Minecraft Wiki Polska
Advertisement
Information icon
Ten element dotyczy wyłącznie Java Edition.
Animowana granica świata

Granica świata

Granica świata (ang. World border) – kraniec wymiarów w Minecrafcie. Bez użycia komend, znajduje się 30 milionów kratek od środka świata (0, 0, 0). Ale można ją zmniejszyć lub zwiększyć komendą /worldborder (szerokość od środka świata).

Granica ma wiele przekątnych jasno niebieskich linii zmieniających się na przemian wraz z całkowicie przezroczystymi liniami. Gdy granica się rozszerza paski stają się zielone, a gdy granica się kurczy, linie stają się czerwone.

Właściwości

  • Moby oraz gracze nie mogą przechodzić poza granicę świata, mogą się tam jednak dostać innymi sposobami wymienionymi poniżej.
    • Nie dotyczy to graczy w trybie widza, jednak i oni są później blokowani przez niewidzialną ścianę znajdującą się ok. 15 bloków za granicą świata.
  • Strzały, śnieżki, jajka oraz perły kresu nadal mogą zostać wyrzucone poza granicę świata, lecz przedmioty oraz spławik wędki nie mogą zostać wyrzucone.
  • Moby oraz gracze duszą się tak jakby byli w solidnym bloku poza granicą świata (świadczy o tym napis po śmierci: „Gracz udusił się w ścianie”).
  • Światło nie zmienia się pod wpływem granicy.
  • Gracze nie mogą stawiać, niszczyć oraz przeprowadzać interakcji z obiektami za granicą świata.
  • Jeśli dozownik lub podajnik został położony tak aby był zwrócony w stronę granicy, przedmioty, obiekty takie jak śnieżki czy jajka, TNT itp. mogą przejść przez granicę świata. Z tego powodu, możliwe jest utworzyć wyrzutnię TNT, która jest w stanie wyrzucić TNT poza granicę i zniszczyć teren.
  • Byty spadających bloków zostają zamienione w przedmioty.
  • Eksplozje, tłoki, woda oraz lawa działają normalnie poza granicą świata oraz mogą zmieniać teren jak robią to normalnie. Lepkie tłoki oraz bloki szlamu nie mogą być użyte do uzyskania bloków spoza granicy.
  • Woda i lawa wylewają się poza granicę świata.

Sposoby na dostanie się za granicę

Istnieje kilka sposobów, na dostanie się za granicę świata:

Należy pamiętać, że gracz po wyjściu za granicę zacznie momentalnie się dusić, czyli czasu na „zwiedzanie” jest mało.

Za granicę nie można się dostać za pomocą elytr.

Polecenia

Do zmiany pozycji granicy, można użyć dwóch komend:

  • /worldborder center [x] [z] ustawia środek granicy. x oraz z to koordynaty środka granicy. „~” (tylda) może zostać użyta.
  • /worldborder set [wielkość] [czas] ustawia wielkość granicy. Jeśli „czas” jest określony, granica rozszerza się lub skraca równo w ciągu określonym czasie podanym w sekundach. Jeśli „czas” nie jest określony, granica zmienia się natychmiastowo. W celu usunięcia granicy, ustaw „wielkość” na 60000000 (60 milionów).
  • /worldborder add [wielkość] [czas] rozszerza lub skraca granicę do kwadratowego rejonu o określonej wielkości.

Inne komendy zmieniające cechy granicy.

  • /worldborder damage amount [#] powoduje, że gracze otrzymują podaną ilość obrażeń co sekundę odpowiednio co do odległości w blokach od granicy. Domyślnie wartość ta wynosi 0,2 na blok.
  • /worldborder damage buffer [#] zmienia liczbę bloków po, której gracz będzie otrzymywał obrażenia, gdy znajdzie się poza granicą. Domyślnie wartość wynosi 5 bloków.
  • /worldborder warning distance [#] zmienia jak daleko gracz musi znaleźć się od granicy świata, by na jego ekranie zaczęła pojawiać się czerwona poświata sugerująca zagrożenie. Domyślnie wartość wynosi 5 bloków.
  • /worldborder warning time [#] działa jak komenda wyżej, lecz jest używana, gdy granica się kurczy. Wartość jest określona w sekundach. Domyślnie wartość wynosi 15 sekund.

Historia

Pełna wersja
1.814w17aDodano konfigurowalną granicę świata.
14w18aGracze nie mogą wchodzić w interakcję z blokami poza granicą.
14w19aParametry „Warning” oraz „damage” zostały dodane.
Czerwona poświata mająca być ostrzeżeniem jest teraz widoczna z określonej odległości od granicy świata.
Granica w Netherze jest teraz takiej samej wielkości do w normalnym świecie.
Podróż do Netheru nie tworzy teraz portali poza granicą świata.
14w20aGdy jesteś poza granicą, możesz chodzić oraz latać, mimo tego stopniowo będziesz tracił życie. Nie możliwe jest swobodne wyjście poza barierę od jej środka.
14w26aParametr „Add” został dodany.
14w29aParametr „Get” został dodany, który pokazuje obecną wielkość granicy.
14w30aLeje poza granicą świata nie funkcjonują.
14w31aCzas, w którym następuje zmiana rozmiaru granicy może być teraz większy.
Tylko gracze otrzymują obrażenia poza granicą świata.
1.1720w48aGranica świata podąża za graczem w pionie.[1]
?Granica świata nie podąża już za graczem pionowo, ale za to wciąż jest właściwie widoczna poza górnymi granicami świata.
21w13aGraniczące ze sobą tekstury ścian granicy świata są tak zwrócone, że nie tworzą już kształtów „V” oraz „Λ” na rogach.
21w17aRozmiar świata przechowywany jest jako typ double zamiast typu float.[2]

Ciekawostki

  • Efekt granicy świata dotyczy pełnych bloków, nawet gdy widać, że granica znajduje się pomiędzy blokami.
  • Mimo że nie widać linii wyżej niż Y=319, granica świata jest tam odczuwalna.
  • Po użyciu komendy zmieniającej granicę przez określony czas, granica nadal będzie się rozszerzała lub kurczyła nawet, gdy gra została spauzowana. Animacja granicy również jest wtedy wyświetlana.
  • W Netherze oraz Endie, granica jest taka sama jak na Powierzchni. [3]
  • „Lśniąca” tekstura została utworzona przez Ryana Holtza.[4]
  • Kiedy wysiądziemy z łódki, wagonika, lub wstaniemy z łóżka w odpowiedni sposób na trybie kreatywnym, przedostaniemy się za granicę świata, ale nie będziemy mogli się ruszać. Można również położyć łódkę na ziemi a potem przepłynąć jeszcze trochę bloków.Po przepłynięciu około 15 kratek zapadamy się pod ziemię, a potem do próżni, przy czym nie dostajemy obrażeń.

Galeria


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.

Advertisement