Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Świat

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grid Kompas.png
Ten artykuł dotyczy wymiaru. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.
Grid Sadzonka (dżungla).png
Artykuł „Świat” jest krótki.  
Możesz pomóc poszerzając go.
Typowa mapa wygenerowana podczas rozpoczynania rozgrywki.

Mapa to świat po jakim poruszają się moby i gracze. Składają się na nią:

  • Wszelkie obiekty, wliczając w to wszystkie bloki tworzące teren, takie jak ziemia, piasek, czy woda;
  • Wszystkie obiekty stworzone przez graczy, takie jak domy czy pixel arty;
  • Rośliny, moby, powietrze;
  • Oraz surowce, rudy, wszystkie obiekty będące wynikiem craftingu.

Mapy można generalnie podzielić na dwa typy: mapy generowane podczas tworzenia nowej rozgrywki przez systemy gry, oraz mapy wygenerowane przez odpowiednie edytory map. Różnią się one wieloma elementami, m.in. rzeźbą terenu, składnikami tworzącymi powierzchnię ziemi lub występowaniem biomów. Mapy mogą być dowolnie modyfikowane zarówno podczas rozgrywki (jednoosobowej jak i wieloosobowej) np. na drodze terramorfowania, jak i poza grą przy użyciu szeregu specjalistycznych programów.

Kraniec mapy[edytuj | edytuj kod]

Typowy kraniec mapy od wersji 1.8.

Po przekroczeniu współrzędnej X lub Z 30.000.000 (albo -30.000.000) kończy się standardowa mapa. Góry, oceany, rzeki, pustynie itp. są generowane dalej, jednak po przekroczeniu wspomnianych współrzędnych bloki stają się niematerialne. Gracz przenika przez nie, jak przez powietrze. Można znaleźć drzewa przecięte na pół, jak na screenshocie poniżej. W "niematerialnej" części mapy nie generują się drzewa, nie spawnują się moby (te ostatnie przenikają przez mapę, podobnie jak gracz). Dotrzeć można tam całkiem szybko, wykorzystując np. komendy. Przykładowa komenda z koordynatami to: /tp Notch 30000000 50 50. Aby uniknąć spadnięcia do Próżni po przeteleportowaniu się, wystarczy zmienić 30000000 na 29999999 lub podobną współrzędną.

Z oczywistych przyczyn lepszym trybem do zwiedzania skraju mapy jest Creative, a nie Survival, ale od wersji 1.7.2 nie jest to możliwe jak znajduje się niewidzialna ściana a od wersji 1.8 granica świata.