Poradniki/Walka z wrogimi mobami

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Walka z wrogimi mobami[edytuj | edytuj kod]

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Gdy chcesz zaatakować moba, licz się z tym, że on zaatakuje ciebie, pewnie zrobi to nawet pierwszy.

Dlatego zawsze pod ręką miej miecz i łuk, gdy spotkasz zombie, szkieleta, pająka czy creepera, nie panikuj...

W kolejnych częściach tego poradnika dowiesz się, jak walczyć z danym typem moba.
Nie polecam grania na F5 (widok trzeciej osoby), podczas atakowania mobów.

Zombie[edytuj | edytuj kod]

Chyba najmniej szkodliwy potwór, aby Cię uderzyć musi do ciebie podejść.
Uderzasz go mieczem z odległości ok. 2 kratek, odpychając go, możesz krążyć wokół niego.
Strzelanie z łuku jest nieopłacalne. Jeśli jest to pojedynczy osobnik warto wykonywać ciosy krytyczne (podskakiwać) podczas ataku.
Zombie zazwyczaj atakują w grupach, mają duży zasięg widzenia (aż 40 bloków), często atakują od tyłu.

Na poziomach średnich i trudnych zdarza się, że zombie pojawią się w zbrojach. Mogą również posiadać broń, np. miecze lub łopaty. Zbroja zwiększa ich punkty obrony, a broń zadaje dodatkowe obrażenia. Potrafią też podnosić przedmioty.

W późniejszym etapie zaklęcia typu Ostrość oraz Pogromca Nieumarłych zmniejszą ilość wymaganych ciosów na zgładzenie moba.

Szkielet[edytuj | edytuj kod]

Dosyć groźny potwór, strzela z łuku, dlatego jest dosyć niebezpieczny.
Można próbować strzelać z łuku, lecz jest to nieopłacalne.
Walka wręcz może być trudna, zwłaszcza w wodzie.
Jeśli jest tylko jeden, najefektywniej jest trafić go z łuku i dobić mieczem.

Zdarza się też, że szkielety spawnują się ze zbroją lub z zaklętymi łukami na poziomach średnim i trudnym. Zbroja zwiększa ich punkty obrony, a zaklęcia zwiększają obrażenia lub podpalają graczy.

W późniejszym etapie zaklęcia typu Ostrość oraz Pogromca Nieumarłych zmniejszą ilość wymaganych ciosów na zgładzenie moba.

Pająk[edytuj | edytuj kod]

Bardzo szybki, może być trudny do zabicia przez nowych graczy, ale tutaj dowiesz się jak z nim wygrać.
Nie zapomnij, że (tak jak prawdziwe pająki) potrafi chodzić po ścianach.
Aby zabić pająka musimy się skoncentrować i uderzyć go raz, gdy jest na ziemi, po ok. 2 sekundach rzuci się na ciebie, wtedy wykonuj ten krok do czasu gdy go zabijemy.

Można strzelać z łuku, ale tylko z odległości +10 klocków, gdyż łatwiej zabić go mieczem.

Na poziomie trudnym pająki mogą posiadać specjalny efekt (np. przyspieszenie).

W późniejszym etapie zaklęcia typu Ostrość oraz Zmora Stawonogów zmniejszą ilość wymaganych ciosów na zgładzenie moba.

Creeper[edytuj | edytuj kod]

Znienawidzony przez graczy, wybuchający jak TNT potwór, niszczący wszystko na swojej drodze, po spotkaniu z graczem.

Jak z nim wygrać? To proste.

Polecam strzelać z łuku – łatwiej go zabić, lecz można także mieczem, JAK?

No to tak, po uderzeniu creepera, lub gdy zacznie wydawać charakterystyczny dźwięk uciekamy na odległość ok. 8 klocków, dochodzimy ponownie, uderzamy i uciekamy. Aby go pokonać trzeba wykonać tą czynność ok. 3-4 razy kamiennym mieczem lub lepszym. Doświadczeni gracze atakują go ze sprintu, gdyż to zwiększa odległość na jaką zostanie odepchnięty.

Można też podejść raz i szybko machnąć 3 razy. Dość niebezpieczna metoda, więc najlepiej uderzyć raz, odejść, podbiec i uderzyć 2 razy. Wtedy macie pewność, że nie uda mu się wybuchnąć. Gorzej w grze wieloosobowej jeśli macie lagi.

Jeżeli posiadasz już stół do zaklęć, warto zaopatrzyć się w zaklęcie Odrzut. Pozwala ono odepchnąć moba na większą odległość, dając nam więcej szans na atak.

