Poradniki/Jak zdobyć wszystkie osiągnięcia

Z Minecraft Wiki Polska
< Poradniki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oto wszystkie osiągnięcia w Minecrafcie i opisy, które pokazują, jak zdobyć dane osiągnięcia i jakie są ich wymagania. Nie trzeba wszystkich wykonywać dokładnie w ten sposób, ale wymienione sposoby są rekomendowane.

Podstawy[edytuj | edytuj kod]

Książka Używanie ekwipunku (Taking Inventory)[edytuj | edytuj kod]

To osiągnięcie jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć klawisz E lub inny, jeżeli masz zmienione konfiguracje klawiszy. Po naciśnięciu klawisza pojawi się duże okno inwentarza z przedmiotami, które gracz posiada.

Drewno dębu Zbieranie drewna (Getting Wood)[edytuj | edytuj kod]

To osiągnięcie również jest bardzo proste. Żeby je uzyskać, musimy najpierw znaleźć drzewo. Jeżeli je znajdziesz, najedź celownikiem na bloki drewna i przytrzymaj lewy przycisk myszy. Po chwili uderzania blok drewna ulegnie zniszczeniu i wypadnie w formie, którą można podnieść. Osiągnięcie zostaje zaliczone, gdy podniesiesz blok drewna.

Stół warsztatowy Rzemieślnictwo (Benchmarking)[edytuj | edytuj kod]

Po zdobyciu drewna, należy przerobić je na deski. Z jednego bloku drewna uzyskujemy 4 bloki desek. Tyle starczy idealnie, by stworzyć stół warsztatowy. Żeby go stworzyć, w inwentarzu wypełnij całe pole 2x2 blokami desek. Osiągnięcie zostaje zaliczone po wzięciu stołu.

Górna część[edytuj | edytuj kod]

Drewniana motyka Czas na żniwa! (Time to Farm!)[edytuj | edytuj kod]

Żeby zdobyć osiągnięcie, potrzebne będą 2 bloki desek, 2 patyki oraz stół warsztatowy, w którym utworzymy narzędzie. Jest to drewniana motyka. Oto receptura craftingu drewnianej motyki:
Sosnowe deskiTropikalne deski


Sosnowe deskiTropikalne deski

Grid layout Arrow (small).png


Osiągnięcie zostaje zaliczone po wzięciu motyki ze stołu warsztatowego.


Chleb Pieczenie chleba (Bake Bread)[edytuj | edytuj kod]

Żeby upiec chleb, potrzebne jest zboże. Nasiona zboża otrzymujemy po ścinaniu dużych ilości wysokiej trawy. Do upieczenia chleba potrzebujemy 3 nasion zboża. Używając motyki, utwórz pola uprawne, które tworzy się tylko na ziemi lub trawie. Na polach sadzimy nasiona, które będą rosnąć przez 2-3 dni, w zależności od nawodnienia upraw. Można wykorzystać mączkę kostną, aby nasiona natychmiastowo urosły do ostatniego etapu. Dojrzałe rośliny można ściąć i użyć do zrobienia chleba. Oto receptura craftingu chleba:

Grid layout Arrow (small).pngZboże Zboże Zboże


Ciasto Kłamstwo (The Lie)[edytuj | edytuj kod]

Aby zdobyć to osiągnięcie, musimy upiec ciasto. Może to nie być łatwe, jeżeli żyjesz w warunkach bez trawy lub zwierząt. Do zrobienia ciasta potrzeba następujących składników:

Zdobycie mleka może być najtrudniejsze, ponieważ potrzeba 9 sztabek żelaza oraz krowy, którą będziemy musieli wydoić. Wiadra można również znaleźć w lochach. Oto receptura craftingu ciasta;

Grid layout Arrow (small).pngZboże Zboże Zboże

Osiągnięcie zostaje zaliczone po wyjęciu ciasta z pola craftingu.


Ciekawostka: Nazwa osiągnięcia pochodzi od znanago mema, który mówi "The cake is a lie!"

