Minecraft

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Minecraft
MClogo.svg
Data premiery
Java Edition
17 maja 2009 (Classic)
23 grudnia 2009 (Indev)
27 lutego 2010 (Infdev)
28 czerwca 2010 (Alpha)
20 grudnia 2010 (Beta)
18 listopada 2011 (1.0.0)
Pocket Edition
Android: 16 sierpnia 2011
iOS: 16 listopada 2011
FireOS: 2 kwietnia 2014
Windows 10: 29 lipca 2015
Gear VR: 27 kwietnia 2016
Apple TV i Fire TV: 19 grudnia 2016
Console Edition
Xbox 360: 9 maja 2012
PS3: 17 grudnia 2013
PS4: 4 września 2014
Xbox One: 5 września 2014
PSVita: 14 października 2014
Wii U: 17 grudnia 2015[1]
Nintendo Switch: 11 maja 2017
Education Edition
1 listopada 2016[2]
Obecna wersja
Java Edition
1.16.5 (21w05b)
Pocket Edition
Android: 1.16.201
iOS: 1.16.201
FireOS: 1.16.201
Windows 10: 1.16.201
Gear VR: 1.16.201
Apple TV: 1.1.5
Fire TV: 1.16.201
Console Edition
Xbox 360: TU74
Xbox One: 1.16.201
PS3: 1.84
PS4: 1.16.201
PSVita: 1.83
Wii U: 1.16.5
Nintendo Switch: 1.16.201
Twórca/twórcy
Platforma
Java Edition
WindowsMac OSLinux
Pocket Edition
AndroidWindows 10Apple iOS.svgFire OS.svg
Gear VRApple TVFireTV.png
Console Edition
Xbox 360Xbox OneWiiU Symbol.svg
Playstation 3Playstation 4PSVita.svg
Education Edition
Mac OSWindows 10
Gatunek

Sandbox

Silnik

?

Język programowania
Język

angielski i 95 innych, w tym polski

Strona internetowa

?

Linki

Oficjalna strona
Forum gry

Rozmiar
Java Edition - ~200 MB (razem z launcherem)
Pocket Edition - ~28 MB
Windows 10 Edition - ~90 MB
Console Edition
Xbox® 360 - 113,21 MB
Xbox® One - 553,09 MB
PlayStation® 3 - 103 MB
PlayStation® 4 - 215,3 MB
PlayStation® Vita - 243 MB
Wii U - 1,09 GB
Nintendo Switch - 540,3 MB
Gear VR Edition - 110,71 MB
Education Edition - 83 - 84 MB
Apple TV Edition - ~229 MB
Fire TV Edition - 72,4 MB
Licencja

Warunki użytkowania

Otwarty kod
źródłowy

Nie

Minecraftgra wideo oryginalnie stworzona i rozwijana przez Markusa "Notcha" Perssona, do 15 sierpnia 2014 kiedy przestał pracować dla Mojang, później gra została rozwijana przez firmę Mojang AB, częściowo studia Microsoft. Minecraft inspirowany był grą Infiniminer.

Pierwsza, bardzo wczesna wersja gry nazwana Classic została opublikowana 17 maja 2009 roku. Oficjalna, pełna wersja Minecrafta została wydana 18 listopada 2011 roku jako 1.0.0. Od czasu wydania pełnej wersji komputerowej gra została napisana również dla urządzeń mobilnych i konsoli do gier. Dnia 6 listopada 2014 roku Minecraft i wszystkie projekty firmy Mojang AB wraz z nią samą zostały zakupione przez studio Microsoft za 2,5 miliarda dolarów amerykańskich. [5][6]

Od powstania gry była ona rozwijana prawie wyłącznie przez swego twórcę, Markusa Perssona, do momentu w którym zaczął on współpracować z Jensem Bergenstenem, który stał się później jej głównym projektantem.

Gra zawiera muzykę skomponowaną przez Daniela Rosenfelda i obrazy namalowane przez Kristoffera Zetterstranda.

Minecraft skupia się na umożliwianiu graczowi eksploracji, interakcji i zmian w generowanych w świecie sześciennych bloków. Poza różnorodnymi blokami, środowisko zawiera rośliny, potwory i zwierzęta, przedmioty oraz funkcje kopania, walki i tworzenia, a także trzy różne wymiary świata.

Minecraft nie ma konkretnych celi i tej gry nie można „wygrać”, jednak jednym z celów jest zabicie Smoka Endu. Po wskoczeniu do portalu, wyświetli się ekran z napisami, jednak nadal możliwe jest granie na tym samym świecie.

Gra zaczęła stawać się popularna w roku 2011 kiedy wyszła faza beta. Szczyt swojej popularności osiągnęła w wakacje 2013. Po roku 2015 mimo nowych, ciekawych aktualizacji, Minecraft stawał się coraz mniej popularny, jednak w 2019, kiedy wyszła wersja 1.14 Minecraft nagle miał znów duży przyrost popularności, mogło być to spowodowane tym, że dużo popularnych YouTuberów zaczęło grać w Minecrafta w tym okresie, Historia popularności minecrafta świadczy o tym, że Minecraft jest jedną z niewielu gier która ,,nigdy nie umrze"

Zakup i dostępność[edytuj | edytuj kod]

Menu główne gry z wyświetlającym się losowo splashem.[7]

Wersja komputerowa może zostać zakupiona na oficjalnej stronie gry. Możliwe też jest kupowanie specjalnych kodów prezentowych dla znajomych w prezencie, cena takiego kodu jest taka sama, jak cena gry bez kodu. Można również pobrać wersje demo za darmo. Jest ona po to aby gracz zdecydował się czy na pewno warto zakupić oryginalną wersje gry. Minecraft demo od orygninalnej wersji różni się brakiem lub ograniczaniem wielu możliwości dostępnych w grze

Wersję mobilną można kupić w sklepach Google Play, App Store, Apple TV, Amazon, Windows Phone, Windows 10, Fire TV - w odpowiednim sklepie odpowiednią wersję gry na daną platformę.

