Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Starszy strażnik

Z Minecraft Wiki Polska
(Przekierowano z Starszy Strażnik)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Starszy strażnik
Starszy Obrońca.png
Punkty życia

80 (Heart.svg × 40)

Siła ataku

Łatwy: 5 (Heart.svgHeart.svgHalf Heart.svg)
Normalny: 8 (Heart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svg)
Trudny: 12 (Heart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svg)
Kiedy zaatakowany: 4 (Heart.svgHeart.svg)

Odradzanie

Podwodne świątynie.

Od

14w25a

Upuszcza

Grid Kryształy pryzmarynu.png Kryształy pryzmarynu (0-1)
Grid Odłamek pryzmarynu.png Odłamek pryzmarynu (0-2)
Grid Surowa ryba.png Surowy dorsz (0-1)
Grid Mokra gąbka.png Mokra gąbka (1) gdy zabity przez gracza

Rzadko upuszcza

Grid Surowy łosoś.png Łosoś
Grid Rozdymka.png Rozdymka
Grid Błazenek.png Błazenek

Doświadczenie

10

Starszy strażnik (ang. Elder Guardian) jest wrogim stworzeniem, które odradza się pod wodą w podwodnych świątyniach. Jest silniejszą wersją zwykłego strażnika. Starszy strażnik odradza się 3 razy w określonych miejscach świątyni. Nakłada on na pobliskich graczy efekt Zmęczenia III. Ma to na celu zabezpieczenie skarbu (bloki złota i mokre gąbki) przed ich przedwczesnym wydobyciem. To samo dotyczy ścian świątyni.
Starszy strażnik atakuje poprzez wysłanie w stronę gracza promienia przypominającego wiązkę lasera raniąc go w ten sposób.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Starsi strażnicy poruszają się w znacznie mniejszym obszarze niż Strażnicy, jednakże będąc na lądzie zachowują się podobnie do swojej mniejszej wersji. Ich oczy będą podążały i zatrzymywały się na pobliskich graczach i zawsze będą patrzeć na tego, kogo atakują. To czyni ich pierwszymi stworzeniami z dynamicznymi oczyma.
Raz na każdą minutę, starszy strażnik będzie szukał w promieniu 50 bloków graczy, którzy nie mają nałożonego efektu Zmęczenia lub poziom efektu jest poniżej III lub do końca jego trwania pozostała niecała minuta. Gracze, którzy zostaną wtedy znalezieni otrzymają efekt Zmęczenia III na pięć minut. Dodatkowo takim osobom pokazuje się twarz Starszego Obrońcy. Znika ona po krótkiej chwili.

Atak[edytuj | edytuj kod]

Starsi strażnicy mają dwa sposoby ataku: poprzez swój promień i swoje kolce. Promień potrzebuje kilku sekund na naładowanie się, w międzyczasie nie zadaje obrażeń. Będzie stopniowo zmieniał swój kolor z fioletowego do jasnego żółtego. Gdy naładuje się, natychmiastowo znika i zadaje graczowi obrażenia. Starszy będzie pływał wokół przez chwilę i rozpocznie atak na nowo. Jeżeli cel podpłynie dostatecznie blisko, Starszy Strażnik przestanie go namierzać i odpłynie, aż osiągnie ponownie odpowiedni dystans. Promienia nie da się uniknąć, jednakże może on zostać zablokowany przez solidne bloki. Maksymalny zasięg promieni wynosi w przybliżeniu 14 bloków.

Walka[edytuj | edytuj kod]

Starsi strażnicy posiadają dosyć dużą odporność na atak wręcz zważywszy na fakt, iż graczowi ciężej będzie dojść bezpośrednio do niego z powodu spowalniających właściwości wody. Dobrą taktyką będzie użycie łuku. Ponieważ starszy strażnik nie może strzelać tak szybko jak gracz to gracz może strzelić w niego z łuku i natychmiast schować się za jakimś blokiem, tym samym unikając ataku potwora. Czynności te należy powtarzać, aż do ubicia starszego strażnika. Warto uwzględnić spowalnianie strzał przez wodę.
Walka wręcz nie jest zalecana, gdyż atakowanie starszego strażnika z wysuniętymi kolcami odda nam część obrażeń. Starszy strażnik będzie także przed nami uciekać, lecz wtedy będzie musiał ładować swój laser od nowa. Jest to całkiem dobra taktyka ataku, jeżeli jesteśmy pod wpływem mikstury szybkości lub posiadamy specjalne zaklęcie.
Walka bez zbroi jest niemal niemożliwa, ze względu na duże obrażenia zadawanie przez starszego strażnika.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia używa dawnego formatu wersji konsolowych
Pełna wersja
1.814w25aDodano starszego strażnika.
1.915w43aStarszy strażnik upuszcza suchą gąbkę zamiast mokrej.
Console Edition
TU31CU191.22Dodano starszego strażnika.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Zaraz po gigantach i żelaznych golemach, starszy strażnik ma najwięcej punktów życia z mobów, które nie są bossami
  • Żeby zespawnować starszego strażnika można użyć komendy /summon Guardian ~ ~ ~ {Elder:1}.
  • Oczy starszych strażników będą podążać nawet za graczem, który ma na sobie efekt Niewidzialność, lecz nie zostanie zaatakowany. Jednakże kałamarnice obdarzone tym samym efektem wciąż będą atakowane.
  • Pomimo, iż starszy strażnik jest wodnym stworzeniem, nie otrzymuje obrażeń od ognia.
  • Jest trzecim stworzeniem żyjącym pod wodą
  • Bossy typu smok Endu lub Wither mają swoje paski zdrowia, ale Starszy Obrońca takowego nie posiada.
  • Na pliku z teksturą starszego strażnika jest napisane jeb.

Galeria[edytuj | edytuj kod]