Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Modyfikacje/BuildCraft/Pump

Z Minecraft Wiki Polska
< Modyfikacje‎ | BuildCraft
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pump (pl. Pompa) jest maszyną służącą do pobierania cieczy z bloków. Musi być zasilona silnikami i podłączona do zbiornika lub rury wodoodpornej, aby pobrana ciecz mogła płynąć dalej. Pobraną ciecz najlepiej przetransportować do zbiorników.

Wytwarzanie[edytuj | edytuj kod]

W najnowszej wersji[edytuj | edytuj kod]

Składniki Wejście » Wyjście
Sztabka żelaza,

Redstone,

Wiadro,

Żelazny tryb,

Zbiornik


Pył czerwonego kamienia
Grid layout Arrow (small).png Pompa (BuildCraft)

Żelazny tryb (BuildCraft)
Zbiornik (BuildCraft)
Zbiornik (BuildCraft)

W starszych wersjach[edytuj | edytuj kod]

Składniki Wejście » Wyjście
Mining Well,

Zbiornik
Grid layout Arrow (small).png Pompa

Zbiornik

Mining Well

Wytwarzanie zbiorników

Składniki Wejście » Wyjście
SzkłoGrid layout Arrow (small).png Zbiornik (BuildCraft)


Wytwarzanie żelaznego trybu: w artykule Mining Well.

Działanie[edytuj | edytuj kod]

Pompa zużywa 10 MJ energii na każdy m3 (równowartość jednego wiadra) pobranej cieczy. Jest w stanie pobrać maksymalnie 20 wiader cieczy na sekundę przy zużyciu energii 200 MJ/s. By uzyskać taką wydajność pompy, konieczne jest podłączenie do niej dwóch silników o spalaniu wewnętrznym opalanych paliwem rafinowanym (o mocy 120 MJ/s każda). Ze względu na to, że 4 złote rury wodoodporne mogą łącznie przetransportować co najwyżej 6,4 wiadra cieczy na sekundę, maksymalna wydajność pompy może być wykorzystana tylko poprzez podłączenie jej bezpośrednio do pionowo nadbudowanego zbiornika.

10 silników redstone lub jeden silnik Stirlinga wypełnia 1 odcinek kamiennej rury wodoodpornej na obrót, a silnik o spalaniu wewnętrznym - 1 odcinek złotej rury wodoodpornej na obrót. Pompa może pracować na 4 silnikach Stirlinga, na 2 silnikach o spalaniu wewn. opalanych ropą lub na 1 silniku o spalaniu wewn. opalanym paliwem rafinowanym bez ryzyka eksplozji.

Ciecze inne niż woda są nieodnawialne, w związku z tym po ich wypompowaniu są zastępowane powietrzem. Jednak możliwe jest pompowanie nieskończonej ilości wody. W tym celu należy ustawić pompę tuż powyżej środka zbiornika wody o wymiarach 3 na 3 bloki oraz o głębokości jednego bloku.

Jeśli w zakresie pompowania jest więcej niż jedna ciecz, należy wszystkie rodzaje cieczy rozdzielić od siebie, by zagwarantować pobór tylko jednej cieczy przez pompę.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]