Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę potrzebnych zmian oraz artykułów do rozszerzenia.

Serwer

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Serwer (ang. Server) gry Minecraft umożliwia grę razem z innymi graczami (ang. Multiplayer). Może być uruchomiony na serwerze dedykowanym bądź na zwykłym domowym PC.

Konfiguracja serwera

Jak skonfigurować serwer

Pobierz oficjalne oprogramowanie serwera z oficjalnej strony gry.

Do instalacji i uruchomienia przejrzyj poradnik dotyczący konfiguracji serwera.

Łączenie z lokalnym serwerem

W kliencie gry (lub przeglądarce na oficjalnej stronie) wybierz grę "Multiplayer" i wpisz lokalny adres IP. Jeśli port jest domyślny (25565), wystarczy wpisać: 127.0.0.1 lub "localhost", w innym wypadku trzeba po dwukropku podać numer portu, np. 127.0.0.1:1234.

Komendy

Operatorzy

Poniższe komendy mogą być używane przez operatorów serwera w konsoli, w grze w oknie rozmowy poprzedzając komendę slashem '/' lub w bloku poleceń (nie wszystkie).

Komenda Opis Użycie
help lub ? Pokazuje listę dostępnych komend w konsoli lub grze. help
whitelist [ON/OFF] Włącza lub wyłącza white-liste bez potrzeby wyłączania servera i edytowania pliku whitelist.txt. whitelist [ON/OFF]
whitelist add <gracz> Dodaje gracza na white-liste bez potrzeby wyłączania servera i edytowania pliku whitelist.txt. whitelist add <gracz>
whitelist remove <gracz> Usuwa gracza z white-listy bez potrzeby wyłączania servera i edytowania pliku whitelist.txt. whitelist remove <gracz>
whitelist list wyświetla aktualną white-listę whitelist list
whitelist reload Odświeża white-listę z pliku whitelist.txt (przydatne gdy zostaje ona edytowana poza minecraftem) whitelist reload
kick <gracz> <powód> Wyrzuca gracza o danym nicku z gry. kick nazwa_gracza dlaczego
ban <gracz> <powód> Banuje danego gracza na serwerze. ban nazwa_gracza dlaczego
pardon <gracz> Zdejmuje bana na gracza o danym nicku na serwerze. pardon nazwa_gracza
ban-ip <ip> Banuje numer IP. ban-ip 192.168.1.5
pardon-ip <ip> Zdejmuje bana na IP. pardon-ip 192.168.1.5
banlist <ip> wyświetla listę banowanych graczy (aby wyświetlić listę banowanych IP trzeba dopisać "ip" na końcu) banlist
op <gracz> Przyznaje graczowi o podanym nicku uprawnienia operatora. op nazwa_gracza
deop <gracz> Zdejmuje operatora z gracza o podanym nicku. deop nazwa_Gracza
tp <gracz1> <gracz2> Teleportuje <gracz1> do dokładnej lokalizacji <gracz2>. tp gracz1 gracz2
give <gracz> <id> [<num>] Daje <gracz> <num> (domyślnie 1) blok o danej wartości ID <id>. give gracz1 3 64 (gives gracz1 64 bloków ziemi)
tell <gracz> <wiadomość> Wysyła prywatną wiadomość do <gracz>. tell gracz2 witaj!
stop Bezpieczne zatrzymanie serwera. stop
save-all Wymuszenie zapisania świata. save-all
save-off Zablokowanie auto zapisu świata (przydatne dla skryptów kopii zapasowych). save-off
save-on Uruchamia ponownie auto zapis świata. save-on
say <wiadomość> Wysyła wiadomość do wszystkich graczy. say witaj świecie!
time <add/set> <ilość> Dodaje (add) lub dokładnie ustawia (set) czas na serwerze (0-24000) time add 5000
gamemode <gracz> <nr> Zmienia tryb gry <gracz> do <nr> (0=survival 1=creative) gamemode gracz1 1
xp <gracz> <ilość> Dodaje graczowi konkretną liczbę Kul doświadczenia (przy wpisaniu z minusem (-) odbierze mu je) xp gracz1 100
toggledownfall Przełącza opady deszczu lub śniegu toggledownfall
list Wyświetla listę wszystkich graczy na serwerze prawie taką samą jak po naciśnięciu klawisza TAB list

Gracz

Poniższe komendy mogą być używane przez dowolnego gracza.

Komenda Opis
/kill Zabiera 1000 punktów życia. Przydatne, gdy gracz zostanie gdzieś uwięziony itp.
/me <akcja> Wysyła wiadomość w stylu czatu IRC (czyli "* Gracz111 wita się z wszystkimi").
/tell <gracz> <wiadomość> Wysyła prywatną wiadomość do <gracz>

Na większości serwerów komendę /tell zastępuje /msg . Użycie: /msg <nick> <treść>

Typy serwerów

Jest wiele typów serwerów Minecrafta, zazwyczaj różnią się poziomem trudności lub władzą graczy nad światem i prawami na serwerze. Wiele specjalnych typów serwera opiera się na edytorach map.

