybie sposób śmierci. Gdy przebijemy się przez warstwę Bedrocka, który ogranicza Nether od góry, wyjdziemy na nieskończenie wielką, płaską powierzchnię Bedrocka.
 • Dawniej Skała Macierzysta była nazywana przez graczy Adminium, gdyż tylko admini serwerów mogli stawiać i niszczyć te klocki.
 • W Kresie ogień na skale macierzystej nigdy nie gaśnie, podobnie jak dzieje się to na podpalonym Netherracku.

Galeria