Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Patrol złosadniczy

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Information icon.svg
Ten element dotyczy wyłącznie Java Edition i Bedrock Edition.

Patrole złosadnicze (ang. Illager patrols[1]) – rzadko pojawiające się grupy rozbójników i obrońców, które atakują graczy i wioski.

Generowanie[edytuj | edytuj kod]

W Java Edition[edytuj | edytuj kod]

Patrole złosadnicze pojawiają się na piasku, blokach trawy lub śniegu przy poziomie światła z nieba co najmniej 10 i poziomie światła i innych źródeł do 8. Zawsze liczą 5 mobów takich jak rozbójnik (waga 55) lub obrońca (waga 27). Jeden z nich jest dowódcą patrolu i nosi specjalny (Złowieszczy) Sztandar dowódcy szabrowników.png sztandar na swojej głowie. Pozostali członkowie patrolu podążają za jego dowódcą.

Patrole złosadnicze pojawiają się między innymi w odległości 200 bloków od wioski na równinach, tajgach, pustyniach, sawannach i na tundrze oraz na wszystkich odmianach tych biomów, jednak mogą się pojawić również w oddali od wiosek. Patrole pojawiają się w dzień i w nocy po minięciu pięciu dni w grze od utworzenia świata.

W Bedrock Edition[edytuj | edytuj kod]

Patrole złosadnicze odradzają się na równinach, tajgach, ośnieżonych tajgach, mega tajgach, pustyniach i sawannach na piasku, blokach trawy, bielicy, twardej ziemi lub śniegu w grupach o liczebności od 2 do 5. Patrole nie mogą pojawiać się na tundrze. Patrole odradzają się w odległości od ok. 24 do ok. 48 bloków od gracza, jednak pojawiają się także dalej, gdy gracz jest w wiosce.

Kilka patroli złosadniczych zawsze się pojawi po upłynięciu stu minut (pięciu dni w grze) od utworzenia świata. Następnie co 5-6 minut podejmowana jest próba spawnu jednego patrolu z 20-procentową szansą pojawienia się jej. Na łatwym poziomie trudności patrole pojawiają się tylko na powierzchni przy świetle od 0 do 7, a na pozostałych - przy każdym poziomie światła.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Patrole złosadnicze będą wędrować w dowolnym kierunku lub w kierunku wioski w odległości 200 bloków od nich, aby zabijać graczy, osadników, żelazne golemy i wędrownych handlarzy.

Dowódca patrolu zawsze upuszcza Sztandar dowódcy szabrowników.png złowieszczy sztandar po jego śmierci.

Ikona efektu Zły Omen

Zły omen[edytuj | edytuj kod]

Po zabiciu przez gracza dowódcy patrolu złosadniczego, otrzymuje on na 100 minut efekt "zły omen" (w Java Editon czas efektu jest wyświetlany jako nieskończony przez cały czas trwania go). Nie wywołuje on żadnych skutków jeśli gracz nie wejdzie do wioski. W momencie wejścia gracza z tym efektem do wioski jest on usuwany z gracza i po około pięciu sekundach zaczyna się najazd. Złosadnicy zaczną atakować wioskę, do której gracz wszedł. Efekt ten może być również usunięty poprzez wypicie mleka lub butelki z miodem.

W Java Edition efekt "zły omen" ma sześć poziomów. Po zabiciu drugiego i każdego kolejnego dowódcy patrolu rośnie o 1 poziom nadawanego efektu. Po zabiciu siódmego i każdego kolejnego dowódcy patrolu nadawany jest poziom VI efektu. Wyższy poziom efektu "zły omen" zwiększa prawdopodobieństwo odrodzenia się rozbójników z zaklętą bronią oraz wprowadza dodatkowe fale najazdu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pełna wersja
1.1418w45aDodano patrole złosadnicze.
18w46aUsunięto z patroli bestię złosadniczą.
Patrole złosadnicze odradzają się w liczebności 5 zamiast 4.
18w47aDodano efekt "zły omen" nadawany graczom po zabiciu dowódcy patrolu złosadniczego.
Zmniejszono częstotliwość pojawiania się patroli złosadniczych.
18w50aObok panelu ekwipunku gracza wyświetlona jest informacja o nieskończonym czasie trwania efektu "zły omen", choć tak naprawdę trwa 100 minut.
Bedrock Edition
1.11.0beta 1.11.0.1Dodano patrol złosadniczy o nieco innej mechanice niż w Java Edition.
beta 1.11.0.3Rozbójnicy i obrońcy pojawiający się w patrolach złosadniczych podążają za dowódcą patrolu.
Patrole złosadnicze mogą być włączane lub wyłączane za pomocą komendy /mobevent.
beta 1.11.0.7Patrole złosadnicze mogą się pojawiać w odległości 48 bloków i więcej od gracza, kiedy jest w granicach wioski.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Czasami patrol może wygenerować się w wodzie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy