Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę potrzebnych zmian oraz artykułów do rozszerzenia.

Mroczny szkielet

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grid Kompas.png
Ten artykuł dotyczy mrocznego szkieleta. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.
Mroczny szkielet
Wither Skeleton.png
Punkty życia

20 (Heart.png × 10)

Siła ataku

Łatwy: 5 (Heart.pngHeart.pngHalf Heart.png)
Normalny: 9 (Heart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHalf Heart.png)
Trudny/Hardcore: 13 (Heart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHalf Heart.png)

Odradzanie

Forteca Netheru (poziom światła 7 lub niższy)

Od

12w36a

Upuszcza

Grid Węgiel.png Węgiel (0-1)
Grid Kość.png Kość (0-2)

Rzadko upuszcza

Grid Kamienny miecz.png Kamienny miecz
BlockCSS new.png Czaszka

Doświadczenie

5

Mroczny szkielet (ang. Wither Skeleton) – agresywny mob. Jest to odpowiednik szkieletów w Netherze, jednak w odróżnieniu od nich mają kamienny miecz i prawie 3 bloki wysokości. Spawnują się one w fortecach Netheru. Może on zatruć gracza efektem obumierania, co można poznać po zaciemnionym pasku zdrowia i ciągłym traceniu życia. Zabity mob może upuścić węgiel i kości, a bardzo rzadko kamienny miecz i swoją czaszkę. Czaszki są kluczowym elementem do przywołania bossa jakim jest Wither. Czarne szkielety jak wszystkie moby z Netheru są odporne na lawę i ogień a także na światło dzienne. Moby te mogą również sporadycznie podnosić z ziemi przedmioty, broń, narzędzia i zbroje, podobnie jak inni nieumarli.

Spawn

Mroczne szkielety spawnują się w okolicach fortec w Netherze na poziomie światła 7 lub mniejszym. Używając jaja spawnującego szkieleta w Netherze, jest 80% szans na spawn mrocznego szkieleta. Używając jaja spawnującego pająka jest 0,8% szans na spawn mrocznego pajęczego jeźdźca.

Walka

Walka z mrocznym szkieletem może być ciężka z powodu zadawanych przez nich obrażeń (9 (Heart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHalf Heart.png) na poziomie normalnym) i umiejętności sprintowania. Dzięki ich szybkiemu poruszaniu się, trudno jest uniknąć ciosu. Walka może się jednak stać jeszcze trudniejsza, ponieważ szkielety często znajdują się w pobliżu płomyków. Ich największą słabością jest ich wzrost - nie mogą przejść przez przejście wysokie na dwie kratki, podobnie jak endermany.

Jeżeli na polu walki jest dużo miejsca, walka z mrocznym szkieletem nie powinna być trudna, jeśli korzysta się ze strategii "uderz i uciekaj". Pokonanie jednego mrocznego szkieleta nie jest ciężkie, jeśli stoi się plecami do ściany i cały czas się go atakuje (tzw. spam-atak). Gdyby jednak gracz został zaatakowany przez więcej niż jednego szkieleta, zalecane jest znalezienie miejsca, gdzie znajduje się więcej miejsca, gdyż mroczne szkielety są szybsze i łatwiej jest im dopaść uciekających graczy. Można je również atakować, strzelając z łuku.

Jeśli gracz znajdzie się w sytuacji, w której będzie narażony na atak płomyka, zaleca się ucieczkę do miejsc dla nich niedostępnych i zacząć walkę ze szkieletem według powyższej instrukcji. W przypadku gdy nie jest możliwe znalezienie takiego miejsca, można jeszcze spróbować uciec z pola widzenia płomyka. Niedoświadczeni gracze nie powinni walczyć z oboma mobami jednocześnie, bowiem może to doprowadzić do szybkiej śmierci. Natomiast gracze doświadczeni w walce powinni najpierw zaatakować płomyka, lub wykorzystać szkieleta jako żywą tarczę przed pociskami.

Można także zbudować specjalne pomieszczenie wysokie na dwie kratki. Wtedy szkielety będą zatrzymywać się przy wejściu, a gracz będzie mógł atakować je bez otrzymywania obrażeń.

Jeśli mroczny szkielet zdobędzie łuk, będzie go używał, by zastrzelić gracza. Wszystkie jego strzały będą podpalone, niezależnie od tego, czy łuk ma inne zaklęcia, czy też ich nie ma. Szkielet może także podnieść miecz. Połączenie miecza z zaklęciem "zaklęty ogień" i obumarcia wywoływanego przez mroczne szkielety może okazać się zabójcze nawet dla doświadczonych graczy.

