Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Świecący blok

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Information icon.svg
Ten element dotyczy wyłącznie Bedrock Edition.
Świecący blok
Świecący blok 0.pngŚwiecący blok 1.pngŚwiecący blok 2.pngŚwiecący blok 3.pngŚwiecący blok 4.pngŚwiecący blok 5.pngŚwiecący blok 6.pngŚwiecący blok 7.pngŚwiecący blok 8.pngŚwiecący blok 9.pngŚwiecący blok 10.pngŚwiecący blok 11.pngŚwiecący blok 12.pngŚwiecący blok 13.pngŚwiecący blok 14.pngŚwiecący blok 15.png


Typ

?

Wymagania

?

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Tak

Emisja światła

Nie, dla stanu bloku 0 Tak, dla pozostałych

Odporność na eksplozje

?

Palność

Nie

Narzędzie

Żadne

Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak, 64

Prędkość cieczy

?

Szybkość chodzenia
przez ciecz

?

ID słowne

light_block

Świecące bloki – niewidzialne bloki, użyteczne przy tworzeniu map. Istnieje 16 rodzajów takich bloków, z czego każdy świeci z inną intensywnością (wartość 0-15).

Otrzymywanie[edytuj | edytuj kod]

Świecące bloki, tak samo jak powietrze, nie są podświetlane, kiedy wskażemy na nie celownikiem. Przez to nie można ich bezpośrednio wydobyć — nie ma znaczenia, jakiego trybu gry używa gracz. Bloki te mogą być zastąpione innym blokiem, co jest kolejną wspólną cechą powietrza i świecących bloków (aczkolwiek te mogą istnieć w tym samym miejscu co woda, podczas gdy powietrze nie ma takiej możliwości).

Świecących bloków nie można znaleźć w ekwipunku trybu kreatywnego. W celu ich zdobycia, należy użyć polecenia /give, uwzględniając przy tym wartość danych bloku — od zera do piętnastu — określającą poziom światła wydobywającego się z ów bloku.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

W ekwipunku gracza, blok ten przypomina żarówkę. Świeci coraz jaśniej, co odpowiada intensywności rozchodzącego się światła. W lewym górnym rogu tekstury trzymanego przedmiotu widnieje moc światła wydawanego przez świecący blok po położeniu.

Postawione świecące bloki są niesolidne i niewidzialne. Ich tekstura nie pojawia się, gdy gracz trzyma w ręku ten przedmiot, jak dzieje się w przypadku barier i pustek obiektów (w Java Edition nazywane są pustkami strukturalnymi).

Bloki te mogą zostać przesunięte za pomocą tłoków i wykryte przy pomocy obserwatorów (nazywanych detektorami w Java Edition).

Świecące bloki nie upuszczają nic po ich zniszczeniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bedrock Edition
1.13.0beta 1.13.0.4Dodano tekstury świecących bloków.
beta 1.13.0.9Dodano świecące bloki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]