Minecraft Wiki Polska
Advertisement
Griefing

Przykładowy griefing


Griefing jest akcją przeprowadzaną przez graczy, która ma na celu działać na szkodę innym graczom poprzez demolowanie lub złośliwe przerabianie cudzych budowli. Jest to jeden z najuciążliwszych problemów na serwerach wieloosobowych. Administratorzy serwerów zazwyczaj stosują wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, których celem jest chronienie wszystkich, bądź ważniejszych budynków (np. miejsce odradzania) przed ich zniszczeniem. Griefing może być również procesem niszczenia cudzego serwera.

Istnieją jednak serwery, które całkowicie lub częściowo zezwalają na griefing. Są to głównie serwery survival, które umożliwiają wykonywanie takich akcji, aby gracze mogli walczyć z przeciwnikami, bądź niszczyć ich bazy.

Dużo osób robi to też dla zabawy. Takie osoby nazywane są często trollami.

Typy griefingu oraz trollowania i ich zapobieganie

Metoda Opis Jak zapobiec (za pomoca Bukkit lub pluginów) Jak zapobiec (w czystym Minecrafcie)
Niszczenie Jak nazwa wskazuje, gracze używają narzędzi, aby niszczyć budynki, bądź teren mapy, aby utrudnić, bądź uniemożliwić innym graczom poruszanie się po mapie. Jednym ze sposobów jest „nuking” lub tzw. „nuker”, który pozwala na szybkie niszczenie dużej ilości bloków, gdy dana osoba korzysta z trybu kreatywnego. Inną, bardziej czasochłonną metodą, jest tworzenie armat TNT, które pozwalają na masowe demolowanie budowli z bezpiecznej odległości, puszczając większość domów z dymem. Sporadycznie może się zdarzyć, że ocaleje niewielka ilość budynku, bądź zostanie zalany przez wodę lub lawę.

Innym sposobem jest podpalenie TNT lub zaprowadzenie creeperów, których eksplozje mogą zrobić dziury w cudzych schronieniach.

Większość grieferów używa tej metody do okradania cudzych skrzyń, bądź do przywłaszczenia sobie cudzych baz. Wiele osób zagradza je również za pomocą kaktusów, ognia, bądź lawy.

Pluginy zabezpieczające tereny (np. WorldGuard) pozwalają stworzyć regiony ochronne dla danych terenów. Istnieją również komendy, które potrafią cofnąć operacje na mapie, aby usunąć cudze zniszczenia. W Minecraft 1.8 możesz użyć bloku poleceń, który wykorzysta komendę /clear @a minecraft:tnt aby usunąć wszystkim graczom bloki TNT. Wagoniki z TNT również mogą być usunięte, przy pomocy komendy /clear @a minecraft:tnt_minecart]. Jeżeli znajdzie się podpalone TNT, można się ich pozbyć za pomocą komendy /kill @e[type=PrimedTnt]. Zaleca się użyć specjalnych „zegarów”, które będą odświeżać akcję co jakiś czas.
Tworzenie Sposób tak sam prosty jak niszczenie, który objawia się poprzez tworzenie obraźliwych lub nieprzyjemnych obrazków lub pixelartów. Gracze również mogą murować innych graczy za pomocą materiałów, które ciężko zniszczyć (np. obsydian). Jeżeli osoba korzysta z trybu kreatywnego, może użyć skały macierzystej do murowania cudzych kreacji. Zastawianie budynków spadającymi blokami (np. piaskiem) też jest sposobem zirytowania graczy. Komendy cofające różne akcje pozwalają pozbyć się złych budowli, ponadto administrator może usunąć niezniszczalne bloki za pomocą komend.
Spamowanie czatem Spamowanie czatem to zasypywanie czatu różnymi, często bezsensownymi wiadomościami. Nadmierna ich ilość może spowodować lagi serwera, co może utrudnić pracę administratora. Często jest to używane, aby utrudnić łatanie szkód zrobionych na serwerze. Pluginy anty-spamowe mogą zachować czystość na czacie. Opóźnienia pomiędzy wysyłanymi wiadomościami to jeden ze sposobów na zredukowanie spamu.
Spamowanie mobami Ten sposób griefingu może sprawić, że serwer zacznie lagować, bądź potwory mogące zmieniać mapę, spowodują szkody na niej. Jeżeli moby są agresywne, mogą być udręką dla graczy w trybach przetrwania i PVP. Creepery, endermany, płomyki, ghasty, Smoki Endu oraz Withery są w stanie niszczyć bloki, co może być nadużywane przez grieferów.

