Minecraft Wiki Polska
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
User-23123924 (dyskusja | edycje)
d (Pop.)
Nie podano opisu zmian
(Nie pokazano 31 wersji utworzonych przez 15 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
  +
{{Move|Minecraft Launcher|Poprawna nazwa}}
{{nieaktualne}}
 
 
[[Plik:Minecraft Launcher.png|500px|thumb|right|Interfejs launchera gry.]]
  +
{{Ekskluzywne|Java}}
  +
'''Launcher gry ''Minecraft''''' służy do pobierania i otwierania klienta gry. Launcher jest używany tylko przez wersję ''[[Java Edition]]''.
   
  +
Launcher może pobierać główne paczki plików gry, wraz z [[minecraft.jar]], który zawiera główny kod i zawartość gry, włącznie z teksturami i [http://lwjgl.org LWJGL]. Ma również funkcję prostego i wygodnego narzędzia do logowania do gry. Możliwe jest też wybranie konkretnej wersji; dostępne są niemalże wszystkie wersje ze wszystkich etapów rozwoju gry, jedynymi niezawartymi w launcherze są [[Survival Test|Classic Survival Test]], [[Indev]], [[Minecraft 2.0]] oraz wszystkie wersje Beta 1.9. Obecny launcher w trybie online wyświetla również aktualności dotyczące gry.
[[Plik:Minecraft Launcher.png|thumb|400px|Interfejs launchera.]]
 
   
  +
Launcher jest aktualizowany automatycznie.
'''Minecraft launcher''' to program uruchamiający grę ''Minecraft'' po wcześniejszym zalogowaniu się. Umożliwia on również aktualizowanie się gry.
 
   
== Zachowanie ==
+
== Uruchamianie ==
  +
[[Plik:LauncherLogin.png|right|thumb|Okno logowania bez zalogowanych wcześniej użytkowników.]]
Podczas każdego uruchamiania launchera, sprawdzany jest konkretny folder ([[.minecraft]]), gdzie przechowywane są pliki gry. Sprawdza również plik o nazwie "launcher_profiles.json" w celu sprawdzenia poświadczeń logowania. Gdy nie istnieje, jest uszkodzony lub żaden użytkownik nie jest zalogowany, należy zalogować się poprawnymi danymi do konta premium. W innym wypadku gra nie uruchomi się. Aktualnie Launcher ma 2 możliwości włączenia; są to instalacja z pliku Minecraft.msi oraz pobranie Minecraft.exe, który podczas pierwszego uruchomienia pobiera ponad 20mb danych.
 
  +
Zawsze po uruchomieniu launcher sprawdza folder z plikami gry o nazwie [[.minecraft]] w celu znalezienia pliku "launcher_profiles.json". Jeżeli plik o takiej nazwie nie istnieje lub gracz nie jest zalogowany w launcherze, użytkownik musi zalogować się oficjalnym kontem gry, inaczej wyświetlana będzie propozycja gry w [[tryb Demo|trybie Demo]] i/lub zakupu [[Minecraft|gry]].
   
  +
Podczas logowania launcher weryfikuje poprzez internet wprowadzone dane. Poprawne dane zostają wprowadzone do pliku "launcher_profiles.json". Jeśli launcher nie ma możliwości połączenia z internetem w celu weryfikacji, a w wyżej wymienionym pliku są już zweryfikowane profile gracza, launcher wyświetla propozycję gry offline. Gdy połączenie z internetem jest możliwe, launcher będzie wczytywał dane wprowadzone w zakładce opcji uruchamiania i załaduje grę poprzez plik minecraft.jar wraz ze wszystkimi informacjami zawartymi w folderze Assets.
Podczas logowania, launcher w pierwszej kolejności stara się zweryfikować dane logowania. Jeśli istnieje poprawny plik "launcher_profiles.json", a nie ma połączenia internetowego, program zaoferuje możliwość grania w trybie offline - "Play offline", kiedy ostatnim razem gracz był zalogowany z dostępem do internetu.
 
   
  +
Obecnie launcher gry zawiera 57 wariantów językowych.
Kiedy dostępne jest połączenie, launcher, w zależności od ustawień profilu, sprawdza dostępność aktualizacji. Jeśli zaznaczona w ustawieniach wersja nie istnieje, bądź ostatnia najnowsza zainstalowana wersja jest przestarzała (w przypadku zaznaczenia w profilu "Use latest version"), launcher pobierze wszystkie komponenty ''Minecrafta'' oraz pliki binarne Java'y. Synchronizuje również wszystko w folderze Assets (p. [[Paczki zasobów]]).
 
  +
{{-}}
   
  +
== Zawartość ==
Ostatecznie, po pomyślnym pobraniu lub zainstalowaniu, launcher uruchomi "minecraft.jar" (poprzez "javaw.exe" w przypadku systemu Windows). Jeśli plik nie istnieje, zostanie automatycznie pobrany, lub zatrzyma się, kiedy nie będzie połączenia.
 
 
=== Launcher ===
  +
* Obsługuje wiele różnych profili gracza (zawartych w "launcher_profiles.json"), z których każdy może kontrolować:
  +
** Wersje gry, wraz z wersjami rozwojowymi i dawnymi aktualizacjami. Możliwe jest też dodanie dawnej/własnej wersji samodzielnie<ref>{{tweet|dinner|344164561701724160}}</ref>
 
** Konta Mojang używane do gry
  +
** Argumenty wiersza polecenia Javy
  +
** Folder gry
  +
** Różne obrazki profilu
 
* Launcher nie przechowuje haseł lokalnie. Zamiast tego używa "refresh token"
  +
* Automatyczne aktualizacje
 
* Możliwość aktualizowania bibliotek takich jak LWJGL
  +
* Możliwość gry offline (Pierwsze uruchomienie launchera wymaga połączenia z internetem)
  +
* 57 wariantów językowych
  +
* [[Crash|Crashe gry]] mogą być zgłaszane [[Mojang]]
  +
* Crashe gry są odnotowywane przez bazę danych dla informacji potrzebnych do usunięcia błędu
  +
* Ustawienia launchera
  +
* Przełączanie kont i wylogowywanie
  +
* Zmiana skórek w obrębie launchera
  +
* Pobieranie wersji
  +
* Przycisk pomocy
   
  +
=== Dawne wersje ===
Aktualnie interfajs launchera jest w języku angielskim. Użytkownicy nie mogą wybrać preferowanego języka.
 