Drewniany miecz Czas zaatakować! (Time to strike!)[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli posiadasz drewno, przerób je na kilka patyków i desek. Jeżeli nie, poszukaj drzew i zbierz drewno. Żeby skonstruować drewniany miecz, wymagane są 2 bloki desek oraz 1 patyk. Oto receptura craftingu miecza:

Sosnowe deskiTropikalne deski

Grid layout Arrow (small).pngSosnowe deskiTropikalne deski

Kość Łowca potworów (Monster Hunter)[edytuj | edytuj kod]

Poczekaj, aż zajdzie słońce lub znajdź zacienione miejsce (np. jaskinie), gdzie agresywne moby będą w stanie się spawnować. Najlepiej mieć przy sobą miecz i zbroję dla ochrony przed atakami mobów. Musimy zaatakować moba i uderzać w niego, aż do skutku. Gdy zginie, osiągnięcie zostanie zaliczone. Nie działa to na mobach przyjaznych. Musisz zabić dowolnego agresywnego moba, czyli takiego, który atakuje cię od razu, gdy się za mocno do niego zbliżysz.


Uwaga: Najlepiej jest uważać, z jakim mobem ma się do czynienia. Nie atakuj szkieletów lub creeperów, jeżeli nie wiesz jak się z nimi uporać lub jak nie posiadasz pancerza. Możesz przez to z łatwością zginąć!

Łuk Pojedynek snajperów (Sniper Duel)[edytuj | edytuj kod]

To osiągnięcie może być trudne do zdobycia. Wymaga ono dobrej celności. Do zdobycia tego osiągnięcia wymagany będzie łuk oraz szkielet, którego będziemy musieli zabić z łuku. Sprowokuj szkieleta i zmuś go, aby cię gonił. Idź do tyłu i stań na odległości min. 50 bloków od siebie do naszego celu. Szkielet będzie ledwo widoczny z tej odległości, lecz musimy go stąd zestrzelić. Najlepiej jest wycelować trochę nad szkieletem (lecz nie za mocno) i wystrzelić strzałę z maksymalnym naciągnięciem. Trafienie go będzie wymagało kilku lub nawet kilkunastu prób, więc weź ze sobą dużo strzał. Po trafieniu go, powtórz akcję z 2-3 razy i gdy szkielet zginie, osiągnięcie zostanie zaliczone. Celowanie może nie być łatwe, ponieważ wystarczy, że celownik jest minimalnie za mocno w bok ustawiony i możesz nie trafić w szkieleta. To osiągnięcie wymaga bardzo dobrej celności i cierpliwości.

Uwaga:

  • Szkielety mogą zniknąć z tak dużej odległości. Najlepiej jest mieć ustawione renderowanie na "Normal" lub "Far", aby łatwiej było go trafić.
  • W wersji 1.0.0 istnieje bug, który uniemożliwia zaliczenie tego osiągnięcia strzelając w szkielety z tej odległości. Zostało to poprawione w 1.1.0.
  • Osiągnięcie może zostać zaliczone, gdy zabijemy szkieleta pod nami. Nie wiadomo, czy jest to bug czy tak ma być.

Skóra Raz krowie śmierć (Cow Tipper)[edytuj | edytuj kod]

Poszukaj krów, które najczęściej znajdują się na łąkach lub w górach. Użyj miecza, aby ją zabić. Uderz w nią 2-3 razy (w zależności od typu miecza). Gdy zginie, wypadnie z niej skóra lub/i surowy befsztyk. Jeżeli skóra nie wypadnie z krowy, poszukaj i zabij inną krowę. Po zdobyciu skóry osiągnięcie zostaje zaliczone. Osiągnięcie również zostaje zaliczone, gdy wyrzucimy skórę ze skrzyni lub naszego inwentarza i ją podniesiemy na nowo. Najprawdopodobniej jest to bug.

