Share

Share

Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

IntroAchievements.png

Wither

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wither
Wither.png
Punkty życia 300 (Heart.png × 150)
Siła ataku Easy: 5 (Heart.pngHeart.pngHalf Heart.png)
Normal: 9 (Heart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHalf Heart.png)
Hard: 13 (Heart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHalf Heart.png)
Odradzanie Budowa totemu
Od 12w34a
Upuszcza Grid Gwiazda Netheru.png Gwiazda Netheru(1) po śmierci.
Doświadczenie 50

Wither jest latającą, trzy-głową i nieziemską kreaturą, kojarzącą się nieco ze szkieletem. Jest drugim wprowadzonym bossem do gry, zaraz po Smoku Kresu. Przywołać go można budując totem z czterech bloków piasku dusz uformowanych w literę "T" oraz z ustawienia na nim trzech czaszek czarnego szkieleta. Zaczyna się on wtedy ładować, a gdy już skończy, wybuchem niszczy teren wokół siebie.

Zachowanie

Wither jest mobem bardzo agresywnym. Atakuje wszystkie moby znajdujące się w pobliżu poza zombie, szkieletem, zombie pigmanem i czarnym szkieletem oraz innym witherem. Kiedy wykryje przeciwnika, zwiększa swoją prędkość poruszania się, a nawet podlecieć na odpowiednią wysokość, aby dosięgnąć swoją ofiarę. Strzela on pociskami wyglądającymi jak jego głowy gdy jest w trybie obronnym które wybuchają po trafieniu w moba lub blok. Dodatkowo na poziomie wyższym niż easy zatruwa efektem obumierania II. Trucizna ta powoduje, że licznik zdrowia gracza staje się czarny, i sukcesywnie odbierane są mu punkty zdrowia. Chowanie się przed nim za ścianami nie jest dla niego przeszkodą, ponieważ podobnie do smoka kresu potrafi on niszczyć bloki przed sobą, jeśli jest do tego zmuszony. Jedynym blokiem, którego nie potrafi zniszczyć jest skała macierzysta oraz rama portalu kresu (niszczy nawet obsydian i wodę, co czyni z niego najbardziej destruktywnego moba tuż przed smokiem kresu). W momencie, kiedy Wither będzie miał mniej niż połowę życia przechodzi w tryb ochrony. Pojawia się wokół niego powłoka ochronna, (podobna do tej, którą otoczony jest naładowany creeper) i nie będzie mógł latać (będzie tylko lewitował na wysokości mniej, więcej połowy bloku). Dodatkowo powłoka chroni go przed strzałami, a wtedy jedynym sposobem walki jest użycie miecza.

Walka

Z Witherem walczy się trudniej niż ze Smokiem Kresu, głównie przez jego destrukcyjną naturę (zanim zostanie zabity potrafi narobić ogromnych szkód). Najlepiej zabrać zbroję z Ochroną przed wybuchami IV, miecz z zaklęciem pogromca nieumarłych V, łuk z mocą V oraz złote jabłka z bloków złota. Po stworzeniu Withera należy odejść od niego i zjeść złote jabłko. Następnie strzelać z łuku dopóki nie straci połowy życia (najlepiej poprzez krytyczny cios, czyli pełne naciągnięcie cięciwy łuku). Gdy już będzie na odpowiednio niskiej wysokości, można zaatakować go mieczem, kończąc walkę.
Dobrym sposobem, jest również atakowanie go miksturą natychmiastowego leczenia, lub zbudowanie go w wodzie.

