Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Tryb kreatywny

Z Minecraft Wiki Polska
(Przekierowano z Creative)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Opis trybu kreatywnego

Tryb kreatywny (ang. Creative) jest jednym z trybów gry w Minecrafcie, dodanym w wersji Beta 1.8.

W trybie tym po wciśnięciu klawisza ekwipunku (domyślnie "E") pojawia się interfejs różny od tego znanego z trybu przetrwania, zawierający listę niemal wszystkich bloków i przedmiotów dostępnych w grze. Po wybraniu bloku gracz może wstawiać nieskończoną ilość tego zasobu oraz niszczenie bloku polega na jednym kliknięciu lewym przyciskiem myszki, a nie przytrzymując i czekając. Dzięki temu gracze mogą skupić się na tworzeniu ogromnych konstrukcji, takich jak zamki, drogi, budynki, wieżowce, fontanny itp. Jednakże po wyrzuceniu przedmiotu (domyślnie klawisz "Q") wypada tylko jedna sztuka i tracimy go z ekwipunku, podobnie w przypadku umieszczania przedmiotów w skrzyniach czy na stołach do craftingu. Innymi cechami tego trybu są brak paska życia oraz paska głodu i możliwość latania (podwójne, szybkie wciśnięcie spacji).

Podobne zasady obowiązują w wersji Classic - zmiany to istnienie potworów w nowym trybie oraz większa ilość dostępnych przedmiotów. Wersja Classic jest znacznie uboższa, ale dostępna za darmo, dzięki czemu wciąż cieszy się dużą popularnością wśród graczy.

W snapshocie 12w21b zmieniono wygląd ekwipunku. Zostały dodane następujące kategorie: "Bloki budowlane", "Bloki dekoracyjne", "Redstone", "Transport", "Różne", "Artykuły spożywcze", "Narzędzia", "Walka", "Alchemia", "Materiały". Można także wyszukiwać przedmioty i otwierać zwykły ekwipunek.

W snapshocie 12w22a do zakładki "Alchemia" dodano mikstury, a do ekwipunku trybu przetrwania - miejsca na zbroję, okienko craftingu oraz opcję usuwania przedmiotów.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Cecha Kreatywność
Wymagane konto premium Nie
Dostępność Tak
Multiplayer Tak
Crafting Tak
Ekwipunek Tak
Pasek zdrowia Nie
Cykl dnia i nocy Tak
Nieskończona wielkość mapy Tak
Biomy Tak
Lochy Tak
Ustawianie pozycji respawnu Tak
Respawn po śmierci Tak
Moby Tak
Woda Tak
Nether Tak
Kres Tak

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Jeśli komendy zostaną włączone podczas tworzenia świata w trybie kreatywnym na singleplayer, może być on zmieniony na tryb przetrwania i na odwrót za pomocą komendy /gamemode. W trybie wieloosobowym, operatorzy mogą indywidualnie zmieniać graczom mogą tryb gry pomiędzy kreatywnym a przerywania, używając komendy /gamemode <creative/survival> <gracz>. Oznacza to, że pojedynczy gracze mogą grać na trybie kreatywnym (według uznania operatora) na mapie w trybie przetrwania lub na odwrót. Tryb gry można zmieniać też poprzez wpisanie /gamemode creative dla trybu kreatywnego, /gamemode survival dla trybu przetrwania itd.

W trybie kreatywnym normalny ekwipunek został zastąpiony przez ekran wyboru przedmiotów, który zawiera prawie wszystkie bloki i przedmioty w interfejsie z zakładkami. Jest też opcja wyszukiwania. Jedna z zakładek oferuje ekwipunek taki jak w trybie przetrwania łącznie z miejscami na zbroję. Niektóre przedmioty zachowują się inaczej niż w trybie przetrwania, np. puste wiadra nigdy nie wypełniają się wodą ani lawą, a pełne wiaderka nie opróżniają się (chyba że użyje się dozownika).

Upuszczone przedmioty mogą być podniesione przez gracza, ale jeśli pasek szybkiego wyboru jest pełny, pojawią się w ekwipunku z trybu przetrwania.

Latanie może być aktywowane przez podwójne wciśnięcie Spacji. Wówczas Spacja powoduje podwyższenie lotu, ⇧ Shift obniżenie, a WASD poruszanie się (domyślnie). Wyłączyć latanie można znowu klikając podwójnie Spację, co spowoduje spadnięcie na ziemię. Dotknięcie ziemi podczas latania również powoduje jego wyłączenie. Jednak, kiedy gracz latając wejdzie do łóżka lub wagonika, po wyjściu z niego wciąż będzie latał.

Latanie bardzo blisko góry bloku bez dotykania go wydaje dźwięki kroków. Ponieważ latanie jest znacznie szybsze od chodzenia wytwarza dużo tych dźwięków.

