Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Poradniki/Pierwsza noc

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wróć do Poradniki. Tryb survival gry Minecraft przypomina w pewnym stopniu gry przygodowe bądź RPG. W niej bowiem także z początku nie posiadamy nic i jesteśmy zdani wyłącznie na siebie.

Pierwsze chwile[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli nie znasz sterowania i mechanizmów rządzących światem gry, zobacz podstawy i sterowanie.

Aby rozpocząć nową grę, należy wybrać w menu głównym opcję "Tryb jednoosobowy" i przycisk Stwórz nowy świat. Po chwili generowania i zapisywania gracz pojawi się na unikalnej mapie, niezależnym świecie. Należy zauważyć, iż na początku nie posiada nic w swoim ekwipunku. Aby więc sprawnie zaczął, potrzebuje materiałów. Podstawowym materiałem jest drewno. Postać musi więc rozejrzeć się po okolicy, w poszukiwaniu drzew.

Zdobywanie materiałów[edytuj | edytuj kod]

Istnieją różne sposoby budowania domów. Ten poradnik skupi się głównie wokół budowania schronienia wewnątrz skał. Do takiego budowania potrzeba zazwyczaj 2 drewnianych kilofów i jedną łopatę. Do wykonania tych przedmiotów potrzeba więc 3 kawałków drewna (1 kilof = 3 deski + 2 patyki, 2 kilofy = 6 desek + 4 patyki, łopata = jedna deska + 2 patyki, łącznie 7 desek + 6 patyków, 6 patyków = 4 deski, łącznie 11 desek = ~ 3 kawałki drewna). Trzeba jednak wziąć poprawkę - do jakiegokolwiek craftowania potrzeba stołu warsztatowego, który składa się z 4 desek. 4 deski to z kolei kolejny jeden kawałek drewna. Aby więc, aby przeżyć pierwszą noc, potrzeba minimalnie 4 kawałków drewna. Warto jednak zebrać ich więcej.

Ustalenie kierunków świata i pory dnia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz również: Zegar.

Po zdobyciu materiałów, a przed wyruszeniem na rozpoznanie terenu, należy ustalić porę dnia oraz kierunki świata. W tym celu wystarczy spojrzeć na słońce lub księżyc (w zależności od pory dnia) i odczekać 5-10 sekund, po czym sprawdzić, w którą stronę się ono porusza i gdzie się znajduje. Następnie trzeba ustalić kierunki świata - słońce, księżyc i chmury zawsze wędrują w kierunku zachodnim.

Rozpoznanie[edytuj | edytuj kod]

Po zdobyciu materiałów warto ponownie rozejrzeć się po okolicy. Ważne informacje do zdobycia to m.in.: najbliższe położenie pokładów węgla na powierzchni, miejsce zdatne do zbudowania schronienia, najbliższy las czy pobliskie zwierzęta, źródła wody. Ważną zasadą jest, by szukać takich miejsc blisko punktu respawnu, bowiem w przypadku śmierci po zbudowaniu domu łatwiej jest odnaleźć swoje mieszkanie. Po zdobyciu tych informacji, należy wrócić się do miejsca, gdzie można wybudować swoje mieszkanie (w przypadku domu budowanego wewnątrz skały - najlepiej półka skalna na zboczu góry) i rozpocząć kopanie. Do przekopywania się przez warstwę ziemi najlepiej używać jest gołych rąk, lecz w momencie dokopania się do warstwy skał należy utworzyć stół warsztatowy i utworzyć kilof drewniany.

Uwaga! Ze względów estetycznych zaleca się wyrównanie terenu wokół miejsca, gdzie znajdywać się będą drzwi wejściowe.

Drzwi wejściowe muszą mieć rozmiary 1x1x2 (w systemie szer. x długość x wysokość), natomiast pomieszczenie w początkowej fazie gry nie musi mieć więcej niż 3x3x2.

Jeśli nie udało się graczowi znaleźć węgiel przed nocą, można w piecu przepalić drewno (nieprzerobione) przez co uzyskamy węgiel drzewny którym można zrobić pochodnie albo przepalić przedmioty w piecu.

Podstawowe przedmioty[edytuj | edytuj kod]

W początkowych fazach gry każdy potrzebuje przynajmniej kilku przedmiotów, bez których gra byłaby bardzo trudna bądź niemożliwa. Są to:

Wszystkie potrzebne receptury opisane zostały w artykule Crafting.

Przeżycie pierwszej nocy[edytuj | edytuj kod]

Opisane wyżej czynności nie powinny zająć więcej niż 3/4 do 4/5 dnia. Pozostaje więc kilka chwil na utworzenie pochodni oświetlających dom (warto również ustawić 2 do 3 przed domem) oraz schowanie się w domu i utworzenie drzwi. ZAWSZE należy ustawiać drzwi od zewnętrznej strony bowiem tylko w ten sposób można atakować moby przez drzwi. Jeżeli jednak dom jest wystarczająco duży i "schowany" na tyle dobrze, że Creeper nie mógłby wybuchnąć zabijając gracza przez ścianę, nie ma potrzeby stać przed drzwiami z mieczem (a wręcz jest to nie rekomendowane). W nocy można zająć się wytapianie surowców (np. żelazo), bądź też schować się w kącie, włączyć inwentarz i zminimalizować grę. Jeśli wybudowana przez postać budowla jest mała, zalecane jest nie wykonywanie gwałtownych i szybkich ruchów, ponieważ wabi to wrogie stworzenia. Należy także pamiętać, że sam wschód słońca nie oznacza jeszcze usunięcia / zabicia mobów i warto odczekać do pokazania się całej tarczy słońca.

Promotional Content