Minecraft Wiki Polska
Advertisement
Niestandardowe serwery
Bukkit
Autor

Bukkit Team
SpigotMC

Platforma

JRE

Język

Java

Ostatnia wersja

git-Bukkit-13ed05d (stan na 2 marca 2020 r.)

Data wydania

2 styczeń 2011

Rozmiar

CraftBukkit - 30.7 MB

Licencja

GPLv3 / LGPLv3

Dostępność źródła

Tak

Wersja Minecrafta

1.15.2

Obsługa netheru

Tak

Linki

Strona Forum

Strona Bukkit nie jest wspierana przez Mojang Studios, Minecraft Wiki, Minecraft IRC Channel lub Minecraft Forum.
Grid Żelazna łopata
Artykuł w budowie!
Trwa budowa strony Niestandardowe serwery/Bukkit. Jej autor prosi, abyś w miarę możliwości pomógł mu przy jej tworzeniu.


(Craft)Bukkit – zmodyfikowany silnik serwera Minecraft. Został on stworzony, aby ułatwić tworzenie modyfikacji (nazywanych pluginami). Powstał w celu zamiany hey0's Mod. Na tym silniku można w łatwy sposób dodawać i konfigurować pluginy.
Czołowymi twórcami Bukkita był Dinnerbone oraz EvilSeph. W przeciwieństwie do Jeb'a pracowali oni bez pomocy Mojangu. W trakcie MineCon 2011, Bukkit miał sesję pytań i odpowiedzi oraz pokaz ich nowego panelu.
28 lutego 2012 roku, oficjalnie ogłoszone zostało że zespół pracujący nad Bukkit przyłączył się do Mojang w celu rozwijania oprogramowania serwerów Minecraft oraz pomocy przy pracy nad API modyfikacji.

Aktualnie czysty Bukkit został wyparty przez Spigota (będącym jego bardziej rozbudowaną i w pełni kompatybilną modyfikacją) oraz jego pochodne, np. paper czy tuinity, który jest aktualnie najlepszym silnikiem.

Przykładowe pluginy

Lista przykładowych pluginów stworzonych przy użyciu API bukkita/spigota:

  • Apple Tree - dzięki niemu z drzew wypadają: jabłko, kakao, lub bardzo rzadko, złote jabłko.
  • AuthMe - plugin zapobiegający kradzieży nicków. Umożliwia on rejestrację nicku na serwerze poprzez ustawienie odpowiedniego hasła.
  • AutoMessages - plugin, który wysyła automatyczne wiadomości, w regularnych odstępach czasu.
  • AutoSave - automatycznie zapisuje świat. Przydaje się do przywracania poprzednich map.
  • ChestShop (dawniej IConomyChestShop) - dodaje nam możliwość prowadzenia swojego sklepu poprzez skrzynię i tabliczkę.
  • Essentials - dodaje do gry szeroką gamę różnych komend zarówno dla gracza jak i dla administratora. Posiada większą ilość komend.
  • Craftbook - dodaje nam mechanizmy, które obsługuje się za pomocą tabliczek.
  • Jobs - dodaje płatne prace na serwerze. Zapłatą jest waluta obowiązująca w pluginie iConomy.
  • FigAdmin (dawniej KiwiAdmin) - wyświetla komunikaty o zbanowaniu, dodaje powody wyrzucenia/zbanowania.
  • LWC - plugin zabezpieczający nasze skrzynie, piecyki, tabliczki przed niechcianymi gośćmi.
  • LuckPerms - dodaje uprawnienia, rangi. Pozwala przypisywać graczy do grup, gdzie są ustawione odpowiednie komendy.
  • WorldGuard - umożliwia stawianie Cuboidów (teren ochronny, na którym zwykli gracze nic nie mogą niszczyć i budować), można dodawać różne flagi, które mogą zapobiegać np. wybuchaniu creeperów, paleniu się drewna.
  • WorldEdit - możliwość edytowania świata za pomocą drewnianej siekiery (lub innego wybranego przedmiotu). Ułatwia to np. wyrównanie terenu pod jakąś budowle.

Tworzenie serwera

Aktualnie zaleca się zastąpienie bukkita paperem lub tuinity. Duża ilość współczesnych pluginów nie zadziała na tej wersji.

Całość rozpoczyna się od pobrania oprogramowania do serwera, czyli samego silnika. Następnie, po uruchomieniu pliku wygenerują nam się cztery nowe katalogi - world, world_nether, world_the_end i ostatni, plugins. Oprócz tych katalogów powstanie jeszcze kilka plików. Są to:

  • banned-players.txt - zbanowane nicki graczy.
  • banned-ips.txt - zbanowane adresy IP graczy.
  • bukkit.yml - plik przeznaczony do konfiguracji.
  • ops.txt - dokument zawierający nicki Administratorów.
  • permissions.yml - plik przeznaczony na dodanie uprawnień (niepotrzebny, ale nie usuwać).
  • server.txt - log z konsoli serwera.
  • server.properties - plik konfiguracyjny serwera. Edytujemy tak samo, jak plik z Minecraft.net
  • whitelist.txt - nicki graczy, którzy mogą wejść na serwer.