  +
Launcher ma możliwość załadowania starych wersji gry [[Alpha]] oraz [[Beta]], kolejnych aktualizacji pełnej wersji i wersji rozwojowych. Możliwa jest także gra w 4 wersje [[Pre-classic]], 4 wersje [[Classic]] oraz jedną wersję [[Infdev]], które są zapisane pod nazwą "old-alpha version" (dawna wersja alpha).<ref>{{tweet|dinner|364762596387205120}}</ref>
  +
Niedostępna jest wersja gry [[Indev]].
  +
[[Plik:LauncherStareWersjeGry.png|225px|thumb|right|Okno ustawień z dostępnymi dawnymi wersjami gry]]
  +
Przełączanie wersji jest możliwe w zakładce "Opcje uruchamiania" dzięki przyciskowi "Wersje historyczne". Możliwe jest zastąpienie obecnej wersji w profilu inną wersją lub stworzenie nowego profilu z załadowaną konkretną aktualizacją.
   
  +
Dawne wersje mogą być jednak niestabilne. Mojang zaleca tworzenie osobnych katalogów z konkretnymi wersjami gier, aby zapobiec uszkodzeniu istniejących zapisów w wersjach nowszych bądź starszych.<ref>https://help.mojang.com/customer/portal/articles/1475923-changing-game-versions</ref>
== Użycie z wiersza poleceń ==
 
minecraft.jar (wszystkie systemy):
 
<blockquote>
 
<code><nowiki>java -cp minecraft.jar net.minecraft.LauncherFrame <nazwa użytkownika> <hasło> <serwer:port></nowiki></code>
 
</blockquote>
 
   
  +
=== Skórki ===
minecraft.exe (tylko Windows):
 
  +
Możliwa jest zmiana skórki poprzez launcher. Program do ładowania skórek graczy znajduje się w zakładce "Skórki" i oferuje możliwość wybrania konkretnej skórki o formacie <code>.png</code> z komputera. Istnieje także opcja przywrócenia skórki do wersji domyślnej lub wybrania między dwoma modelami gracza - klasycznym (Steve) a szczupłym (Alex).
<blockquote>
 
<code><nowiki>minecraft.exe <nazwa użytkownika> <hasło> <serwer:port></nowiki></code>
 
</blockquote>
 
   
  +
=== Profile ===
minecraft.jar (tylko Windows - bez okna CMD):
 
  +
Przy otwieraniu launchera po raz pierwszy, program tworzy profil z najnowszą wersją gry, który nie może zostać usunięty.
<blockquote>
 
  +
[[Plik:UstawieniaProfiluLauncher.png|300px|thumb|right|Ustawienia profilu.]]
<code><nowiki>javaw -cp minecraft.jar net.minecraft.LauncherFrame <nazwa użytkownika> <hasło> <serwer:port></nowiki></code>
 
  +
Możliwe jest dodanie innych profili gry do launchera poprzez zakładkę "Opcje uruchamiania" i przycisk "Dodaj nowy". Możliwe jest zmienianie obrazka profili spośród dostępnych domyślnie lub poprzez załadowanie własnego pliku .png o rozmiarach 128x128 pikseli z komputera. Profile oferują [[Minecraft Launcher#Dawne wersje|wybieranie konkretnych wersji]].
</blockquote>
 
   
  +
Dodane przez użytkownika profile mogą zostać usunięte.
Wraz z nową wersją launchera wydaną z Minecraft 1.2.3, nazwę użytkownika i hasło należy używać z prefiksem:
 
<blockquote><code><nowiki>
 
--username=<nazwa użytkownika> lub -u=<nazwa użytkownika>
 
--password=<hasło> lub -p=<hasło>
 
</nowiki></code></blockquote>
 
   
 
== Używanie wiersza poleceń ==
Jeśli używasz ''serwer:port'' to musi to być jako trzecia opcja. Jeśli nie jest używane wraz z nazwą użytkownika i hasłem, ich miejsce musi zostać zastąpione pustymi danymi.
 
 
MinecraftDev.jar (wszystkie systemy): <code>java -cp Minecraft.jar net.minecraft.bootstrap.Bootstrap <username> <server:port></code>.
   
  +
Od wersji Java [[1.6|1.6.1]] istnieją osobne komendy dla launchera. Mogą zostać wyświetlone przez uruchomienie pomocy - <code>java -jar Minecraft.jar -help</code>.
Opcja bez aktualizacji:
 
<blockquote><code><nowiki>
 
--noupdate
 
</nowiki></code></blockquote>
 
   
  +
Nowa wersja launchera zawiera wiersz poleceń do zmiany używanego folderu z <code>.minecraft</code> na jakikolwiek inny katalog wybrany przez użytkownika: <code>Minecraft_staging.exe --workDir "D:\Users\Administrator\AppData\Roaming\.minecraft"</code>. Jest to szczególnie pomocne dla użytkowników chcących przechowywać ich dane z katalogu <code>.minecraft</code> np. na dysku SSD. Parametr <code>--workDir</code> jest dostępny dla Windowsa, Linuksa oraz systemu macOS.
== Launcher 1.6 ==
 
[[File:Launcher Login.png|300px|thumb|Ekran logowania w wersji 1.1.1 launchera.]]
 
   
 
==Historia==
Nowa wersja launchera została opublikowana 18 kwietnia 2013 (wraz ze snapshotem 13w16a). Pozwala graczom wybierać wersję gry w którą chcą grać, pobiera wszystkie zasoby przed wystartowaniem gry oraz aktualizuje najnowsze dodatkowe biblioteki (ta funkcja wcześniej była niedostępna). Później launcher został bardziej rozbudowany. Wersja demo jest dostępna dla graczy non-premium po udanym zalogowaniu. Zamiast Play jest wtedy Play Demo. Launcher aktualizuje się sam.
 
