Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Minecraft Wiki Polska:VisualEditor

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
CommentCSS.png
Oryginalna treść pochodzi z Wikipedii i jest objęta licencją CC BY-SA

VisualEditor – edytor graficzny, tworzony przez Wikimedia Foundation w celu ułatwienia edytowania na stronach z oprogramowaniem MediaWiki. Do tej pory edycja artykułów wymagała znajomości kodu źródłowego, nawet w przypadku dokonywania drobnych zmian. To, co było do przyjęcia w 2001 roku, współcześnie jest powodem ograniczania dopływu aktywnych użytkowników. VisualEditor pozwala uzupełniać i zmieniać artykuły Wiki bez konieczności nauki wikikodu i mamy nadzieję, że zachęci do wnoszenia wkładu w MC Wiki przez większą liczbę osób niż dotychczas.

Jest on dostępny dla wszystkich użytkowników polskojęzycznej Minecraft Wiki. Zalogowani użytkownicy, którzy preferują edycję wikikodu, mogą go wyłączyć, zaznaczając opcję „Tymczasowo wyłącz VisualEditor…” oraz odznaczając „Uaktywnij VisualEditora” znajdującą się na samym dole sekcji „Edycja” w Preferencjach. Nawet po ostatecznym ustawieniu VisualEditora jako domyślnego dla wszystkich grup użytkowników, pozostanie możliwość wyboru edytora kodu źródłowego, który dla doświadczonych użytkowników jest szybszy i bardziej precyzyjny.

O VisualEditorze[edytuj kod]

VisualEditor jest nowym sposobem na edytowanie Wiki, który pozwoli każdemu wnieść swój wkład bez konieczności nauki skomplikowanego systemu „ręcznego” formatowania artykułów zwanego wikikodem. Od grudnia 2012 wersję alfa mogli włączyć użytkownicy anglojęzycznej Wikipedii, od kwietnia 2013 użytkownicy 16 innych wersji językowych, a użytkownicy prawie wszystkich innych wersji mogli to zrobić od początku czerwca 2013. Włączanie VE jako domyślnego zaczęło się w lipcu 2013.

Jeżeli chcesz używać VisualEditora, mogą pomóc Ci instrukcja i lista skrótów klawiszowych, choć edytor ten jest tak pomyślany, aby można było go używać bez czytania instrukcji.

Ograniczenia[edytuj kod]

Obecnie VisualEditor ma liczne błędy, jest to nieuniknione. Jeżeli napotkasz problem, nie wahaj się zostawić swoją opinię na Wikipedii. Jest też sporo obszarów, w których musimy zaplanować zupełnie nowe funkcje. Obecnie ograniczeniami są:

  • Powolne ładowanie – ładowanie długich, skomplikowanych stron do VisualEditora zajmuje trochę czasu, chociaż od czasu wprowadzenia VE sytuacja znacznie się poprawiła.
  • Dostępność w wybranych przestrzeniach nazw (artykuły, strony użytkowników, wikiprojektów, plików, kategorii, pomocy) – tylko w tych przestrzeniach nazw można edytować za pomocą VisualEditora. Nie ma tej opcji w przestrzeniach dyskusji, Minecraft Wiki, szablonów i portali. W swoim czasie opracujemy też wyspecjalizowane narzędzia potrzebne do edytowania pozostałych przestrzeni. Aktualnie jednak skupiamy się na artykułach.
  • Brak możliwości edytowania pojedynczej sekcji – VisualEditor ładuje i nadpisuje całe strony. Edytowanie sekcji byłoby paradoksalnie wolniejsze i wcale nie zmniejszyłoby ryzyka konfliktów edycji.
  • Parametry szablonów formatowane w wikikodzie – na razie nie ma możliwości formatowania wizualnego.
  • Problem zagnieżdżonych szablonów (np. {{Szablon1|{{Szablon2}}}}) – stary Visual Mode Wikii wyłączał się w takich sytuacjach. VisualEditor działa, ale z powodu podanego punkt wyżej interpretuje Szablon2 jako kawałek kodu źródłowego.
  • Ograniczone wsparcie przeglądarek – VisualEditor działa w „nowszych” (średnio maksymalnie trzyletnich) wersjach Firefoksa, Chrome'a, Opery, Internet Explorera, Safari, Midori, Qupzilli, SeaMonkey i WebPositive (zgodność z oprogramowaniem ok. 93% użytkowników).
  • Niepełna funkcjonalność edytowania – strony ze „skomplikowanym” formatowaniem, np. tabele, wyświetlają się i można edytować ich zawartość, ale nie da się edytować ich struktury ani dodawać nowych elementów. Dodanie nowych funkcji w tym obszarze jest jednym z naszych priorytetów.
  • Dostępność w Vectorze i Monobooku – spośród czterech skórek dostępnych dla użytkowników, VE pracuje tylko na dwóch najpopularniejszych.

Z powodu tych ograniczeń i nieuniknionych błędów zalecamy, aby użytkownicy klikali na Przejrzyj swoje zmiany przed zapisaniem edycji.