Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Dyskusja użytkownika:MiKii

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dobra, zanim przejdę do rzeczy, to witajka...

Witaj!

Cześć! Jestem wdzięczny za Twój wkład w rozwój tego projektu. Jest to zdecydowanie rzecz, na której skorzysta cała polska społeczność Minecrafta. :) Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej i pomożesz nam ulepszać Wiki. Przed dokonaniem kolejnych edycji, proszę zapoznaj się z podstawowymi zasadami.

Kilka rad na początek
 • pisząc artykuł lub dodając do niego nowy fragment pamiętaj o odpowiednim stylu i o tym, żeby tworzony przez Ciebie fragment był łatwy w odbiorze.
 • pamiętaj o interpunkcji i ortografii,
 • tworząc nowy artykuł podziel go na sekcje. W edytorze wizualnym są w zakładce Akapit, w kodzie źródłowym (wikikodzie) tworzy się je poprzez dwa znaki = po obu stronach nagłówka. By podzielić sekcję na inne sekcje, dodajesz następne =.
 • możesz edytować używając edytora wizualnego - jest w sam raz na początek. Jeśli chcesz lub masz dłuższy staż na innych Wikiach, możesz zacząć używać kodu źródłowego (wikikodu) - jest bardziej zaawansowany. Możliwe jest w nim wstawianie szablonów, np. Historia albo przypisów. Lepiej używać właśnie wikikodu, bo daje większe możliwości i jest bardziej uniwersalny. Tu znajdziesz podstawową tabelę wikikodu.
 • tworząc artykuł zobacz czy nie został już stworzony pod inną nazwą. Nie twórz artykułów z angielskimi nazwami, chyba że nie pojawiły się jeszcze polskie tłumaczenia.
 • podawaj fakty, nie wymysły społeczności ani plotki.
 • kiedy jesteś zalogowany, możesz wykonywać edycje na większości stron. Niektóre są zabezpieczone z różnych powodów.
 • nie twórz wandalizmów. Nikomu nie jest miło, kiedy musi cofać taką edycję. Nie niszcz artykułów. Stanowczo nie warto - osoba, która tworzy tego typu teksty, jest blokowana.
 • jeśli osiągniesz określoną liczbę edycji lub ktoś wcześniej uzna, że robisz dobre edycje - osiągniesz rangę redaktora. Będziesz mógł wtedy zatwierdzać edycje swoje i innych użytkowników.
 • jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, ustaw swoje preferencje.
Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Minecraft Wiki Polska trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeżeli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu!

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Z kolei na naszym kanale IRC (#mcwikipl (lub irc://chat.freenode.net/mcwikipl jeżeli posiadasz klienta IRC)) znajdziesz doświadczonych użytkowników.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu.

Osoby które możesz poprosić o pomoc

Jest tu wielu użytkowników, którzy z chęcią Ci pomogą! Oto niektórzy z nich :

Jęli potrzebujesz pomocy w czymś bardziej somplikowanym, lub wymagającym wyższych uprawnień, pomogą Ci w tym Redaktorzy, Administratorzy i Biurokraci.

Przydatne linki
Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów (nie martw się, blokowanie jest używane w szczególnych przypadkach po wcześniejszych ostrzeżeniach).

Kilka słów na zakończenie :)

Na stronach dyskusji i głosowaniach (ale, broń boże, nie w artykułach) podpisujemy się czterema tyldami (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym użytkownikiem, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (tak jak ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu napisz na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji!

Mój wkład Druteczka (dyskusja) (profilpliki) Aktualny redaktor Minecraft Wiki Polska Moja przestrzeń


Dobra, a teraz do rzeczy. Człowiecze! Nie podpisujemy edycji których dokonujemy! Przynajmniej nie w artykule! Takie zachowanie dopuszczalne jest jedynie na stronach dyskusji. Popatrz na jakąś z nich. Pełno tam podpisów, nie? A w artykułach ile? ZERO! Tak, zero. A przecież te artykuły ktoś musiał zrobić, aktualizować i wogle, a jakoś podpisów nie ma. To dlatego, że w artykule nie podpisujesz edycji! Pozdrawiam, Mój wkład Druteczka (dyskusja) (profilpliki) Redaktor MCWiki Polska Moja przestrzeń 04:34, 29 kwi 2019 (UTC)

Re: Pytanie ...[edytuj kod]

Hej! Takie pytania raczej nie do mnie, tylko do administracji. A tak wogle, to...

 1. Przesyłaj obrazy w maksymalnym możliwym rozmiarze
 2. Dziecko wieśniaka nie jest identyczne z normalnym (trzeba przesyłać osobne pliki)
 3. ZAWSZE PODAWAJ LICENCJĘ PLIKU KTÓRY PRZESYŁASZ!!!
 4. Szablon {{Niepodpisany}} powinien pozostać tam gdzie był

Chwilowo to chyba wszystko. A, nie, przepraszam, jeszcze to: Ogólna instrukcja korzystania z dyskusji na Wiki: 1. Zawsze podpisuj się zapisując cztery tyldy ~~~~ lub korzystając z guzika u góry pola edycji. 2. Na posty napisane w Twojej prywatnej dyskusji, należy odpowiadać w bezpośrednio dyskusjach użytkowników, którzy te posty piszą. 3. Kolejne posty w dyskusji rozpoczynaj stosując dwukropki. 4. Jeśli widzisz osobę nie stosującą się do którejś z zasad instrukcji - również mu ją prześlij wpisując po prostu: {{instrukcja}} Pozdrawiam, Mój wkład Druteczka (dyskusja) (profilpliki) Redaktor MCWiki Polska Moja przestrzeń 06:02, 30 kwi 2019 (UTC)