Typy rozgrywki

Standard - Standardowa

Na serwerach standardowych zazwyczaj są używane zwykłe mapy, gracze mogą budować i niszczyć co tylko chcą (przestrzegając zasad serwera).

Falling Lava - Spływająca lawa

Serwery w formie 'roleplay', które zazwyczaj używają małych map wraz z pojedynczym blokiem lawy lub z "czasomierzem" lawy (długi kanał z przepływami lawy, opóźniając rozprzestrzenianie) na górze mapy. Gracze mają za zadanie zbudować konstrukcję chroniącą przed lawą zanim lawa zaleje całą mapę; mapa zazwyczaj jest resetowana/przywracana po zalaniu.

Roleplay

Na serwerach z rozgrywką tego typu gracze zazwyczaj grają na normalnej mapie, gdzie każdy z graczy ma przydzieloną jakąś rolę, pracę, np. górnik, drwal, budowniczy itd.

Spleef

Rozgrywka jest rozgrywana na niestandardowych mapach, specjalnie stworzonych pod ten typ. Są to zazwyczaj areny. W spleefie chodzi o niszczenie bloków w taki sposób, aby zrzucić innych graczy do miejsca pod areną.

Grief

Są to serwery, na których właściciel zezwala na griefowanie (niszczenie, psucie itd.) elementów mapy, bez konsekwencji w postaci wyrzucenia czy zbanowania. Zazwyczaj brak white-list'y. Mało pluginów.

Hardcore

Serwery typu 'hardcore' cieszą się ostatnio sporą popularnością. Jeśli zginiesz dostajesz bana na określony czas. Można griefować, kraść i zabijać innych.

Parkour

Na serwerach 'parkour' głównym zadaniem gracza jest przejście klocków w odległościach od 1 do 5 kratki. W minecrafcie jest możliwość przeskoczenia 4,9 kratek, ale 5 jest tylko dla profesjonalistów.

Freebuild

Na serwerach 'freebuild' gracz dostaje bądź kupuje działkę i buduje na niej np. domek. Najczęściej itemy można wydobywać jak i też kupować w sklepie lub od innych graczy.

Minigames

Serwery "Mini Games" to serwery w których gracze mogą zagrać w gry np. jak "Hide 'n seek", "TnT Run", "Survival Games", "PvP Levels, "Spleef", "Paintball" i wiele wiele innych. Te serwery są bardziej popularne.

Sky Block

Na serwerach 'skyblock' gracz dostaje własną wyspę i ją rozbudowuje, aby była najlepsza. Itemy kupuje się w sklepach. Często na skyblock'ach pojawia się kilka minigames.

SkyWars

Na serwerze jest mini-game (czytaj: mini-gejm) o nazwie SkyWars. Jest podobny do skyblocka, ale różni się tym, że trzeba zabić wszystkich graczy. Na początku każdy gracz dostaje własną wyspę.

WaterCraft

WaterCraft stanowi odmianę skyblocka. Jedyną zauważalną różnicą między tymi typami jest to, że wyspy i świat nie są umieszczone w powietrzu, lecz na wodzie.

PvP

Są to serwery, na których gracze zabijają się wzajemnie, aby zdobyć jak największy poziom doświadczenia. Ekwipunek jest, przeważnie, darmowy/rozlokowany w skrzyniach na arenach (jako bonus).

Survival Factions

Serwery 'survival factions' są to serwery Survival z wgranym pluginem Factions lub podobnym. Gracze zakładają gildie i budują zamki. Rozgrywka na serwerach 'survival factions' charakteryzuje się okazjonalnymi "wojnami gildii".

RPG

Na serwerach RPG są dodane dodatkowe pluginy, które dodają np. klasy, nowe enchanty na itemy, questy itp. Gracz może spotkać również moby, które mają czasem więcej hp niż zwykłe i dropią z nich inne przedmioty (np. diamenty) mimo, że pochodzą z oryginalnych plików gry.

Creative

Na tych serwerach gracz najczęściej dostaje działkę i buduje na niej jakieś niezwykłe budowle, korzystając z wszystkich dostępnych itemów w oknie trybu kreatywnego. Jednak często są ograniczenia np. na TNT. Każdy serwer Creative musi mieć działki.

Inne

Inne serwery mogą dodawać np. tryb rozgrywki taki jak w grze Battlefield 3 lub Assassin's Creed. Może to też być np. tryb, w którym gracz musi zabić jak najwięcej potworów.

Typy wyglądu mapy

Generowana losowo

Jest to mapa wygenerowana przez generator map z gry, lub przez zewnętrzny generator taki jak Omen.

Płaska

Taka mapa jest standardową mapą, która nie jest generowana losowo. Może zostać wygenerowana przez zewnętrzny generator lub po zmodifikowaniu ustawień mapy.

Ocean

Mapy oceaniczne są często wykorzystywane do tworzenia podziemnych budowli.

Krajobraz

Serwery z tym wyglądem są często serwerami roleplay. Na mapach są tworzone różne struktury, typu góry, lasy, jaskinie, oceany. Często używany jest zewnętrzny generator.

