Rozmnażanie

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rozmnażanie – mechanika gry, pozwalająca na zwiększanie populacji mobów tego samego gatunku. Rozmnażanie może zachodzić samoistnie lub za pośrednictwem gracza.

Mechanika[edytuj | edytuj kod]

Gracz może rozmnożyć wiele gatunków zwierząt. Każdy mob, którego można rozmnożyć posiada swój specyficzny produkt spożywczy, którym można go wprowadzić w tryb miłości. Kiedy gracz trzyma ten przedmiot w ręce wszystkie moby z danego gatunku będą za nim podążać dopóki nie znajdzie się on poza ich zasięgiem.

Żeby wprowadzić danego osobnika w tryb miłości, należy nacisnąć na niego prawym przyciskiem myszy, karmiąc moba. Wówczas ten przez około 30 sekund będzie emitował cząsteczki serc i szukał partnera. Jeśli w jego zasięgu znajdzie się inny mob w trybie miłości zaczną się one "całować" przez około 2,5 sekundy, a następnie pomiędzy partnerami odrodzi się młody osobnik. Po odrodzeniu się młodego, dane osobniki nie będą mogły ponownie wejść w tryb miłości i się rozmnażać przez mniej więcej 5 minut, jednakże nadal będą one podążać za graczem trzymającym przypisany im produkt spożywczy. Młode zwierzęta podążają za swoimi rodzicami dopóki nie osiągną dojrzałości, chyba że ich rodzicę zginą lub dziecko ich zgubi, wówczas młode szuka innego dojrzałego osobnika, za którym będzie podążać. Rozwój młodego trwa przeciętnie około 20 minut od odrodzenia, może być ono jednak przyspieszone przez gracza poprzez podanie odpowiedniego przedmiotu.

Mob Produkt

spożywczy

Uwagi
MooshroomCowFace.png Mooshroom ItemCSS.png Pszenica Istnieje niezwykle mała szansa żeby podczas rozmnażania dwóch zwykłych osobników odrodziła się brązowa grzybowa krowa.
CowFace.png Krowa ItemCSS.png Pszenica brak
SheepFace.png Owca ItemCSS.png Pszenica Kolor młodej owcy jest dziedziczony losowo po jednym z rodziców. Jeśli rodzice posiadają kolory, które w połączeniu dają inny kolor (zobacz barwniki) taki właśnie kolor będzie miało młode, przykładowo gdy rodzice mają kolory żółty i czerwony ich dziecko będzie pomarańczowe. Rozwój młodych owiec przyspiesza się, gdy młode jedzą trawę.
PigFace.png Świnia ItemCSS.pngMarchewka

ItemCSS.png Ziemniak

ItemCSS.png Burak

brak
ChickenFace.png Kurczak Nasiona pszenicy Istnieje również alternatywny sposób rozmnażania kurczaków – dojrzałe kurczaki składają jaja w odstępie mniej więcej pięciu minut. Jaja te można następnie "wykluć", rzucając je. Wówczas istnieje 12,5% na odrodzenie się kurczątka.
HorseFace.png Koń ItemCSS.png Złote jabłko

ItemCSS.png Złota marchewka

Umaszczenie młodego konia jest przejmowane losowo po jedynym z rodziców. Nie da się rozmnażać dzikich koni, jedynie oswojone. Ponadto rozwój źrebiąt można przyspieszyć za pomocą ItemCSS.pngjabłek, ItemCSS.pngcukru, ItemCSS.png pszenicy czy BlockCSS new.png snopów siana.
DonkeyFace.png Osioł ItemCSS.png Złote jabłko

ItemCSS.png Złota marchewka

Nie da się rozmnażać dzikich osłów, a jedynie oswojone. Rozwój młodych osłów można przyspieszyć za pomocą ItemCSS.pngjabłek, ItemCSS.pngcukru, ItemCSS.png pszenicy czy BlockCSS new.png snopów siana. Możliwe jest również skrzyżowanie osła i konia, w wyniku czego odrodzi się muł. Jest to jedyny sposób na odradzanie się tego moba.
WolfFace.png Pies

(oswojony wilk)

ItemCSS.pngItemCSS.png Wołowina

ItemCSS.pngItemCSS.png Schab

ItemCSS.pngItemCSS.png Królik

ItemCSS.pngItemCSS.png Kurczak

ItemCSS.pngItemCSS.png Baranina

ItemCSS.png Zgniłe mięso

Nie ma możliwości rozmnożenia dzikiego wilka, można rozmnażać jedynie psy, czyli oswojone wilki. Zanim pies wejdzie w tryb miłości musi mieć pełny pasek zdrowia. Wilka można oswoić kośćmi, natomiast nie można nimi rozmnażać psów.
CatFace.png Kot ItemCSS.png Surowy dorsz

ItemCSS.png Surowy łosoś

Można rozmnażać tylko oswojone koty. Kocię dziedziczy umaszczenie losowo po jednym z rodziców. Zanim kot wejdzie w tryb miłości musi mieć pełny pasek zdrowia.
OcelotFace.png Ocelot ItemCSS.png Surowy dorsz

ItemCSS.png Surowy łosoś

Żeby rozmnożyć oceloty muszą one zaufać graczowi, oznacza to, że same podejdą do gracza trzymającego rybę.
RabbitFace.pngKrólik ItemCSS.pngMarchewka

ItemCSS.png Złota marchewka

BlockCSS new.png Mlecz

Mały królik dziedziczy umaszczenie losowo po jednym z rodziców. Wyjątek stanowi królik nazwany "Toast", gdy gracz rozmnoży dwa króliki z tą nazwą otrzyma zwykłego małego królika.
Llama Head.png Lama BlockCSS new.png Snop siana Można rozmnażać tylko oswojone lamy.
TurtleFace.png Żółw BlockCSS new.png Trawa morska Rozmnażanie żółwi odróżnia się od rozmnażania innych mobów tym, że młode żółwie nie odradzają od razu, tylko wykluwają się z jaj, które są składane przez jednego z rodziców. Jaja wykluwają się po kilku dniach w ciągu nocy. Podczas dorastania młode żółwie wyrzucają tarczkę. Młode żółwie są najmniejszymi mobami w grze.
PandaFace.png Panda ItemCSS.png Bambus Żeby panda weszła w tryb miłości, w zasięgu pięciu kratek musi się znajdować minimum osiem pędów bambusa.
FoxFace.png Lis ItemCSS.png Słodkie jagody brak
BeeFace.png Pszczoła BlockCSS new.png Kwiaty brak
HoglinFace.png Hoglin BlockCSS new.png Szkarłatny netherowy grzyb Hogliny boją się spaczonych grzybów i reagują pozytywnie tylko na szkarłatne grzyby.
StriderFace.png Magmołaz BlockCSS new.png Spaczony netherowy grzyb brak

Osadnicy[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Osadnik#Rozmnażanie.

Osadnicy rozmnażają się w ciągu dnia tylko wówczas gdy są gotowi. Aby wieśniacy mogli się rozmnażać wymagane są wolne łóżka, ponieważ zaczynają się oni rozmnażać kiedy ich populacja jest mniejsza niż liczba wolnych łóżek w wiosce i rozmnażają się dopóki wolne łóżka będą dostępne.