Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Tryb przetrwania

Z Minecraft Wiki Polska
(Przekierowano z Survival)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grid Sadzonka (dżungla).png
Artykuł „Tryb przetrwania” jest krótki.  
Możesz pomóc poszerzając go.
Opis trybu przetrwania

Tryb przetrwania (ang. Survival) to obecnie jeden z czterech grywalnych trybów gry. Tryb ten swoimi mechanizmami przypomina gry typu RPG bądź przygodowe. Zadaniem gracza jest przetrwanie, jednak często on sam wyznacza sobie własny cel do zrealizowania (np. zbudowanie danego obiektu, czy zdobycie jakiegoś osiągnięcia).

Cele gry

Formalnie, tryb przetrwania nie wyznacza graczowi żadnych celów, nie posiada też żadnej fabuły. Gracze sami wyznaczają sobie cele w grze, próbując je stopniowo osiągnąć. Częstymi celami graczy stawianymi sobie są np. budowa danego obiektu, eksploracja świata, bądź jego modyfikowanie i gospodarowanie. Niektórzy gracze wyznaczają sobie również cele związane z udziałem w społecznościach (np. chęcią pochwalenia się osiągnięciami), stworzeniem poradnika lub serii krótkich filmów typu let's play. Obecnie, po wprowadzeniu Smoka Kresu, celem większości graczy jest dotarcie do Kresu i zabicie smoka.

Cechy

Cecha Przetrwanie
Wymagane konto premium Nie
Dostępność Tak
Multiplayer Tak
Crafting Tak
Ekwipunek Tak
Pasek zdrowia Tak
Cykl dnia i nocy Tak
Nieskończona wielkość mapy Nie
Biomy Tak
Lochy Tak
Ustawianie pozycji respawnu Tak
Respawn po śmierci Tak
Moby Tak
Woda Tak
Nether Tak

Multiplayer

Survival multiplayer nie różni się bardzo od wersji dla jednego gracza. Istnieją różnice w mechanizmach gry (często wymuszone ze względu na konieczność udziału łącza internetowego w rozgrywce, np. czat), jednakże nie wpływają one na istotę rozgrywki i jej cele. Podobnie jak i w SSP, rozgrywka nie stawia przed graczem żadnych celów, a biorący udział w rozgrywce stawiają sobie własne. Często tenże brak celu rozgrywki doprowadzał do stworzenia mini-gier, jak np. Spleef, czy Hide And Seek, które wyznaczały jasne cele rozgrywki.

Pochodzenie nazwy

Angielska nazwa "survival" oznacza dosłownie przetrwanie. Często tym terminem oznacza się obozy "pod gołym niebem" czy też właśnie szkoły przetrwania. Jest to jawne nawiązanie do rozgrywki w tym trybie, bowiem zaczynając grę nie posiadamy niczego (co jest nieodłącznym elementem każdego survivalu) i jesteśmy zmuszeni do stawiania czoła przeciwnościom natury takim jak (trudny teren) i przeciwności losu (Moby).

Historia

Historia używa dawnego formatu wersji konsolowych

Classic
0.24 SURVIVAL TEST Dodano tryb przetrwania. Gracz po śmierci nie odradzał się.
Indev
0.31 29 stycznia 2010 Dodano rzemiosło.
Infdev
27 marca 2010 Teraz gracze mogą się odradzać.
Alpha
1.0.15 Dodano wieloosobowy tryb przetrwania. Oprogramowanie dla tych serwerów ukazało się 4 sierpnia 2010 roku.
Pocket Edition Alpha
0.2.0 Dodano tryb przetrwania.
0.3.0 Dodano rzemiosło.
Console Edition
TU1 CU1 1.00 Dodano tryb przetrwania.

Zobacz też