Gra na konsole może być zakupiona w sklepach w formie płyty lub do zapisu bezpośrednio na dysku twardym w sklepach konsol Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, 4 oraz Vita, Wii U i Nintendo E-Shop.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Rozgrywka.

Tryby gry[edytuj | edytuj kod]

W Minecraftcie jest 5 różnych trybów gry, inny tryb oznacza inną rozgrywkę. Tryby te to:

Tryb Przetrwania[edytuj | edytuj kod]

W trybie tym jak sama nazwa wskazuje trzeba przetrwać. Trzeba budować dom, dbać o zdrowie i jedzenie, walczyć z potworami i zdobywać surowce i materiały.

Tryb Hardcore[edytuj | edytuj kod]

Ten tryb jest taki sam jak tryb przetrwania z kilkoma wyjątkami. Poziom trudności jest ustawiony na Trudny i nie da się zmienić go, Serduszka w poziomie życia mają czarne kropki na sobie. Jest to cecha rozpoznawalna trybu hardcore, oraz na trybie hardcore ma się tylko jedno życie, jak zginiesz można obserwować świat lub go usunąć.

Tryb Kreatywny[edytuj | edytuj kod]

W tym trybie są nieograniczone możliwości! Ma się nieskończony dostęp do wszystkich bloków i materiałów więc z łatwością można budować budynki i mechanizmy. Można latać, niszczyć szybko bloki, oraz nie da się zginąć chyba że gracz spadnie w próżnię, lub wpisze komendę /kill.

Tryb Obserwatora[edytuj | edytuj kod]

Ten tryb można ustawić komendą lub można go ustawić jak się zginie na trybie hardcore. Tryb ten jest podobny do kreatywnego, tylko że nie masz w ogóle dostępu do przedmiotów i bloków nie masz nawet paska szybkiego dostępu. Możesz jednak wlecieć pod ziemie bez niszczenia bloków i pooglądać jaskinie. Dobrą opcją jest też to, że można wcielać się w moby.

Tryb Przygodowy[edytuj | edytuj kod]

Ten tryb także można ustawić tylko komendą. Na tym trybie nie możesz niszczyć bloków ani ich stawiać. Możesz jednak otwierać skrzynie lub pozyskiwać surowce po przez wybuch creepera lub TNT. Tryb ten wykorzystywany jest w mapkach do minecraft lub na serwerach aby gracze nie niszczyli bloków

Poziomy trudności[edytuj | edytuj kod]

Poziom trudności decyduje o tym jak trudno będziesz mieć w swojej grze. Da się zablokować poziom trudności i wtedy gracz nie będzie mógł go zmienić.

Pokojowy[edytuj | edytuj kod]

Nie ma potworów (z wyjątkiem smoka Endu, który na trybie pokojowym nie zadaje obrażeń). Moby neutralne takie jak wilk, niedźwiedź polarny czy żelazny golem nie będą atakować gracza jak ten ich uderzy. Poziom głodu nie spadnie a życie będzie się szybko regenerować, wciąż jednak jest możliwość zginięcia na pokojowym od:

 1. lawy,
 2. ognia,
 3. bloku magmy,
 4. kaktusa,
 5. tonięcia pod wodą,
 6. upadku z dużej wysokości.

Łatwy[edytuj | edytuj kod]

Na tym trybie spawnują się agresywne moby jednak zadają one mało obrażeń. Poziom głodu na tym trybie spada wolno, dlatego łatwy poziom trudności jest jednym z najczęściej używanych poziomów trudności.

Normalny[edytuj | edytuj kod]

To jest tryb pomiędzy trudnym a łatwym. Po stworzeniu świata na początku gracz ma ustawiony tryb normalny, jednak może go zmienić.

Trudny[edytuj | edytuj kod]

W tym trybie agresywne moby zadają dużo obrażeń, pasek głodu szybko spada, oraz jest większe ryzyko śmierci. Dodatkowo na tym poziomie trudności, zombie mogą podnosić przedmioty, mogą niszczyć drzwi oraz mogą zespawnować się ze [[Zbroja|zbroją[[ i mieczem, szkielety także mają większą szanse na posiadanie broni, a osadnik po zaatakowaniu przez zombie zamieni się w osadnika zombie jak i możliwość że z obrońcy wypadnie zaklęta książka po zabiciu.


Domyślny wygląd gracza.

Gracz[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Gracz.

Postać gracza jest sterowalna i porusza się w świecie gry. Kiedy gracz włącza grę, postać jest umieszczana w świecie generowanym dzięki losowemu lub określonemu ziarnu generatora. W chwili rozpoczęcia rozgrywki gracz nie ma nic w swoim ekwipunku. W trybie przetrwania gracz ma pasek życia składający się z dziesięciu serc, które symbolizują ilość punktów życia, które ma gracz. Punkty życia mogą być odejmowane, gdy gracz cierpi, m.in. w przypadku upadku, duszenia się, płonięcia czy ataku przez wrogie stworzenie. Gdy pasek życia zostanie opróżniony, gracz ginie. Obrażenia mogą być redukowane przez zbroję. Żywność uzupełnia punkty głodu wyświetlające się obok paska życia jako pasek stworzony z miniaturowych udek kurczaka. W zależności od poziomu trudności, głód może powodować różne szkody graczowi.

Gracz może zmienić swoją skórkę na oficjalnej stronie gry lub przez launcher gry.

Bloki[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Bloki.

Bloki są obiektami tworzącymi świat gry. Część jest tworzona przy ładowaniu świata, część jest możliwa do wytworzenia przez gracza w stołach rzemieślniczych czy piecach. Z wybranych bloków można pozyskać różne surowce potrzebne w dalszym rozwoju gracza.

Niektóre z bloków są niezniszczalne w trybie przetrwania; część zaś nie może zostać pozyskana bez odpowiedniego narzędzia.

Kopanie[edytuj | edytuj kod]

Występowanie danych rud na określonych wysokościach
Różne rudy znajdujące się pod ziemią

Kopanie w grze odbywa się poprzez kopanie kilofem odpowiednich złóż minerałów i innych materiałów. Odpowiednie rudy występują na różnych wysokościach, lecz ich większość skupia się raczej głęboko pod powierzchnią ziemi.