Siodło Kiedy świnie zaczną latać (When Pigs Fly)[edytuj | edytuj kod]

Do zaliczenia tego osiągnięcia będzie potrzebne siodło oraz świnia, którą wykorzystamy do naszych celów. Siodło jest rzadkim przedmiotem, który można znaleźć np. w lochach. Są duże szanse na otrzymanie siodła w skrzyniach. Żeby pomyślnie zaliczyć to osiągnięcie, świnia powinna znajdować się blisko klifu lub przepaści (o wysokości wyższej niż 6 bloków). Połóż siodło na niej i czekaj, aż dojdzie do krawędzi podłoża. Nie uderzaj w świnię, dopóki nie zbliży się do krawędzi klifu i jak się tak stanie, uderz w nią, aby z niego spadła. Świnia wtedy otrzyma obrażenia od upadku (lub zginie) i osiągnięcie zostanie zaliczone. Czasem bywa, że gracz również otrzymuje obrażenia od upadku. Od wersji 12w36a zadanie jest ułatwione, ponieważ została dodana marchewka na wędce, który sprawia, że gdy gracz trzyma ją w ręce, wszystkie świnie w pobliżu zaczynają iść za graczem.

Dolna część[edytuj | edytuj kod]

Drewniany kilof Czas kopać! (Time to Mine!)[edytuj | edytuj kod]

Do skonstruowania drewnianego kilofa potrzebne będą 3 bloki desek oraz 2 patyki. Utwórz kilof za pomocą tych narzędzi. Oto receptura craftingu:
Sosnowe deskiTropikalne deski


Sosnowe deskiTropikalne deski


Sosnowe deskiTropikalne deski
Grid layout Arrow (small).pngKamienny kilof Ulepszenie (Getting an Upgrade)[edytuj | edytuj kod]

Po stworzeniu drewnianego kilofa, wydobądź trochę bruku używając do tego kilofa. Żeby zdobyć osiągnięcie, musisz stworzyć kamienny kilof. Wymagane są 3 bloki bruku oraz 2 patyki. Oto receptura craftingu:

Grid layout Arrow (small).pngPiec Życie na gorąco (Hot Topic)[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli posiadasz kilof, wydobądź 8 bloków bruku. W stole warsztatowym utwórz z nich piec. Oto receptura craftingu:

Grid layout Arrow (small).png


Osiągnięcie zostaje zaliczone po wyjęciu pieca ze stołu warsztatowego.

Usmażona ryba Smaczna ryba (Delicious Fish)[edytuj | edytuj kod]

Za pomocą 3 patyków i 2 nici skonstruuj wędkę. Korzystając z wędki, złów rybę, rzucając spławik do źródła wody i szybkiego schowania w odpowiednim momencie. Ryba nie zawsze wyskoczy z wody, więc należy podjąć wiele prób. Po wielu próbach z wody powinna wyskoczyć ryba. Włóż ją do pieca i usmaż. Osiągnięcie zostanie zaliczone po wyjęciu ryby z pieca.


Sztabka żelaza Ciężki sprzęt (Acquire Hardware)[edytuj | edytuj kod]

Pójdź do jaskini w poszukiwaniu rud żelaza. Jeżeli ją znajdziesz, wydobądź ją za pomocą kamiennego bądź lepszego kilofa. Po wydobyciu połóż piec i przetop rudę na sztabkę żelaza. Po wyjęciu sztabek, osiągnięcie zostanie zdobyte.


Tory Na torach (On A Rail)[edytuj | edytuj kod]

Zdobycie tego osiągnięcia może być czasochłonne z tego powodu, że będzie wymagane aż 378 sztabek żelaza i 63 patyki, by stworzyć 1000 torów. Gracz musi przejechać w wagoniku dystans 1km, czyli 1000 bloków. Warto również stworzyć dużo zasilanych torów, aby wagonik był w stanie przejechać ten dystans. Gracz nie może się zetknąć z blokiem i mobami, które cofnęłyby wagon, ponieważ gra uzna to miejsce za metę i osiągnięcie nie zostanie zaliczone. Warto ogrodzić tory i upewnić się, że żadne moby się na nich nie zespawnują. Można również zebrać tory z opuszczonych kopalń, aby trochę zaoszczędzić na sztabkach żelaza i patykach.


Kryształ diamentu DIAMENTY! (DIAMONDS!)[edytuj | edytuj kod]

Zdobycie diamentów może być czasochłonne z tego powodu, że są bardzo rzadkie. Żeby je znaleźć, zejdź na poziom 16 od skały macierzystej. Na poziomach 10-16 znajduje się najwięcej diamentów. Najlepiej szukać je w jaskiniach, w pobliżu źródeł wody lub lawy, ponieważ tam najczęściej się one generują. Żeby pomyślnie wydobyć rudę, potrzebny jest żelazny, bądź diamentowy kilof. Można również zdobyć to osiągnięcie poprzez wzięcie diamentu z skrzyni z opuszczonej kopalni lub wioski i upuszczenie go na ziemię. Po podniesieniu gra będzie to uważać za wydobycie diamentu co może być bugiem.

