Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Poradniki/Pierwsza noc

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wróć do Poradniki.

Książka z piórem.png
Nieaktualne informacje!
Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.

Tryb survival gry Minecraft przypomina w pewnym stopniu gry przygodowe bądź RPG. W niej bowiem także z początku nie posiadamy nic i jesteśmy zdani wyłącznie na siebie.

Pierwsze chwile[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli nie znasz sterowania i mechanizmów rządzących światem gry, zobacz podstawy i sterowanie.

Na początku, gdy stworzysz już świat, porozglądaj się za drzewem, następnie zniszcz jedno w całości. Otwierając ekwipunek (trafiają do niego wszystkie rzeczy, można tam założyć zbroję), którego podstawowym włącznikiem jest klawisz "E", zauważysz cztery puste kratki (2x2). Włóż w jedną całość drewna a potem wyjmij deski. Przydadzą Ci się później. Teraz zobacz, czy nie ma w pobliżu owiec. Ich wełna przyda się do zrobienia łóżka, a surową baraninę będziesz mógł zjeść.

Zdobywanie materiałów[edytuj | edytuj kod]

Kiedy już zdobędziesz deski, będziesz mógł zrobić stół rzemieślniczy. Jest on potrzebny do wielu rzeczy. Aby go wytworzyć, wypełnij wszystkie pola w polu do tworzenia, które znajdziesz w swoim ekwipunku. Następnie postaw swój stół rzemieślniczy i stwórz patyki: ustaw dwie deski - jedna nad drugą. Potem wytwórz ważny element w tworzeniu podstawowego domu - w skale. Jest to kilof. aby go wytworzyć,

Ustalenie kierunków świata i pory dnia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz również: Zegar.

Po zdobyciu materiałów, a przed wyruszeniem na rozpoznanie terenu, należy ustalić porę dnia oraz kierunki świata. W tym celu wystarczy spojrzeć na słońce lub księżyc (w zależności od pory dnia) i odczekać 5-10 sekund, po czym sprawdzić, w którą stronę się ono porusza i gdzie się znajduje. Następnie trzeba ustalić kierunki świata - słońce, księżyc i chmury zawsze wędrują w kierunku zachodnim.

Rozpoznanie[edytuj | edytuj kod]

Po zdobyciu materiałów warto ponownie rozejrzeć się po okolicy. Ważne informacje do zdobycia to m.in.: najbliższe położenie pokładów węgla na powierzchni, miejsce zdatne do zbudowania schronienia, najbliższy las czy pobliskie zwierzęta, źródła wody. Ważną zasadą jest, by szukać takich miejsc blisko punktu respawnu, bowiem w przypadku śmierci po zbudowaniu domu łatwiej jest odnaleźć swoje mieszkanie. Po zdobyciu tych informacji, należy wrócić się do miejsca, gdzie można wybudować swoje mieszkanie (w przypadku domu budowanego wewnątrz skały - najlepiej półka skalna na zboczu góry) i rozpocząć kopanie. Do przekopywania się przez warstwę ziemi najlepiej używać jest gołych rąk, lecz w momencie dokopania się do warstwy skał należy utworzyć stół warsztatowy i utworzyć kilof drewniany.

Uwaga! Ze względów estetycznych zaleca się wyrównanie terenu wokół miejsca, gdzie znajdywać się będą drzwi wejściowe.

Drzwi wejściowe muszą mieć rozmiary 1x1x2 (w systemie szer. x długość x wysokość), natomiast pomieszczenie w początkowej fazie gry nie musi mieć więcej niż 3x3x2.

Jeśli nie udało się graczowi znaleźć węgiel przed nocą, można w piecu przepalić drewno (nieprzerobione) przez co uzyskamy węgiel drzewny którym można zrobić pochodnie albo przepalić przedmioty w piecu.

Podstawowe przedmioty[edytuj | edytuj kod]

W początkowych fazach gry każdy potrzebuje przynajmniej kilku przedmiotów, bez których gra byłaby bardzo trudna bądź niemożliwa. Są to:

  • Stół warsztatowy - 4 deski, 1 kawałek drewna
  • Piec - 8 kamieni
  • Min. 4 pochodnie do oświetlenia domu - 1 kawałek węgla, 1 patyk
  • Drzwi - 6 desek, 2 kawałki drewna
  • Łóżko - od wersji Beta 1.3 dostępna jest możliwość stworzenia łóżka, do jego wykonania potrzebne są: 3 bloki wełny dostępnej z owiec i 3 deski
  • Kilof - dwa patyki, trzy deski, wychodzi dwa kawałki drewna.

Wszystkie potrzebne receptury opisane zostały w artykule Crafting.

Przeżycie pierwszej nocy[edytuj | edytuj kod]

Opisane wyżej czynności nie powinny zająć więcej niż 3/4 do 4/5 dnia. Pozostaje więc kilka chwil na utworzenie pochodni oświetlających dom (warto również ustawić 2 do 3 przed domem) oraz schowanie się w domu i utworzenie drzwi. ZAWSZE należy ustawiać drzwi od zewnętrznej strony bowiem tylko w ten sposób można atakować moby przez drzwi. Jeżeli jednak dom jest wystarczająco duży i "schowany" na tyle dobrze, że Creeper nie mógłby wybuchnąć zabijając gracza przez ścianę, nie ma potrzeby stać przed drzwiami z mieczem (a wręcz jest to nie rekomendowane). W nocy można zająć się wytapianie surowców (np. żelazo), bądź też schować się w kącie, włączyć inwentarz i zminimalizować grę. Jeśli wybudowana przez postać budowla jest mała, zalecane jest nie wykonywanie gwałtownych i szybkich ruchów, ponieważ wabi to wrogie stworzenia. Należy także pamiętać, że sam wschód słońca nie oznacza jeszcze usunięcia / zabicia mobów i warto odczekać do pokazania się całej tarczy słońca.