Share

Share

Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę Potrzebne zmiany.

Osadnik

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Osadnik
Villagers.gif
Punkty życia 20 (Heart.png × 10)
Siła ataku Brak
Odradzanie Wioski
Od Beta 1.9pre
Upuszcza Nic
Doświadczenie 0
Dźwięki Bezczynność
Obrażenia
Śmierć
Handel
Pomyślny handel
Handel anulowany

Mieszkańcy wioski, (wieśniacy, osadnicy; pot. łysiaki; ang. Villagers) - pasywne NPC, żyjące swobodnie w świecie gry. Posiadają pozbawione włosów głowy, złączone brwi, oraz duże, charakterystyczne nosy. Spawnują się w losowo wygenerowanych wioskach oraz są podzielone na kilka profesji w zależności od ich roli:

 • Rzeźnik
 • Farmer
 • Bibliotekarz
 • Kapłan
 • Kowal
 • Łucznik
 • Rybak
 • Wytwórca broni
 • Wytwórca narzędzi

Początkowo nad głowami mieli napisy "TESTIFICATE", lecz w wersji Pre-Release 1.9.4 zostały usunięte. W przyszłości, jak wspominał Notch w wywiadzie dla Rock Paper Shotgun, w wioskach będzie możliwe wykonywanie zadań (ang. quest) znajdujących się np. na tablicy w wiosce. Przykładowa misja, cytując Notcha, wyglądałaby tak:

"...tablica zadań, powiedzmy, że z obrazkiem kawałka wieprzowiny i napisem głoszącym cztery. No tak, więc muszę zdobyć cztery kawałki wieprzowiny. Myślę, że to mogło by zadziałać, jeśli zrobiłoby się to wystarczająco dziwacznie. Nie trzeba wykonywać tych zadań, żeby zrobić postęp. Ale jeśli się na to zdecyduję otrzymasz diament. Dzięki temu uzyskasz wiele mini-zadań, co zwiększy przychylność miasta..." Możliwe, że chodzi teraz o Handel

Zachowanie

Osadnicy mają najbardziej złożone zachowanie spośród wszystkich mobów. Nie atakują jednak gracza, nawet gdy zostaną przez niego zaatakowane, nie będą również uciekać. Gracz może jednak zostać zaatakowany przez obrońcę wioski żelaznego golema, jeśli taki w wiosce występuje. Osadnicy potrafią otwierać drzwi i wchodzić po drabinie, co pozwala im korzystać ze swoich domów. Do domów wchodzą zawsze kiedy jest noc, lub pada deszcz. Uciekają przed wszystkimi wrogimi mobami i kryją się przed nimi w mieszkaniach, mimo tego, że jedynie zombie ich atakują. Od wersji 1.4 na wyższych poziomach trudności zombie po zabiciu osadnika mogą zamienić go w osadnika zombie. Mieszkańcy wiosek mogą "nawiązywać stosunki towarzyskie" z innymi mieszkańcami poprzez stawanie naprzeciw siebie, co ma symbolizować rozmowę między nimi. Mali osadnicy potrafią się ganiać, co przypomina zabawę w berka, oraz lubią się spotykać z żelaznymi golemami, który daje im kwiaty. Osadnicy rozmnażają się bez pomocy gracza kiedy w pobliżu jest jakikolwiek wolny dom (może być również wybudowany przez gracza). Po zabiciu ich nie wypada z nich żaden przedmiot oraz nie otrzymuje się żadnego doświadczenia.

Zombie Osadnik

Wygląda jak normalny zombie z dodatkiem zielonej głowy wieśniaka. Jest 5% szans na to że się odrodzi zamiast zwykłego zombie. Jeśli zombie atakuje wieśniaka jest szansa że go zainfekuje (na trybach: trudny 100%, normalny 50%, łatwy i spokojny 0%), po czym przekształci się w wieśniaka zombie. Najczęściej zdarza się to podczas oblężeń wiosek (tzw. zombie siege). Aby "uzdrowić" wieśniaka zombie należy, najpierw rzucić w niego miksturę słabości, a następnie dać mu normalne złote jabłko klikając na niego prawym przyciskiem myszy. Usłyszymy głośny syczący dźwięk po czym nasz "pacjent" zacznie drżeć. Leczenie trwa około 3 minuty (zaleca się chronić go). Otrzymaliśmy zdrowego normalnego wieśniaka. Jeśli podczas przemiany miał na sobie zbroję, po prostu zniknie na wieśniaku.

Szybkość leczenia może być zwiększona poprzez umieszczenie w pobliżu łóżek lub krat. Prędkość jest proporcjonalna do wzoru: (liczba tych bloków w sześcianie wielkości 7*7*7 naokoło jego stóp) * 0.3 + 1. To wskazuje na potrzebę budowy cel lub zagród dla zarażonych wieśniaków.

