Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę potrzebnych zmian oraz artykułów do rozszerzenia.

We have begun migration of most wikis to our new host, Amazon Web Services. All but the top 100 wikis are in read-only mode until the migration is complete. Estimated completion: TBD -- Update: Fri 10/20 11pm UTC - We have encountered some unexpected issues. Our staff is working around the clock to complete this process as quickly as possible. Thank you for your patience.

Pająk

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pająk
Pająk.png
Punkty życia

16 (Heart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.pngHeart.png)

Siła ataku

Łatwy: 2 (Heart.png)
Normalny: 2 (Heart.png)
Trudny: 3 (Heart.pngHalf Heart.png)

Odradzanie

Wszędzie oprócz połówkowych klocków i szkła przy świetle mniejszym niż 7.

Od

Classic 0.26 SURVIVAL TEST (23 października 2009)

Upuszcza

Grid Nić.png Nić(0-2) przy śmierci.
Grid Oko pająka.png Oko pająka
(0-1) przy śmierci.

Doświadczenie

5

Pająk (ang. Spider) to drugi mob dodany do gry. Ma czerwone oczy widoczne w ciemności. W przeciwieństwie do większości innych mobów (1 m dł., 1 m szer., 2 m wys.) pająk jest płaski (2 m dł., 2 m szer., 1 m wys.). Potwór ten przeciśnie się w dziurze szerokości 2 metrów i wysokości 1 metra, przez co może dostać się tam gdzie inne moby nie mogą. Pająk jest znacznie większy od innych potworów dzięki czemu łatwiej trafić go strzałami, ale on za to potrafi skakać na gracza (trudniej go trafić) i wspinać się na ściany.

W wersji Beta 1.2 pająki potrafią wspinać się na ściany i ogrodzenia. Jednym sposobem radzenia sobie z pająkami to otwory w dachu wielkości 1x1 lub drzwi wysokości 2 i szerokości 1 (to są opcjonalne drzwi).

Pająki atakują tylko w nocy i zaciemnionych miejscach. Wtedy ich oczy świecą na czerwono. W dzień pająki stają się neutralne, jednak gdy je zaatakujemy, one zaczną z nami walczyć. Gdy potwór goni nas w nocy to w dzień nie zaprzestanie tego robić.

Pająki w mocno zalesionych miejscach mogą w dzień także atakować dzięki dużej ilości cienia. Gdy zostaną umieszczone w pokoju całym z glowstone wtedy nie ważna jest pora dnia, a i tak będą neutralne. To samo zjawisko zachodzi, gdy pająk wejdzie w miejsce gdzie stoi pochodnia, jednak, gdy opuści to miejsce to znów staje się agresywny.

Pająki wydają dźwięk podobny do połączenia pisku i szelestu papieru. Ten charakterystyczny hałas ostrzega graczy o obecności potwora.

Pająki mają 1% szans, że zespawnują się razem ze szkieletem (ang. Spider Jockey) Taki pająk także może wspinać się po ścianach. Pająk po połączeniu się ze szkieletem zyskuje większą moc, gdyż po zabiciu szkieletu pająk nadal żyje i na odwrót. Trzeba pamiętać, również, że w takiej sytuacji szkielet nadal może strzelać z łuku.

Walka

Pająki mogą okazać się trudne do upolowania, ponieważ mało doświadczeni gracze nie potrafią trzymać ich z daleka, po uderzeniu pająk podskakuje i już nie można się bronić (należy uderzyć go przed wyskokiem lub na samym początku wyskoku). Aby go upolować należy wyposażyć się w miecz, łuk i zbroję. Łuki są polecane dla wszystkich graczy, ponieważ pająk jest duży i łatwo w niego trafić. Gdy chce upolować się grupę pająków najlepiej zaatakować samotne osobniki oddzielone od grupy (prędzej czy później się oddalą). Pająki są najszybszymi potworami w Minecrafcie, dlatego nie należy ich nigdy lekceważyć. Można wykorzystać również to, że pająki nie mogą atakować podczas wspinania się. Wystarczy zrobić tor przeszkód trudny dla pająka, a łatwy dla gracza. Po przejściu przez tor, w czasie gdy pająk się wspina łatwo atakować.

Pająki najlepiej zwalczyć ścianą kaktusów postawioną przy Mob Spawnerze, ponieważ pająki są szerokie na 2 klocki, a szpara pomiędzy kaktusami wynosi 1 klocek. Pająki chcąc nas zaatakować same zabijają się na kaktusach. Można także otoczyć się pochodniami wystarczą cztery, pająk dalej będzie próbował nas zaatakować, ale nie będzie mógł przejść ani przeskoczyć nad nimi.

W dzień pająki są neutralne więc najlepiej zabić je zapalniczką podpalając przed nimi ziemię.

Historia

Brązowy pająk z wczesnej wersji Survival Test.
Classic
0.26 SURVIVAL TEST
(23 października 2009)
Pająk stary.png Test pająków.
0.27 SURVIVAL TEST
(24 października 2009)
Dodano pająki. Nie skakały tak daleko jak w wersji Beta. Za zabicie tego moba dostawało się 105 punktów.
Indev
19 lutego 2010 Pająki upuszczają 0-2 nici.
Beta
1.2 Pająki mogą chodzić pionowo po ścianach.
Pająki widzą gracza przez solidne bloki.
1.4 Pająki nie niszczą pól uprawnych[1], ani nie wydają dźwięków chodzenia (jeśli wydają, to znacznie cichsze)[2].
Pełna wersja
1.4.2 12w39a Pająki mają nowy dźwięk chodzenia.
1.6.1 13w24a Pająki na poziomie trudnym, bądź na hardcorze mają szansę na spawn z trwałym efektem szybkości, siły, regeneracji, lub niewidzialności.
1.7.2 1.7pre Pająki nie atakują gracza w trybie kreatywnym.
1.8 14w06a Zaktualizowano AI pająków. Nie widzą już gracza przez ściany. Nowe AI pozwala pająkom efektywniej korzystać z umiejętności wspinania się.
1.11 16w32a Zmieniono ID pająka z Spider na spider.
Pocket Edition Alpha
0.3.3 Dodano pająki. Są krótsze, jaśniejsze i bardziej krępe niż w wersji na komputer czy konsole.
0.7.3 Oczy pająków świecą teraz w ciemności.

Wypadające

Survival:

Alpha i Beta:

Beta 1.9 Pre-release 2:

Ciekawostki

  • Pająk może skakać na wysokość 2-3 bloków.
  • Pająki nie atakują podczas wspinaczki po ścianach.
  • Pająki były kiedyś brązowe.
  • Pająki są odporne na miotane mikstury trucizny.
  • Czasami pająk po zaatakowaniu go w dzień przestanie nas atakować i stanie się neutralny.
  • Gdy rzucisz w pająka miksturą niewidzialności nie zniknie cały, zostaną mu tylko jego czerwone oczy.
  • Pająk nie może przejść przez otwarte drzwi.

Galeria

Przypisy