Na otwartej przestrzeni można też skorzystać z kilku technik ułatwiających walkę:

  • Budowanie słupa z dowolnego materiału o wysokości 3 bloków, następnie zabijanie z wysokości mieczem lub łukiem. Ta metoda pozwala na pokonanie nawet dużej grupy stworzeń bez tracenia życia.
  • Pod ziemią najefektywniejszym sposobem jest używanie sprintu, by odrzucić od siebie moba na bezpieczną odległość. Metoda ta nie jest zalecana na większe grupy Creeperów.
  • Po zwróceniu na siebie uwagi Creepera, łatwo jest wprowadzić go na pułapkę z obwodu czerwonego kamienia.
  • Na otwartej przestrzeni wygodnie jest walczyć na odległość z łuku, jeśli tylko posiadamy strzały. Dzięki temu Creeper, zanim do nas dotrze, będzie miał już mniej punktów życia, dzięki czemu pokonamy go, zanim zdąży wybuchnąć.
  • Creeper zachowuje się podobnie jak TNT, co oznacza, że jeśli znajdzie się w wodzie i wybuchnie, zada mniejsze obrażenia i nie zniszczy żadnego bloku. Można to wykorzystać do walki z nim.
  • Aby zdobyć płytę, dobrze jest sprowokować najpierw szkieleta, a następnie uciec za Creepera, tak, aby ustawić się w jednej linii i uciekać, by obydwa moby nas goniły.
  • Dobrze jest mieć na sobie zbroję z zaklęciem Ochrona od wybuchów, aby osłabić obrażenia od ataku Creepera. Może się zdarzyć, że wybuchnie on i nie zada nam obrażeń.
  • Na większe grupy Creeperów przydaje się sprowokować jednego, aby wybuchł i zabił pozostałe.
  • Creepery boją się kotów i od uciekają przed nimi. Warto więc wykorzystywać je jako metodę obronną.
  • Podczas walki z creeperami warto używać tarczy. W momencie gdy nie zdążymy powstrzymać wybuchu możemy jej użyć i całkowicie zaabsorbować obrażenia.

Enderman[edytuj | edytuj kod]

Trudny do pokonania mob, który po tym, jeśli go sprowokujemy lub zaatakujemy, uderza i teleportuje się obok. Najlepiej uderzać go po nogach, przez co teleportacja zostaje zablokowana.

W celach taktycznych można wskoczyć do wody, gdyż Enderman po wejściu do wody natychmiast teleportuje się i zostawia Cię w spokoju. Jeżeli posiadasz wiadro wody, dobrym pomysłem jest wylanie jej na ziemię, co spowoduje, że mob odniesie obrażenia i ucieknie, pojawiając się w pobliżu. Pozwala to uniknąć wielkich szkód, ponieważ Endermany zadają dość wysokie obrażenia, a woda rozlewa się na odległość kilku kratek.

Broń dystansowa jest nieskuteczna, ponieważ Endermany teleportują się, kiedy nadlatuje strzała, bądź inny pocisk, jednakże metoda ta może posłużyć jako obrona, gdyż mob po zniknięciu przestaje nas atakować.

Szlam[edytuj | edytuj kod]

Równie łatwy do zabicia co zombie szczególnie średnie i małe osobniki.
Gdy zostanie zabity, dzieli się na 2-4 mniejsze.
Duże trzeba uderzyć 3-4 razy mieczem.
Średnie 1 raz.
Przy małym wystarczy ręka.

Ghast[edytuj | edytuj kod]

Niebezpieczny i groźny mob, atakujący ognistymi kulami.
Popularną metodą jego zabicia jest odbijanie jego kul w jego stronę - przy okazji możemy odblokować osiągnięcie "Zwrot do nadawcy".
Strzelanie z łuku również jest dobrą metodą - Ghast jest duży i porusza się wolno.

Jedno uderzenie ognistą kulą bądź użycie zaklętego łuku pozwala zabić go na jedno uderzenie. Ghasty posiadają niższy poziom zdrowia od przeciętnych mobów, dzięki czemu często wystarcza jedna maksymalnie naciągnięta strzała.

Zombie Pigman[edytuj | edytuj kod]

Szybkie i silne, aczkolwiek neutralne moby. Nie atakują gracza, dopóki on ich nie zaatakuje, jednakże mogą być alternatywnym źródłem samorodków złota oraz sztabek złota.

Gdy są neutralne, poruszają się powoli, lecz gdy zaatakujesz je, zaczynają biec szybko w stronę gracza. Ich SI jest podobne do zombie, lecz nie atakują od razu i są groźniejsze od nich. Pigmany potrafią również podnosić przedmioty.

Uwaga: Zombie Pigmany atakują często w grupach. Jeżeli widzisz w pobliżu dodatkowe Pigmany, atakuj je za pomocą łuku, bądź podsadź się na platformie o wysokości trzech bloków a następnie uderzaj moby za pomocą miecza, natomiast jeżeli nie czujesz się gotowy do walki... NIE przeszkadzaj im! To tyczy się również serwerów multiplayer. jeżeli inny gracz zaatakuje tego moba, szarżuje on w kierunku KAŻDEGO napotkanego gracza, a nie tylko w kierunku prowokatora.