Wskazówka: Jeżeli nie wiesz jakie jest twoje położenie, wciśnij F3 lub ⇧ Shift + F3 aby włączyć menu debug. Po lewej będą pokazane koordynaty gracza, a środkowa linijka z "Y" pokazuje na którym poziomie się znajdujesz.


Stół do zaklęć Zaklinacz (Enchanter)[edytuj | edytuj kod]

Wydobądź co najmniej 2 rudy diamentu (5 jeżeli nie posiadasz diamentowego kilofa). Stwórz diamentowy kilof w stole warsztatowym i poszukaj obsydianu. Wydobądź 4 bloki obsydianu za pomocą diamentowego kilofa (wydobycie 1 bloku trwa 10 sekund). Na końcu znajdź trzcinę cukrową i skórę. Trzcinę przerób na papier, a następnie stwórz książkę. Za pomocą tych przedmiotów stwórz stół do zaklęć. Oto receptura craftingu:

Grid layout Arrow (small).png
Kryształ diamentu
Kryształ diamentu
Diamentowy miecz Niszczyciel (Overkill)[edytuj | edytuj kod]

To osiągnięcie wymaga miecza najlepszej jakości. Bez ulepszeń jest możliwe, że można diamentowym mieczem zadać mobowi 9 serc obrażeń, jednak trzeba to zrobić wykonując cios krytyczny. Niestety jest to niemożliwe do wykonania od wersji 1.0.0, w której miecze zadają nieco mniej energii, jednak można to wykonać poprzez ulepszenie miecza. W przypadku diamentowego miecza wystarczy Ostrość II-III, lecz w przypadku kamiennego lub żelaznego miecza najlepiej jest mieć Ostrość IV-V. Uderzając wroga ciosem krytycznym, daje nam wysokie szanse, że zdobędziemy osiągnięcie. Dlaczego wcześniej zaznaczono, że trzeba zadać 9 serc obrażeń? Otóż jest to prawdopodobnie niedopracowanie tłumaczenia lub kodu gry, co może spowodować mylność u graczy. Nie wiadomo jednak, czy bug zostanie poprawiony. Moc najlepiej sprawdzić na słabych mobach, jak np. pająki. Jeżeli zauważysz, że zabijesz pająka jednym lub dwoma ciosami krytycznymi, masz 100% szans na otrzymanie osiągnięcia.

Biblioteczka Bibliotekarz (Librarian)[edytuj | edytuj kod]

Po stworzeniu stołu do zaklęć, należy poszukać większej ilości trzciny cukrowej i skóry. Trzcinę należy przerobić je na papier. Z tych materiałów musimy zrobić min. 3 książki, aby stworzyć pojedynczą biblioteczkę. Do tego potrzeba 6 sztuk desek oraz 3 książek. Oto receptura na biblioteczki:
Sosnowe deskiTropikalne deski


Sosnowe deskiTropikalne deski


Sosnowe deskiTropikalne deski
Grid layout Arrow (small).png

Sosnowe deskiTropikalne deski


Sosnowe deskiTropikalne deski


Sosnowe deskiTropikalne deski

Obsydian Musimy zejść głębiej (We Need to Go Deeper)[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli posiadasz diamentowy kilof, poszukaj obsydianu i wydobądź 10 (na oszczędną wersję) lub 14 (na zwykłą) bloków obsydianu. Po wydobyciu go, stwórz krzesiwo z 1 sztabki żelaza i krzemienia. Układamy prostokąt 5x4 z obsydianu i podpalamy środek za pomocą krzesiwa, by go aktywować. Żeby zaliczyć osiągnięcie, musimy się przenieść do Netheru. Portal nie potrzebuje narożników, więc można zrobić "oszczędną" wersję portalu.


