Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Osadnik zombie

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grid Sadzonka (dżungla).png
Artykuł „Osadnik zombie” jest krótki.  
Możesz pomóc poszerzając go.
Książka z piórem.png
Nieaktualne informacje!
Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.
CommentCSS.png
Zasugerowano, aby scalić ten artykuł z artykułem Zombie

Osadnicy zombie to wariant Zombie, którego egzemplarze można przemienić w normalnych Osadników za pomocą złotego jabłka i mikstury słabości.

Pojawianie[edytuj | edytuj kod]

Zombie, które nie są posuchami, mają 5% na naturalne pojawienie się jako zombie wieśniacy. Dodatkowo, zombie wieśniacy zawsze pojawiają się pojedynczo, a nie w grupach 1 do 4, jak w przypadku zwykłych zombie.

Osadnicy zombie mogą również powstać poprzez zabicie osadnika przez zombie. Jeśli jakikolwiek rodzaj zombie zabije osadnika, istnieje szansa, że ​​osadnik zamieni się w wieśniaka zombie.

Szansa na przemianę osadnika zmienia się na różnych poziomach trudności.

Poziom trudności Szansa
Łatwy (i Pokojowy) 0%
Normalny 50%
Trudny (i Hardcore) 100%

Wieśniak zombie o profesji kapłana pojawi się obok osadnika kapłana w każdej piwnicy w igloo. Wieśniacy zombie pojawiają się także w opuszczonych wioskach. Mieszkańcy zombie, którzy odradzają się w wioskach zombie, zachowują się tak, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego, przez co nigdy nie umierają od jego promieni.

Wieśniacy zombie mają swoje własne jajko spawnujące, które można znaleźć w ekwipunku trybu kreatywnego.

Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Każdy pojawiający się zombie osadnik (nie licząc dorosłych osadników przemienionych przez zombie) ma 5% szans na pojawienie się jako dziecko (co daje 0,25% szans na pojawienie się małego osadnika zombie zamiast zwykłego zombie). Takie potwory wykazują następujące różnice względem innych zombie osadników:

 • Są o 30% szybsze niż normalne Zombie.
 • Wydawane przez nie odgłosy są wyższe niż odgłosy dorosłego zombie.[potrzebne źródło]
 • Mają szansę pojawić się jako kurzy jeźdźcy (tj. jeździć na kurczaku)
 • Po zabiciu przez gracza lub oswojonego wilka upuszczają 12 punktów doświadczenia.
 • W przeciwieństwie do wszystkich innych małych mobów w grze, pozostaną one jako dzieci w nieskończoność i nigdy nie wyrosną na „dorosłych” zombie osadników.

Uzbrojenie i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak szkielety i zwykłe zombie, niektórzy osadnicy zombie są w stanie podnieść upuszczony przedmiot. Ci zombie automatycznie zatrzymają każdy napotkany przedmiot, ale jeśli te przedmioty są pancerzem, bronią lub narzędziem, osadnik zombie użyje ich. Jeśli napotkają inny przedmiot, podnoszą go i upuszczają poprzedni przedmiot. Wyjątki:

 • jeśli nowy przedmiot to pancerz lub miecz, a stary przedmiot nim nie był (na przykład wieśniacy zombie wolą miecz od łopaty i hełm od dyni),
 • jeśli oba przedmioty są pancerzami / mieczami, a nowy przedmiot jest lepszy od poprzedniego (lepiej zmniejsza obrażenia (pancerz) lub zadaje większe obrażenia (miecz)),
 • jeśli oba przedmioty są łukami, a nowy element ma znaczniki NBT, w przeciwieństwie do starego.

Przedmiot wyrzucony przez zombie w zamian za inny nie może być zebrany przez gracza lub moby przez 10 ticków gry (0,5 sekundy, z opóźnieniem), ale może zostać zebrany przez leje.

Zombie osadnicy mają możliwość spawnu z takimi samymi przedmiotami jak zombie, ponieważ są ich odmianą. Tabela z tymi przedmiotami znajduje się tutaj

Drop[edytuj | edytuj kod]

Kiedy zombie osadnik umiera, upuszcza:

 • 5 punktów doświadczenia (+3 punkty, jeśli zespawnowały się z jakimś sprzętem[potrzebne źródło])
 • 0–2 Grid Zgniłe mięso.png Zgniłe mięso,
 • Grid Sztabka żelaza.png Sztabka żelaza (0,8% szansy na upuszczenie, wzrost szansy o 0,3% na poziom zaklęcia Grabież)
 • Grid Marchewka.png Marchewka (jak wyżej)
 • Grid Ziemniak.png Ziemniak (jak wyżej),
 • Głowa zombie, jeżeli zostanie zabity przez naładowanego Creepera,
 • Każdy podniesiony przez zombie osadnika przedmiot ma 100% szans na zostanie upuszczonym i spadnie z takim samym zużyciem, jaki miał przy podniesieniu.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Zachowują się jak zwykłe zombie, ale głowa i twarz ich postaci przypominają Osadnika, cieniowanego ciemniejszym zielonym odcieniem. Osadnicy zombie zachowują swoje zawody i ubrania, które stają się postrzępione.

W przeciwieństwie do zwykłych zombie, osadnicy zombie nie mogą przekształcić się w Topielca, gdy pozostają zbyt długo pod wodą.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Wieśniacy zombie mogą być wyleczeni przez gracza, kiedy znajdują się pod wpływem mikstury Słabości i zostanie podane im Złote jabłko. Jeżeli wszystko zostanie dobrze zrobione, a zombie osadnik zacznie się leczyć, będzie słyszalne skwierczenie, wokół "pacjenta" unosić się będą cząsteczki, a sam osadnik zombie będzie się trząść.

Jeśli osadnik zombie ma na sobie zbroję lub dzierży jakieś narzędzia bądź broń, te przedmioty znikną, gdy tylko osadnik zostanie wyleczony i nie będą możliwe do odzyskania.

Nowo wyleczony osadnik zaoferuje dużą zniżkę na swoje transakcje.

Leczenie można przyspieszyć o około 4%, otaczając osadnika zombie kratami / lub stawiając łóżko, maksymalnie 8 bloków od osadnika w każdą stronę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Osadnik zombie, w wersji Bedrock Edition nigdy nie pojawi się z żadnym przedmiotem, ponieważ istnieje problem z renderowaniem się pancerza na nim.