Innym sposobem na zlagowanie serwera jest zrobienie farmy kurczaków, które w nadmiernej ilości zaczną znosić ogromną ilość jaj. Podobna rzecz może się tyczyć innych mobów, gdyż rozrzucane po ziemi przedmioty mogą obciążyć serwery.

Komenda /killall eliminuje wszelkie moby, które znajdują się na mapie. Pamiętaj, że usuwa to też byty, np. wagoniki. Różnorakie komendy oraz wtyczki (np. WorldGuard) pozwalają na wyłączenie mobów w specyficznych terenach. Komenda /kill @e[type=!Player] może usunąć dany, bądź wszystkie moby. Pamiętaj, że ta komenda potrafi również usuwać byty jak wagoniki lub obrazy!
Zalewanie Częstym sposobem griefingu jest zalewanie terenu cieczą, szczególnie lawą, gdyż jej destruktywna cecha pozwala niszczyć mapę i zarazem zabijać graczy, którzy znajdują się na niej. Rzadko kiedy ludzie łączą obydwie ciecze, aby tworzyć ogromne ilości bruku lub obsydianu. Dodatkowo lawa i woda spowalniają graczy, co utrudnia im dostanie się do miejsca zdarzenia. Redukują one również widoczność. Komendy cofające lub edytujące teren są w stanie usunąć bloki wody oraz lawy. Administratorzy serwerów mogą również zablokować możliwość wylewania wody i lawy za pomocą specjalnych pluginów. Komenda /clear @a[r=200] minecraft:lava_bucket lub /clear @a[r=200] minecraft:water_bucket potrafi usunąć wodę lub lawę z cudzego ekwipunku. Fragment „r=200” oznacza zasięg w blokach, na którym blok poleceń ma usuwać przedmiot z cudzego ekwipunku.
Zabijanie na punkcie odradzania Na serwerach z PVP gracze mogą napaść punkt odradzania i atakować innych graczy za pomocą silnych broni oraz narzędzi. Modyfikacje oraz klienty aktywujące oszustwa typu „kill aura” pozwalają graczom na atakowanie z dalszych pozycji, zwiększając efektywność ich ataków. Najłatwiejszym i najbardziej efektywnym sposobem jest wyłączenie trybu PVP na mapie bądź na terenie odradzania lub nadanie kilku przejść dla graczy. Komenda /effect @a[r=16,x=0,y=70,z=0] 11 1 4 true sprawi, że wszyscy gracze w podanym zasięgu będą nieśmiertelni.
Sadzenie drzew Przez długi czas pluginy nie potrafiły wycofać stawiania drzew. W ten sposób gracze potrafili niszczyć lub blokować budynki poprzez stawianie sadzonek i powiększanie ich przy pomocy mączki kostnej. W ten sposób użytkownik mógł posadzić TNT, bądź podpalić drzewo, rozsiewając ogień wokół cudzej budowli. Początkowo administratorzy blokowali używanie sadzonek, bądź mączek kostnych, jednakże sprawiało to trudności innym graczom. Później umożliwiono cofanie owych akcji.
Ogień Niektórzy gracze tworzą domy z łatwopalnych bloków jak drewno, co daje grieferom pole do popisu. Krzesiwo lub wiadro z lawą umożliwiały im podpalenie cudzego schronienia, co z czasem powodowało ich destrukcję. Płomyki oraz ogniste pociski również mogą spowodować takie obrażenia. Ogień został osłabiony w wersji Beta 1.6, jednakże nadal jest w stanie uszkodzić niektóre domy. Wyłączenie rozprzestrzenianie się ognia naprawi ten problem. Dodatkowo gracz może odebrać graczom uprawnienia do używania krzesiwa lub wiadra z lawą. Komenda /clear @a[r=200] minecraft:flint_and_steel potrafi usunąć podejrzane przedmioty z cudzego ekwipunku w podanym zasięgu.
Oszustwa graczy Oszustwa graczy to metoda, która polega na zdobyciu zaufania przez graczy, bądź administratorów serwera. Griefer działa wtedy w sposób strategiczny i przebiegły, aby nie zdradzić swoich złych planów. Kiedy otrzyma odpowiednie środki, griefer dokonuje ataków, które mogą spowodować ogromne zniszczenia, szczególnie gdy jest to osoba z wysokimi uprawnieniami. Zawsze upewniaj się, czy dana osoba jest godna posiadania uprawnień administratora. Miej pewność, że osoba jest godna zaufania i nie spowoduje zniszczeń na twoim serwerze. Pamiętaj też o ustawianiu odpowiednich permisji dla poszczególnych rang.
Trollowanie Trollowanie bardziej polega na drażnieniu graczy, aniżeli na samych szkodach. Trolle często szkodzą innym dla zabawy, bądź dla własnego zysku. Istnieje ogrom sposobów na trollowanie graczy. Niektórzy mogą wykorzystać łatwowierność graczy do okradania ich. Niektórzy trolle obiecują nagrody bądź podarunki na teranach PVP, ostatecznie oszukując ich i zabijając, biorąc ich przedmioty dla siebie lub niszcząc je w lawie. Niestety nie istnieje żaden efektywny sposób na uniknięcie trollów, jednakże wiele takich prób da się przewidzieć. Istotne jest tutaj czujne oko gracza oraz administratora. Jeżeli osoba padnie ofiarą trolla, powinna zgłosić jego zachowanie do administratora. Regulaminy serwerów zwykle uznają takie akcje za karalne, a sprawcy tych czynności są zazwyczaj banowane na serwerach.
