Blokowanie

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Książka z piórem.png
Nieaktualne informacje!
Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.


Blokowanie żelaznym mieczem z perspektywy gracza od beta 1.8 do 15w33c.
Blokowanie od 15w33c.

Blokowanie jest funkcjonalnością dodaną do gry w wersji Beta 1.8. Jest ono uaktywniane poprzez naciśnięcie (przytrzymanie) prawego przycisku myszy, podczas gdy postać trzyma w ręce miecz (do minecraft 1.9) lub tarcza (od minecraft 1.9). Zablokowane ataki zadają o połowę mniej obrażeń. Blokowanie nie zmniejsza trwałości miecza. Prędkość poruszania się gracza podczas blokowania jest znacznie zmniejszona (identyczna jak podczas chodzenia w pajęczynie). Blokowanie okazuje się użyteczne podczas walki z mobami, które korzystają z dystansowych broni (np. szkielety). Dzięki umiejętności blokowania gracz odniesie mniejsze obrażenia od ataków i zostanie słabiej odrzucony do tyłu, co ułatwi graczom obronę ataków agresywnych mobów. Blokowanie również działa z eksplozjami i można zablokować się przed wybuchem, dzięki czemu siła wybuchu będzie miała znacznie mniejszy wpływ na zdrowie gracza. Przed pełną wersją możliwość blokowania zmniejszała obrażenia od upadku, ale zostało to usunięte, ponieważ gracze mogli nadużywać tego błędu. Wraz z snapshotem 15w33c, Blokowanie zostało usunięte i zastąpione blokowaniem za pośrednictwem Tarczy, która również została dodana w owym snapshocie.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Zmieniając kamerę na widok z trzeciej osoby, kliknięcie lewego i prawego przycisku myszy "zmiesza" obie animacje i miecz w ręce gracza będzie się "wcinał" w jego głowę.
  • Gracz może się również zablokować podczas skradania, lecz wtedy gracz będzie chodził jeszcze wolniej niż przy samym blokowaniu. Podobny efekt jest podczas blokowania w wodzie. Jeszcze wolniejsze ruchy wystąpią, gdy gracz będzie tak robił na piasku dusz; wtedy będzie się poruszał strasznie wolno.
  • Blokowanie nie było możliwe w Pocket Edition do wersji 1.10, teraz należy się skradać by aktywować tarczę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]