Dokładne wskazówki dotyczące konfiguracji plików możemy znaleźć na rozmaitych forach, lub filmach na YouTube.

Instalacja pluginów

Większość pluginów instaluje się w podobny sposób. Wszystko zaczyna się od pobrania paczki z pluginem. Można je pobrać ze strony spigotmc.org. Plik <nazwa_pluginu>.jar umieszczamy w katalogu plugins. Następnie uruchamiamy serwer. Jeżeli wszystko poszło sprawnie, powinien utworzyć nam się nowy katalog z nazwą pluginu. W środku zazwyczaj znajduje się plik config.yml, który zawiera informacje o naszym dodatku, oraz pozwala nam go skonfigurować. Uwaga! Są wyjątki od tej reguły! Jeżeli zdecydowaliśmy się zainstalować plugin, warto wcześniej przeczytać informacje dotyczące tego pliku, oraz prześledzić tok instalacji zalecany przez autora.

Komendy

Podstawowe komendy nie różnią się za bardzo od komend, które zostały wprowadzone na oryginalnym oprogramowaniu serwerowym Minecraft.net. Problem stanowi jednak fakt, że większość pluginów wprowadza do rozgrywki swoje, własne komendy, co może narobić nieznacznego zamieszania. Oryginalnie wprowadzone komendy Operatora możecie zobaczyć tutaj, a komendy zwykłego gracza - tej stronie

Typy rozgrywki

Istnieją specjalne pluginy, które ułatwiają, lub zmieniają nasz typ gry. Odpowiednia paczka serwerowa może nadać rozgrywce oryginalny, niepowtarzalny charakter, który wyróżni nasz serwer na tle pozostałych. Oto najczęściej spotykane typy serwerów stawianych na plikach Bukkit.

Survival

Zasady gry są takie, że... nie ma zasad! Gracz odbiega od miejsca spawnu i idzie gdzie chce. Tam się osiedla, buduje konstrukcje, zupełnie jak na trybie jednoosobowym, z tym, że istnieje pewne ryzyko. Wszelkie budowle mogą zostać zniszczone przez innych graczy, gdyż nie zabezpiecza ich Cuboid.

Creative

To typ serwera, który powoduję że każdy kto wejdzie na niego dostanie Creative (tryb gry który wyróżnia się tym że do dyspozycji mamy większość przedmiotów z gry).

FreeBuild

Ten typ rozgrywki to najczęściej spotykany gatunek serwera. Gracz otrzymuje, lub kupuje od Administracji działkę, na której się osiedla i buduje, co chce. Niestety istnieją pewne ograniczenia. Gracze mogą budować na swojej działce konstrukcje tylko do pewnej wysokości, jaka została przypisana danej działce (Cuboidowi). Plusem jest to, że oprócz właściciela działki, tylko administracja może wprowadzać zmiany na danym terenie.

Hardcore

Jest to typ serwera, który automatycznie banuje nas na jakiś czas, gdy tylko zginiemy. Sama rozgrywka przypomina survival, z tą właśnie małą różnicą.

Mini gry

Kreatywni twórcy postarali się, a mini gry są często spotykanym urozmaiceniem rozgrywki typu Free Build. Najpopularniejsze mini gry to:

Spleef

Gracze ustawiają się w wybranych miejscach i na sygnał rozpoczynają usuwanie bloków spod przeciwnika. Pod blokami tymi zazwyczaj znajduje się lawa, więc gracz, który pierwszy spadnie tonie w lawie i przegrywa. Tą mini grę umożliwia nam dodanie pluginu nSpleef

Mob Arena

Gracze teleportują się do pokoju (areny), na której co jakiś czas spawnują się moby. Gracz musi przechodzić przez kolejne etapy, zabijając kolejne fale potworów. Wygrywa gracz, który jako ostatni zostanie na arenie. Mob Arene łatwo utworzyć za pomocą pluginu MobArena

Parkour

Jest to łatwa do zrobienia mini gra. Zadaniem gracza jest przeskakiwanie z jednego klocka na drugi tak, by nie spaść i nadal utrzymywać się na powierzchni. Wygrywa osoba, która jako pierwsza przejdzie do mety.

Labirynt

Proste i fajne. Gracze błądzą po bezkresnych korytarzach w poszukiwaniu ukrytego skarbu.

PVP Arena

Choć na większości serwerów PVP jest włączone, znaleziono rozwiązanie dla osób, które lubią ginąć na własne życzenie. Na arenie spotykają się osoby chcące powalczyć wręcz i skrzyżować miecze z najlepszymi rycerzami na serwerze. Wygrywa osoba, która jako ostatnia zostanie na placu boju.

Obsługa serwera

Serwer obsługuje się przez wpisywanie kolejnych komend w konsoli, lub ingerowaniu w pliki config.yml, lub inne pliki serwerowe.

Advertisement