Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę potrzebnych zmian oraz artykułów do rozszerzenia.

Chunk

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grid Sadzonka (dżungla).png
Artykuł „Chunk” jest krótki.  
Możesz pomóc poszerzając go.
Długość i szerokość chunka wypełniona blokami szmaragdu
Przekrój przykładowego chunka

Chunk - Część świata gry o wymiarach: Długość i szerokość 16 bloków, wysokość 256 bloków(kiedyś chunk był 2 razy mniejszy, ponieważ w wersji 1.2 zmieniona została wysokość budowania z 128 do 256), razem 65 536 (16 bitów) bloków. Na niektórych chunkach pojawiają się slime'y i w niektórych przypadkach występuje na nich dużo lawy.

Tworzenie się chunków

Chunki powstają przy użyciu seeda, tak więc osoby używające tego samego seeda będą miały tak samo wygenerowane chunki. Lecz seed czasami przy zmianie wersji minecraft może generować inny teren (np. Gdy wpiszemy seed 13423453 na wersji Beta 1.6, to gdy wpiszemy ten seed w wersji 1.8, wygeneruje nam się inny teren).

Znajdywanie krawędzi chunków

Granice chunków widoczne w śniegu ze względu na bug dotyczący karty graficznej.
  • Kliknięcie klawisza "F3" otwiera Ekran debugowania który pokazuje koordynaty gracza X, Y i Z. Te koordynaty zmieniają się kiedy gracz się rusza. Koordynaty X i Z podzielone przez 16 reprezentują krawędzie pomiędzy chunkami.

Dla przykładu: (96, -32) to klocek w którym cztery chunki się spotykają. Jeden z tych chunków jest pomiędzy koordynatem X od 80 do 96 i koordynaty Z od -48 do - 32. Inny jest między koordynatami X od 96 do 112 i koordynatami Z od -32 do -16 i tak dalej. Kiedy któryś koordynat X albo Z przecina wielokrotność 16, gracz porusza się w poprzek chunków. Chunki mogą też być błędnie generowane, przy przeskokach pomiędzy totalnie innymi wersjami, np. z 1.6.4. na 1.8.1. Wtedy chunki jeszcze niewygenerowane nie są kompatybilne ze starymi. Wtedy można odkryć ich granice.

Błąd chunków

Błąd podczas generowania się chunków.

Powszechne są błędy renderowania się świata objawiające się błędnym wyświetlaniem terenu danego chunka (np. duża dziura w dół bez końca). Jeżeli błąd utrzymuje się dłuższy czas, ponowne wczytanie świata (lub serwera) powinno naprawić ten problem.

Wykorzystanie błędów chunków

W niektórych miejscach występowania błędu z załadowaniem się chunka można zaobserwować lokację złóż, jaskiń, kanionów, mob spawnerów. Można to wykorzystać w celu zdobycia wybranych surowców, lecz należy pamiętać, by nie zbliżać się do miejsca w którym stykają się chunki. W przeciwnym razie zacznie się pulsować w próżni i nie będzie się dało wyjść z chunka.

Fałszywe chunki

Fałszywe chunki tworzą się w odległości 30,000,000 metrów od koordynatów zerowych. Od zwykłych chunków odznaczają się brakiem oświetlenia tuż za 30,000,000 kratką. Jeśli chodzisz na fałszywym chunku, wpadniesz przez nie w próżnię i skonasz. Kiedy gracz lata niespełna 34 bloków za tym gra zawiesza się i zaczyna dygotać. Gracz nie może zostać zobaczony w trybie widoku trzeciej osoby. Nie ma możliwości ucieczki i gracz jest zmuszony do utworzenia nowego świata lub edycji jego pozycji w pliku level.dat. Fałszywe chunki generują się również w netherze i Kresie oraz charakteryzują się tak samo jak i te na ziemi.