Gracz może uzykać przedmioty i bloki, klikając kółkiem myszy na blok. Pozwala to zdobyć dużo bloków, które nie są dostępne w ekranie wyboru przedmiotów, np. portal Netheru, mob spawner, portal Kresu i jajo Smoka. W SMP każdy przedmiot, którego nie ma w ekwipunku trybu kreatywnego, łącznie z powyższymi przedmiotami i zaklętymi przedmiotami, pojawią się w nim, kiedy zostaną umieszczone w zwykłym ekwipunku, umożliwiając graczom powielanie przedmiotów.

Moby spawnują się tak jak w trybie survival, ale normalnie agresywne moby są neutralne i nie zadają obrażeń. Jednak Creepery wciąż mogą wysadzić pobliskie bloki.

Normalnie niezniszczalne bloki, jak skała macierzysta i portale mogą być zniszczone. Zejście poniżej poziomu -64 w próżnię zabija gracza. Nie licząc komendy /kill, jest to jedyny sposób na śmierć w trybie kreatywnym.

Bloki, zniszczone w inny sposób niż kliknięcie na nie, mogą być podniesione. Jednak wagoniki, wagoniki z piecem i ze skrzynią dają drop po zniszczeniu uderzeniem.

Jeśli gracz będzie latał bardzo wysoko ponad poziomem chmur, będzie mógł zobaczyć słońce i księżyc. Jest to spowodowane tym, że gra ma ograniczoną odległość renderowania; zmiana jej wpłynie na wysokość potrzebną do zobaczenia tego zjawiska.

Niektóre bloki i przedmioty, jak bloki z ukrytym potworem i jaja przyzywające, są dostępne tylko w trybie kreatywnym.

W wersji na Xbox 360 stworzenie nowego świata w trybie kreatywnym lub otwarcie istniejącego świata w tym trybie permamentnie wyłącza osiągnięcia i aktualizacje rankingu. Innymi słowy, osiągnięcia i ranking działają tylko na grach, które zawsze były w trybie przetrwania.

Oznaczenia w level.dat[edytuj | edytuj kod]

Aby zmienić GameType w level.dat należy go otworzyć np. w programie NBTedit.

W wersji 1.2.1 kod został zmieniony. Linijkę „GameType” mozna znaleźć w zwykłym tekście poprzedzonym 0x000000:

  • Tryb przetrwania: 0
  • Tryb kreatywny: 1
  • Tryb przygodowy: 2
  • Tryb widza: 3

Brakujące bloki i przedmioty[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka bloków i przedmiotów, których nie ma w menu trybu kreatywnego:

Tryb kreatywny w wersji Classic[edytuj | edytuj kod]

Wioska zbudowana w Classic Creative.

W Classic Creative można było zagrać, wchodząc na minecraft.net i klikając na linki "singleplayer" lub "multiplayer".

Z oczywistych powodów nie było w nim dostępu do bloków dodanych w pełnej wersji, Beta, Alpha, Infdev, Indev i Survival Test. Aby zagrać w classic creative multiplayer trzeba było być zalogowanym.

Wiele bloków miało inne tekstury. Wiele możliwości na serwerach zostało utraconych, gdy tryby przetrwania i kreatywny stały się oddzielne (np. komenda /fly).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ekwipunek w trybie kreatywnym.
Ekran wyboru przedmiotów w trybie kreatywnym sprzed wersji 1.3.1.

12w21b]]

Classic
Pre 0.0.0 (10 maja 2009)Na początku Minecraft miał tylko tryb kreatywny.
0.24 (4 sierpnia 2009)Zamieniono tryb kreatywny na przetrwania.
Beta
1.8Dodano osobny tryb kreatywny
Pełna wersja
1.3.112w16aKomendy umożliwiły przełączanie trybu gry pomiędzy Creative a Survival bez modów i edytorów.
12w21bDodano okienko inwentarza z zakładkami; wcześniej była tylko pojedyncza lista bloków i przedmiotów bez dostępu do inwentarza trybu przetrwania (z wyjątkiem używania stołów warsztatowych i podobnych bloków).
12w22aDo inwentarza trybu przetrwania dodano miejsca na zbroję, okienko craftingu i mozliwość niszczenia przedmiotów.
Do ekwipunku Creative dodano mikstury, ale bez mikstury życia.
1.3.1preUsunięto okienko craftingu z zakładki z inwentarzem Survivalu z powodu błędu z duplikacją.
1.4.212w38aDodano mikstury życia i szkody do zakładki Alchemia.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W wersji 11w49a, po naciśnięciu klawisza B można przełączyć tryb gry tymczasowo na tryb przetrwania.
  • Mimo iż żaden mob nie może nas zranić i tak można umrzeć wpisując komendę /kill lub wpadając do próżni.
  • W wersji na konsole bloki grzybów i fajerwerki są dostępne w ekwipunku kreatywnym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]