Mrocznych szkieletów można łatwo się pozbyć, walcząc na mostach łączących pomieszczenia w twierdzach. Szkielety można zrzucić wtedy z tych mostów do lawy, jednak nie jest to opłacalne, jeśli gracz nie chce stracić upuszczonych przedmiotów, lub jeśli szuka czaszki szkieleta. Należy wtedy uważać na pociski Ghastów.

Inną, bardziej opłacalną, taktyką może być defensywa. Uciekając przez korytarze można postawić na suficie bloki, które zablokują przejście tym szkieletom, jak w przypadku pomieszczeń wysokich na dwie kratki. Jednak należy pamiętać, że Nether nie jest przyjaznym miejscem i w każdej chwili może nas zaatakować inny mob, dlatego warto zbudować za sobą ścianę oddzielającą nas od zagrożeń z tyłu. Najlepiej zbudować ją z bruku aby nie zniszczyły je pociski Ghastów.

Walcząc z mrocznymi szkieletami należy także uważać na ich silny odrzut, przez który można wypaść z twierdzy i wpaść do lawy lub zginąć, spadając z wysokiego miejsca.

Historia

Historia używa dawnego formatu wersji konsolowych

Pełna wersja
1.4.2 12w36a Dodano mroczne szkielety.
12w38b Mroczne szkielety pojawiają się częściej.
1.4.4 Mroczny szkielet może sprintować.
1.8 14w11a Mroczny szkielet odbiega od creepera, który eksploduje.
14w30a Po eksplozji naładowanego creepera z mrocznego szkieleta, ze 100% szansą, wypadnie jego czaszka.
1.8.1 1.8.1-pre1 Mroczne szkielety już nie uciekają od creeperów, które eksplodują.
1.9 15w31a Od teraz mroczne szkielety mogą pojawić się z lewą ręką jako główną.
Mroczne szkielety mogą teraz trzymać przedmioty w drugiej ręce.
Od teraz mroczne szkielety ruszają rękoma gdy coś robią, a gdy są w stanie bezczynności opuszczają je.
15w39a Mroczny szkielet jest większy.
1.10 16w20a Dodano jajo spawnujące mrocznego szkieleta.
10-pre2 Usunięto jajo spawnujące mrocznego szkieleta.
1.11 16w32a Ponownie dodano jajo spawnujące mrocznego szkieleta.
Zmieniono ID mrocznego szkieleta z Skeleton na wither_skeleton, usunięto tag SkeletonType .
16w39a Dodano dźwięki mrocznych szkieletów.
Pocket Edition Alpha
0.12.1 build 1 Dodano mroczne szkielety.
build 9 Mroczne szkielety są większe niż normalne szkielety.
build 12 Mroczne szkielety posiadają nowy dźwięk śmierci.
0.15.0 build 1 Od teraz mroczne szkielety ruszają rękoma gdy coś robią, a gdy są w stanie bezczynności opuszczają je.
Dodano jajo spawnujące mrocznego szkieleta.
0.16.0 build 4 Od teraz mroczne szkielety pojawiają się, gdy stan zdrowia withera sięga 50%.
Console Edition
TU19 TU7 1.12 Dodano mroczne szkielety.
TU31 TU19 1.22 Po eksplozji naładowanego creepera z mrocznego szkieleta wypadnie jego czaszka.


Ciekawostki

  • W trybie gry kreatywnym można zespawnować go stosując jajo spawnujące zwykłego szkieleta w Netherze. Jest wtedy 80% szans, że pojawi się szkielet czarny, zamiast zwykłego.
  • Czasami w Netherze zamiast mrocznych szkieletów pojawiają się zwykłe szkielety.
  • W Netherze jajo spawnujące pająka może połączyć go z czarnym szkieletem tworząc witherowego jeźdźca. To jedyny sposób na zespawnowanie tego moba bez modów.
  • Mroczny szkielet dużo częściej jako rzadki łup upuszcza kamienny miecz niż swoją czaszkę.
  • Mroczny szkielet ma 3 bloków wysokości, co znaczy że jest wyższy od gracza o 1 blok.
  • Mroczny szkielet ma możliwość zaatakowania zwykłego szkieleta w przypadku gdy strzała normalnego szkieleta uderzy Mrocznego szkieleta.
  • Mimo że gracz po otrzymaniu obrażeń od mrocznego szkieleta otrzymuje efekt obumierania to sam szkielet nie jest odporny na działanie tego efektu.
  • Mroczny szkielet ma to samo ID co zwykły szkielet. Gdy gracz zostanie zabity przez mrocznego szkieleta, pojawi się komunikat: ,,(Gracz) was slain by Skeleton"
  • Strzały wystrzelone przez mrocznego szkieleta będą palić się bez względu na zaklęcia przypisane do łuku.
  • Po zaatakowaniu mrocznego szkieleta staje się on bardzo wolny.

Galeria