Share

Share

Zapraszamy na nasz serwer głosowy TeamSpeak3 - Kliknij, i dołącz na mcwiki.pl
Kanał YouTube - youtube.com/MCWikiPL   Fb like hand.png MCWiki Polska na Facebooku

Strzała

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Strzała
Arrow.png
 Grid Strzała.png
Typ Broń
Wytrzymałość N/A
Możliwość grupowania Tak (64)
ID dec: 262 hex: 106

Strzała (ang. Arrow) - jest to podstawowa amunicja do broni dystansowej jaką jest łuk. Strzały lecą parabolicznie, wystrzelone równolegle do płaskiej powierzchni przelatują około 15 bloków. szkielety mogą również strzelać pod wodą, lecz obrażenia i dystans zostają wtedy zredukowane. Strzała zostawi po sobie również ślad w postaci bąbelków. Maksymalny zasięg strzał wynosi 125 bloków. Dystans taki osiągają strzały wystrzelone na płaskiej powierzchni pod kątem 45 stopni pod maksymalnym naciągnięciu cięciwy.

Strzały, przy udanym trafieniu, zabierają Heart.pngHeart.png. Cel, tuż po otrzymaniu obrażeń, otrzymuje na krótki czas ochronę na kolejne obrażenia zadawane przez strzały. Strzały wystrzelone z maksymalnie naprężonym łukiem mogą zabrać aż Heart.pngHeart.pngHeart.pngHalf Heart.png (rzadziej zabierają Heart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.png).

Strzały, po trafieniu w stałe obiekty, wbijają się w nie i zostają w nich przez minutę, zanim znikną. Strzały, które gracz wystrzelił i które ugrzęzły w terenie, mogą zostać odzyskane. Te, które trafiają w moby są nie do odzyskania. Również strzały wystrzelone przez szkieleta są nie do odzyskania, pomimo że grzęzną w terenie.

Mogą one odbijać się od przedmiotów, takich jak np. wagonik i zadawać obrażenia chronionym mobom. W trybie multiplayer, jeśli włączony jest tryb PvP, gracz wystrzeliwując strzałę biegnąc przed siebie podczas opóźnienia (lag), może zadać obrażenia samemu sobie. Możliwe jest to także poprzez wystrzelenie strzały pod kątem 90 stopni (w gorę) i czekanie, aż strzała spadnie z powrotem. Strzały wystrzelone w ten sposób lecą w górę na wysokość około 25 bloków.

Jeśli blok, w którym utkwiła strzała zostanie zniszczony lub rozleci się (liście), strzała spadnie i może zadać graczowi obrażenia.

Jeśli do dozownika włożymy strzały, zamiast je wyrzucać, będzie nimi strzelał zadając mobom znajdującym się w zasięgu obrażenia. Dzięki temu można tworzyć pułapki.

Otrzymywanie

Cztery strzały mogą zostać stworzone poprzez połączenie krzemienia, patyka i pióra.

Składniki Crafting
Krzemień + patyk + pióro
    Grid Krzemień.png    Grid layout Arrow (small).png  Grid Strzała.png4
    Grid Patyk.png   
    Grid Pióro.png   

Płonące strzały

Strzały wystrzelone z łuku zaklętego na czar "płomień" lub te, które po wystrzeleniu przelatują przez lawę lub ogień, podpalają się. Towarzyszy temu odpowiednia animacja. Podpalają one obiekty i moby w które trafią. Można ich również użyć do aktywacji TNT. Strzały te dają światło o jasności równej 1.

Strzały i obwody

Strzały mogą być użyte bezpośrednio do przełączania drewnianych przycisków lub płyt naciskowych lub w sposób ukryty - pośrednio, np. poprzez zniszczenie wagonika stojącego na płycie naciskowej lub obrazu wiszącego na ścianie nad taką płytą.

Fioletowa strzała

W Survival Test strzały szkieletów były fioletowe. Teksturę fioletowych strzał można wciąż znaleźć w minecraft.jar w tym samym pliku co zwykłe strzały.

Ciekawostki

  • Strzały wystrzelone w tory zatrzymają każdy jadący wagonik, dopóki nie znikną.
  • Strzały nie mogą niszczyć szkła (jedynie strzały Spider Jockey'a mają taką możliwość).
  • Zaoranie trawy, w której tkwi strzała, spowoduje, że spadnie ona na blok niżej, bo przestaje być stałym blokiem.
  • Trafienie Endermana strzałą spowoduje jego teleportację bez otrzymania obrażeń, a sama strzała zniknie.
  • Jeśli strzała trafi kogoś kto jest w trybie Creative, odbije się ona od niego.
  • Wystrzelona strzała znika po minucie od momentu wbicia się w blok. Wydobycie bloku spowoduje reset odliczania.