Materiały pozyskiwane poprzez kopanie są niezbędne do rozwoju gracza. Żelazo i kamień są jednymi z podstawowych i najpotrzebniejszych przedmiotów w grze, a diament, jako najwytrzymalszy materiał w grze, jest przydatny do wytwarzania broni i zbroi, a także do eksploracji innych wymiarów.

Pod ziemią generują się struktury urozmaicające kopanie, są to jaskinie, opuszczone kopalnie i lochy.

Wytwarzanie i przetapianie[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobne artykuły: WytwarzaniePrzetapianie.

Wytwarzanie pozwala graczowi na stworzenie nowych narzędzi, bloków i przemiotów z odpowiednich materiałów z jego ekwipunku. W trybie przetrwania gracz w swoim inwentarzu ma miejsce 2x2 pola do wytwarzania, co nie jest jednak wystarczające do wytworzenia większości przedmiotów. Stoły rzemieślnicze pozwalają na wytwarzanie rzeczy o recepturach wymagających miejsca najwyżej 3x3 pola.

Przetapianie polega na przepalaniu bloków lub przedmiotów w inne im pochodne. Przetapianie odbywa się w piecach i wymaga paliwa do jego zainicjowania.

Zarówno tworzenie, jak i przetapianie przedmiotów jest niezbędne do dalszej rozgrywki.

Warzenie i zaklinanie[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobne artykuły: AlchemiaZaklinanie.

Warzenie odbywa się w statywach alchemicznych i polega na tworzeniu różnych mikstur dzięki różnym składnikom dodawanym do butelek z wodą lub innych mikstur. Każda mikstura wywiera inny efekt na graczu lub innych stworzeniach.

Zaklinanie powoduje nadawanie narzędziom, broni lub zbroi wybranych efektów. Odbywa się ono w stołach do zaklinania i wymaga odpowiedniej liczby poziomów doświadczenia i lazurytu. Im wyższy poziom zaklinania, tym lepsze są zaklęcia nadane zaklinanemu przedmiotowi (maksymalnie poziom 30). Możliwe jest zwiększenie poziomów zaklinania poprzez ustawienie wokół stołu do zaklinania biblioteczek.

Struktury[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Układy generowane.

W grze generują się struktury - różnego rodzaju budowle pojawiające się na powierzchni i pod ziemią. W niektórych można znaleźć skrzynie z łupami, lub inne skarby, w niektórych mogą pojawiać się moby. Do struktur zalicza się m.in: Wioska, lochy, twierdza, Leśna posiadłość, podwodna świątynia, wieża rozbójników, opuszczona kopalnia i wiele innych.

Moby[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Moby.
Nieoficjalna ikona gry - creeper - w świetle dnia

Moby (skrót od Mobiles) są zwierzętami i potworami żyjącymi w świecie. Pojawiają się one w określonych warunkach. W grze mogą pojawiać się moby agresywne, które będą atakować graczy lub inne moby, jeśli takowe znajdą się w pobliżu. Agresywne stworzenia pojawiają się we wszystkich wymiarach gry. Gra zawiera również stworzenia niegroźne, które nie będą atakować gracza. Są to różne zwierzęta oraz osadnicy. Niektóre zwierzęta, jak konie, wilki czy koty gracz może oswoić. Moby przyjazne można znaleźć naturalnie wyłącznie w wymiarze zwykłego świata. W grze są również istoty neutralne, czyli takie, które nie będą agresywne w stosunku do gracza, jeśli ich do tego nie skłoni. Sprowokowane moby neutralne będą zachowywać się podobnie do stworzeń agresywnych.

Moby są ważnym elementem gry. Agresywne potwory są często jedynym źródłem przydatnych do wytwarzania czy warzenia przedmiotów, a zwierzęta są także źródłem pokarmu.

Mobami są także tzw. bossy gry - agresywne, trudne do pokonania moby, których zabicie wiąże się z dużymi korzyściami w dalszej rozgrywce, są to Smok Endu żyjący w Wymiarze Endu oraz Wither, mob, który może zostać stworzony przez gracza i nie pojawia się naturalnie.

Łowienie[edytuj | edytuj kod]

Łowienie jest pracą gracza dla cierpliwych, ponieważ proces trwa od około 15 do 30 sekund, jednak można w ten sposób uzyskać pożywienie i nie tylko!. Do zaczęcia połowów trzeba mieć wędkę i znaleźć duże źródło wody (można nawet zabrać łódkę aby wypłynąć dalej). Klikając PPM możemy zarzucić spławik po czym trzeba czekać ok. 20 sekund. Z ryb najwięcej szans jest na wyłowienie Dorsza, trochę mniej mamy szans na wyłowienie łososia, ale można też wyłowić rybę tropikalną i rozdymkę. Z mniej użytecznych przedmiotów, można wyłowić: miskę, skórę, skórzane buty, zgniłe mięso, patyk, nić, butelkę wody, kość, torbiel z atramentem, oraz zaczep na linkę. Z cenniejszych przedmiotów możliwych do wyłowienia są: Łuk, zaklęta książka, wędka, zaklęta wędka, znacznik, siodło, lilie i muszle łodzika.

Dla większych rezultatów można zakląć wędkę na fortunę - dla większych szans na złowienie czegoś, oraz na niezniszczalność, aby wędka się szybko nie zepsuła.

Nether[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Nether.

Nether jest jednym z trzech wymiarów w Minecraft, dostępny ze zwykłego świata przez Portal Netheru. Przez twórcę gry, Markusa Perssona, został opisany jako piekielny świat. Jest zbudowany głównie z bloków Netherracku, między którymi powietrze tworzy jaskinie i wielkie, otwarte przestrzenie. W wymiarze bardzo pospolite są jeziora i wodospady lawy. Nether zamieszkują wyłącznie stworzenia agresywne, które występują tylko tamże (oprócz neutralnych endermanów) i są źródłem rzadkich przedmiotów przydatnych podczas rozgrywki.

