Najazd

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Information icon.svg
Ten element dotyczy wyłącznie Java Edition i Bedrock Edition.

Najazd (ang. Raid) – grupa mobów pojawiająca się w wiosce gdy wejdzie do niej gracz z efektem Zły omen. Nie mylić z patrolem.

Odradzanie[edytuj | edytuj kod]

Grupa najeźdźców odradza się przy wioskach, w której się znajduje minimalnie jeden osadnik i jedno łóżko oraz gdy gracz posiada na sobie efekt Zły omen. Ten efekt może zostać nabyty poprzez zabicie kapitana rozbójników, który się odznacza od reszty noszonym specjalnym (złowieszczym) sztandarem. Pojawia się on w patrolach oraz w posterunkach rozbójniczych. Wyższy poziom efektu Zły omen oznacza więcej rozbójników, natomiast coraz większa fala przywołuje innych złowrogo nastawionych mobów - dewastator odradza się na fali drugiej (Java Edition) lub trzeciej (Bedrock Edition), wiedźma na fali trzeciej (Java Edition) lub czwartej (Bedrock Edition), a przywoływacz na fali piątej.

Zabójstwo kapitana rozbójników zwiększa poziom nadanego efektu Zły omen o jeden (maksymalny poziom efektu wynosi VI). Zabójstwo kapitana posterunku rozbójniczego nada graczowi tylko I poziom tego efektu.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Początek najazdu[edytuj | edytuj kod]

Zanim najazd się rozpocznie, u góry ekranu pojawi się pasek bossa ukazujący czas pozostały do jego rozpoczęcia. Osadnicy natychmiast uciekają do domów z wyjątkiem jednego, który uderzy w dzwon, o ile to możliwe. Kiedy pasek się załaduje do końca, zagra trąba. Przez pierwsze dwie fale rozbójników odrodzi się mało - lecz im większa fala, tym więcej mobów się odrodzi. Na trzeciej lub czwartej fali odrodzi się wiedźma, a na piątej - przywoływacz.

W trakcie najazdu[edytuj | edytuj kod]

Typowy najazd na wioskę.

Rozbójnicy pojawiają się w wioskach, próbując zabić wszystkich osadników i gracza. W następnych falach wspiera ich dewastator niszcząc uprawy i niektóre bloki oraz zabijając osadników. Gracz ma na celu zabicie wszystkich wrogo nastawionych przeciwników.

Jeśli gracz uderzy w dzwon, wszyscy najeźdźcy otrzymają efekt Blask, pozwalając mu ich zlokalizować.

W Java Edition, po zabiciu kapitana, inni rozbójnicy skierują się w jego kierunku i spróbują jako pierwsi podnieść sztandar, tym samym mianując pierwszego na kapitana.

W Bedrock Edition dowódca złosadników w najazdach nie odradza się.

Gracz po zabiciu kapitana patrolu w wiosce, nie dostanie efektu Zły omen.

W trakcie najazdu osadnicy nie będą handlować z graczem, dopóki się on nie skończy. Próba handlu zakończy się niepowodzeniem, a osadnik wywoła cząsteczki pocenia się.

Przy każdym zadanym najeźdźcom obrażeniu pasek bossa skraca się. Jeśli pozostało mniej niż trzech najeźdźców, nad paskiem pokaże się liczba pozostałych przeciwników w trwającej fali.

Po zakończeniu każdej fali (z wyjątkiem ostatniej), osadnik uderzy w dzwon, o ile to możliwe. Przy odradzaniu się kolejnych fal najeźdźców, rozlega się głos trąby wyśrodkowany na jednym ze złosadników lub wiedźm.

Zakończenie najazdu[edytuj | edytuj kod]

Po zabiciu wszystkich osadników lub zniszczeniu wszystkich łóżek najazd zakończy się przegraną, a po zabiciu wszystkich najeźdźców w ostatniej fali zakończy się zwycięstwem graczy.