 
{{Historia|alpha}}
  +
{{Historia||1.0.0|Pierwotna wersja launchera. Możliwe było wybranie ówczesnej wersji [[Alpha]] bądź wersji [[Infdev]].
  +
|Klient wymagał połączenia z internetem do pierwszego startu i do aktualizacji, ale oferował także możliwość gry offline.
  +
|Argumenty wiersza polecenia służą do uruchomienia gry. Używanie komendy <code>java -cp Minecraft.jar net.minecraft.LauncherFrame ''nazwa gracza'' ''hasło''</code> pozwala na logowanie bez dołączenia do serwera, podczas gdy komenda<code>java -cp minecraft.jar net.minecraft.LauncherFrame ''nazwa gracza'' ''hasło'' ''adres serwera'':''numer portu''</code> pozwala logującemu się na dołączanie do serwerów.}}
 
{{Historia||1.2.2|Zmieniono argumenty wiersza polecenia.}}
 
{{Historia|beta}}
  +
{{Historia||1.3|Wersja została zaktualizowana 21 lutego 2011.<ref>http://notch.tumblr.com/post/3428176687/server-downtime-and-a-new-launcher</ref> Techniczna wersja testowa została opublikowana przez [[Notch]]a 18 lutego 2011.<ref>{{tweet|notch|38621269331025921}}</ref>Dodano zdolność do automatycznego logowania do gry i/lub serwera poprzez argumenty wiersza poleceń.|Ulepszono system aktualizowania który aktualizuje zmienione pliki, pyta użytkownika o chęć aktualizacji, pozwala na logowanie HTTPS dla lepszego bezpieczeństwa i oferuje dodatki UI.
  +
|Dodano link do folderu instalującego grę dla szybkiego dostępu.
  +
|Dodano przycisk "Aktualizuj" pod oknem "Opcje".
  +
|Launcher zawierał też wewnętrzny plik "changelog" poprzez [http://mcupdate.tumblr.com/ Tumblr] nazwany ''MCUpdate'', i miał wsparcie dla wiersza polecenia.<ref>http://mcupdate.tumblr.com/post/3427294253/welcome-to-the-new-minecraft-launcher</ref>|Nowe logo gry.|Dodano linki do oficjalnych stron, stron społeczności, a także do strony Mojang i Twittera.}}
 
{{Historia|w}}
  +
{{Historia||1.2.1|Domyślnie wybierane są 64-bitowe instalcje Java dla użytkowników Max OS X.<ref>http://www.mojang.com/2012/03/minecraft-1-2-is-out/</ref>}}
  +
{{Historia||1.3.2|Dodano możliwość załadowania trybu demo dla graczy non-premium.}}
  +
{{Historia||1.6.1|snap=13w16a|Dodano nową wersję launchera. Patrz historia wersji launchera.}}
 
{{Historia|foot}}
  +
== Historia wersji ==
  +
{{/Historia wersji}}
   
=== Funkcje ===
+
== Galeria ==
  +
<gallery>
* Posiadanie nieskończonej ilości profili. Każdy profil może być edytowany:
 
  +
Plik:AlphaLauncher.png|Pierwsza wersja wyglądu interfejsu launchera (Alpha).
** Zmiana wersji gry. Launcher posiada możliwość pobrania z serwera developerskich wersji oraz oficjalnych starych wersji. Jest również możliwość dodania manualnie starszej wersji.<ref>https://twitter.com/dinnerbone/status/344164561701724160</ref>
 
  +
Plik:BetaLauncher1.png|Druga wersja wyglądu interfejsu launchera (z widocznym starym logiem Minecraft).
** Konta Mojang używane do logowania
 
  +
Plik:LauncherBeta2.png|Trzecia wersja wyglądu interfejsu launchera.
** Linia argumentów języka java (np. zwiększenie ilości przeznaczanej pamięci na grę)
 
  +
Plik:Launcher-1.6.png|Czwarta wersja wyglądu interfejsu launchera (od wersji 1.6).
** Foldery gry (gdzie pliki gry są zapisywane na dysku)
 
  +
Plik:Minecraft_Launcher_wersja5.png|Piąta wersja wyglądu interfejsu launchera.
* Launcher nie zapisuje hasła na komputerze. Zamiast tego, używa 'odświeżania tokenu'.
 
  +
Plik:Minecraft Launcher.png|Aktualna wersja wyglądu interfejsu launchera.
* Launcher automatycznie się aktualizuje.
 
  +
Plik:LauncherOffline.png|Interfejs launchera w trybie offline.
* Możliwość aktualizacji bibliotek, takich jak [[LWJGL]].
 
  +
Plik:IkonyProfilu.png|Dostępne ikony możliwe do wybrania dla konkretnych profili graczy.
* Tryb offline. (Za pierwszym razem launcher potrzebuje połączania internetowego w celu pobrania wymaganych zasobów gry)
 
  +
Plik:Launcher shrug emoji.png|[[Easter Eggi|Easter Egg]] z emoji "shrug" w lewym górnym rogu piątej wersji launchera.
* Aktualnie dostępny tylko w języku angielskim.
 
  +
</gallery>
* Wszystkie crashe (błędy krytyczne, po których gra jest zamykana) gry są raportowane do Mojang, dzięki programowi do zgłaszania błędów "[[Hopper]]".
 
* Crashe są teraz przeszukiwane w bazie danych w celu wyświetlenia informacji jak naprawić dany błąd.
 
   
=== Wehikuł czasu ===
+
== Ciekawostki ==
  +
* Czasami w lewym górnym rogu okna launchera, w pobliżu wizerunku twarzy [[Creeper]]a pojawia się wizerunek memu ¯\_(ツ)_/¯ (shrug).
[[File:HowToAllowOldVersions.png|300px|thumb|Launcher umożliwia wybranie dowolnej wersji gry (włącznie z wersjami Alpha i Beta).]]
 