Psucie się mapy Co prawda jest to rzadki, lecz możliwy sposób griefingu. Polega on na celowym przelatywaniu po mapie, aby zmusić serwer do wczytywania większej ilości terenu. Nadużycie tej możliwości może spowolnić działanie serwera, bądź ostatecznie zawiesić jego działalność lub popsuć generowanie się chunków. Faza Beta miała dużo problemów z generowaniem chunków, lecz zostało to ostatecznie poprawione po wprowadzeniu nowego systemu generowania mapy. Niektóre pluginy są w stanie ustalić limit mapy. W Minecraft 1.8 komenda /worldborder pozwala ustalić granicę mapy.
Logowanie na PVP Logowanie na PVP to forma trollowania, która polega na wyjściu z serwera, gdy dana osoba jest w trakcie potyczki z innym graczem. Jest to częsty problem serwerów survival i PVP. Niektóre osoby używają tego do ucieczki przed użytkownikiem, a czasem jest to spowodowane utratą łącza z serwerem. Administratorzy często tworzą pluginy, które wykrywają osoby podczas PVP. Gdy dana osoba wyloguje się w ciągu przedziału czasu (zazwyczaj około 5–10 sekund), zostanie ona ukarana. Najczęściej stosowanymi karami są krótkotrwałe banicje na serwerze, bądź śmierć i usunięcie ekwipunku gracza. Metoda jest ta średnio skuteczna, ponieważ nie każde „logowanie” jest spowodowane trollowaniem lub ucieczką.
Generowanie opóźnień Upuszczane przedmioty, moby, stawianie bloków, bytów oraz spamowanie mechanizmami może spowodować opóźnienia na serwerze, które często są celowymi akcjami grieferów. Najłatwiej można to wykonać na serwerach creative, gdzie dostęp do nich jest bardzo łatwy. Bloki, na które wpływa grawitacja, typu piasek lub woda też mogą spowolnić działanie serwera, gdy zostaną nadużyte. Pluginy są w stanie wprowadzić ograniczenia ilości stawianych bloków na raz (w przypadku komend). Istnieją również pluginy czyszczące leżące na ziemi przedmioty. Komenda /stoplag w WorldGuard wyłącza mechanizmy redstone oraz fizykę w grze, co może zredukować lagi w skrajnych przypadkach.
Iluzyjny Grief Jeden ze sposobów na uniknięcie banów na serwerze jest iluzyjny grief, czyli wprowadzenie szkód na jednym koncie, a zaś utworzenie drugiego konta bądź zrzucenie winy na multikonto lub innego gracza. W ten sposób griefer może ominąć karę i kontynuować swoje działania. Aby uniknąć takich zdarzeń, czytaj uważnie wyjaśnienia osoby oskarżającej i osoby oskarżonej. Jeżeli nie będą one się zgadzać, to znaczy, że któraś z tych osób jest oszustem. Istnieją również wtyczki, które tworzą logi stawiania bloków, bądź takie, dzięki którym administrator może sprawdzić IP kont (o ile ono nie jest zmienne).
Kamuflaż Niektórzy grieferzy mogą użyć mikstury niewidzialności, bądź zamienić się w moba za pomocą komendy, aby zakamuflować swoją obecność i siać zniszczenie podczas nieuwagi administratora. Pluginy tworzące logi stawiania bloków potrafią zidentyfikować nick sprawcy. Jeżeli jesteś zwykłym graczem, spróbuj obrzucić okolice terenu śnieżkami lub jajkami. Jeżeli osoba nie korzysta z trybu kreatywnego (lub god mode), zostanie ona uderzona, co może zdemaskować griefera.
Zmiana nicku Niektórzy grieferzy wracają ponownie, gdy zostają zbanowani. Używają innych nicków, aby kontynuować swoje akcje, niszcząc serwer za plecami administratorów. Ustawienie online-mode spowoduje, że tylko osoby z wykupionym kontem będą mogły dołączyć do gry. Zapobiegnie to logowaniu się użytkowników z pirackich launcherów. Jeżeli obydwie osoby posiadają to samo IP, komenda /banip może rozwiązać problem. Jeżeli obydwa konta mają to samo IP, można je zbanować za pomocą komendy /ban-ip.
Boty Boty są fałszywymi kontami, które zazwyczaj posiadają losową nazwę i służą do zapełnienia bazy danych i do spowolnienia pracy serwera. Zwykle jest to spowodowane częstym logowaniem, wysyłaniem botów lub przeprowadzaniem ataków typu DDoS, często powodując nagłe spowolnienie serwera lub jego wyłączenie. Warto wyposażyć się w pluginy, które chronią przed tworzeniem kont do spamowania. Zabezpieczenia anty-DDoS również są bardzo przydatne.
Hakowanie Ten typ griefingu jest najtrudniejszym i zarazem najcięższym do naprawienia problemem na serwerach. Polega on na złamaniu zabezpieczeń bądź haseł użytkowników i zdobyciu uprawnień poprzez narzędzia „force op”, które nadają im uprawnienia operatora serwera. W ten sposób sprawca może z łatwością odebrać uprawniania innym administratorom, bądź zbanować ich na serwerze, aby uniemożliwić im powstrzymanie griefera. W przypadku ciężkich szkód jedynym skutecznym sposobem na naprawienie problemu jest wgranie kopii zapasowej serwera, która przywróci go do poprzedniej formy. Warto również zbanować konto lub IP sprawcy, bądź wyposażyć się w zabezpieczenia zapobiegające włamaniom.