W Java Edition[edytuj | edytuj kod]

W przypadku przegranej pasek stanu najazdu wyświetla napis: Najazd - porażka, a najeźdźcy świętują swoje zwycięstwo. Przywoływacze i obrońcy wznoszą ręce, rozbójnicy skaczą, a wszyscy najeźdźcy poza wiedźmami wydają dźwięki świętowania. W przypadku wygranej wszyscy gracze, którzy zabili najeźdźców otrzymują efekt bohatera wioski (na poziomie takim samym co poziom efektu Zły omen wywołującego najazd) na 40 minut. Ten przydatny efekt powoduje zniżki u osadników, ponadto wieśniacy rzucają graczom drobne prezenty, m.in. ciastka i placki dyniowe. Oprócz tego osadnicy wystrzeliwują fajerwerki, a pasek stanu najazdu wyświetla napis: Najazd - zwycięstwo.

W Bedrock Edition[edytuj | edytuj kod]

Gdy gracze przegrywają, otrzymują efekt Zły omen na 100 minut. W przypadku zwycięstwa zostaje im nadany na 40 minut efekt bohatera wioski.

Szczegóły najazdu[edytuj | edytuj kod]

W czasie najazdu charakterystyczne dla niego moby odradzają się w promieniu 1024 bloków od centrum wioski, o ile część tego obszaru zostaje wczytana. Moby te nie odradzają się przy niespełnieniu warunków koniecznych do odrodzenia się patrolu złosadniczego, dewastatora oraz wiedźmy. Najazdy mogą mieć miejsce w każdym biomie i w każdym wymiarze.

W Java Edition[edytuj | edytuj kod]

Liczba fal najazdu zależy od poziomu trudności oraz od poziomu efektu Zły omen, który wywołał najazd. Na łatwym poziomie trudności najazd składa się z 3 fal podstawowych, na normalnym - z 5, a na trudnym - z 7. Ponadto, każdy dodatkowy poziom efektu Zły omen zwiększa ilość fal najazdu o 1 i zwiększa prawdopodobieństwo odrodzenia się obrońców, rozbójników i przywoływaczy wyposażonych w zaklętą zbroję i miecz. Dodatkowe fale najazdu są takie same jak ostatnia fala podstawowa. Jednak maksymalna ilość fal najazdu wynosi 10.

Na łatwym poziomie trudności, wiedźmy powiązane z najazdem nie mogą się odradzać, jednak w nocy wiedźmy wciąż będą się odradzać losowo.

W Bedrock Edition[edytuj | edytuj kod]

Liczba fal najazdu zależy tylko od poziomu trudności. Na łatwym poziomie trudności najazd składa się z 3 fal podstawowych, na normalnym - z 5, a na trudnym - z 7. Dzieci osadników nie są traktowani przez najeźdźców jako wrogowie.

Skład najazdów - tabela[edytuj | edytuj kod]

W tabeli poniżej przedstawiono skład poszczególnych fal najazdu. Liczby po lewej stronie komórek dotyczą Java Edition, a po prawej - Bedrock Edition.

Ilość mobów w każdej fali najazdu
Moby Fala 1 Fala 2 Fala 3 Fala 4 Fala 5 Fala 6 Fala 7
Rozbójnicy 4-5 / 4 3-4 / 3 3-4 / 3 4-5 / 4 4-5 / - 4-5 / 5 2-3 / -
Obrońcy 0-1 / - 2-3 / 2 0-1 / - 1-2 / - 4-5 / 4 2-3 / 2 5-6 / 6
Dewastatorzy 1 / - 1 / 1 1 / - - / 1 1 / -
Wiedźmy 1 / - 3 / 3 0-1 / 1 0-1 / - 1-2 / 1
Przywoływacze 1 / 1 1 / 1 2 / 2
Bestie ujeżdżane przez rozbójnika 1 / 1 - / 1
Bestie ujeżdżane przez obrońcę 1 / -
Bestie ujeżdżane przez przywoływacza 1 / 1

W Java Edition, na trudnym poziomie trudności istnieje szansa odrodzenia się na każdej fali dodatkowego rozbójnika lub/i dodatkowego obrońcy.

Dołączanie mobów (tylko Java Edition)[edytuj | edytuj kod]

Złosadnicy, którzy nie odrodzili się w czasie poprzedniego najazdu, zostają wliczeni w uczestników najazdu i policzeni przez pasek stanu najazdu. Dotyczy to również niewystępujących naturalnie iluzjonerów.

