Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Świat (wymiar)

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
widok na badlandy

Świat (ang. Overworld) jest pierwotnym wymiarem, w którym zaczynamy naszą grę. Jego wygląd jest tworzony wraz z pierwszym wejściem, podczas generowania mapy. Postać rodzi się w jego centralnej części, na powierzchni. Obszar świata ograniczony jest od spodu warstwą skały macierzystej, odgradzającej go od próżni. Tereny blisko horyzontalnych granic świata zwane są odległymi lądami i charakteryzują się odmiennymi cechami. Wysoko nad ziemią widoczne są chmury, a nocą także gwiazdy.

Warunki[edytuj | edytuj kod]

Świat podlega występowaniu zmian efektów pogodowych oraz cyklowi dobowemu, w przeciwieństwie do Netheru i Kresu. Nether to inny wymiar, dostać się tam można przez wcześniej zbudowany Portal. Kres to też inny wymiar. Żeby się do niego dostać trzeba odnaleźć do niego portal. Cała otwarta powierzchnia podzielona jest na biomy różniące się wyglądem, czy występowaniem roślin i mobów.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze pierwotnego świata występuje większość dostępnych w grze bloków, przede wszystkim minerałów. Występują one pod ziemią zależnie od głębokości. Bardzo powszechna jest woda otaczająca wszystkie partie lądu i wyspy, co jest analogiczne do występowania lawy w Netherze. Świat odróżnia się od tego wymiaru także mobami, rodzi się więcej rodzajów stworzeń, zarówno przyjaznych,neutralnych jak i agresywnych.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Od wersji 1.7.2 nie ma możliwości przejścia za 30 milionową kratkę, gdyż gracza blokuje niewidzialna ściana. Aczkolwiek przed tą wersją po przekroczeniu 30 milionów kratek w koordynatach X lub Z, wchodziło się w odległe lądy. Klocki w świecie widmo przenikały przez nas i nie było możliwości zbudowania tam czegokolwiek.

Zobacz także[edytuj | edytuj kod]