Łza ghasta Zwrot do nadawcy (Return to Sender)[edytuj | edytuj kod]

Wędrując po Netherze, możemy napotkać Ghasty. Ich sposobem ataku jest strzelanie ognistymi kulami w stronę kamery. Żeby zdobyć osiągnięcie, trzeba zabić Ghasta w specyficzny sposób, czyli poprzez odbicie jego pocisku w jego stronę. Żeby to zrobić, musisz uderzyć w kulę chwilę przed uderzeniem w ciebie, a ona zostanie odbita w stronę Ghasta. To może być trudne do zrobienia, ponieważ Ghasty potrafią latać i mogą ominąć pocisk. Jeżeli boisz się atakować ręcznie, możesz ją odbić strzelając w nią strzałą lub rzucając spławik od wędki (jednak sposób z wędką jest ryzykowny, ponieważ możesz ją przyciągnąć do siebie). Jeżeli ci się poszczęści, kula uderzy w Ghasta i on zginie.


Płomienna różdżka Prosto w ogień (Into Fire)[edytuj | edytuj kod]

Powędruj w Netherze (uważając, by się nie zgubić) i poszukaj Fortecy Netheru. W fortecach mogą się znaleźć spawnery Blaze'ów. Zaatakuj Blaze'a i zabierz płomienną różdżkę. Należy uważać podczas walki z Blaze'ami, ponieważ można łatwo zostać trafiony przez jego ogniste kule i spłonąć. Mikstura odporności na ogień działa cuda!


Przyziemna mikstura Lokalny browar (Local Brewery)[edytuj | edytuj kod]

Po zabraniu płomiennej różdżki, stwórz statyw alchemiczny za pomocą 1 płomiennej różdżki i 3 bloków bruku. Do uwarzenia mikstury będzie potrzebna butelka z wodą. Dowolny składnik zamienia butelkę z wodą w miksturę bez efektu, jednak bardziej opłaca się użyć brodawki, która tworzy Niezgrabną Miskturę służącą do wytworzenia praktycznie wszystkich mikstur w grze. Wystarczy tylko uwarzyć miksturę bez efektu aby zaliczyć osiągnięcie.


Oko Kresu Koniec? (The End?)[edytuj | edytuj kod]

Poszukaj twierdzy szukając w podziemiach. Szukanie twierdz może być bardzo trudne bez Oka Kresu. Opłaca się zrobić kilka lub kilkanaście Oczu Kresu. Co chwilę wyrzucaj jedno oko i czekaj, aż ono spadnie lub rozpryśnie się w powietrzu. Z biegiem czasu Oko Kresu powinno już nie iść w górę. Jeżeli zauważysz, że oko celuje w dół, oznacza to, że znajdujesz się nad twierdzą. Kopiąc się do niej, wchodzimy do pomieszczenia z portalem do Kresu. Uważaj na spawner rybików cukrowych i włóż do każdego bloku portalu po jednym Oku Kresu. Po włożeniu oka do każdego wejścia, powinna się pojawić czarna struktura w portalu. Wejdź do niej, a przeniesiesz się do Kresu. Osiągnięcie zostaje zaliczone po przejściu przez portal.


Jajo smoka Koniec (The End)[edytuj | edytuj kod]

Będąc w Kresie, twoim celem będzie unicestwienie Smoka Kresu. Uważaj na Endermany, których jest mnóstwo w Kresie. Dobrym sposobem na uniknięcie z nimi konfliktu, to założenie dyni na głowę, przez co one nie będą cię widzieć. Zniszcz wszystkie kryształy, znajdujące się na obsydianowych słupach i zaatakuj smoka. Uważaj, aby cię nie zrzucił z platformy. Dobrym sposobem na atak jest wzięcie łuku z mocą "Nieskończoność" (ang. Infinity). Warto jednak mieć również zwiększenie mocy w łuku, aby zabicie smoka zajęło mniej czasu. Strzelanie z łuku będzie trudniejsze, ponieważ niełatwo go trafić z łuku, ale jest o wiele bezpieczniejsze niż atakowanie go mieczem. Po zabiciu smoka, wokół posypie się mnóstwo kul doświadczenia i pod nim pojawi się portal wyjściowy. Przejdź przez portal, aby zaliczyć osiągnięcie.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]