Wiedźma[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmy pomagają swoim towarzyszom rzucając na nich miksturę regeneracji bądź leczenia. Będą one także atakować osadników rzucając w nich negatywnymi miksturami. Jednak w Bedrock Edition nie pomagają bezpośrednio najeźdźcom, a jedynie atakują graczy i żelazne golemy.

Łupy[edytuj | edytuj kod]

Każdy najeźdźca w czasie najazdu może upuścić łupy, w tym łupy specjalne upuszczane tylko podczas najazdów.

  • Dowódca najazdu zawsze upuszcza złowieszczy sztandar.
Łupy specjalne

Żelazna zbroja i broń z takiego łupu ma 50% prawdopodobieństwa posiadania jednego lub więcej losowych zaklęć, jednak zawsze będzie mocno uszkodzona. Wielkość upuszczanych łupów może być wyższa, jeśli najeźdźca został zabity przez gracza mieczem z zaklęciem Grabież.

Szmaragdy mogą również pochodzić ze zwykłego łupu złosadnika.

Strategie[edytuj | edytuj kod]

Przed wywołaniem najazdu najlepiej zabezpieczyć osadników, barykadując ich w domach i wyposażyć się w zbroję, miecz, łuk lub kuszę, jedzenie, złote jabłka i mleko. Dobrze jest używać tarczy do blokowania strzałów rozbójników. Jeżeli pojawi się dewastator, najlepiej ostrzeliwać go strzałami z większej odległości. Problem może stanowić także przywoływacz, więc najlepiej szybko pokonać go z dystansu. W najazdach często pojawiają się wiedźmy, dlatego warto zabrać mleko. Przy walce z najazdem warto skorzystać z pomocy żelaznych golemów.

Moby uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Vindicator Head.png Vindicator Head.png Vindicator Head.png Vex Head.png WitchFace.png DewastatorFace.png
Rozbójnik Obrońca Przywoływacz Dręczyciel (Przywoływacz) Wiedźma Dewastator

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pełna wersja
1.1418w47aDodano najazdy.
18w49aIlość fal rośnie o jeden wraz ze wzrostem poziomu efektu Zły omen o jeden.
Gracze muszą teraz zabić wszystkich wrogów, by oczyścić falę.
Kiedy został wywołany lub fala została oczyszczona, pasek bossa powoli się wypełnia przed rozpoczęciem się kolejnej.
18w50aKapitan patrolu złosadniczego pośmiertnie nadaje graczowi poziom efektu Zły omen od pierwszego do trzeciego. Kapitan wieży daje tylko pierwszy poziom.
Dewastator pojawia się na drugiej fali, wiedźma na 3., a przywoływacz na 5.
Kapitan najazdu może się odrodzić w posterunku złosadniczym.
19w13aKapitan patrolu pośmiertnie zwiększa graczowi poziom efektu Zły omen do piątego.
Gdy najazd zakończy się zwycięstwem gracza, zostaje mu nadany efekt bohatera wioski na 40 minut.
Bedrock Edition
1.11.0beta 1.11.0.1Dodano najazdy dostępne tylko poprzez rozrywkę eksperymentalną, które były nieużywane i używały różowego koloru paska bossa.
beta 1.11.0.3Najazdy mogą być wywołane przez gracza.
Odgłos dzwonu może być słyszany podczas najazdu.
beta 1.11.0.4Gdy najazd zakończy się zwycięstwem gracza, zostaje mu nadany efekt bohatera wioski na 40 minut.
beta 1.11.0.5Gracze otrzymują efekt Zły omen w przypadku doprowadzenia do zniszczenia wszystkich łóżek lub zabicia wszystkich osadników w wiosce w czasie najazdu.
beta 1.11.0.7Wiadomość o unieważnieniu najazdu wyświetla się, jeśli przez 2-3 dni w grze nie doszło do rozstrzygnięcia.
Maksymalna odległość od centrum wioski, przy której pojawiają się najeźdźcy w czasie najazdu, została zwiększona z 52 do 1024 bloków.

Galeria[edytuj | edytuj kod]