Historia

Pełna wersja
1.0.0 Beta 1.9 Pre-relase 1 Dodano osadników.
Nad sobą mają napis.
Beta 1.9 Pre-relase 2 Usunięto napisy widniejące nad głowami osadników.
1.1 11w49a Dodano jajo spawnujące osadnika.
1.2 12w05a Mieszkańcy wioski potrafią otwierać i zamykać drzwi, wracać do domów, gdy zapadnie zmrok, a także wykrywać domy.
12w06a Mieszkańcy wioski mogą nawiązywać stosunki towarzyskie z innymi mieszkańcami danej wioski i pasywnymi mobami, ale i uciekać przed zombie. Wracają też do domów, kiedy zaczyna padać deszcz.
12w07a Populacja mieszkańców wioski jest zależna od ilości domów. Dodatkowo od tej wersji ich dzieci potrafią biegać.
12w08a Dodano żelaznego golema, który czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców wiosek. Atakuje wszystkie agresywne moby (z wyjątkiem creeperów), które zbliżą się do wioski, a także wszystkie moby, które zaatakują mieszkańca wioski (w tym także gracza).
12w18a Jaja spawnujące przywołują mieszkańca o losowej profesji.
1.3 12w21a Dodano handel z mieszkańcami wioski, a walutą są szmaragdy.
1.4.2 12w32a Mieszkańcy wioski reagują pozytywnie jeżeli gracz z nimi handluje, jednak gdy gracz ich atakuje, będą reagować negatywnie
Mieszkańcy wioski mogą zostać zarażeni przez zombie.
1.4.4 Gracz może rozmnażać osadników poprzez kliknięcie PPM z jajkiem spawnującym osadników na osadnika.
1.5 13w22a Dodano dźwięki dla osadników
1.7.4 A bug caused Adult Villagers killed by baby zombies to turn into baby villager zombies.
1.8 14w04a Usprawniono osadników:

od teraz osadnicy mogą zbierać i sadzić to co rośnie na ich polach. od teraz osadnicy potrafią zrobić chleb i dzielić się nim z głodnymi osadnikami

od teraz osadnicy mogą się rozmnażać po zjedzeniu 3 chlebów, 12 marchewek lub 12 ziemniaków}.
1.8.1 1.8.1-pre4 Villagers no longer ignore data tags or damage values.
Nadchodzące zmiany
15w31a Osadnicy zbierają i sadzą buraki.

Nieużywane wersje

W plikach tekstur osadnika znajduje się plik z teksturą zielonego wieśniaka - pomimo tego nie występuje on naturalnie w grze. Od wersji 1.7 możliwe jest przyzwanie go komendą /summon Villager ~ ~ ~ {Profession:5}

Ciekawostki

 • Osadnicy mają 8 okienek w swoim ekwipunku.
 • Mieszkańcy wioski potrafią odnajdywać domy.
 • W wioskach kuźnie mimo, że są chatami kowala, to nie zawierają kowadła
 • W trybie kreatywnym po wybudowaniu odpowiednio funkcjonalnych budynków (tj. zagroda dla świń, pole uprawne, biblioteka, budynek z piecem itd.), dzieci zespawnowanych mieszkańców mogą stać się innymi typami mieszkańców niżeli ich rodzice.
 • Mieszkaniec wioski może się wspinać po drabinkach.
 • Mieszkańcy wioski w wersji Beta 1.9 Pre-release 1 mieli to samo AI co kurczak, a nad ich głowami widniały napisy "TESTIFICATE", które zostały usunięte w Becie 1.9 Pre-release 2.
 • Zarażony mieszkaniec wioski może się zespawnować nocą i w ciemnych pomieszczeniach.
 • Dzieci mieszkańców są o 50% procent szybsze.
 • Tylko dzieci mogą być nazywane znacznikiem.
 • Po zarażeniu małego wieśniaka zostaje on małym zombie villagerem.
 • Możliwe jest założenie wioski poprzez uzdrowienie dwóch zarażonych wieśniaków, odrodzonych naturalnie (np. z mob spawnera).
 • Od wersji 1.8 mieszkańcy wiosek potrafią zbierać dojrzałe plony i sadzić je na nowo.
 • Przy użyciu odpowiednich programów można zmienić oferty handlowe osadników.
 • Jajo spawnujące zombie może przywołać zarażonego mieszkańca.
 • Na czas Prima Aprilis 2014 roku wszyscy gracz mieli skin osadnika. Zostały wtedy także dodane dźwięki podobne do głosów osadników.
 • Mieszkańcy wiosek mogą się rozmnażać. Robią to automatycznie, gdy liczba dorosłych mieszkańców wyniesie 35% liczby drzwi w wiosce.
 • Mały wieśniak-zombie nie płonie za dnia.

Galeria

Zobacz też