Pixel art

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład Pixel Artu.

Pixel Art to określenie dotyczące obrazów tworzonych w grafice komputerowej za pomocą pojedynczych pikseli. W Minecrafcie piksele zastępowane są za pomocą bloków, które - podobnie jak piksele - ułożone w odpowiedni sposób tworzą obrazek. Z powodu używania właśnie takiego materiału, zwie się je także Blocky Artami.

Tworzenie Pixel Artów w tradycyjny sposób, tzn. układanie bloków w odpowiednie kształty i figury, jest czasochłonne i wymaga przygotowania odpowiedniej ilości bloków o potrzebnych kolorach oraz szkicu obrazu z poza gry. Pomimo tego jest popularne na serwerach gry wieloosobowej, a często gracze tworzą rysunki także w trybie dla pojedynczego gracza. O wiele łatwiej jest tworzyć Pixel Arty z pomocą zewnętrznych programów wpływających na grę.

Dostępne kolory[edytuj | edytuj kod]

Do robienia Pixel Artów mogą być używane wszystkie bloki, ponieważ każdy ma swój odrębny kolor lub wzór. Dostępne są więc tylko te kolory z palety, na jakie zabarwione są poszczególne bloki w Minecrafcie.

Kolory wełny w wersji Beta.

Najłatwiejszym sposobem na pozyskanie różnokolorowych bloków jest farbowanie wełny, takie barwne bloki zostały dodane w patchu 0.0.20a.
Recepty na tworzenie poszczególnych kolorów.

Bloki zachowują się różnie w różnych warunkach, dlatego różne efekty uzyskamy np. używając cienia rzucanego przez wyżej postawiony blok, w nocy, gdy widoczne będą tylko oświetlone części obrazu. Jako filtrów można użyć półprzezroczystych materiałów, jak np. woda barwiąca na niebiesko lub szkła.

Pomocne programy[edytuj | edytuj kod]

Programy, których możemy używać jako pomoc w rysowaniu mogą wygenerować dla nas krajobraz bardziej sprzyjający rysowaniu (np. płaski), stworzyć mapę i pozwolić nam edytować Pixel Art. Dzięki innym możemy podglądać jak wygląda obrazek bez wchodzenia do gry.


Wersja Classic[edytuj | edytuj kod]

W wersji Classic Minecrafta tworzenie Pixel Artów ręcznie jest łatwiejsze, ponieważ każdy blok możemy postawić nieskończenie wiele razy i mamy do nich wszystkich dostęp od początku. Wersja ta zawiera jednak inne, mniejsze spektrum kolorów do użycia niż w Becie.


Zobacz także[edytuj | edytuj kod]

Pixel Art w Minecrafcie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]