  +
* Jeżeli kursor wskazuje przycisk "Graj" przez wystarczająco długi czas, w prawej części okna launchera pojawi się losowy [[mob]].
   
  +
{{przypisy}}
1 sierpnia 2013 roku, launcher ''Minecrafta'' został zaktualizowany. Aktualizacja wprowadziła możliwość zagrania w stare wersje [[Alpha]] oraz [[Beta]]. Aktualnie dostępnymi do gry są wersje Alpha, Beta i wersje od 1.0.0 do {{v}}. Wersje [[Classic]], [[Indev]] oraz [[Infdev]] są oznaczone jako "old-alpha version".<ref>{{tweet|dinner|364762596387205120}}</ref>
 
   
  +
== Zobacz też ==
Aby włączyć opcję grania na starych wersjach wystarczy kliknąć w "Edit Profile" lub stworzyć nowy profil (zalecane). W sekcji "Version Selection" zaznaczyć "Allow use of old Alpha/Beta minecraft versions". Te wybory będzie trzeba potwierdzić w oknie, które wyskoczy. Następnie należy wybrać wersję ''Minecrafta'' z rozwijanej listy "Use version" i zapisać profil. Po kliknięciu "Play" zostanie pobrana i uruchomiona wybrana wersja gry.
 
  +
* [[Programy i edytory]]
 
Jednakże stare wersje mogą być bardzo niestabilne. Wszelkie błędy, zawieszanie się, brakujące elementy i inne usterki nie zostaną nigdy poprawione w tych wersjach. Mojang mocno zaleca, aby grać na tych wersjach w oddzielnych katalogach, aby uniknąć problemów z innymi zapisami światów.
 
 
=== Użycie z wiersza poleceń ===
 
MinecraftDev.jar (wszystkie systemy):
 
<blockquote>
 
<code><nowiki>java -cp Minecraft.jar net.minecraft.bootstrap.Bootstrap <nazwa użytkownika> <serwer:port></nowiki></code>
 
</blockquote>
 
 
Wersja 1.6 launchera wprowadziła kilka nowych poleceń. Aby je wyświetlić, należy wpisać:
 
<blockquote>
 
<code><nowiki>java -jar Minecraft.jar -help</nowiki></code>
 
</blockquote>
 
 
== Historia ==
 
{{Historia|a}}
 
{{Historia||1.0.0|Pierwsze wydanie. Użytkownicy mogą używać wyłącznie wersji infdev.|Klient wymaga połączenia z Internetem przy pierwszym uruchomieniu oraz do aktualizacji, ale po tym gra może działać w trybie offline.}}
 
{{Historia||1.2.2|Zmiana argumentu wiersza poleceń.}}
 
{{Historia|b}}
 
{{Historia||1.3|Dodano oficjalne linki oraz link do twittera.|Dodano komendę która obsługuje argument liniowy.}}
 
{{Historia|r}}
 
{{Historia||1.1|Dodano możliwość automatycznego logowania do gry i/lub serwera argumenty wiersza poleceń.|Dodano inteligentniejszy system aktualizacji, zmienia pliki, prosi użytkownika o aktualizację używa loginów HTTPS do bezpieczniejszego połączenia oraz oferuje ogólne ulepszenia interfejsu użytkownika. Sneak Technical Preview został opublikowany przez Notcha w dniu 18 lutego 2011 r.
 
|Link do pliku instalacyjnego''Minecraft'' ma łatwy dostęp.
 
|Dodano przycisk ''Force Update'' pod przyciskiem ''Options''.}}
 
{{Historia||1.2.1|Poprawiono wybór pobrania 64 bitowego minecrafta dla użytkowników MacOS X.}}
 
{{Historia||1.3.2|Dodano możliwość do uruchomienia demo dla użytkowników którzy nie zakupili oryginalnego Minecrafta.}}
 
{{Historia||1.6.1|snap=13w16a|Stworzono nowy launcher.}}
 
{{Historia|foot}}
 
 
{{Przypisy}}
 
   
 
{{minecraft}}
 
{{minecraft}}
   
  +
[[cs:Spouštěč Minecraftu]]
[[Kategoria:Rozgrywka]]
 
 
 
[[de:Minecraft Launcher]]
 
[[de:Minecraft Launcher]]
  +
[[el:Minecraft launcher]]
 
[[en:Minecraft launcher]]
 
[[en:Minecraft launcher]]
 
[[es:Ejecutable de Minecraft]]
 
[[es:Ejecutable de Minecraft]]
 
[[fr:Launcher]]
 
[[fr:Launcher]]
  +
[[it:Launcher di Minecraft]]
 
[[ja:Minecraftランチャー]]
 
[[ja:Minecraftランチャー]]
  +
[[ko:Java Edition 런처]]
 
[[nl:Minecraft launcher]]
 
[[nl:Minecraft launcher]]
[[pt-br:Minecraft launcher]]
+
[[pt:Minecraft launcher]]
 
[[ru:Лаунчер]]
 
[[ru:Лаунчер]]
  +
[[tr:Minecraft launcher]]
[[zh:启动器]]
 
  +
[[uk:Лаунчер]]
 
[[zh:Minecraft启动器]]

Wersja z 17:46, 8 sty 2021

Arrow-right
Zasugerowano, aby ten artykuł został przeniesiony na Minecraft Launcher. Dyskusja
Powód: Poprawna nazwa
Minecraft Launcher

Interfejs launchera gry.

Information icon
Ten element dotyczy wyłącznie Java Edition.

Launcher gry Minecraft służy do pobierania i otwierania klienta gry. Launcher jest używany tylko przez wersję Java Edition.

Launcher może pobierać główne paczki plików gry, wraz z minecraft.jar, który zawiera główny kod i zawartość gry, włącznie z teksturami i LWJGL. Ma również funkcję prostego i wygodnego narzędzia do logowania do gry. Możliwe jest też wybranie konkretnej wersji; dostępne są niemalże wszystkie wersje ze wszystkich etapów rozwoju gry, jedynymi niezawartymi w launcherze są Classic Survival Test, Indev, Minecraft 2.0 oraz wszystkie wersje Beta 1.9. Obecny launcher w trybie online wyświetla również aktualności dotyczące gry.

