Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę potrzebnych zmian oraz artykułów do rozszerzenia.

Minecraft Launcher

Z Minecraft Wiki Polska
(Przekierowano z Launcher)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Interfejs launchera.

Minecraft launcher to program uruchamiający grę Minecraft po wcześniejszym zalogowaniu się. Umożliwia on również aktualizowanie się gry.

Zachowanie

Podczas każdego uruchamiania launchera, sprawdzany jest konkretny folder (.minecraft), gdzie przechowywane są pliki gry. Sprawdza również plik o nazwie "launcher_profiles.json" w celu sprawdzenia poświadczeń logowania. Gdy nie istnieje, jest uszkodzony lub żaden użytkownik nie jest zalogowany, należy zalogować się poprawnymi danymi do konta premium. W innym wypadku gra nie uruchomi się. Aktualnie Launcher ma 2 możliwości włączenia; są to instalacja z pliku Minecraft.msi oraz pobranie Minecraft.exe, który podczas pierwszego uruchomienia pobiera ponad 20mb danych.

Podczas logowania, launcher w pierwszej kolejności stara się zweryfikować dane logowania. Jeśli istnieje poprawny plik "launcher_profiles.json", a nie ma połączenia internetowego, program zaoferuje możliwość grania w trybie offline - "Play offline", kiedy ostatnim razem gracz był zalogowany z dostępem do internetu.

Kiedy dostępne jest połączenie, launcher, w zależności od ustawień profilu, sprawdza dostępność aktualizacji. Jeśli zaznaczona w ustawieniach wersja nie istnieje, bądź ostatnia najnowsza zainstalowana wersja jest przestarzała (w przypadku zaznaczenia w profilu "Use latest version"), launcher pobierze wszystkie komponenty Minecrafta oraz pliki binarne Java'y. Synchronizuje również wszystko w folderze Assets (p. Paczki zasobów).

Ostatecznie, po pomyślnym pobraniu lub zainstalowaniu, launcher uruchomi "minecraft.jar" (poprzez "javaw.exe" w przypadku systemu Windows). Jeśli plik nie istnieje, zostanie automatycznie pobrany, lub zatrzyma się, kiedy nie będzie połączenia.

Aktualnie interfajs launchera jest w języku angielskim. Użytkownicy nie mogą wybrać preferowanego języka.

Użycie z wiersza poleceń

minecraft.jar (wszystkie systemy):

java -cp minecraft.jar net.minecraft.LauncherFrame <nazwa użytkownika> <hasło> <serwer:port>

minecraft.exe (tylko Windows):

minecraft.exe <nazwa użytkownika> <hasło> <serwer:port>

minecraft.jar (tylko Windows - bez okna CMD):

javaw -cp minecraft.jar net.minecraft.LauncherFrame <nazwa użytkownika> <hasło> <serwer:port>

Wraz z nową wersją launchera wydaną z Minecraft 1.2.3, nazwę użytkownika i hasło należy używać z prefiksem:

--username=<nazwa użytkownika> lub -u=<nazwa użytkownika> --password=<hasło> lub -p=<hasło>

Jeśli używasz serwer:port to musi to być jako trzecia opcja. Jeśli nie jest używane wraz z nazwą użytkownika i hasłem, ich miejsce musi zostać zastąpione pustymi danymi.

Opcja bez aktualizacji:

--noupdate

Launcher 1.6

Ekran logowania w wersji 1.1.1 launchera.

Nowa wersja launchera została opublikowana 18 kwietnia 2013 (wraz ze snapshotem 13w16a). Pozwala graczom wybierać wersję gry w którą chcą grać, pobiera wszystkie zasoby przed wystartowaniem gry oraz aktualizuje najnowsze dodatkowe biblioteki (ta funkcja wcześniej była niedostępna). Później launcher został bardziej rozbudowany. Wersja demo jest dostępna dla graczy non-premium po udanym zalogowaniu. Zamiast Play jest wtedy Play Demo. Launcher aktualizuje się sam.

Funkcje

 • Posiadanie nieskończonej ilości profili. Każdy profil może być edytowany:
  • Zmiana wersji gry. Launcher posiada możliwość pobrania z serwera developerskich wersji oraz oficjalnych starych wersji. Jest również możliwość dodania manualnie starszej wersji.[1]
  • Konta Mojang używane do logowania
  • Linia argumentów języka java (np. zwiększenie ilości przeznaczanej pamięci na grę)
  • Foldery gry (gdzie pliki gry są zapisywane na dysku)
 • Launcher nie zapisuje hasła na komputerze. Zamiast tego, używa 'odświeżania tokenu'.
 • Launcher automatycznie się aktualizuje.
 • Możliwość aktualizacji bibliotek, takich jak LWJGL.
 • Tryb offline. (Za pierwszym razem launcher potrzebuje połączania internetowego w celu pobrania wymaganych zasobów gry)
 • Aktualnie dostępny tylko w języku angielskim.
 • Wszystkie crashe (błędy krytyczne, po których gra jest zamykana) gry są raportowane do Mojang, dzięki programowi do zgłaszania błędów "Hopper".
 • Crashe są teraz przeszukiwane w bazie danych w celu wyświetlenia informacji jak naprawić dany błąd.