Historia

Oficjalne wydanie
12w34a Wither został dodany do gry. Nie spawnuje się naturalnie. Można znaleźć jego niedokończony kod, jego skin może być znaleziony w folderze /mobs/. Wither może zostać utworzony tylko za pomocą edytowanego monster spawnera bądź modów.
12w34b Gdy jego życie spadnie do połowy, otrzyma Zbroję Wither'a, która osłania go przed strzałami.
12w36a Wither może powstać po ułożeniu piasku dusz w kształt litery T, a na nich należy postawić trzy czaszki mrocznego szkieleta.
12w37a Wither wytwarza eksplozję gdy naładuje do pełna punkty życia.
Gdy nie ma celów w pobliżu, Wither strzela niebieskimi czaszkami, które poruszają się wolniej i niszczą każdy blok z wyjątkiem bedrocka.
12w38a Dodano dźwięk niszczenia bloków przez Withera.
12w42b Doświadczenie zostało zwiększone z 20 do 50 punktów.
1.4pre Dodano nowe dźwięki dla Withera.
1.4.3pre Wither nie może być przywołany na Peaceful. Przed tą aktualizacją, Wither po przywołaniu na Peaceful natychmiast znikał, powodując utratę materiałów potrzebnych do jego stworzenia.
Wither nie może niszczyć Portalu Kresu.
13w37a Dodano osiągnięcia za przywołanie i zabicie Withera.

Ciekawostki

 • Wither jest trzecim mobem spawnowanym przez totem.
 • Przyczyną braku występowania Withera w 12w34a jest możliwość powodowania przez niego awarii gry.
 • Boczne głowy Withera obracają się niezależnie od środkowej dlatego może strzelać do dwóch mobów jednoczeście.
 • Od 1.4.1 Pre-release dodano obraz z totemem Withera.
 • Wither przywołany w kresie może zaatakować smoka kresu.
 • Po spawnie Wither ma 45% energi lecz natychmiast się uzdrawia.
 • Kiedy gracz znajduje się przy nim spada poziom światła
 • W przeciwieństwie do smoka kresu, Wither na poziomie pokojowym znika.
 • Jako jeden z niewielu mobów nie potrzebuje do życia powietrza.
 • Podczas upadku nie otrzymuje obrażeń.
 • Jeśli strzelimy w Withera z łuku z zaklętym ogniem, gdy jest w trybie ochrony, zacznie się na chwilę palić, a następnie zgaśnie, natomiast strzała zostanie odbita.
 • Kiedy Wither nas nie atakuje lata po świecie niszcząc go.
 • Wither potrafi zabić na kilka różnych sposobów: wysadzając w powietrze, zrzucając z urwiska, poprzez zmarnienie (efekt obumarcia II).
 • Mimo, że jest bossem to wyrzuca bardzo mało kulek doświadczenia (20 czyli 1000 razy mniej niż smok kresu).
 • Jeżeli wystrzeli przez swoje głowy do celu znajdującego się przy nim, otrzyma obrażenia od wybuchu.
 • Można stworzyć dwa Withery jednocześnie, ale nie będą się atakować nawzajem (mimo to jeśli pocisk jednego trafi w drugiego, to otrzyma on obrażenia).
 • Wither strzela swoimi czaszkami w niewidzialne moby.
 • Wither nie otrzymuje obrażeń od tonięcia, nawet gdy jest całkowicie zanurzony.
 • W primaaprilisowej wersji Minecraft 2.0 pojawił się przyjazny, różowy Wither.
 • W przeciwieństwie do smoka kresu pasek życia na górze ekranu, będzie widoczny tylko w momencie gdy patrzymy się w stronę Withera - w przeciwnym wypadku, po chwili zniknie.
 • Wither jest nieumarłym mobem, więc rzucając w niego miksturę natychmiastowego leczenia otrzyma obrażenia.
 • Wither jest jedynym mobem, który może sprowokować creepery lub zombie.
 • Najprostszym sposobem na pokonanie Withera jest zbudowanie płyty ok. 5x5 z Obsydianu 3 bloki pod górną płytą Netheru. Totem należy zbudować na tej płycie, odsunąć się na bezpieczną odległość, a po pierwszej eksplozji prowadzić spam-atak(z powodu Bedrocka tuż nad głową, Wither nie ucieknie do góry, więc będzie cały czas w zasięgu miecza. Dodatkowo na poziomie wyższym niż Easy, niezbędna będzie mikstura regeneracji i mleko.

Galeria