Launcher jest aktualizowany automatycznie.

Uruchamianie

LauncherLogin

Okno logowania bez zalogowanych wcześniej użytkowników.

Zawsze po uruchomieniu launcher sprawdza folder z plikami gry o nazwie .minecraft w celu znalezienia pliku "launcher_profiles.json". Jeżeli plik o takiej nazwie nie istnieje lub gracz nie jest zalogowany w launcherze, użytkownik musi zalogować się oficjalnym kontem gry, inaczej wyświetlana będzie propozycja gry w trybie Demo i/lub zakupu gry.

Podczas logowania launcher weryfikuje poprzez internet wprowadzone dane. Poprawne dane zostają wprowadzone do pliku "launcher_profiles.json". Jeśli launcher nie ma możliwości połączenia z internetem w celu weryfikacji, a w wyżej wymienionym pliku są już zweryfikowane profile gracza, launcher wyświetla propozycję gry offline. Gdy połączenie z internetem jest możliwe, launcher będzie wczytywał dane wprowadzone w zakładce opcji uruchamiania i załaduje grę poprzez plik minecraft.jar wraz ze wszystkimi informacjami zawartymi w folderze Assets.

Obecnie launcher gry zawiera 57 wariantów językowych.

Zawartość

Launcher

  • Obsługuje wiele różnych profili gracza (zawartych w "launcher_profiles.json"), z których każdy może kontrolować:
    • Wersje gry, wraz z wersjami rozwojowymi i dawnymi aktualizacjami. Możliwe jest też dodanie dawnej/własnej wersji samodzielnie[1]
    • Konta Mojang używane do gry
    • Argumenty wiersza polecenia Javy
    • Folder gry
    • Różne obrazki profilu
  • Launcher nie przechowuje haseł lokalnie. Zamiast tego używa "refresh token"
  • Automatyczne aktualizacje
  • Możliwość aktualizowania bibliotek takich jak LWJGL
  • Możliwość gry offline (Pierwsze uruchomienie launchera wymaga połączenia z internetem)
  • 57 wariantów językowych
  • Crashe gry mogą być zgłaszane Mojang
  • Crashe gry są odnotowywane przez bazę danych dla informacji potrzebnych do usunięcia błędu
  • Ustawienia launchera
  • Przełączanie kont i wylogowywanie
  • Zmiana skórek w obrębie launchera
  • Pobieranie wersji
  • Przycisk pomocy

Dawne wersje

Launcher ma możliwość załadowania starych wersji gry Alpha oraz Beta, kolejnych aktualizacji pełnej wersji i wersji rozwojowych. Możliwa jest także gra w 4 wersje Pre-classic, 4 wersje Classic oraz jedną wersję Infdev, które są zapisane pod nazwą "old-alpha version" (dawna wersja alpha).[2] Niedostępna jest wersja gry Indev.

LauncherStareWersjeGry

Okno ustawień z dostępnymi dawnymi wersjami gry

Przełączanie wersji jest możliwe w zakładce "Opcje uruchamiania" dzięki przyciskowi "Wersje historyczne". Możliwe jest zastąpienie obecnej wersji w profilu inną wersją lub stworzenie nowego profilu z załadowaną konkretną aktualizacją.

Dawne wersje mogą być jednak niestabilne. Mojang zaleca tworzenie osobnych katalogów z konkretnymi wersjami gier, aby zapobiec uszkodzeniu istniejących zapisów w wersjach nowszych bądź starszych.[3]

Skórki

Możliwa jest zmiana skórki poprzez launcher. Program do ładowania skórek graczy znajduje się w zakładce "Skórki" i oferuje możliwość wybrania konkretnej skórki o formacie .png z komputera. Istnieje także opcja przywrócenia skórki do wersji domyślnej lub wybrania między dwoma modelami gracza - klasycznym (Steve) a szczupłym (Alex).

Profile

Przy otwieraniu launchera po raz pierwszy, program tworzy profil z najnowszą wersją gry, który nie może zostać usunięty.

UstawieniaProfiluLauncher

Ustawienia profilu.

Możliwe jest dodanie innych profili gry do launchera poprzez zakładkę "Opcje uruchamiania" i przycisk "Dodaj nowy". Możliwe jest zmienianie obrazka profili spośród dostępnych domyślnie lub poprzez załadowanie własnego pliku .png o rozmiarach 128x128 pikseli z komputera. Profile oferują wybieranie konkretnych wersji.

Dodane przez użytkownika profile mogą zostać usunięte.

Używanie wiersza poleceń

MinecraftDev.jar (wszystkie systemy): java -cp Minecraft.jar net.minecraft.bootstrap.Bootstrap <username> <server:port>.

Od wersji Java 1.6.1 istnieją osobne komendy dla launchera. Mogą zostać wyświetlone przez uruchomienie pomocy - java -jar Minecraft.jar -help.

Nowa wersja launchera zawiera wiersz poleceń do zmiany używanego folderu z .minecraft na jakikolwiek inny katalog wybrany przez użytkownika: Minecraft_staging.exe --workDir "D:\Users\Administrator\AppData\Roaming\.minecraft". Jest to szczególnie pomocne dla użytkowników chcących przechowywać ich dane z katalogu .minecraft np. na dysku SSD. Parametr --workDir jest dostępny dla Windowsa, Linuksa oraz systemu macOS.