Może dołączę się do tej dyskusji :D
W zasadzie takie pytanie jak najbardziej mogło zostać skierowane do użytkowników aktywnych na wiki, takich jak Druteczka. Administracja jedynie administruje, i szczerze, sprawdzanie jakie pliki mamy czy nie, nie należy zbytnio do obowiązków administratora. ^^
Poza tym, chciałem Ci podziękować Tobie MiKii za dotychczasowy wkład oraz chęć pomocy! Druteczka zdaje się być trochę nerwowy, ale jestem pewien że też docenia wkład innych :) Każdy z nas robił błędy na starcie edytowania więc więc się tym nie przejmuj. Z tego co widzę, przesłałeś już zdjęcia osadników, i bardzo dobrze. Za chwilę dodam do nich licencję botem. Pozdrawiam Frisk (Dyskusja) 08:05, 30 kwi 2019 (UTC)
Dobra, racja, przepraszam, "trochę" jestem ostatnio przewrażliwiony. Może za mało śpię. Sorry Pozdrawiam, Mój wkład Druteczka (dyskusja) (profilpliki) Redaktor MCWiki Polska Moja przestrzeń 08:21, 30 kwi 2019 (UTC)
Nic się nie stało, zdarza się każdemu z nas, sam też tak mam. Przy okazji, zapomniałem wspomnieć, gdy przesyłasz plik MiKii staraj się zmienić nazwę na polską. Zazwyczaj ułatwia to nam znalezienie go w przyszłości. Frisk (Dyskusja) 08:23, 30 kwi 2019 (UTC)

Re: Pytanie (z dyskusji użytkownika Frisk)[edytuj kod]

Dzieje się tak, ponieważ inne pliki są używane jako "wygląd w ekwipunku" a inne jako duży obrazek Pozdrawiam, Mój wkład Druteczka (dyskusja) (profilpliki) Redaktor MCWiki Polska Moja przestrzeń 09:07, 30 kwi 2019 (UTC)

^ zgadza się. Jeżeli chodzi o te małe przedmioty pokazujące się w infoboxie albo w craftingach, te są obsługiwane przez moduł na wiki. Po tym, jak utworzyłeś artykuł o białym barwniku, Oakar567 dodał wpis do tabeli przyporządkowującej miejsca na wielkim pliku z przedmiotami dzięki czemu pojawił się odpowiedni przedmiot. Frisk (Dyskusja) 09:18, 30 kwi 2019 (UTC)

Pytanie[edytuj kod]

DIekuje wam, a jak mogę robić te wpisy, abym na przyszłość mógł dodawać te ikonki z ekwipunku? Bo chce dodać jeszcze 2 nowe artykuły o barwnikach. MiKii 09:27, 30 kwi 2019 (UTC)

Niestety, ale moduły mogą edytować jedynie osoby o uprawnieniach redaktora lub wyższych. Najlepiej po prostu zrób artykuł, a potem (lub przedtem) poproś redaktora o aktualizację modułu (o ile widok z ekwipunku nie działa). A, i jeszcze: postaraj się rozmawiać na stronach dyskusji użytkowników do których piszesz, lub przenieść rozmowę na stronę społeczności. Pozdrawiam, Mój wkład Druteczka (dyskusja) (profilpliki) Redaktor MCWiki Polska Moja przestrzeń 10:56, 30 kwi 2019 (UTC)

Pliki[edytuj kod]

Wracając jeszcze do tematu plików - aby zapisać plik w oryginalnym rozmiarze, na stronie pliku kliknij dodatkowo w podgląd, potem wystarczy po prostu zapisać - w ten sposób unikniesz rozmiaru w nazwie i zapiszesz plik w oryginalnym rozmiarze.
Pozdrawiam Oakar567 (dyskusja) 14:31, 30 kwi 2019 (UTC)

Re: Tłumaczenie snapczotów[edytuj kod]

Hej MiKii!
Tłumaczenie osobnych stron snapshotów byłoby gigantycznym przedsięwzięciem, i o ile to ciekawa propozycja, to zdaje mi się wyjątkowo ambitna, prawie że nie realna :D.
Aczkolwiek społeczność zadecydowała o nie tworzeniu osobnych stron snapshotów, zamiast tego robimy strony większych wydań gry oraz artykuły zbiorcze. Niestety te zbiorcze również nie są na razie najbardziej aktualnymi. Jeżeli masz siłę, polecam obejrzeć stronę projektu Aktualizacja historii wersji. Redaktor Ooyax rozpoczął przenoszenie informacji o snapshotach z Historia wersji/Nieoficjalne wersje do artykułów zbiorczych Historia wersji/Nieoficjalne wersje/x.x. Nadal potrzeba jednak przenieść te informacje dla wersji 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13. Zachęcam do pomocy w tym zakresie. Jeżeli nadal wolałbyś raczej coś przetłumaczyć, możesz spojrzeć na tłumaczenie artykułów z Minecraft_Wiki_Polska:Potrzebne_zmiany#Potrzebne_artykuły lub możesz także wspomóc rozwijanie artykułu Komendy, który jest bardzo przeterminowany (a jest to spore wyzwanie wymagające często wiedzy technicznej). Dzięki za chęć pomocy i powodzenia! Frisk (Dyskusja) 20:46, 10 maj 2019 (UTC)