Biomy[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Biom.

Biomy to obszary, które mają określony krajobraz, florę, temperaturę i wysokość. Aktualnie w grze występuje 69 biomów, najczęściej występującymi biomami są m.in: Równiny, Las, Ocean, Pustynia, Sawanna i Tajga. W Minecrafcie można znaleźć postęp, w którym należy odwiedzić wszystkie biomy w grze.

Kres[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Kres.
Wymiar Endu.

End (także Kres) jest wymiarem w grze zamieszkanym przez Smoka Endu. Do Endu można dostać się poprzez portale znajdujące się w twierdzach. End zbudowany jest z kamienia Endu. Poza Smokiem Endu w wymiarze pojawiają się też Endermany.

Rozgrywka wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

Serwery gry Minecraft pozwalają na grę więcej niż jednego gracza. Każdy z serwerów gry rządzi się własnymi zasadami i typem rozgrywki.

Serwer może działać oparty o serwer dedykowany lub prywatny komputer osobisty.

Żeby dowiedzieć się więcej na temat serwerów, sprawdź tutaj.

Minecraft Realms[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Realms.

Minecraft Realms to oficjalny płatny hosting serwerów gry Minecraft oferowany przez firmę Mojang. Serwery Realms są otwarte przez cały czas.

Realms nie są przeznaczone dla dużych serwerów publicznych, lecz serwerów rodzinnych i prywatnych.[8]

Do serwerów Realms dostęp mają tylko zarejestrowani gracze, którzy zakupili grę, poprzez przycisk Minecraft Realms w menu głównym gry.

Speedruny[edytuj | edytuj kod]

Speedruny Minecrafta to popularne w ostatnich czasach szybkie przejście gry od wygenerowania świata do zabicia smoka. Jest kilka kategorii w tym:

 • Any% Glitchless Set Seed Pre 1.9: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w ustawionym ziarnie generatora w wersjach wcześniejszych niż 1.9 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej Kategorii jest użytkownik TheeSizzler, który przeszedł grę w 4 minuty i 39 sekund
 • Any% Glitchless Set Seed 1.9+: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w ustawionym ziarnie generatora w wersjach wydanych później niż 1.9 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest Użytkownik StarClay666 który przeszedł grę w 2 minuty i 36 sekund
 • Any% Glitchless Random Seed Pre 1.9: Kategoria w której trzeba pokonać smoka zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wcześniejszych niż 1.9 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest Użytkownik Ilumina który przeszedł grę w 23 minuty i 53 sekundy
 • Any% Glitchless Random Seed 1.9 - 1.15.2: Kategoria w której trzeba pokonać smoka zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach od 1.9 do 1.15.2 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik Korbanoes który przeszedł grę w 21 minut i 26 sekund
 • Any% Glitchless Random Seed 1.16+: Najbardziej popularna kategoria: Kategoria w której trzeba pokonać smoka zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wydanych później niż 1.16 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik Korbanoes który przeszedł grę w 14 minut i 56 sekund
 • Any% Set Seed Pre 1.9: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w ustawionym ziarnie generatora w wersjach wcześniejszych niż 1.9 z możliwością wykorzystania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik thereaper_hk który przeszedł grę w 3 minuty i 44 sekundę
 • Any% Set Seed 1.9+: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w ustawionym ziarnie generatora w wersjach wydanych później niż 1.9 z możliwością wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik Curcuit który przeszedł grę w 1 minutę i 55 sekund
 • Any% Random Seed Pre 1.9: Kategoria w której trzeba pokonać smoka zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wcześniejszych niż 1.9 z możliwością wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik Ilumina który przeszedł grę w 7 minut i 51 sekund
 • Any% Random Seed Pre 1.9+: Kategoria w której trzeba pokonać smoka zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wydanych później niż 1.9 z możliwością wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik Khalooody który przeszedł grę w 14 minut i 56 sekund
 • Any% Glitchless Random Seed Pre 1.9 Co-op: Kategoria w której więcej niż 1 gracz musi pokonać smoka zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wcześniejszych niż 1.9 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistami w tej kategorii są użytkownicy tarokitchen, atago,ドーン, ぷよよ,ピンクのハム, ぴかそ, やお, SylviaChihiro, RST_UVW, tatuto6, nojinoji_6, yumiharu0910 i Cotton0628gou którzy przeszli grę w 19 minut i 29 sekund
 • Any% Glitchless Random Seed 1.9+: Kategoria w której więcej niż 1 gracz musi pokonać smoka zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wydanych później niż 1.9 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistami w tej kategorii są użytkownicy lackingtoast, WetSockBoi, Aarkan, Korbanoes i DuncanRuns którzy przeszli grę w 16 minut i 31 sekund
 • Any% Glitchless Demo Pre 1.9: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w wersji Demo w wersjach wcześniejszych niż 1.9 bez wykorzystywania błedów gry. Nie ma rekordzisty w tej kategorii, ponieważ nikt nie chciał zrobić speedruna w tej kategorii.
 • Any% Glitchless Demo 1.9 - 1.15.2: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w wersji Demo w wersjach od 1.9 do 1.15.2 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik funky_face który przeszedł grę w 19 minut i 45 sekund
 • Any% Glitchless Demo 1.16+: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w wersji Demo w wersjach wydanych później niż 1.16 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik funky_face który przeszedł grę w 9 minut i 45 sekund
 • Any% Glitchless Set Seed Peaceful Pre 1.9: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w trybie pokojowym w ustawionym ziarne generatora w wersjach wcześniejszych niż 1.9 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik TheSiizzler który przeszedł grę w 3 minuty i 44 sekundy
 • Any% Glitchless Set Seed Peaceful 1.9+: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w trybie pokojowym w ustawionym ziarnie generatora w wersjach wydanych później niż 1.9 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik BanjeeRL który przeszedł grę w 3 minuty i 19 sekund
 • Any% Glitchless Random Seed Peaceful Pre 1.9: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w trybie pokojowym zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wcześniejszych niż 1.9 bez wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik atago który przeszedł grę w 29 minut i 8 sekund
 • Any% Glitchless Rndom Seed Peaceful 1.9+: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w trybie pokojowym zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wydanych później niż 1.9 bez wykorzystywania błędów gry. Nie ma Rekordzistów w tej kategorii, ponieważ nikt nie chciał zrobić speedruna w tej kategorii
 • Any% Set Seed Peaceful Pre 1.9: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w trybie pokojowym w ustawionym ziarnie generatora w wersjach wcześniejszych niż 1.9 z możliwością wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik SpeedNintendo który przeszedł grę w 2 minuty i 3 sekundy
 • Any% Set Seed Peaceful 1.9+: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w trybie pokojowym w ustawionym ziarnie generatora w wersjach wydanych później niż 1.9 z możliwością wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik sheeperino który przeszedł grę w 3 minuty i 0 sekund
 • Any% Random Seed Peaceful Pre 1.9: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w trybie pokojowym zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wcześniejszych niż 1.9 z możliwością wykorzystywania błędów gry. Rekordzistą w tej kategorii jest użytkownik Xeon który przeszedł grę w 8 minut i 31 sekund
 • Any% Random Seed Peaceful 1.9+: Kategoria w której trzeba pokonać smoka w trybie pokojowym zostawiając puste miejsce w ziarnie generatora w wersjach wydanych później niż 1.9 z możliwością wykorzystywania błędów gry. Nie ma rekordzistów w tej kategorii ponieważ nikt nie chciał zrobić speedruna w tej kategorii.