Historia

Alpha
1.0.0Pierwotna wersja launchera. Możliwe było wybranie ówczesnej wersji Alpha bądź wersji Infdev.
Klient wymagał połączenia z internetem do pierwszego startu i do aktualizacji, ale oferował także możliwość gry offline.
Argumenty wiersza polecenia służą do uruchomienia gry. Używanie komendy java -cp Minecraft.jar net.minecraft.LauncherFrame nazwa gracza hasło pozwala na logowanie bez dołączenia do serwera, podczas gdy komendajava -cp minecraft.jar net.minecraft.LauncherFrame nazwa gracza hasło adres serwera:numer portu pozwala logującemu się na dołączanie do serwerów.
1.2.2Zmieniono argumenty wiersza polecenia.
Beta
1.3Wersja została zaktualizowana 21 lutego 2011.[5] Techniczna wersja testowa została opublikowana przez Notcha 18 lutego 2011.[6]Dodano zdolność do automatycznego logowania do gry i/lub serwera poprzez argumenty wiersza poleceń.
Ulepszono system aktualizowania który aktualizuje zmienione pliki, pyta użytkownika o chęć aktualizacji, pozwala na logowanie HTTPS dla lepszego bezpieczeństwa i oferuje dodatki UI.
Dodano link do folderu instalującego grę dla szybkiego dostępu.
Dodano przycisk "Aktualizuj" pod oknem "Opcje".
Launcher zawierał też wewnętrzny plik "changelog" poprzez Tumblr nazwany MCUpdate, i miał wsparcie dla wiersza polecenia.[4]
Nowe logo gry.
Dodano linki do oficjalnych stron, stron społeczności, a także do strony Mojang i Twittera.
Pełna wersja
1.2.1Domyślnie wybierane są 64-bitowe instalcje Java dla użytkowników Max OS X.[7]
1.3.2Dodano możliwość załadowania trybu demo dla graczy non-premium.
1.6.113w16aDodano nową wersję launchera. Patrz historia wersji launchera.

Historia wersji

Wersja launchera Data wydania Podsumowanie zmian
2.0.1051 (Windows) 8 maja 2018 Nieznane
2.0.1049 (Windows) 8 maja 2018 Nieznane
1.6.89-j 8 maja 2018 Nieznane
1.6.84-j 26 października 2017 Nieznane
2.0.1007-stage (macOS) 25 października 2017 Nieznane
2.0.1006-stage (Windows) 25 października 2017 Nieznane
2.0.1005 (Linux) 25 października 2017
  • Blokowanie wsparcia dla argumentów zamiast ciągu szablonu w minecraftArgumments w wersji JSON.
2.0.1004 (macOS) 25 października 2017
  • Blokowanie wsparcia dla argumentów zamiast ciągu szablonu w minecraftArgumments w wersji JSON.
2.0.1003 25 października
  • Naprawiono ładowanie wersji z dodanymi modyfikacjami.
2.0.995 25 października 2017
  • Blokowanie wsparcia dla argumentów zamiast ciągu szablonu w minecraftArgumments w wersji JSON.
2.0.934 13 czerwca 2017 Nieznane
2.0.895 30 maja 2017
  • Nowe tłumaczenia i poprawy błędów przy ładowaniu gry.
2.0.847 10 kwietnia 2017 Nieznane
2.0.834-stage (macOS) 10 marca 2017 Nieznane
2.0.833-stage 10 marca 2017 Nieznane
2.0.806 9 lutego 2017 Nieznane
2.0.774-stage 8 lutego 2017 Nieznane
2.0.760-stage 3 lutego 2017 Nieznane
2.0.757-stage 3 lutego 2017 Nieznane
2.0.726-stage 1 lutego 2017
  • Naprawiono błędy pobierania nowych wersji launchera.
2.0.710-stage 31 stycznia 2017
  • Naprawiono błędy z modyfikacjami.
2.0.700-stage 31 stycznia 2017 Nieznane
1.6.76 30 stycznia 2017 Nieznane
2.0.673-stage 27 stycznia 2017 Nieznane
1.6.73 26 stycznia 2017 Nieznane
2.0.663-stage 25 stycznia 2017
  • Usunięto okna zabezpieczeń na systemach Mac.
2.0.581-stage 18 stycznia 2017
  • Teraz zakładka informacji o wersji launchera jest dostępna na systemach Linux.
2.0.580-stage (macOS) 18 stycznia 2017
  • Dodano zakładkę informacji o wersji launchera.
2.0.511-stage (macOS) 3 stycznia 2017
  • Zmieniono domyślną czcionkę z Minecraft na Segoe UI.
2.0.510-stage 3 stycznia 2017
  • Zmieniono domyślną czcionkę z Minecraft na Segoe UI.
  • Naprawiono błąd launchera przy rozdzielczości okna 2304×1202 pikseli.
2.0.497-stage 29 grudnia 2016
  • Dodano nowe wersje językowe.
2.0.490-stage 27 grudnia 2016 Nieznane
2.0.465-stage (macOS) 8 grudnia 2016 Nieznane
2.0.464-stage 8 grudnia 2016 Nieznane
2.0.455-stage 7 grudnia 2016 Nieznane
2.0.447-stage 6 grudnia 2016