Wehikuł czasu

Launcher umożliwia wybranie dowolnej wersji gry (włącznie z wersjami Alpha i Beta).

1 sierpnia 2013 roku, launcher Minecrafta został zaktualizowany. Aktualizacja wprowadziła możliwość zagrania w stare wersje Alpha oraz Beta. Aktualnie dostępnymi do gry są wersje Alpha, Beta i wersje od 1.0.0 do 1.12.1. Wersje Pre-Classic, Classic oraz Infdev są oznaczone jako "old-alpha version".[2] Wersja Indev nie jest normalnie dostępna.

Aby włączyć opcję grania na starych wersjach wystarczy kliknąć w "Edit Profile" lub stworzyć nowy profil (zalecane). W sekcji "Version Selection" zaznaczyć "Allow use of old Alpha/Beta minecraft versions". Te wybory będzie trzeba potwierdzić w oknie, które wyskoczy. Następnie należy wybrać wersję Minecrafta z rozwijanej listy "Use version" i zapisać profil. Po kliknięciu "Play" zostanie pobrana i uruchomiona wybrana wersja gry.

Jednakże stare wersje mogą być bardzo niestabilne. Wszelkie błędy, zawieszanie się, brakujące elementy i inne usterki nie zostaną nigdy poprawione w tych wersjach. Mojang mocno zaleca, aby grać na tych wersjach w oddzielnych katalogach, aby uniknąć problemów z innymi zapisami światów.

Użycie z wiersza poleceń

MinecraftDev.jar (wszystkie systemy):

java -cp Minecraft.jar net.minecraft.bootstrap.Bootstrap <nazwa użytkownika> <serwer:port>

Wersja 1.6 launchera wprowadziła kilka nowych poleceń. Aby je wyświetlić, należy wpisać:

java -jar Minecraft.jar -help

Launcher 2.0

Nowa wersja launchera, była zapowiadana tylko na Twitterze jeb'a. Po pierwszym uruchomieniu gry pokazuje nam się ekran logowania (prawie taki sam jak w poprzedniej wersji). O wiele więcej funkcji niż jego poprzednik.

Funkcje

Zmiana skinów/skórek

Funkcja pozwalająca zmieniać skórkę z poziomy launchera (tylko w trybie online) bez logowania i przesyłania na minecraft.net. Można wybrać skin Steve'a i Alex'a. Można również wgrać skina z własnego komputera i dodać go do gry.

Opcje uruchamiania

Przeniesiono opcję profili/wersji w tą zakładkę. Można ustalać ikonę wersji.

Języki

Dodano nowe języki w tym polski.

Screeny ze zmian

Historia

Alpha
1.0.0Pierwsze wydanie. Użytkownicy mogą używać wyłącznie wersji infdev.
Klient wymaga połączenia z Internetem przy pierwszym uruchomieniu oraz do aktualizacji, ale po tym gra może działać w trybie offline.
1.2.2Zmiana argumentu wiersza poleceń.
Beta
1.3Dodano oficjalne linki oraz link do twittera.
Dodano komendę która obsługuje argument liniowy.
Pełna wersja
1.1Dodano możliwość automatycznego logowania do gry i/lub serwera argumenty wiersza poleceń.
Dodano inteligentniejszy system aktualizacji, zmienia pliki, prosi użytkownika o aktualizację używa loginów HTTPS do bezpieczniejszego połączenia oraz oferuje ogólne ulepszenia interfejsu użytkownika. Sneak Technical Preview został opublikowany przez Notcha w dniu 18 lutego 2011 r.
Link do pliku instalacyjnegoMinecraft ma łatwy dostęp.
Dodano przycisk Force Update pod przyciskiem Options.
1.2.1Poprawiono wybór pobrania 64 bitowego minecrafta dla użytkowników MacOS X.
1.3.2Dodano możliwość do uruchomienia demo dla użytkowników którzy nie zakupili oryginalnego Minecrafta.
1.6.113w16aStworzono nowy launcher. 1.6
1.1217w06aStworzono nowy launcher (2.0)

Przypisy