Wersje gry[edytuj | edytuj kod]

Java Edition[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Java Edition.

Java Edition to oryginalna platforma Minecrafta, dostępna na systemach Windows, Mac OS X oraz Linux, uruchamiana przez launcher gry. Gra została oficjalnie zapoczątkowana poprzez wczesną prywatną wersję jednoosobową Alpha, opublikowaną 16 maja 2009 roku, nazwaną później wersją Classic. Edycja gry przeszła pięć faz rozwoju (Classic, Indev, Infdev, Alpha oraz Beta), a następnie, wraz z wydaniem wersji 1.0.0 18 listopada 2011 roku uzyskała status pełnej wersji. Od czasu ogłoszenia pełnej wersji Java Edition wciąż jest rozwijana.

Pocket Edition[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Pocket Edition.

Minecraft: Pocket Edition jest wersją gry stworzoną na potrzeby urządzeń mobilnych. Zawiera ekskluzywne dla tejże wersji bloki i przedmioty, a także opcję gry wieloosobowej w lokalnej sieci WiFi.

Pocket Edition wydano 16 sierpnia 2011 roku, początkowo wyłącznie na telefon Sony Ericsson Xperia Play. Wersja dla wszystkich telefonów z systemem Android została wydana 7 października tego samego roku,[9][10] a 16 listopada wersja gry została również rozszerzona o telefony z systemem iOS. 13 września 2012 możliwość gry dostała również platforma Amazon FireOS.

Console Edition[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Console Edition.

Minecraft: Console Edition jest edycją gry przeznaczoną na konsole. Jest rozwijana przez 4J Studios.

Edycja konsolowa została wydana na konsole Xbox 360 9 maja 2012 roku, a następnie na PlayStation 3, 4, Vita, Wii U oraz Nintendo Switch.

Windows 10 Edition[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Windows 10 Edition.

Minecraft: Windows 10 Edition wydano 29 czerwca 2015 roku jako port wersji Pocket Edition na platformę Windows 10. Gra została napisana w większości językiem programowania C++. Jest dostępna poprzez Sklep Windows 10.[11]

Gear VR Edition[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Gear VR Edition.

Minecraft: Gear VR Edition jest wersją gry wydaną 27 kwietnia 2016 roku na platformę Samsung Gear VR.[12]

Education Edition[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Education Edition.

Minecraft: Education Edition to edukacyjna wersja gry przeznaczona do używania w klasach szkolnych. Jest rozwijana przez Mojang AB i Microsoft, zawiera dodatki ułatwiające użycie w warunkach klasowych. Pełna wersja Education Edition została wydana 1 listopada 2016 roku.

Apple TV Edition[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Apple TV Edition.

Minecraft: Apple TV Edition wydano jako port wersji Pocket Edition na platformę Apple TV 19 grudnia 2016 roku.[13]

Fire TV Edition[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Fire TV Edition.

Minecraft: Fire TV Edition to adaptacja Pocket Edition przeznaczona na platformę Amazon Fire TV, wydana 19 grudnia 2016.[14]

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

Poniżej opisane zostały inne wersje gry. Minecraft 4k była prostą wersją gry Minecraft stworzoną przez Notcha w stylu gier Java 4k konkursu.

Bezpłatna wersja dla platformy Raspberry Pi była portem wersji Pocket Edition 0.5.0[15] i została stworzona jako narzędzie edukacyjne dla osób uczących się programowania. Pozwalała użytkownikowm na modyfikację kodu gry. Przestała być wspierana w styczniu roku 2016.

Dane wersji[edytuj | edytuj kod]