  • Naprawiono błąd z ładowaniem pliku minecraft.jar.
2.0.429-stage 1 grudnia 2016 Nieznane
2.0.425-stage 30 listopada 2016 Nieznane
2.0.24-stage 29 listopada 2016 Nieznane
2.0.414-stage 28 listopada 2016
  • Naprawiono błąd z ładowaniem się launchera[8]
2.0.387-stage 25 listopada 2016
  • Dodano opcje języka
1.6.70 17 listopada 2016 Nieznane
2.0.320-stage 4 listopada 2016 Nieznane
2.0.282-stage 2 listopada 2016[9]
  • Launcher może być teraz otwarty nawet gdy gra jest uruchomiona.
  • Teraz może przywracać profile z pliku "launcher_profiles.json".
  • Opcje launchera są teraz mniejsze.
  • Przycisk dodania nowej opcji uruchamiania jest teraz na górze listy.
  • "Pozostaw launcher otwarty" i "Pokaż konsolę gry" są teraz osobnymi opcjami.
  • Naprawiono 8 błędów.
    • Naprawiono uruchamianie modyfikacji.
    • Naprawiono rozdzielczość launchera
    • Poprawiono błąd, w którym w konsoli gry pojawia się informacja o błędzie, nawet jeśli takowy nie nastąpił
    • Klawisz Del nie usuwa już linii
    • Klawisz Tab ⇆ nie powoduje błędów wyświetlania informacji o grze
    • Naprawiono crash powodujący zamykanie się launchera.
    • Kliknięcie na tekst informacji o wersji nie zaznacza już całego tekstu.
1.6.69 26 października 2016 Nieznane
2.0.164-stage[10] 26 października 2016
  • Dodano nowy launcher testowy dla systemów Mac i Windows
  • Uruchamia nową aplikację niezależną od Javy
  • Nowy wygląd interfejsu
1.6.66 24 października 2016
1.6.61 3 marca 2016
  • Ocenzurowano wyświetlanie numeru sesji gry.
1.6.59 25 lutego 2016 Nieznane
1.6.57 24 lutego 2016 Nieznane
1.6.51 4 lutego 2016 Nieznane
1.6.48 9 października 2015 Nieznane
1.6.44 11 września 2015
  • Dodano informacje na temat nowego instalatora na system OS X.
1.6.39 8 września 2015
  • Poprawiono okno zamykającego się launchera.
  • Poprawiono okno zamykanej zakładki "Edytuj profil".
  • Inne drobne zmiany.
1.6.19 24 lipca 2015
  • Launcher obsługuje teraz Windows 10 Edition.
  • Dodano nowy argument -winTen.
1.6.13 1 lipca 2015
  • Launcher tworzy teraz folder "server-resource-packs" w głównym katalogu Minecrafta.
1.6.11 30 stycznia 2015
  • Instalator używa teraz Javy 8[11].
  • Poprawki błędów:
    • Nieznany wydawca, brakuje podpisu cyfrowego;
    • Launcher nie otwiera się.
1.6.5 18 grudnia 2014
  • Test launchera:
    • Launcher Log odnotowuje "proxy".
  • Naprawiono "Nieznany błąd" podczas uruchamiania Minecraft.msi.
1.6.3 17 grudnia 2014
1.5.5 16 grudnia 2014
  • Test launchera.
1.5.4 12 grudnia 2014
  • Test launchera[13]:
    • Używa teraz lokalnego launchera przez Java Runtime zamiast systemu Java.
1.5.3 1 września 2014 Poprawki błędów.
1.5.2 19 sierpnia 2014
  • Gdy gracz uruchomi launcher ponownie jako zalogowany, program nie wymaga ponownego logowania.
1.5.1 29 lipca 2014
  • Poprawki błędów.
1.5 28 lipca 2014
  • Zakładka Development Console została przemianowana na Launcher Log.
  • Teraz gracz może jednocześnie wielokrotnie uruchomić Minecrafta, używając kont różnych użytkowników.
  • Przycisk Play przemianowano na Already Playing... if Minecraft.
  • Nowa zakładka Game Output (TwójNick) pojawia się po uruchomieniu gry.
1.4.7 25 lipca 2014 Nieznane
1.4.6 25 lipca 2014
  • Dodano nowe zakładki w "Edytorze Profilów" (?).
1.4.5 25 lipca 2014
  • Dodano zakładkę "Switch users" do przełączania się użytkowników.
  • Nieudana próba naprawienia błędu.
1.4.4 19 maja 2014
  • Nieudana próba naprawienia błędu.
  • Naprawiono inny błąd.
1.4.2 2 maja 2014
  • Usunięto zakładkę "Local Version Editor".
  • Naprawiono błąd.
1.3.11 12 marca 2014
  • Zakładka Update Notes wykorzystuje JavaFX.
  • Profile są teraz ustawione w kolejności alfabetycznej.
1.3.10 13 lutego 2014
  • Biblioteki (libraries) używają teraz SHA-1 do walidacji.
1.3.9 24 stycznia 2014
  • Zaktualizowano linki bug trackerów.
1.3.8 8 stycznia 2014
  • Dodano link "Why can I only play demo?" do gry demo pod przyciskiem "Play demo".