Rady

  • Zawsze wyposaż się w zestaw pluginów, które silnie zabezpieczą serwer przed włamaniami oraz grieferami. Warto też zwrócić uwagę na przedmioty, które mogą być powodem zniszczeń.
    • Wgraj również wtyczki, które zabezpieczą mapę przed zniszczeniami, bądź graczy przed niesprawiedliwymi zgonami.
  • Nie dokonuj pochopnych decyzji, gdy wybierasz administratorów. Takie rangi powinny należeć tylko i wyłącznie dla zaufanych osób, które nie będą nadużywać uprawnień dla szkody innych graczy.
  • Rób częste kopie zapasowe. W razie ciężkiej awarii spowodowanej griefem, będziesz w stanie wgrać kopię, która przywróci serwer do stanu przed dokonanymi zniszczeniami.
  • Poszerzaj swoje informacje na temat możliwości griefingu oraz klientów z modami, które mają wbudowane oszustwa mające na celu wprowadzać szkody na serwerach.
  • Uważaj gdzie reklamujesz swój serwer. Jeżeli dana strona ma złą opinię, możesz natrafić na podejrzane osoby.
  • Nigdy nie przyznawaj dostępu do potężnych źródeł kontroli, takich jak baza danych lub konsola serwera. Jeżeli potrzebujesz innego administratora od tych czynności, wybierz tylko BARDZO zaufane osoby i załóż silne hasła, ponieważ dostęp do konsoli lub bazy danych może być jednocześnie ratunkiem i destrukcyjną zabawką.
  • Obserwuj zachowanie niektórych graczy. Niektóre podejrzane zachowania da się wykryć na oko.
  • Warto instalować pluginy, które blokują lub utrudniają graczom użytkowanie ze zmodyfikowanych klientów zawierających oszustwa.
Advertisement