Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Poradniki/Zakładanie wioski

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grid Pajęczyna.png
Informacje zawarte w tym artykule opisują element niedostępny lub przestarzały.
Ten element został usunięty z gry lub nigdy nie został dodany.


Wioska[edytuj | edytuj kod]

Wbrew twierdzeniom wielu osób wioska to nie tylko wygenerowana struktura. Wioska może być równie dobrze stworzona przez gracza. Opłaca się stworzyć wioskę tylko wtedy kiedy w pobliżu nie ma innych osad, gdyż owe można rozbudować.

Tworzenie wioski[edytuj | edytuj kod]

Tworzenie wioski jest dosyć łatwym zadaniem, lecz wymaga ono znania paru podstawowych reguł. Najważniejszą rzeczą są domy. To one decydują o wielkości populacji wieśniaków. Ponieważ gra nie ma zaawansowanego systemu wykrywania budynków jest on dosyć prymitywny. Podstawą domu są drewniane drzwi oraz każdy stały blok oprócz szkła, tnt i liści. Blok ten musi być położony naprzeciw lub nad drzwiami (z odstępem jednej kratki). Bardzo dobrym pomysłem jest ogrodzenie wioski płotem oraz pooświetlaniem terenu osady ze względu na niebezpieczne hordy zombie, które mogą zniszczyć całą populację mieszkańców. Należy pamiętać, że aby nasz "dom" miał zostać przez grę wykryty w odległości co najwyżej 16 kratek musi znajdować się osadnik. Następujące przykłady pokazują w jaki sposób można tworzyć poprawne domy, które będą wykrywane przez grę.

Przykłady domów[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza metoda[edytuj | edytuj kod]

Czerwona wełna wskazuje, gdzie kończy się zakres szukania przez grę bloków ściany. W przypadku, gdy w tym miejscu zostanie postawiony blok nasz "dom" nie będzie aktywny. Zielona wełna jest przykładem miejsca, gdzie może zostać położony blok, a sam "dom" będzie aktywny i wieśniaki będą z niego korzystać.

Wyjaśnienie: Wszystkie bloki w odległości pięciu kratek znajdujące się w linii prostej od drzwi niezależnie, od której strony je położymy tworzą dom. Bloki nie mogą całkowicie blokować drzwi z dwóch stron.
Druga metoda[edytuj | edytuj kod]

Tak samo jak w pierwszej zasadzie zielony blok jest przykładem miejsca, gdzie można umieścić blok, a same drzwi z tym blokiem zostaną uznane jako dom.

Wyjaśnienie: Bloki w odległości 5 kratek w linii prostej nad poziomem drzwi (niezależnie od wysokości dzielącej blok od drzwi) tworzą dom.


Przykład użycia obu metod[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w pierwszej zasadzie zielona wełna to bloki, przez które budowla widoczna na zrzucie ekranu może stać się dla gry domem. Niebieska wełna symbolizuje bloki neutralne, to znaczy takie, które nie mają wpływu na powstanie domu.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Village info mod stworzony przez trunkz - Mod ułatwiający zakładanie wioski. Dostarcza nam wszystkie potrzebne informacje dotyczące wioski. Działa również na serwerach multiplayer, ale do poprawnego działania po stronie serwera także musi być zainstalowany.