Ten link znajduje się tutaj.

1.3.7 12 grudnia 2013 Nieznane
1.3.6 5 grudnia 2013 Nieznane
1.3.5 4 grudnia 2013
  • Poprawiony folder "assets" dla nowego "Assets Managment System".
1.3.4 26 listopada 2013
  • Szybsze pobieranie niektórych większych plików.
1.3.3 20 listopada 2013
  • Możliwość połączenia kont Mojang i Twitch.
1.3.2 18 listopada 2013
  • Dodano zabrany czas do zakończenia prac.
  • Przyspieszono pobieranie zasobów.
1.3.1 29 października 2013
  • Zwiększono szybkość.
  • Podstawowy tekst tylko do odczytu znajduje się w tabelce wersji.
  • Różne poprawki i porządki.
1.2.8 25 października 2013 Nieznane
1.2.7 18 października 2013
  • Dodano możliwość otwarcia plików gry na ekranie logowania.
1.2.6 17 października 2013 Nieznane
1.2.5 23 września 2013
  • Konsola programisty nie jest już wyświetlana po kliknięciu "Play".
1.2.4 19 września 2013 Nieznane
1.2.3 12 września 2013
  • Od teraz można się zalogować wszędzie przy użyciu launchera Minecraft.
1.2.2 3 września 2013
  • Naprawiono bug, który przedłużał ładowanie się plików.
1.2.1 6 sierpnia 2013
1.2.1 6 sierpnia 2013
1.2.1 2 sierpnia 2013
  • Dodano ostrzeżenie na temat używania wersji Beta, Alpha, i snapshotów.
1.2 1 sierpnia 2013
  • Dodano "Maszynę czasu" do przeniesienia się do wersji Beta:
    • Opcja dla Alpha też została dodana, ale jest niedostępna.
  • Pozwala graczom na przeniesienie się do wersji 1.2.5-1.4.7.
1.1.4 31 lipca 2013
  • Trochę aktualizacji tekstu.
1.1.3 27 lipca 2013
  • Naprawiono niską wydajność na chipsetach Intel HDXXXX.
1.1.2 22 lipca 2013 Nieznane
1.1.1 19 lipca 2013
  • Nowy wygląd launchera i ekranu logowania.
  • Launcher automatycznie się wyłącza po uruchomieniu gry.
1.0.10 12 lipca 2013
  • Dalsze wsparcie dla Hoppera:
    • Awarie klienta mogą być upublicznione:
      • Nie jest jeszcze w pełni gotowy.
    • Profile moją opcję wyłączenia wsparcia dla Hoppera;
    • Raportowanie bezpośrednio do śledzenia błędów jest dozwolone tylko wtedy,gdy Hopper jest wyłączony lub launcher nie może połączyć się z nim:
      • Hopper nie wysyła raportu o crashu kiedy są wgrane modyfikacje.
1.0.9 10 lipca 2013
  • Dodano wsparcie dla nowego systemu raportu awarii - Hopper:
    • Każdy crash clienta będzie zgłoszony do pliku crash report.
1.0.8 OS X (Re-upload) 9 lipca 2013
  • Naprawiono launcher mający problem z uruchomieniem gry na wersji 1.6.2 na OS X 10.5.8.
1.0.8 8 lipca 2013
1.0.8 2 lipca 2013
  • Launcher ma teraz ikonę o wysokiej rozdzielczości.
  • Użytkownicy OS X 10.5.8 mieli wyłączony Minecraft 1.6.1 do czasu poprawy LWJGL, jednak pozostało to bez wpływu na wersję 1.5.2.
1.0.7 2 lipca 2013
  • Dodano możliwość wyłączenia automatycznego logowana.
1.0.6 1 lipca 2013
  • Poprawki:
    • GUI nie mieściło się w początkowym oknie;
    • Przycisk "Play" nie działaj w klatce @ Linux;
    • Tekst nie mieścił sie w GUI;
    • Launcher ma ograniczone efekty wizualne, nie można wybrać wersji - nie ma dostępu do zakładek;
    • Nieprawidłowa wersja w launcherze w systemie OS X;
    • Nie widać opcji, żeby zmienić ilość przeznaczonej pamięci RAM w "Edit profile".
1.0.5 1 lipca 2013
  • Dodano ustawienie "snapshot" w edytorze profilu, włączanie/wyłączanie snapshotów.
  • "Minecraft.exe" (launcher) został podpisany cyfrowo.
1.0.4 28 czerwca 2013
  • Dodano "Ustawienie rozdzielczości" w edytorze profilu.
1.0.3 27 czerwca 2013
  • Poprawki:
    • Pełna wersja mogła być używana bez zakupionego konta;
    • Launcher dawał złą wiadomość, kiedy wpisano nick zamiast e-maila.
1.0.2 27 czerwca 2013 Nieznane
1.0.1 26 czerwca 2013
  • Uwierzytelnienie Yggdrasil ponownie wdrożone:
    • Naprawiono bug – Migracja konta - Brak możliwości zalogowania się na wersji pre-release 1.6.1 na wersji launchera 1.0.1.
1.0.0 26 czerwca 2013
  • Wyłączono Yggdrasil ze względu na błąd logowania.
1.0.1 26 czerwca 2013
  • Uruchomiono Yggdrasil - nowy system logowania:
    • Lepsza ochrona i o wiele lepsza wielofunkcyjność.
1.0 25 czerwca 2013 Nieznane
0.9.5 18 czerwca 2013 Nieznane
0.9.4 18 czerwca 2013
  • Dodano przyciski "New Profile" i "Edit Profile" do panelu wyboru profilu.
0.9.3 14 czerwca 2013 Nieznane
0.9.2 13 czerwca 2013 Nieznane
0.9.1 10 czerwca 2013 Nieznane
0.9 10 czerwca 2013
  • Teraz wlicza edytor profilu:
    • Wersja może zostać wybrana przez dwukrotne jej naciśnięcie.
  • Zmiany w miejscu wyboru wersji.
0.8.3 7 czerwca 2013 Nieznane
0.8.2 27 maja 2013 Nieznane
0.8.1 21 maja 2013
  • Okno klienta używa ikony stołu rzemieślniczego w oknie głównym jeżeli wybrano nieoficjalną wersję. Okno launchera nadal używa ikony Bloku trawy:
    • Wybieranie wydanych wersji na systemie Windows sprawia, że wyświetlana jest ikona Javy.
0.8 20 maja 2013 Nieznane
0.7.2 15 maja 2013 Nieznane
0.7 13 maja 2013 Nieznane
0.7.1 4 maja 2013 Nieznane
0.7 2 maja 2013 Nieznane
0.6 25 kwietnia 2013 Nieznane
0.5 23 kwietnia 2013
  • Dodano wersję 1.5.1 do listy wersji w launcherze.
0.4 23 kwietnia 2013
  • Ponownie włączono raportowanie awarii.
0.3 22 kwietnia 2013
  • Dodano Local Version Editor (NYI) do launchera.
  • Dodano okno do sprawdzania aktualnego stanu serwera.
  • Małe poprawki.
0.2 19 kwietnia 2013
  • Dodano Development Console do launchera.
  • Poprawiono problemy z uruchamianiem gry.
0.1 18 kwietnia 2013
  • Struktura folderu .minecraft została zmieniana:
    • Folder "assets" magazynuje paczki językowe i dźwiękowe:
      • Wszystkie płyty muzyczne od teraz używają rozszerzenia ".ogg" zamiast ".mus".
    • Folder "library" przechowuje paczki Java takie jak "LWJGL" i "jinput.jar";
    • Folder "versions" zawiera pliki "versions.json" (meta data), a foldery przechowują "minecraft.jar" dla każdej wersji (ale nazwa tego jest tak sama jak ta. np. for 13w16a, "versions/13w16a/13w16a.jar").


Galeria

Ciekawostki

  • Czasami w lewym górnym rogu okna launchera, w pobliżu wizerunku twarzy Creepera pojawia się wizerunek memu ¯\_(ツ)_/¯ (shrug).
  • Jeżeli kursor wskazuje przycisk "Graj" przez wystarczająco długi czas, w prawej części okna launchera pojawi się losowy mob.


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.

Zobacz też