Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

TNT

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
TNT
TNT.png
 Grid TNT.png
Typ Użytkowe
Fizyka Tak, po aktywacji
Przezroczystość Nie
Emisja światła Nie
Odporność TNT 0 (detonacja)
Palność Tak
Narzędzie Żadne
Odnawialne Częściowo
Możliwość grupowania Tak (64)
Od wersji Classic 0.26 Survival Test (24 października 2009)
ID dec: 46 hex: 2E
ID słowne ?

TNT (pomimo nazwy nie wygląda, ani nie tworzy się go tak, jak trotyl, a przedstawiona mieszanka w rzeczywistości nie jest używana) jest ładunkiem wybuchowym, którego eksplozja jest podobna do eksplozji Creepera. Gdy zostanie aktywowany przez gracza, zacznie się dymić i mrugać na biały kolor. Jeżeli pod nim nie ma innego bloku, spadnie pod wpływem grawitacji jak na przykład piasek. Po czterech sekundach wybucha, wywołując zniszczenia u bloków, mobów w pobliżu i gracza, gdy nie jest ostrożny. TNT można aktywować przy użyciu czerwonego kamienia, dźwigni, podpalonej strzały lub przycisków, ognia i najczęściej poprzez uderzenie krzesiwem PPM. Od wersji 1.3.1, TNT na poziomie trudnym ma o 33% większą siłę rażenia. Posiada również większą siłę odrzutu.

Można wyeliminować szkody wybuchu dla bloków przez pokrycie TNT cieczą, na przykład poprzez stworzenie źródła wody na górze bloku TNT. Żadne bloki w pobliżu nie zostaną uszkodzone po detonacji, jednak moby oraz gracz dalej będą narażone na obrażenia. Było to ważne w starszych wersjach Beta, gdyż nie można było usunąć bloku TNT, a jedynie go zdetonować.

TNT uszkodzi bloki w jego pobliżu w stopniu zależnym od rodzaju bloków. Pole rażenia jest większe gdy fala uderzeniowa przechodzi przez powietrze, dlatego wybuch na otwartej przestrzeni spowoduje najwięcej szkód. Przykrycie klocka TNT zaraz po jego detonacji przez bruk wydrąży idealną dziurę o wymiarach 3x3x3 (z klockiem TNT w środku). Ta funkcja może zostać użyta do wydrążania długich tuneli.

Odkąd wprowadzony został czerwony kamień, możliwe jest tworzenie pułapek z użyciem TNT. Po zasileniu bloku zostanie on zdetonowany tak samo, jak manualnie przez gracza. Połączenie z płytą naciskową stworzy bardzo niebezpieczną pułapkę, jednakże będzie ona jednorazowa (gdyż oczywiście TNT trzeba postawić na nowo).

Zapalenie TNT krzesiwem spowoduje, że po chwili dojdzie do detonacji. Bliski kontakt z lawą zadziała tak samo. Stojąca lawa może zostać zniszczona wraz z wprowadzeniem wersji Beta 1.2_02.

Crafting

TNT tworzy się z połączenia pięciu sztuk prochu strzelniczego i czterech sztuk piasku.

Składniki Wejście » Wyjście
Proch + piasek lub czerwony piasek
 Grid Proch.png  Grid Piasek.pngGrid Czerwony piasek.png  Grid Proch.png Grid layout Arrow (small).png  Grid TNT.png
 Grid Piasek.pngGrid Czerwony piasek.png  Grid Proch.png  Grid Piasek.pngGrid Czerwony piasek.png
 Grid Proch.png  Grid Piasek.pngGrid Czerwony piasek.png  Grid Proch.png

Wydobywanie

Wydobywanie kamienia przy pomocy TNT jest znacznie szybsze, jednakże 70% surowców zostanie nieodwracalnie zniszczone i nie wyrzuci itemków. Mimo tego można go użyć do „czyszczenia” niepotrzebnych warstw w kopalniach. Jest także używane do robienia miejsca dla podziemnych projektów.

Zastosowanie

Składniki Wejście » Wyjście
TNT
+
Wagonik
         Grid layout Arrow (small).png  Grid Wagonik z TNT.png
    Grid TNT.png   
    Grid Wagonik.png   

Ciekawostki

  • Gdy położymy TNT na ziemi i ułożymy wokół pewną ilość strzał, po czym aktywujemy ładunek, wybuch nie niszczy tych strzał, lecz wyrzuca je wokół. Dzięki temu, TNT idealnie nadaje się do robienia pułapek.
  • Blok TNT który zostanie aktywowany w wodzie lub po aktywacji znajdzie się w wodzie wybuchnie nie niszcząc żadnych bloków lecz nadal może zabić moba lub gracza.
  • Moby i gracz, którzy znajdują się w wózku otrzymują minimalne obrażenia od eksplozji TNT. Używane jest to do tworzenia dział wystrzeliwujących moby lub ludzi.
  • Nazwa „TNT” jest technicznie niepoprawna (skrót od Trinitrotoluene (trotyl)). Wizualnie blok przedstawia związane ze sobą laski dynamitu, które w realnym świecie działają inaczej niż trotyl. Recepta na TNT jest podobna jak proces tworzenia dynamitu, gdzie stabilizuje się nitroglicerynę przez piasek lub ziemię. Proch użyty w grze nie jest elementem dynamitu.
  • Zbyt dużo bloków odpalonych obok siebie może spowodować spowolnienie gry, dlatego zaleca się stawianie ich w odstępach przynajmniej dwóch bloków.
  • Strzały wystrzelone w stronę odpalonego TNT zostaną odbite w przeciwną stronę.
  • Aktywowane TNT w wózku nie zniszczy torów, ani podłoża na którym są położone (zniszczy tylko otoczenie).
  • TNT znajduje się na liście bloków podnoszonych przez Endermana.

Zobacz również