Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Chunk

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grid Sadzonka (dżungla).png
Artykuł „Chunk” jest krótki.  
Możesz pomóc poszerzając go.
Długość i szerokość chunka wypełniona blokami szmaragdu
Przekrój przykładowego chunka

Chunk - Część świata gry o wymiarach: Długość i szerokość 16 bloków, wysokość 256 bloków (kiedyś chunk był 2 razy mniejszy, ponieważ w wersji 1.2 wysokość budowania została zwiększona z 128 do 256), razem 65 536 (16 bitów) bloków. Na niektórych chunkach pojawiają się slime'y i w niektórych przypadkach występuje na nich dużo lawy.

Tworzenie się chunków[edytuj | edytuj kod]

Chunki powstają na podstawie seeda, tak więc dwie mapy mające tego samego seeda będą miały tak samo wygenerowane chunki. Jednakże, jeden seed czasami przy zmianie wersji minecraft może generować inny teren (np. Gdy wpiszemy seed 13423453 na wersji Beta 1.6, to gdy wpiszemy ten seed w wersji 1.8, wygeneruje nam się inny teren). Dzieje się tak zawsze przy zmianie reguł generatora mapy. W wersji java edition, ułożenie Skały Macierzystej nie jest zależna od seeda tzn. jest identyczne na każdym świecie

Wyświetlanie granic chunków[edytuj | edytuj kod]

Wyświetlone granice chunków.png

Za pomocą skrótu klawiszowego (F3 + G) można wyświetlić granice chunków. Aby wyłączyć ich widoczność należy ponownie użyć tego samego skrótu klawiszowego.

Błąd chunków[edytuj | edytuj kod]

Błąd podczas generowania się chunków.

Powszechne są błędy renderowania się świata objawiające się błędnym wyświetlaniem terenu danego chunka (np. duża dziura w dół bez końca). Jeżeli błąd utrzymuje się dłuższy czas, ponowne wczytanie świata (lub serwera) powinno naprawić ten problem.

Wykorzystanie błędów chunków[edytuj | edytuj kod]

W niektórych miejscach występowania błędu z załadowaniem się chunka można zaobserwować lokację złóż, jaskiń, kanionów, mob spawnerów. Można to wykorzystać w celu zdobycia wybranych surowców, lecz należy pamiętać, by nie zbliżać się do miejsca w którym stykają się chunki. W przeciwnym razie zacznie się pulsować w próżni i nie będzie się dało wyjść z chunka.

Fałszywe chunki[edytuj | edytuj kod]

Fałszywe chunki tworzą się w odległości 30,000,000 metrów od koordynatów zerowych. Od zwykłych chunków odznaczają się brakiem oświetlenia tuż za 30,000,000 kratką. Jeśli chodzisz na fałszywym chunku, wpadniesz przez nie w próżnię i skonasz. Kiedy gracz lata niespełna 34 bloków za tym gra zawiesza się i zaczyna dygotać. Gracz nie może zostać zobaczony w trybie widoku trzeciej osoby. Nie ma możliwości ucieczki i gracz jest zmuszony do utworzenia nowego świata lub edycji jego pozycji w pliku level.dat. Fałszywe chunki generują się również w netherze i Kresie oraz charakteryzują się tak samo jak i te na ziemi.