Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Dyskusja użytkownika:Doriemisur

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hej! Po pierwsze:


Witaj!

Cześć! Jestem wdzięczny za Twój wkład w rozwój tego projektu. Jest to zdecydowanie rzecz, na której skorzysta cała polska społeczność Minecrafta. :) Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej i pomożesz nam ulepszać Wiki. Przed dokonaniem kolejnych edycji, proszę zapoznaj się z podstawowymi zasadami.

Kilka rad na początek
 • pisząc artykuł lub dodając do niego nowy fragment pamiętaj o odpowiednim stylu i o tym, żeby tworzony przez Ciebie fragment był łatwy w odbiorze.
 • pamiętaj o interpunkcji i ortografii,
 • tworząc nowy artykuł podziel go na sekcje. W edytorze wizualnym są w zakładce Akapit, w kodzie źródłowym (wikikodzie) tworzy się je poprzez dwa znaki = po obu stronach nagłówka. By podzielić sekcję na inne sekcje, dodajesz następne =.
 • możesz edytować używając edytora wizualnego - jest w sam raz na początek. Jeśli chcesz lub masz dłuższy staż na innych Wikiach, możesz zacząć używać kodu źródłowego (wikikodu) - jest bardziej zaawansowany. Możliwe jest w nim wstawianie szablonów, np. Historia albo przypisów. Lepiej używać właśnie wikikodu, bo daje większe możliwości i jest bardziej uniwersalny. Tu znajdziesz podstawową tabelę wikikodu.
 • tworząc artykuł zobacz czy nie został już stworzony pod inną nazwą. Nie twórz artykułów z angielskimi nazwami, chyba że nie pojawiły się jeszcze polskie tłumaczenia.
 • podawaj fakty, nie wymysły społeczności ani plotki.
 • kiedy jesteś zalogowany, możesz wykonywać edycje na większości stron. Niektóre są zabezpieczone z różnych powodów.
 • nie twórz wandalizmów. Nikomu nie jest miło, kiedy musi cofać taką edycję. Nie niszcz artykułów. Stanowczo nie warto - osoba, która tworzy tego typu teksty, jest blokowana.
 • jeśli osiągniesz określoną liczbę edycji lub ktoś wcześniej uzna, że robisz dobre edycje - osiągniesz rangę redaktora. Będziesz mógł wtedy zatwierdzać edycje swoje i innych użytkowników.
 • jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, ustaw swoje preferencje.
Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Minecraft Wiki Polska trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeżeli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu!

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Z kolei na naszym kanale IRC (#mcwikipl (lub irc://chat.freenode.net/mcwikipl jeżeli posiadasz klienta IRC)) znajdziesz doświadczonych użytkowników.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu.

Osoby które możesz poprosić o pomoc

Jest tu wielu użytkowników, którzy z chęcią Ci pomogą! Oto niektórzy z nich :

Jęli potrzebujesz pomocy w czymś bardziej somplikowanym, lub wymagającym wyższych uprawnień, pomogą Ci w tym Redaktorzy, Administratorzy i Biurokraci.

Przydatne linki
Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów (nie martw się, blokowanie jest używane w szczególnych przypadkach po wcześniejszych ostrzeżeniach).

Kilka słów na zakończenie :)

Na stronach dyskusji i głosowaniach (ale, broń boże, nie w artykułach) podpisujemy się czterema tyldami (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym użytkownikiem, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (tak jak ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu napisz na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji!

Mój wkład Druteczka (dyskusja) (profilpliki) Aktualny redaktor Minecraft Wiki Polska Moja przestrzeń


Po drugie:

 1. Sprawdź czy dana informacja przypadkiem już nie jest opisana gdzieś w tekście, jeśli tak – nie wprowadzaj jej ponownie
 2. Sprawdź czy dany plik istnieje, zanim go zalinkujesz
 3. Z łaski swojej klikaj "podgląd" przed zapisaniem
 4. PRZED ROZPOCZĘCIEM EDYTOWANIA PRZECZYTAJ REGULAMIN, GDYŻ KAŻDA ZMIANA Z NIM NIEZGODNA MOŻE GROZIĆ REWERTEM LUB BANEM

Pozdrawiam, Mój wkład Druteczka (dyskusja) (profilpliki) Redaktor MCWiki Polska Moja przestrzeń 19:07, 14 kwi 2019 (UTC)