Kostka magmy[edytuj | edytuj kod]

Rzadko spotykany mob w Netherze, poza terenami fortecy. Zachowują się podobnie jak szlam, lecz są silniejsze i posiadają punkty obrony.

Metoda walki z nimi jest podobna jak w przypadku Szlamów, lecz warto uważać, aby nie stać zbyt blisko nich. Gdy jesteśmy tuż pod nimi, wykonują wysokie skoki, próbując wylądować na graczu.

Płomyk[edytuj | edytuj kod]

Płomyki pojawiają się tylko i wyłącznie w fortecach Netheru, generując się ze spawnerów. Atakują one zwykle w sposób dystansowy, lecz kontakt z nimi również zadaje obrażenia.

Płomyk wpierw unosi się w powietrzu i okazjonalnie szybuje. Momentami również zmienia się jego animacja - wokół niego pojawiają się cząsteczki ognia, co oznacza, że za chwilę wystrzeli serię trzech ognistych kul. Pociski potrafią podpalić na długi czas, co może być udręką dla osób z żelazną lub słabszą zbroją.

Najlepszym sposobem na "farmienie" przeciwnika jest zabijanie go za pomocą łuku (najlepiej zaklętego), jednakże Płomyki nie latają na tyle wysoko, aby ataki mieczem były niewykonalne. W przeciwieństwie do Ghastów, ich ognistych kul nie da się odbić. Śnieżki również są skuteczne na nie, ponieważ zadają przyzwoite obrażenia i są wyrzucane z wysoką prędkością.

Mroczny szkielet[edytuj | edytuj kod]

Mroczne szkielety mają podobne SI do zwyczajnych szkieletów poza małymi zmianami. Są one szybsze, atakują mieczami (podobnie jak Zombie Pigmany) oraz potrafią zadać efekt obumierania, który może być bardzo uciążliwy, a nawet śmiertelny dla nieuważnych graczy. Podobnie jak szkielety i zombie, potrafią podnosić przedmioty.

Spawnują się tylko i wyłącznie w Fortecach Netheru. Walka z nimi zwykle jest podobna jak w przypadku zombie lub zombie pigmanów. Wystarczy, że gracz będzie trzymał odpowiedni dystans podczas atakowania, a nie zostanie zarażony efektem. Jeżeli się wahasz, użyj łuku.

Wiedźma[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmy spawnują się w nocy podobnie jak każde moby, lecz są rzadsze. Poruszają się powoli i atakują różnorakimi miksturami miotanymi. Jeżeli gracz posiada dużo zdrowia, zwykle rzuca miksturę osłabiającą lub trującą, natomiast w przypadku niskiej ilości zdrowia, atakuje za pomocą mikstur szkody, aby dobić przeciwnika. Gdy jest atakowana, wypija mikstury (np. lecznicze, prędkości).

Najbardziej skutecznym sposobem na zaatakowanie moba jest użycie łuku. Bicie mieczem jest dość ryzykowne, ponieważ można w łatwy sposób otrzymać negatywny efekt, szczególnie truciznę, która potrafi zredukować zdrowie do 1 (Half Heart.svg) punktu. Jedynym bezpiecznym momentem na atak mieczem jest chwila, w której wiedźma wypija miksturę.

Rybik cukrowy/Endermite[edytuj | edytuj kod]

Rybiki pojawiają się głównie w twierdzach, w których znajdują się duże ilości bloków, uwalniających je lub spawnery, które stoją tuż przy portalu do Kresu. Sporadycznie można je również napotkać w podziemiach ekstremalnych wzgórz. Nieprawdziwe bloki można rozpoznać po tym, że ręką niszczy się je szybciej, aniżeli kilofem.

Rybiki i Endermity zachowują się bardzo podobnie. Są malutkie, posiadają malutką ilość zdrowia i zadają nieznaczne obrażenia. Ze względu na małe obrażenia, ciężko jest zginąć od nich, jeżeli posiada się żelazną lub diamentową zbroję. Głównym problemem może być to, iż atakują zwykle w grupach, co naraża gracza na ciągłe obrażenia i odrzucanie w różne strony. Pomimo niskich wyrządzanych szkód, mogą w szybki sposób znacznie uszkodzić zbroję.

Walka z nimi nie jest problematyczna - wystarczy zwyczajny miecz. Są one na tyle słabe, że jedno uderzenie diamentowym mieczem byłoby w stanie zabić te moby. W twierdzach często atakują w dużych grupach, stąd warto sprawnie posługiwać się bronią. Innym skutecznym sposobem może być rzucanie w nimi miksturami szkody, które trafiają kilka celów na raz. Jeżeli nie chcesz budzić innych rybików, możesz podpalić je za pomocą krzesiwa.