Wersja Cena (USD) Projektanci Platformy Możliwość pobrania Sterowanie Typ konta Zmiany skórki Wsparcie Uwagi
Java Edition 26,95$ Mojang AB Windows, Mac i Linux minecraft.net Klawiatura i mysz Mojang Darmowe, dowolne, możliwe do stworzenia przez gracza help.mojang.com Dostępne są okazjonalne testowe aktualizacje (snapshoty).
Windows 10 26,99$ Mojang AB Windows 10 Sklep Windows Store Klwiatura i mysz
Ekran dotykowy
Kontroler
Xbox Live Darmowe, dowolne, możliwe do stworzenia przez gracza
lub przez Xbox Live
support.xbox.com Cena została zredukowana na czas trwania wersji beta. Darmowa, jeśli gracz posiada wersję Minecraft Java Edition. Możliwa gra na serwerach z użytkownikami wersji Pocket Edition.
Gear VR 6,99$ Mojang AB Samsung Gear VR Sklep Oculus Store Kontroler Darmowe, dowolne, możliwe do stworzenia przez gracza,
lub zakup w grze
support.oculus.com
Fire TV 19,99$ Mojang AB Amazon Fire TV Amazon Fire TV Store Amazon Fire TV Game Controller with Alexa Xbox Live (osiągnięcia) Darmowe, dowolne, możliwe do stworzenia przez gracza,
lub zakup w grze
Sklep App store Możliwa gra na serwerach wieloosobowych z graczami Pocket Edition i Windows 10 Edition.
Apple TV 19,99$ Mojang AB Apple TV Apple TV App Store Kontroler Apple ID
Xbox Live (osiagnięcia)
Zakup w sklepie support.apple.com
Pocket Edition 6,99$ Mojang AB Urządzenia iOS, Android, i FireOS Sklepy Apple, Google, i Amazon Ekran dotykowy
Kontroler
Xbox Live (for achievements) Darmowe, dowolne, możliwe do stworzenia przez gracza,
lub zakup w grze
Sklepy App stores Użytkownicy Androida mają okazjonalny dostęp do aktualizacji testowych (build).
Education 1-5$ za użytkownika za rok Microsoft Studios Mac i Windows 10 education.minecraft.net Klawiatura i mysz Microsoft Office 365 Darmowe, dowolne, możliwe do stworzenia przez gracza education.minecraft.net/support Stworzone do celów nauczania
Xbox One 19,99$ 4J Studios Xbox One Xbox Live Kontroler Xbox One Xbox Live Zakup przez Xbox Live support.xbox.com Cena wynosi 5$ jeżeli gracz posiada Minecraft: Xbox 360 Edition. Możliwe jest przeniesienie świata z konsoli Xbox 360.
Xbox 360 19,99$ 4J Studios Xbox 360 Xbox Live Kontroler Xbox 360 Xbox Live Zakup przez Xbox Live support.xbox.com
PlayStation 4 19,99$ 4J Studios PlayStation 4 Sklep PSN Store Kontroler DUALSHOCK 4 PlayStation Network Zakup przez sklep PSN Store playstation.com/support Cena wynosi 5$, jeżeli gracz posiada Minecraft: PS3 Edition. Możliwe przeniesienie świata z konsoli PS3.
PlayStation 3 19,99$ 4J Studios PlayStation 3 Sklep PSN Store Kontroler SIXAXIS
Kontroler DUALSHOCK 3
PlayStation Network Zakup przez sklep PSN Store playstation.com/support
PlayStation Vita 19,99$ 4J Studios PlayStation Vita Sklep PSN Store PSVita PlayStation Network Niedostępne playstation.com/support Możliwe darmowe pobranie wersji Minecraft: PS3 Edition i aktualizowanie Minecraft: PS4 Edition za 4,99$.
Wii U 29,99$ 4J Studios Wii U Sklep Nintendo eShop Pad Wii U
Pro Kontroler Wii U
Klasyczny kontroler Wii
Sieć Nintendo Zakup przez sklep Nintendo eShop support.nintendo.com Cena zawiera sześć najpopularniejszych paczek zasobów.
Nintendo Switch 29,99$ 4J Studios Nintendo Switch Sklep Nintendo eShop JoyCon
Nintendo Switch Pro Controller
Konto Nintendo (dla Nintendo Switch Online) Zakup przez sklep Nintendo eShop support.nintendo.com Cena zawiera siedem najpopularniejszych paczek zasobów.
Raspberry Pi Darmowa Mojang AB Rasberry Pi pi.minecraft.net Klawiatura i mysz Brak Darmowe, dowolne, możliwe do stworzenia przez gracza Niedostępne Przeznaczone do nauki programowania.
Notch trzymający telefon z uruchomioną wersją Pocket Edition.

Dostosowywanie gry[edytuj | edytuj kod]

Plugin API[edytuj | edytuj kod]

Twórca gry, Markus Persson, zawsze planował dodać do gry plugin API. Plany dodania go ogłoszono oficjalnie 26 kwietnia 2011 roku. Plan nie został zrealizowany, a po wydaniu pełnej wersji gry Notch zapowiedział, że plugin API zostanie najpewniej dodany wraz z nowym launcherem do gry.[16]

Gdy Jens Bergensten został głównym projektantem gry w grudniu 2011, oznajmił, że jego priorytetem będzie załączenie do gry pluginu API. Powiedział też, że Mojang rozmawiał z twórcami modyfikacji takich jak Bukkit, Minecraft Forge i Minecraft Coder Pack.[17]

Paczki zasobów[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Paczki zasobów.

Do gry mogą być dodawane paczki zasobów modyfikujące w grze dźwięki, tekst i tekstury bloków i zwierząt. W wersji Java Edition można dodać dowolną paczkę zasobów poprzez umieszczenie jej razem z danymi gry, w folderze resourcepacks. Niektóre platformy edycji konsolowych i Pocket Edition mają możliwość dodawania dowolnych paczek z sieci, możliwy jest też zakup paczki w grze od firmy Mojang.

Skórki gracza[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Skórki.

Skórka to tekstura nakładana w grze na gracza lub moba.

Skórki są podzielone na części postaci (na przykład pole lewej nogi, prawej ręki itd.). Mają dwie warstwy; dolna musi być pomalowana nieprzezroczystą barwą, za to górna jest przezroczysta domyślnie. Druga warstwa skórki służy do dodawania postaci np. okularów, kapeluszy czy innych akcesoriów, które można usuwać i ponownie nakładać podczas gry.

Nieoficjalne modyfikacje społeczności[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Modyfikacje.

Minecraft może być modyfikowany poprzez podmianę plików Java w pliku minecraft.jar. Ta metoda modyfikacji nie jest wspierana przez Mojang i może spowodować bardzo poważne błędy w grze, jeśli modyfikacja jest przestarzała, zawiera błędy czy jeśli pojawia się konflikt z inną modyfikacją. Część nieoficjalnych modyfikacji społeczności były inspiracją dla projektantów gry.[18][19][20][21]

Programy i edytory[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Programy i edytory.

