Share

Share

Zapraszamy na nasz serwer głosowy TeamSpeak3 - Kliknij, i dołącz na mcwiki.pl
Kanał YouTube - youtube.com/MCWikiPL   Fb like hand.png MCWiki Polska na Facebooku

Zegarek

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zegarek
Watch.png
 Grid Zegar.png
Typ Narzędzie
Wytrzymałość N/A
Możliwość grupowania Tak (64)
ID dec: 347 hex: 15B

Zegar - przyrząd służący do określenia pory dnia w grze. Pokazuje on porę dnia za pomocą obrazków przedstawiających Słońce lub Księżyc, obracających się zgodnie z porą, panującą na mapie. Jest on przydatny podczas podróży po podziemiach bądź podczas wypraw z dala od miejsca zamieszkania. Słońce, ukazane na samym środku zegara (tak jak jest ono graficznie w artykule po prawej stronie) oznacza południe. Jeżeli udamy się do Netheru bądź Kresu, wtedy zegar zacznie się psuć.

Tworzenie[edytuj]

Składniki Przed » Po
Sztabki złota
+
Czerwony proszek
    Grid Sztabka złota.png    Grid layout Arrow (small).png  Grid Zegar.png
 Grid Sztabka złota.png  Grid Pył czerwonego kamienia.png  Grid Sztabka złota.png
    Grid Sztabka złota.png   

Alternatywy[edytuj]

Animacja zegarka

Spoglądając na pozycję Słońca bądź Księżyca na niebie, można orientacyjnie określić, jaka jest pora dnia, bądź nawet jaka jest godzina. Aby móc to określić, trzeba znać położenie wschodu i zachodu, oraz odczekać ~ 5 sekund patrząc na obiekty na niebie. W ten sposób można określić, w którą stronę porusza się słońce / księżyc, oraz orientacyjnie ustalić godzinę.

Przed wersją 1.8 Beta będąc w podziemiu porę dnia można było określić naciskając domyślnie klawisz F, teraz aby to zrobić należy nacisnąć kombinację przycisków F3+F; spowoduje to zmianę odległości widzenia mgły, jak i zarazem włączy ponowne obliczanie cieni na blokach, co z kolei powoduje ich chwilowe zniknięcie, co powinno dać krótki moment na określenie, jaka jest pora dnia. By powrócić do domyślnego ustawienia, wystarczy ponownie naciskać kombinację F3+F, aż odległość mgły wróci do normy bądź też zmienić to w ustawieniach wideo.

Ciekawostki[edytuj]

  • Zegar po włożeniu do ramki nadal pokazuje aktualny czas dzięki czemu można tworzyć zegary ścienne.
  • Po zainstalowaniu modyfikacji "Optifine", gdy wyłączymy wszystkie animacje, na zegarku ciągle będzie południe.