Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Infdev

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grid Pajęczyna.png
Informacje zawarte w tym artykule opisują element niedostępny lub przestarzały.
Ten element został usunięty z gry lub nigdy nie został dodany.


Infdev
Infdev.png
Pierwsza wersja

Minecraft Infdev (27 lutego 2010)

Ostatnia wersja

Minecraft Infdev (27 czerwca 2010)

Płatne?

Tak

Infdev (skrót od Infinite Development) jest czwartą fazą cyklu rozwoju Minecraft. Oferuje jedynie tryb jednoosobowy na trybie przetrwania. Infdev zdobyło taki sam sukces jak Indev, gdy plan Notcha o niekończących się mapach został zrealizowany.
Infdev działa poprzez losowe (ale pasujące do siebie) generowanie się terenu wokół gracza, na takiej samej zasadzie jak przyszłe tryby. Teoretycznie mapy generowane w Infdev, były 8 razy większe od powierzchni ziemi, z różnicą w wysokości, gdzie poziom od skały macierzystej do porośniętej trawą ziemi, wynosi około 64 bloków.
Infdev był następcą fazy Indev, a poprzednikiem fazy Alpha.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Historia wersji/Infdev.

Infdev był następcą wersji Indev. Najważniejszą różnicą między tymi wersjami był, dodany w nowszej wersji, nieskończony generator map, stąd słowo "Inf" w nazwie. Jednak w rzeczywistości mapy wcale nie były nieskończone, a jedynie bardzo duże. Miały wymiary 64,000,000 na 64,000,000 bloki, czyli 4,096 biliona kilometrów kwadratowych powierzchni. Dla porównania, Ziemia ma powierzchnię 510 milionów kilometrów kwadratowych.

We wczesnych wersjach Infdev przeprowadzane były testy generowania struktur, przez co na mapie można było spotkać obsydianowe mury i ceglane piramidy. Dodano również odległe lądy, w których występowały dziwne zjawiska oraz dziwaczne ukształtowanie terenu.

W fazie Infdev w plikach gry ukryty był dodatkowy typ świata zwany "Skylands". Normalnie wymiar ten był niedostępny, jednak za pomocą programów do edycji map dało się go otworzyć. W wymiarze tym bardzo często spotykało się latające wyspy i zawsze był tam dzień, w związku z czym wymiar ten był bardzo podobny do mapy lewitującej, którą dało się utworzyć w wersji Indev.

Nowości[edytuj | edytuj kod]

Alpha a Infdev[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ głównym celem wersji Infdev było ponowne dodanie i dopasowanie do nowego, nieskończonego generatora wszelkiej utraconej zawartości z ostatnich wersji Indev - pierwsza wersja gry z cyklu była niezwykle uboga, nie zawierając m.in. drzew, złóż lub zwierząt, co było systematycznie przywracane - co zakończyło się pełnym sukcesem około czerwca 2010 po czterech miesiącach rozwoju - tryb Infdev został wtedy zamieniony w tryb Alpha będący ponownie fazą dalszego rozwoju mechaniki oraz wzbogacania o nową zawartość. Obecnie gracze mogą uruchomić wersje Infdevu od Minecraft Launcher 0.9, zwanym również Launcherem 1.6.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Infdev to gra na słowach. Jest to połączenie skrótu Indev z "Inf" (ang. skrót od "nieskończoność"). Nawiązuje to do nowej, "nieskończonej" mapy, która została dodana w tej fazie gry.
  • Infdev jest pierwszą fazą, w której zaczęły występować Odległe Lądy.
    • W przeciwieństwie do wersji przed Halloween Update, świat przestawał się generować przy 32 mln blokach odległości.
  • Wersja Infdev nie posiada żadnego dźwięku, ponieważ pliki dźwiękowe zostały usunięte ze strony Minecrafta. O dziwo nie stało się tak w przypadku wersji Indev oraz 0.31.
  • Jeżeli gracz stał na bloku, animacja niszczenia nie pojawiała się na jego górnej części.
  • W pierwszych wersjach Infdevu, gracz spawnował się z 990 deskami i 999 blokami szkła, a w późniejszych wersjach także z narzędziami (od pewnej wersji nie 999, ale 64). Zostało to usunięte wraz z wprowadzeniem światów znanych z Alphy/wczesnej Bety, czyli w wersji inf-20100327.
  • W aktualnym launcherze gry dostępna jest tylko jedna wersja z fazy Infdev - inf-20100618.
  • Chmury w wersji Infdev wyglądały inaczej.
  • W Infdev istniał błąd, który pozwalał się przemieszczać podczas włączonego inwentarza.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]