Istnieje wiele programów stworzonych przez społeczność do danych operacji w grze Minecraft. Są to edytory map, programy ułatwiające rozgrywkę, pluginy dla serwerów i inne specjalne programy. Tak jak modyfikacje, nie są one wspierane przez firmę Mojang.

Gra w mediach[edytuj | edytuj kod]

Minecraft: The Story of Mojang[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Minecraft: The Story of Mojang.

Minecraft: The Story of Mojang to film dokumentalny nagrany w roku 2012 stworzony przez 2 Player Productions, mówiący o historii i rozwoju Mojang AB. Reżyserem filmu został Paul Owens. Film został zapowiedziany w lutym 2011. Był nadawany przez Xbox Live 22 grudnia 2012, a od następnego dnia był dostępny również na innych platformach.

Minecraft: The Movie[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Minecraft: The Movie.

Minecraft: The Movie jest nadchodzącym filmem na podstawie gry Minecraft. Jest produkcją amerykańsko-szwedzką. Jest reżyserowana przez Roba McElhenneya, scenariusz napisał zaś Jason Fuchs. Film ma zostać wydany 4 marca 2022 roku.

Minecraft: The Island[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Minecraft: The Island.

Minecraft: The Island to powieść amerykańskiego autora Maximilliana Brooksa. Została opublikowana 18 lipca 2017 roku przez wydawnictwo Del Rey Books.

Inne produkcje nawiązujące do gry[edytuj | edytuj kod]

Minecraft: Story Mode[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Minecraft: Story Mode.

Minecraft: Story Mode to gra wideo typu wskaż i kliknij, oparta na Minecrafcie. Jest rozwijana przez Mojang AB we współpracy z Telltale Games. Została wydana dla wielu platform w październiku 2015 roku. Ma formę związanych ze sobą epizodów. Gracz wciela się w bohatera o imieniu Jesse. Zawiera pięć podstawowych i dwa dodatkowe epizody.

W lipcu 2017 gra doczekała się drugiego sezonu - następnych pięciu epizodów.

Powiązane z Minecraft[edytuj | edytuj kod]

LEGO Minecraft[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: LEGO Minecraft.
Logo LEGO Minecraft.

W grudniu 2011 roku firma Mojang zaakceptował pomysł współpracy z firmą LEGO w ramach programu Lego Cuusoo po uzyskaniu dziesięciu tysięcy głosów użytkowników w Internecie.[22] 24 stycznia 2012 roku Lego Cuusoo zatwierdziło rozwój zestawów klocków związanych z grą. Podczas lata tego samego roku pierwszy zestaw LEGO Minecraft, nazwany Micro World, dostał się do sprzedaży.[23]

Książki Minecraft[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Książki Minecraft.

Oficjalne książki Minecraft są serią przewodników po grze, napisane przez Stephanie Milton we współpracy ze znanymi graczami społeczności. W Polsce książki wydało wydawnictwo Egmont. Do serii zalicza się pięć książek: Poradnik dla początkujących, Poradnik użytkowników czerwonego kamienia, Poradnik dla wojowników oraz Poradnik dla budowniczych.[24]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagrody firmy Mojang zawieszone na ścianie w firmie

Od czasu wydania Minecraft otrzymał poniższe nagrody:

 • Gra Roku czasopisma PC Gamer[25]
 • Nagroda publiczności Festiwalu Gier Indie[26]
 • Nagroda Najlepsza pobierana gra roku 2010 przez Good Game[27]
 • Gra Roku przyznana przez Rock Paper Shotgun[28]
 • Gra Indie Roku i Najbardziej Innowacyjna i Najlepsza Jednoosobowa gra Indie przyznane przez Indie DB.[29]
 • Najlepsza gra debiutancka, Najlepsza pobierana gra i Najbardziej Innowacyjna Gra przyznane przez Game Developers Choice Awards[30]

Wpływ gry na społeczność[edytuj | edytuj kod]

Minecraft wywarł wpływ na kulturę. W wielu innych grach można znaleźć nawiązania do popularności gry. Takie nawiązania można znaleźć m.in.:

