Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Minecraft.jar

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Minecraft.jar był głównym plikiem gry Minecraft (do wydania wersji 1.6). Był on zlokalizowany w folderze ../.minecraft/bin (lub ../minecraft/bin dla OS X). Używany był on jako starter gry, do wersji 1.5.2. Od wersji 1.6.1 mechanika gry została zmieniona.

Plik minecraft.jar można było otworzyć przez archiwizator (np. WinZip, WinRAR, 7-Zip, etc.).

Pliki Minecraft.jar[edytuj | edytuj kod]

W Minecraft.jar znajduje się wiele plików, które można tak kategoryzować:

  • Ikonki: Pliki zawierające tekstury 2D używane przez Minecrafta w formacie .png.
  • Pliki klas: Skompilowany kod bitowy Javy używany przez Minecrafta dla utrzymania logiki programowej.
  • Pliki języka: Pliki językowe są używane do zmieniania tekstów w grze (osiągnięcia, narzędzia, menu). Nie mają efektu w chacie.
  • Pliki tekstowe: Pliki posiadające łatwy w edycji tekst, taki jak splashe i opisy texture packów, innym plikiem tekstowym jest achievements/Map.txt, który pozwala na utworzenie tła dla menu osiągnięć.
  • Folder META-INF

Folder META-INF[edytuj | edytuj kod]

Folder META-INF zawiera informacje meta o programie, tj. plikach gry i informacjach wymaganych przez Javę do uruchomienia programu.

Ten folder był ważny, ponieważ musiał być usunięty, aby zainstalować mody (przed wersją Beta 1.9 pre). Folder META-INF zawiera certyfikaty (MOJANG_C.SF i MOJANG_C.DSA), które zawierają sumę kontrolną wszystkich plików Javy. Certyfikaty są wydane żeby zaświadczyć o tym, że kod jest bezpieczny. Dlatego wersja appletowa (w przeglądarce) jest uruchamiana bez okna bezpieczeństwa Javy. Kiedy pliki są modyfikowane, mogą naruszyć całą strukturę, a certyfikaty będą błędne, z powodu zmiany sumy kontrolnej. Jeżeli plik .jar zawiera nieważny certyfikat, nie może zostać uruchomiony. Usuwając META_INF usuwamy certyfikaty, dlatego wtedy będzie można uruchomić, ale jeżeli użyjemy wersji przeglądarkowej Minecrafta, mogą się wyświetlić ostrzegawcze okna. Plik MANIFEST.MF jest niepotrzebny i zawiera informacje o archiwum.

Usuwanie folderu META-INF nie daje złych efektów, lecz może teoretycznie ułatwić ataki "wirusów" w postaci niepotrzebnych pluginów. Uważaj podczas dodawania modów. Zobacz stronę Modyfikacje, aby dowiedzieć się więcej.

Usuwanie tego folderu w przypadku instalacji modów nie jest konieczne po wersji Beta 1.9 pre.