Obsługa

Usuwanie gracza

Jeśli chcesz usunąć gracza z gry możesz to zrobić kasując jego plik z folderu mapy z katalogu Players. Plik nosi nazwę wg wzoru NICK.dat. Gracz jeśli wejdzie wtedy na serwer rozpocznie grę na nim od nowa, nie będzie miał ekwipunku.

Jeśli chcesz wrócić do punktu odrodzenia, wystarczy wpisać komendę /home w oknie rozmowy. (W serwerach Bukkit z pluginem EssentialsSpawn i Warpz0r komendą do powrotu na spawn jest /spawn , a /home przenosi cię do punktu, w którym ustawiłeś /sethome)

Komunikaty o śmierci

Komunikaty o śmierci zawiadamiają graczy w zabawny sposób kto i w jaki sposób zginął na serwerze. Zostały one dodane w wersji Beta 1.8 Pre-release.

Utonięcie

 • [gracz] drowned

Upadek z wysokości

 • [gracz] hit the ground too hard

Zabicie przez innego gracza

 • [zabity] was slain by [zabójca]
 • [zabity] was shot by [zabójca] Gdy zostanie zastrzelony z łuku
 • [zabity] was killed by [zabójca] Gdy zostanie zabity miksturą miotaną

Próżnia

 • [gracz] fell out of the world

Lawa

 • [gracz] tried to swim in lava

Ogień

 • [gracz] went up in flames
 • [gracz] burned to death
 • [gracz] was burnt to a crisp whilst fighting [gracz/mob] Gdy spłonie podczas walki z graczem lub mobem
 • [gracz] discovered floor was lava. Gdy zbyt długo stoi na Bloku magmy

Eksplozja
Creepery i Ghasty także mogą spowodować ten komunikat.

 • [gracz] blew up

Zabicie przez Moba

 • [gracz] was slain by [mob]
 • [gracz] was shot by [mob]
 • [gracz] was fireballed by [mob] Gdy zostanie zabity przez Blaze'a lub Ghasta
 • [gracz] was killed by [mob] Gdy zostanie zabity przez wiedźmę

Mikstura szkody i Fajerwerki

 • [gracz] was killed by magic Gdy zostanie zabity przez dozownik

Duszenie

 • [gracz] suffocated by wall

Kaktus

 • [gracz] was pricked to death

Głód

 • [gracz] starved to death

Zastrzelenie strzałami przez dozownik

 • [gracz] was shot by arrow
  (przed wersją 1.0 "[gracz] was shot by Herobrine")

Inne (także spowodowane przez komendę /kill)

 • [gracz] died

Efekt Withera

 • [gracz] withered away

Nieużywane

 • [zabity] was pummeled by [zabójca] Gdy zostanie zabity śnieżką, jajkiem lub perłą Endermana. Może zostać wyświetlony przy użyciu pluginów lub modyfikacji obrażeń pocisku.

Kowadło

 • [gracz] was squashed by a falling anvil

Ciernie

 • [gracz] was killed trying to hurt [gracz/mob]

Formatowanie Tekstu

Na niektórych serwerach można formatować tekst w czacie lub na tabliczkach (np. pisać kolorami, kursywą itp.).

Kolory

Kolor Kod Nazwa Kolor czcionki Kolor tła
R G B HEX R G B HEX
&0 Czarny 0 0 0 #000 0 0 0 #000000
&1 Ciemnoniebieski 0 0 170 #00A 0 0 42 #00002A
&2 Ciemnozielony 0 170 0 #0A0 0 42 0 #002A00
&3 Ciemny morski 0 170 170 #0AA 0 42 42 #002A2A
&4 Ciemnoczerwony 170 0 0 #A00 42 0 0 #2A0000
&5 Purpurowy 170 0 170 #A0A 42 0 42 #2A002A
&6 Złoty 255 170 0 #FA0 42 42 0 #2A2A00
&7 Szary 170 170 170 #AAA 42 42 42 #2A2A2A
&8 Ciemnoszary 85 85 85 #555 21 21 21 #151515
&9 Indygo 85 85 255 #55F 21 21 63 #15153F
&a Jasnozielony 85 255 85 #5F5 21 63 21 #153F15
&b Morski 85 255 255 #5FF 21 63 63 #153F3F
&c Czerwony 255 85 85 #F55 63 21 21 #3F1515
&d Różowy 255 85 255 #F5F 63 21 63 #3F153F
&e Żółty 255 255 85 #FF5 63 63 21 #3F3F15
&f Biały 255 255 255 #FFF 63 63 63 #3F3F3F

Pozostałe Efekty

Nazwa Kod Przykład
Pogrubienie &l BlodTextPL.png
Kursywa &o ItallicTextPL.png
Podkreślenie &n UnderlinedTextPL.png
Przekreślenie &m StrikedTextPL.png
Efekt Matrixa &k GIF Nie chce się odtwarzać w tabeli
Reset &r Powrót do początkowego formatowania tekstu.
Promotional Content