 • W grze Super Meat Boy, Steve?[31] jest niemożliwą do odblokowania postacią. Jest znany także jako Mr. Minecraft.
 • W Battlefield Heroes od 29 do 30 lipca 2011 możliwe było zdobycie Królewskiej Koszulki Minecraft lub Narodowej Koszulki Minecraft.[32]
 • W Team Fortress 2 jest kapelusz nazwany Top Notch, co nawiązuje do awatara Notcha w formie sześciennej.[33] Jedynie Notch może nosić ten kapelusz.
 • W The Elder Scrolls V: Skyrim i The Binding of Isaac jest przedmiot nazwany Notched Pickaxe, który może zostać znaleziony i używany.[34][35]
 • W ChopLifter HD jest ukryta wyspa ze znajdującym się na niej graczem z Minecrafta oraz kurczakami w misji Operation Charlie Takedown'.[36] Kiedy gracz uratuje postać z Minecrafta, odblokowywane jest osiągnięcie. Steve z gry jest nazwany Blockhead.
 • W grze na PlayStation 3, PixelJunk Shooter 2, pojawia się mały Creeper w menu głównym ukryty między innymi wrogami gracza pojawiającymi się w Shooterze 2.[37]
 • W Borderlands 2 pojawia się ukryta sekcja gry z blokami w stylu Minecraftowych bloków kamienia i rud, które mogą zostać zniszczone. Pojawiają się też Creepery.[38]
 • W Torchlight 2 jest miejsce nazwane Notch's Mine. Są tam creepery, które mogą zostać zabite. Znajdują się tam także ukryte miecze z grafiką taką samą jak w Minecraft.[39]
 • W 2. odcinku 17. sezonu South Parka jest dziecko uczące dorosłych grać w Minecrafta.[40]
 • W Patchu 1.13 gryAwesomenauts skórka postaci Clunk została nazwana Creeper Clunk. Może być odblokowana poprzez zabicie gracza z nałożoną taką skórką.[41]
 • W karcie wehikułu w Dusk of D.A.W.N. jest napis Mine Craft. Tekst na drugiej stronie karty brzmi The Mine Craft is truly top-notch.[42] Notch's Twitter picture is hidden on the card.
 • W jednej z wielu dróg The Stanley Parable możliwe jest zabranie gracza do świata Minecrafta.[43]
 • W Plague Inc jest szansa na pojawienie się wiadomości Top notch diamond mine in Sweden, attracting Miners and Crafters.[44]
 • W Terrarii jest możliwy do ubrania kostium creepera.[45]
 • W Stealing The Diamond na ekran wyskoczy eksplodujący creeper, gdy gracz wybierze Sneak In i użyje Pick.[46]
 • W trzydziestej sekundzie zwiastunu filmu The Walking Deceased można usłyszeć dźwięk zombie z gry Minecraft.[47]
 • W w 17 odcinku 25 sezonu Sipsonów pojawia się couch-gag znany jako SimCraft, zakończony przez Bartendera Moe wybuchem domu spowodowanym przez creepera.[48]
 • W grze Hero Siege jest możliwa do ubrania głowa Steava. [49]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Minecraft początkowo miał się nazywać „Cave Game” (pl. gra jaskiniowa).
 • Jeśli moba nazwie się na znaczniku „Dinnerbone” lub „Grumm” to zwierzę będzie do góry nogami.
 • W Minecrafcie w opcjach istnieje zakładka „Statystyki”, jest tam zapisane między innymi: ile czasu spędził gracz na tym świecie, ile wydobył żelaza, ile zabił szkieletów a nawet ile razy handlował z osadnikiem.
 • Gdy przy tworzeniu świata się kliknie na typ świata i jednocześnie się kliknie klawisz ⇧ Shift odblokowany zostanie „Tryb debugowania” gdzie są wszystkie bloki w Minecrafcie.
 • 17 maja 2020 z okazji 10 rocznicy wydania gry Minecraft, ciasta w minecraftcie miały napis „10”.
 • Z okazji 1000 sprzedanych kopii w ciągu 24 godzin, logo gry zostało chwilowo zmienione na 1K IN 24h.png
 • Gdy nazwiesz obrońcę "Johnny", ten będzie atakować wszystkie moby poza innymi obrońcami , rozbónikami oraz przywoływaczami.

Przypisy

 1. http://www.mojang.com/2015/12/minecraft-coming-to-nintendo-wii-u/
 2. https://mojang.com/2016/11/minecraft-education-edition-has-launched/
 3. https://twitter.com/jeb_/status/122350670648066049
 4. http://www.oxm.co.uk/41893/features
 5. https://mojang.com/2014/09/yes-were-being-bought-by-microsoft/
 6. https://twitter.com/xboxp3/status/530368089418784768
 7. http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/qprgw
 8. https://twitter.com/danfrisk/status/311725356434460672
 9. http://gaming.icrontic.com/news/mojang-signs-minecraft-deal-with-sony
 10. http://www.minecraftforum.net/news/236-
 11. https://mojang.com/2015/07/announcing-minecraft-windows-10-edition-beta/
 12. https://www3.oculus.com/blog/minecraft-now-available-on-oculus-for-gear-vr/
 13. https://minecraft.net/en/article/apple-tv-edition-released
 14. https://www.amazon.com/Mojang-Minecraft-Fire-TV-Edition/dp/B01NCJDPER
 15. http://www.mojang.com/2012/11/minecraft-is-coming-to-the-raspberry-pi/
 16. https://notch.tumblr.com/post/12848184253/soon
 17. http://www.minecraftforum.net/news/344-
 18. http://www.peripheralarbor.com/minecraft/minecraftscriptphotojournal.html
 19. https://notch.tumblr.com/post/506311060/still-going-slow-but-heres-a-new-screenshot
 20. http://www.youtube.com/watch&v=uZJr86d2IUo
 21. http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/hvkmo
 22. http://kotaku.com/5878848
 23. http://news.cnet.com/8301-17938_105-57379791-1
 24. http://minecraft.scholastic.com
 25. http://www.pcgamer.com/2010/12/31/pc-gamer-uks-game-of-the-year
 26. http://www.indiegames.com/2011/01/2011_independent_games_festiva_10.html
 27. http://www.abc.net.au/tv/goodgame/stories/s3085956.htm
 28. http://www.rockpapershotgun.com/2010/12/24/the-games-of-christmas-%E2%80%9910-day-24
 29. http://www.indiedb.com/events/2010-indie-of-the-year-awards/winners
 30. http://www.gamechoiceawards.com/archive/gdca_11th.html
 31. https://twitter.com/notch/status/6825860292157440
 32. http://mojang.com/2011/07/30/collaboration-with-our-neighbors-battlefield-heroes
 33. https://notch.tumblr.com/post/13353738451/i-love-team-fortress-2
 34. http://www.minecraftforum.net/news/316-
 35. http://bindingofisaac.wikia.com/wiki/Notched_pickaxe
 36. http://www.youtube.com/watch?v=xF4bWOu0Hn0
 37. http://archive.beefjack.com/files/2011/03/creeper2.jpg
 38. http://www.youtube.com/watch?v=1xI4deYmDNQ
 39. http://www.youtube.com/watch?v=wlqBPeV8uuw
 40. http://southpark.cc.com/clips/tl5xzc/learning-minecraft
 41. http://imgur.com/a/WzQI3#bm2rLCQ
 42. http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/1kji7a/mine_craft_from_dusk_of_dawn_a_small_tribute/
 43. http://www.youtube.com/watch?v=ULxvda_REuQ
 44. http://i.imgur.com/qKCIxPZ.jpg
 45. http://www.youtube.com/watch?v=7g2WcnvUtiY
 46. https://www.youtube.com/watch?v=MJddAuSQOYE#t=11m15s
 47. https://www.youtube.com/watch?v=eEJzl3GX0P8#t=0m28s
 48. https://www.youtube.com/watch?v=XheEGpNegbQ
 49. https://herosiege.fandom.com/wiki/Shop